دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

در کجای قرآن آمده که باید سی روز روزه گرفت؟ و چرا در ادیان دیگر شرایط روزه راحت تر است؟

اشتراک:
روزه در قرآن احکام و مسائل شرعی
از فروع دین روزه می باشد .ماه رمضان ماه تقرب به خدا میباشد و زمینه ای برای خودسازی انسان ها است . از ستون های دین اسلام ماه رمضان و و روزه گرفتن می باشد و مسلمانان تمام این ماه را روزه می گیرند.

از عبادات و دستورات الهی روزه گرفتن است . در قران ایات الهی درمورد روزه  و احکام ان نازل شده است . روزه گرفتن به این معنی است که از اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و اشامیدن اجتناب کنید. ماه رمضان ماهی است که ایات قران در ان نازل شده است . در این ماه بزرگترین قدم خود سازی می باشد. آیات قرآن در رابطه با روزه و ماه رمضان و روزه در قرآن را در پرشین وی ببینید.

روزه در قرآن

پرسش با سلام؛ ضمن قبولی طاعات و عبادات و با سپاس از سایت بسیار ارزشمند شما.سؤالم این است که چرا بایدسی روز روزه گرفت و در کجای قرآن این مسئله مطرح شده؟ و چرا در ادیان دیگر شرایط روزه راحت تر است؟پاسخ اجمالیبا توجه به این که پرسش از سه بخش تشکیل شده به همان ترتیب، پاسخ آن را ضمن نکاتی بیان می کنیم:

۱٫با توجه به حکیم بودن خداوند که کارهای عبث و بیهوده انجام نمی دهد، اجمالاً می دانیمتمام تکالیف بندگان از جمله روزه که از جانب خداوند تشریع شده بر اساس مصالح و مفاسد تدوین شده است.

۲٫گرچه تمام فروعات و جزئیات احکام در قرآن نیامده هم چنان که کیفیت نماز و تعداد رکعات آن در قرآنبیان نشده، امّا در مورد روزه باید گفت که مقدار ماه و روز آن در قرآن به طور روشن بیان
شده است:الف.شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ…فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ…، ماه رمضان چنان ماهی است که در آن قرآن نازل شده…پس آن که از شما این ماه را دریابد باید آن را روزه بدارد…[۱]و می دانیم که یک ماه، ۳۰ یا ۲۹ روز است.

روزه در قرآنآیات قرآن در رابطه با روزه

ب.وَ کُلُوا وَ اشْرَبُوا حَتَّى یَتَبَیَّنَ لَکُمُ الْخَیْطُ الْأَبْیَضُ مِنَ الْخَیْطِ الْأَسْوَدِ مِنَ الْفَجْرِ ثُمَّ أَتِمُّوا الصِّیامَ إِلَى اللَّیْلِ، بخوریدو بیاشامید تا نمودار و جدا شود براى شما رشته سفید از رشته سیاه از فجر سپس روزه را تا شب‏ به پایان رسانید.[۲]

۳٫اما در مورد این که چرا در ادیان دیگر شرایط روزه راحت تر است بایدگفت:

آیه روزهروزه در اسلام

۱-۳: قانون گذار در تمام ادیان الاهی یکی است همان طور که بیان شد تشریع و وجوب احکام درتمام ادیان الاهی از جانب خداوند است.

۲-۳: با توجه به این که دین اسلام نسبت به ادیان گذشته، دین کامل و جامعی است؛ از این رواحکامش نسبت به احکام سایر ادیان تفاوت می کند که در این تفاوتها گاهی شاید تکلیف سخت تر و گاهی نیز آسان تر باشد که در هر حال تصمیم خداوند است.

۳-۳: گرچه شاید امروزه با توجه به تحریفاتی که در ادیان سابق به وجود آمده پیروان دیگر ادیان، عبادت روزهرا با مقدار و شرایطی آسان تر برگزار می کنند، امّا بر اساس برخی منابع روایی، روزه اهل کتاب تا زمان پیامبر اسلام (ص) بیشتر از مسلمانان بوده است.

امام مجتبی (ع) نقل می کند که روزی یک نفر یهودی خدمت پیامبر اسلام (ص) رسید و مسایلی را پرسیدکه از جمله آن، این بود که چرا خداوند روزه را بر امّت تو سی روز قرار داد، اما در
امت های دیگر بیشتر؟…[۳][۱].بقره، ۱۸۵٫[۲].همان، ۱۸۶٫[۳].حر عاملی، وسائل‏الشیعه، ج ۱۰، ص ۲۴۰ و ۲۴۱، ح ۱۳۳۱۷، مؤسسه آل البیت علیهم‏السلام، قم، ۱۴۰۹ هـ ق.

اسلام

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده