یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با این دعاها حافظه خود را تقویت کنید

اشتراک:
دعا برای حافظه احکام و مسائل شرعی
با خواندن برخی از دعا ها می توانید از لحاظ روانی و تلقین باعث تقویت حافظه خود شود. پس دعا در تقویت حافظه تاثیر دارد، با ما همراه باشید تا حافظه خود را تقویت کنید .

همزمان با فصل امتحانات مدارس و دانشگاه ها، برای افزایش حافظه، بعد از هر نماز خواندن سوره الرحمن و ادعیه‌های زیر مُجرب است. دعا برای حافظه بسیار زیاد است مطالب ما را دنبال کنید با ما در پرشین وی همراه باشید .

دعا برای حافظه

۱ـ سوره الرحمن را تا فبای آلاء ربکما تکذبان هر روز بعد از نمازصبح بخواند.ـ مرحوم شیخ بهائی در کتاب تهذیب فرموده است به جهت زیادتی حافظه این دعا رابخواند.الَلِّهُمَ ارْزُقْنی فَهْمَ النَّبِییّنَ وَ حِفْظَ الْمُرْسَلینَ وَ اِلْهامَ الْمَلائِکهَ الْمُقَرّبینَ آمینَ یا رَبَّ الْعالَمینَ.ـ بعد از هر نماز این دعا را بخواند مجرّب است.سُبْحانَ مَنْ لا یَعْتَدی عَلی اَهْلِ مَمْلَکَتِهِ سُبْحانَ مَنْ لا یُاخِذُ اَهْلَ الاَرْضِ بِألْوانِ الْعَذابِ سُبْحانَ الرَّئُوفُ الرَّحیماَللّهُمَّ اجْعَلْ لی فی قَلْبی نُوراً وَ بَصَراً وَ فَهْماً وَ عِلْماً اِنَّکَ عَلی کُلِ شَیءٍ قَدیر.ـ جهت قوت حافظه هر روز ده مرتبه بگوید:

فَفَهَّمْناها سُلیمْانَ وَ کُلاَّ آتیْنا فَهْماً وَ عِلْماً وَ سَخَّرْنا مَعَ داوُدَ الْجِبالَ مَعَ داوُدَ الْجِبالَ یَسْبَحْنَ وَ الطَّیْرَ وَ آلِهِاَکْرِمْنی بِالْفَهْمِ وَ الْحْفِظِ وَ الْخَیْرّ یا قاضِیَ الْحاجاتِ وَ صلَّ عَلیمُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَجْمَعینَ. ـ هر روز صبح قبل از آن که کسیسخن بگوید این جمله را بخواند.یا حَیَّ یا قَیَُّومُ فَلا یَفُوتُ شَیءُ عِلْمُهُ وَ لا یَئُودُه. ـ هر روز بعد از نماز نافله صبح بگوید.اَللَّهُمَّ لا تُنسِنی ما اَقْرَءُ فی یَوْم هذا فَانَّکَ قُلْتَ سَنَفْرَئَکَ فلا تُنسی.ـ هر کس چیزی را فراموش کند دست خود بر پیشانی گذارد و بگوید.

دعا برای حافظه دعا برای رفع فراموشی

دعای مخصوص تقویت هوش

اَنْسانِیَهُ الشَّیْطانَ. ـ در حدیث سلمان فارسی (رضی اللّه عنه) آمده است که رسول خدا(ع) فرموده است: هر کس آیهالکرسی رابا زعفران برکف دست راست خود بنویسد و آن را با زبان بلیسد و هفت‌‌نوبت چنین کند هرگز چیزی رافراموش ننماید.ـ پنج‌چیز است که حافظه را زیاد می‌کند و بلغم را از بین می‌برد:ـ مسواک‌کردن، ۲ـ روزه‌گرفتن، ۳ـ قرائتقرآن‌نمودن، ۴ـ عسل‌خوردن، ۵ـ کندرجویدن.ـ قبل از مطالعات این جملات را بخوانید.اَللّهُمَّ اَخْرُجْنی مِنَ الظَّلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَکْرِمْنی بِنُورِ الْفَهْمِ الَّلهُمَّ افْتَحْ عَلَینا اَبْوابَ رَحْمَتِکَ وَ انْشُرْ عَلَیْنا خَزائِنَ عُلُومِکَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.

ـ مردی از شیعیان توسّلات و ختم‌ها انجام داده که حضرت‌زهرا(ع) را در خواب ببیند و تقاضای حافظه کند.شبی درعالم خواب حضرت‌زهرا(ع) را که در پشت‌پرده‌ای قرار داشت مشاهده نمود تقاضایش را پرسید.عرض کرد کم حافظه‌ هستم و به شما ملتجی می‌باشم.فرمود: از این پس وضو را با آن‌ نیم‌گرم بگیر، زیرا آب سرد جهت حافظه شما خوب نیست.آن مرد به دستور حضرت عمل‌نموده حافظه‌اش قوّت گرفت.

دعا برای افزایش قدرت ذهندعا برای زیاد شدن حافظه

دعا برای حافظه کودکان

۱۲ـ کسی که می‌خواهد حافظه‌اش زیاد شود مسواک کند و روزه بگیرد و قرآن بخواند مخصوصاً آیهالکرسی را و ناشتا عدد مویز با هسته سرخ بخورد زیرا جهت فهم و حفظ ذهن مفید خواهد بود.نافع خوردن حلوا و گوشت نزدیک گردن و عسل‌وعدس و کُنّدر می‌باشد.ـ هر روز هفت مثقال مویز ناشتا بخورد و همچنین هر روز با غذا خردل میل نماید.ـ جهت حافظه شیخ کفعمی فرماید: مویز و سعد‌کوفی و زعفران را با هم کوبیده و مخلوط کرده ناشتا بخورد.ـ قرنفل و کندر خوب کوبیده تا نرم شود هر روز قدری ناشتا بخورد.

۱۶ـ از زیاد خورده سردی بپرهیزد مانند ماست و برنج و امثال آن و خوردن آب زیاد.ـ شیر حافظه را زیاد می‌کند و خورده شیرینیجات و گوشت و عدس و عسل مخصوصاً ناشتا خوردن انار بالیله آن.ـ مربای آویشن که با شکر درست شده باشد و همچنین خوردن اسطو‌خدوس جهت حافظه مفید است.ـ دائم‌الوضو‌بودن و رو به قبله نشستن و به صورت علما نگاه‌کردن و به عبادت مشغول‌بودن و اطاعت پدر ومادر نمودن و روزه‌داشتن و خوردن انگور و گرمی‌جات به طور عموم و خوردن آب‌کم و خوردن غذای کم جهتزیادی حافظه مؤثر است.ـ از پیغمبر اکرم(ع) است که پنچ‌چیز حافظه را قوی‌می گرداند.ـ شیرینی، ۲ـ گوشت نزدیک‌گردن، ۳ـ عدس، ۴ـ نان‌سرد، ۵ ـ خواندن آیه الکرسی.

ایران  – سلام نو

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس