دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

دعای چهارکس مستجاب نمی شود

اشتراک:
دلایل اجابت نشدن دعا احکام و مسائل شرعی
عوامل و دلایل متعددی سبب می شود که دعای انسان به اجابت نرسد.دلایل زیادی در این زمینه وجود دارد که یک مورد به مصلحت انسان برمی‌گردد . با ما همراه باشید .

خداوند با توجه به کمال و سعادت و مصلحت انسان خواسته‌های او را اجابت می کند.خداوند با توجه به کمال و سعادت و مصلحت انسان خواسته‌های او را اجابت می کند. دلایل اجابت نشدن دعا را در پرشین وی ببینید.

دلایل اجابت نشدن دعا

امام صادق (ع) : دعا ی چهارکس مستجاب نمیشود :.کسی که در خانه بنشیند و بگوید : خدایا روزیمرا برسان ، که خدا به او میگوید : آیا دستور ندادم که پی روزی بروی و تلاش کنی..مردی که مغلوب زنش شده است ، که خداوند می گوید : آیا اختیار او را به دست تو واگذارنکردم ؟.فردی که دارای مال و ثروت باشد و آن را تباه کند و گوید : خدایا روزیم رابرسان که خداوند میفرماید : آیا دستور ندادم که میانه رو باش و اسراف نکن ، سپس این آیه راخواند : بندگان خدا کسانی هستند که هنگام انفاق اسراف نمی کنند و بخل هم نمی ورزند بلکه میان این
دو راه میانه را میگرند.

۴٫مردی که پول داشته و آن را قرض داده بدون آنکه سندی بگیرد خداوند میفرماید : مگر تو را دستورندادم که شاهد بگیری ؟ بحارالانوار جلد ۱۰۳ صفحه ۱۲ حدیثائمه اطهار علیهم السلام آن چراغ‌های روشن برای ادامه مسیر هستند که اگر ما به سیره و اخلاق آنان تمسک جوییم، هرآینه به مطلوب و مقصد خود نزدیک شده‌ایم. همه امامان معصوم به منزله نور واحدی هستند که مهم‌ترین هدفشان جهت دهی انسان‌ها و جوامع به سمت راه خیر و هدایت است.

دلایل اجابت نشدن دعاراه‌های استجابت دعا

علل برآورده شدن و نشدن دعا

چنان‌که پیامبر اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ائمه اطهار را به منزله نور واحدی می‌دانند و می‌فرمایند: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَنِی وَ خَلَقَ عَلِیّاً وَ فَاطِمَهَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَیْنَ مِنْ نُورٍ وَاحِد؛ [۱]همانا خداوند متعال و بلند مرتبه، مرا را خلق کرد و علی و فاطمه و حسن و حسین (ع) را از یک نور خلق کرد.» معصومان علیهم السلام بر حسب اقتضای زمان حیات خود به نحوی به رسالت و رهبری مردم خود پرداختند و به هیچ وجه به خاطر موانع و مشکلات از وظیفه و رسالت خود دست نکشیدند.

امام سجاد (ع) بر حسب شرایط و اقتضائات زمان خود به وسیله سلاح مهمی به نام دعا که به سلاح پیامبران (ع) معروف است، به هدایت و راهنمایی مردم پرداختند و باعث روشنایی دل بسیاری از عاشقان عصمت و طهارت شدند. چنان‌که امام رضا (ع) در مورد دعا می‌فرمایند: «عَلَیکُم بِسِلاحِ الأنبِیاءِ. فَقیلَ: و ما سِلاحُ الأنبِیاءِ؟ قالَ: الدُّعاءُ؛ [۲]بر شما باد سلاح پیامبران. عرض شد: سلاح پیامبران چیست؟ فرمودند: دعا.» دعا و نیایش اسلحه پیامبران علیهم‌السلام است.

عدم استجابت دعاعلت مستجاب نشدن دعا

دلیل عدم استجابت دعا

امام سجاد (علیه السلام) به وسیله دعا به مبارزه سیاسی با حکومت جور و همچنین به فرهنگ سازی، تربیت، هدایت بسیاری از مردم پرداخته و باعث جاودانگی سیره معصومین (علیهم السلام) در جامعه شدند. امام زین العابدین (علیه السلام)، که اسوه عبادت و بندگی خداوند متعال بودند، با نهادینه کردن فرهنگ تشیع و همچنین یادگار عظیم و گرانقدری به نام صحیفه سجادیه، نقش بی بدیلی نه تنها در تاریخ اسلام، بلکه در رشد و هدایت بشریت داشتند.

دعا، پیوندی عاطفی بین انسان و خالق اوست که آثار تربیتی بسیاری بر روح و روان فرد می‌گذارد. از همین رو دین مبین اسلام نگاه ویژه‌ای به موضوع دعا داشته و همواره ائمه اطهار (ع) به ما توصیه کرده‌اند که از این ابزار مهم، برای برطرف شدن مشکلاتمان و دست یابی به رحمت الهی، استفاده کنیم. از همین رو امام علی (ع) می‌فرمایند: «الدُّعاءُ مِفتاحُ الرَّحمَهِ وَ مِصباحُ الظُّلمَهِ؛ [۳]دعا کلید رحمت الهی و چراغ ظلمت و تاریکی‌ها است.»

احادیث  –  خبرگزاری صدا و سیما

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس