دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

دجال کیست و زمان ظهور دجال چه موقع است؟

اشتراک:
دجال آخرالزمان احکام و مسائل شرعی
دجال یک مدعی دروغگویی است که قبل از ظهور امام زمان می اید و حتی با امام زمان هم مبارزه میکند . نکته ی مهم این است که دجال منحصر به یک فرد نیست. اطلاعاتی راجع به ظهور دجال در آخرالزمان را در این بخش ببینید.

از رویدادهای آخرالزّمان حتمی بودن خروج دجّال می باشد. در این مطلب قصد داریم از ویژگی‌های ظاهری و رفتاری دجّال صحبت کنیم . از نشانه های اخر الزمان دجال آخرالزمان می باشد که به صورت یک چشم و صورتی کریه و موهایی تابدار است. دجال در روایات اهل سنت به گونه ی دیگراست. روایات خروج دجّال را در پرشین وی ببینید.

دجال آخرالزمان

دجال در لغت به معنی فردی که بسیار دروغگو ،فریب دهنده است و دجال شخصی که می گویند پیش ازحضور مهدی موعود پیدا می شود و بسیاری از مردم فریبش را می خورند.

دجال کیست؟

واژه المسیح الدجال ( در عربی به معنی مسیح دروغین ) ۴۰۰ سال پیش از اسلام برای ترجمه (  Daggālā ) از سریانی به عربی استفاده شده‌است؛ که معادل یونانی دجال(antichristos) و معادل فارسی دجال ضدمسیح است در روایات اسلامی دجال در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی از شرق و احتمالاً از خراسان ظهور می‌کند.و اوبا انجام کارهای شگفت‌انگیز و معجزاتی جمع زیادی از مردم را می‌فریبد.دجال در اورشلیم ادعای خدایی می‌کند و سرانجام پساز حکمرانی به مدت چهل روز یا چهل سال به دست عیسی مسیح یا مهدی یا هر دوی آنها به
هلاکت می‌رسد.

خداوند هیچ پیامبری را به رسالت برنگزید مگر آن که قومش را از دجال ترسانید و خداوند آن را تابه امروز بر شما تاخیر انداخته و اگر امر بر شما مشتبه شد بدانید که پروردگار شما یک چشم نیست و دجال بر الاغی که فاصله دو گوشش یک میل است خروج می‌کند و به مراهش بهشت و دوزخ وکوهی از نان و نهری از آب است و بیشتر پیروانش یهود و زنان و اعرابند و به همه کرانه‌های زمین بجز مکه و مدینه و حومه این دو شهر، گذر می‌کند.

دجال آخرالزمانعلائم ظهور امام دوازدهم

پیشینه دجال:

یکی از علائم ظهور حضرت مهدی خروج شخصی به نام دجال است تاریخچه دجال به قبل از اسلام برمی‌گردد درکتاب انجیل نام دجال نیز به میان آمده است از آیات انجیل استفاده می‌شود که دجال به معنای دروغگو وگمراه کننده است و چنین استفاده می‌شود که داستان خروج دجال و زنده بودنش در آن زمان هم در بیننصاری شایع بوده و در انتظار خروج دجال بوده‌اند.

در اسلام نیز سخن از دجال به میان آمده است و روایاتی در این موضوع از فریقین (سنی وشیعه) واردشده است، که روایات اهل سنت در این باب به مراتب بیشتر از روایاتی است که در منابع شیعه موجودمی‌باشد و اکثر روایات شیعه نیز در این موضوع برگرفته شده از منابع حدیثی اهل سنت می‌باشد.یکی از علائم ظهور حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که در برخی روایات از علائم حتمی شمرده شده،خروج شخصی به نام «دجال» است.او یک طاغوت بسیار حیله گر است و عده بسیاری را با خود همراه میکند.

دجال در مسیحیت

دجال یا ضد مسیح شخصی است که در آخرالزمان قیام کرده و مسیح او را از پای در می آوردصلیب پطرس (صلیب وارونه) اغلب به عنوان نماد دجال شناخته می‌شود.عبارت دجال در عهد جدید چندین بار تنها در رساله یوحنا آمده‌است.و مقصود کسی است که با مسیح مقاومت یا ضدیت می‌کند.و مدعی آن باشد که خود در جای مسیحاست.

در نامه اول یوحنا آمده‌است: دروغگو کیست جز آنکه مسیح بودن عیسی را انکار کند آن دجال است که پدرو پسر را انکار می‌نماید.باز در همان رساله آمده‌است: «شنیده‌اید که دجال می‌آید الحال هم دجالان بسیار ظاهر شده‌اند واز این می‌دانم که ساعت آخر است.»

در جای دیگر در همان رساله می‌گوید: «و هر روحی که عیسی مجسم شده را انکار کند از خدا نیست و اینست روح دجال که شنیده‌اید که او می‌آید و الان هم درجهان است.»برخی از علمای مسیحی از جمله صاحب قاموس کتاب مقدس دجال را اسم عام می‌داند و به تصور ویمراد از دجال و دجالان کسانی هستند که مسیح را تکذیب کنند و این معنا از عبارات انجیل نیز استفادهمی‌شود.همچنین گفته شده دجال یا ضد مسیح شخصی است که در آخرالزمان قیام کرده و مسیح، رجعت کرده او رااز پای در خواهد آورد.

همه چیز درباره دجالخروج دجّال

ویژگی های دجال در اسلام

در روایات اسلامی و روایاتی منتسب به محمد، پیامبر مسلمانان، یکی از نشانه‌های دورانظهور و آخر الزمان خروج دجال است.ظهور دجال از نشانه‌های برپایی قیامت دانسته شده‌است.دجال فردی با یک چشم و صورتیکریه و موهایی تابداراست که بر پشانیش کلمه کفر حک شده است.دجال در آخرالزمان و پیش از قیام مهدی از شرق و احتمالاً از خراسان خروج می‌کند.او انجام کارهای شگفت‌انگیز ومعجزاتی جمع زیادی از مردم را می‌فریبد.دجال در اورشلیم ادعای خدایی می کند.

او سرانجام پس از حکمرانی به مدت چهل روز یا چهل سال به دست عیسی مسیح یا مهدی یا هردوی آنها به هلاکت می‌رسد.تا زمان ظهور دجال او در جزیره ای در اقیانوس هند به سر می برد کهاز آن صدای موسیقی به گوش می‌رسد.روایات دیگری وجود دارد که در کوهی در جزیره‌ای در بند است و اهریمنانبه او غذا می‌رسانند.

دجال در روایات اهل سنتدجال شخصی است که حق را با باطل آمیخته استقسمت عمده روایات در مورد دجال را «احمد حنبل» درکتاب «مسند»و «ترمذی»در «صحیح»خود و «ابن ماجه»در «سنن»و «مسلم»در «صحیح» و «ابن اثیر»در«نهایه»از عبدالله بن عمر و ابوسعیدخدری و جابرابن عبدالله انصاری نقل کرده‌اند.«صائد بن صید» که در زمان محمد می‌زیسته و محمد او را از مصادیق دجال معرفی کرده‌است و چون بعداًاز خروج دجال در آخرالزمان نیز خبر داده بعضیها گمان کرده‌اند دجال موعود همان «صائد بن صید» است و درنتیجه به زنده ماندن و طول عمر او قائل شدند.

بعضی از نویسندگان اسلامی نیز با توجه به ریشه لغت «دجال» آن را منحصر به یک فرد بخصوص نمی‌دانند بلکهآن را عنوانی می‌دانند کلی برای افراد پر تزویر حیله گر و حقه باز که برای فریب مردم از هروسیله‌ای استفاده می‌کنند.دجال شخصی است که حق را با باطل آمیخته و از حق برای راهبرد اهداف شیطانی خود استفادهمی‌کند.

دجال در روایت‌های شیعه چگونه است؟

در روایت‌های شیعه نیز گفته‌های زیادی در مورد دجال به چشم می‌خورد و اینچنین گفته شده است که وی درزمانی که مردم گناهان زیادی را انجام دهند و نیکی را بد و بدی را نیک بدانند، ظهور خواهد کرد.

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس