دعای چهارکس مستجاب نمی شود

اشتراک:
دعای چهارکس مستجاب نمی شود احکام و مسائل شرعی
عوامل و دلایل متعددی سبب می شود که دعای انسان به اجابت نرسد.دلایل زیادی در این زمینه وجود دارد که یک مورد به مصلحت انسان برمی‌گردد . با ما همراه باشید .

خداوند با توجه به کمال و سعادت و مصلحت انسان خواسته‌های او را اجابت می کند.خداوند با توجه به کمال و سعادت و مصلحت انسان خواسته‌های او را اجابت می کند. دلایل اجابت نشدن دعا را در پرشین وی ببینید.

دلایل اجابت نشدن دعا

امام صادق (ع) : دعا ی چهارکس مستجاب نمیشود :.کسی که در خانه بنشیند و بگوید : خدایا روزیمرا برسان ، که خدا به او میگوید : آیا دستور ندادم که پی روزی بروی و تلاش کنی..مردی که مغلوب زنش شده است ، که خداوند می گوید : آیا اختیار او را به دست تو واگذارنکردم ؟.فردی که دارای مال و ثروت باشد و آن را تباه کند و گوید : خدایا روزیم رابرسان که خداوند میفرماید : آیا دستور ندادم که میانه رو باش و اسراف نکن ، سپس این آیه راخواند : بندگان خدا کسانی هستند که هنگام انفاق اسراف نمی کنند و بخل هم نمی ورزند بلکه میان این
دو راه میانه را میگرند.

۴٫مردی که پول داشته و آن را قرض داده بدون آنکه سندی بگیرد خداوند میفرماید : مگر تو را دستورندادم که شاهد بگیری ؟ بحارالانوار جلد ۱۰۳ صفحه ۱۲ حدیثائمه اطهار علیهم السلام آن چراغ‌های روشن برای ادامه مسیر هستند که اگر ما به سیره و اخلاق آنان تمسک جوییم، هرآینه به مطلوب و مقصد خود نزدیک شده‌ایم. همه امامان معصوم به منزله نور واحدی هستند که مهم‌ترین هدفشان جهت دهی انسان‌ها و جوامع به سمت راه خیر و هدایت است.

دلایل اجابت نشدن دعاراه‌های استجابت دعا

علل برآورده شدن و نشدن دعا

چنان‌که پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ائمه اطهار را به منزله نور واحدی می‌دانند و می‌فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَنِی وَ خَلَقَ عَلِیّاً وَ فَاطِمَهَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ مِنْ نُورٍ وَاحِد؛ [۱]همانا خداوند متعال و بلند مرتبه، مرا را خلق کرد و علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) را از یک نور خلق کرد.» معصومان علیهم السلام بر حسب اقتضای زمان حیات خود به نحوی به رسالت و رهبری مردم خود پرداختند و به هیچ وجه به خاطر موانع و مشکلات از وظیفه و رسالت خود دست نکشیدند.

امام سجاد (ع) بر حسب شرایط و اقتضائات زمان خود به وسیله سلاح مهمی به نام دعا که به سلاح پیامبران (ع) معروف است، به هدایت و راهنمایی مردم پرداختند و باعث روشنایی دل بسیاری از عاشقان عصمت و طهارت شدند. چنان‌که امام رضا (ع) در مورد دعا می‌فرمایند: «عَلَیکُم بِسِلاحِ الأنبِیاءِ. فَقیلَ: و ما سِلاحُ الأنبِیاءِ؟ قالَ: الدُّعاءُ؛ [۲]بر شما باد سلاح پیامبران. عرض شد: سلاح پیامبران چیست؟ فرمودند: دعا.» دعا و نیایش اسلحه پیامبران علیهم‌السلام است.

عدم استجابت دعاعلت مستجاب نشدن دعا

دلیل عدم استجابت دعا

امام سجاد (علیه السلام) به وسیله دعا به مبارزه سیاسی با حکومت جور و همچنین به فرهنگ سازی، تربیت، هدایت بسیاری از مردم پرداخته و باعث جاودانگی سیره معصومین (علیهم السلام) در جامعه شدند. امام زین العابدین (علیه السلام)، که اسوه عبادت و بندگی خداوند متعال بودند، با نهادینه کردن فرهنگ تشیع و همچنین یادگار عظیم و گرانقدری به نام صحیفه سجادیه، نقش بی بدیلی نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در رشد و هدایت بشریت داشتند.

دعا، پیوندی عاطفی بین انسان و خالق اوست که آثار تربیتی بسیاری بر روح و روان فرد می‌گذارد. از همین رو دین مبین اسلام نگاه ویژه‌ای به موضوع دعا داشته و همواره ائمه اطهار (ع) به ما توصیه کرده‌اند که از این ابزار مهم، برای برطرف شدن مشکلاتمان و دست یابی به رحمت الهی، استفاده کنیم. از همین رو امام علی (ع) می‌فرمایند: «الدُّعاءُ مِفتاحُ الرَّحمَهِ وَ مِصباحُ الظُّلمَهِ؛ [۳]دعا کلید رحمت الهی و چراغ ظلمت و تاریکی‌ها است.»

احادیث  –  خبرگزاری صدا و سیما

گردآوری:
برچسب ها:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
روف گاردن های رویاییجراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
ترجمه دعای وقت سحر ترجمه دعای وقت سحر

دعای سحر دعایی است که به مسلمانان توصیه شده است که در سحرهای ماه رمضان آن را بخوانند.دعای سحر دعایی است که به مسلمانان توصیه شده‌است که در سحرهای ماه رمضان آن را بخوانند. با ما همراه باشید .

چه دعاها و آیاتی برای در امان ماندن خانه، جان، ناموس و مال و… از دزد و متجاوز مفید است؟
چه کنیم دعایمان مستجاب شود
برطرف کردن بسیاری از مشکلات با این دعاها
دعایی برای ادای قرض
ذکر و دعا برای الفت میان دوزوج
دعا جهت رونق کسب حلال
خداوند می خواهد اینگونه دعا کنیم
۹۰ اثرخواندن دعای فرج در قنوت نماز
آداب دعا کردن
دعای چهارکس مستجاب نمی شود
دست کشیدن به صورت پس از دعا
خوردن کدام غذا باعث استجابت دعا می شود؟
با این دعا خوابهای خوشایند ببینید
بهترین ماه برای استجابت دعا
التماس دعا گفتن به دیگران چه تأثیری دارد؟
دعایی برای یافتن همسر باتقوا و مناسب
دعاهایی برای غلبه بر دشمن
دعایی به هنگام سفر رفتن
دعای پولدار شدن از امام باقر (ع)
چکاد بام