سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

خداوند در قرآن مجید به زنان اینگونه توصیه می کند

اشتراک:
زن در قرآن احکام و مسائل شرعی
بر اساس آموزه­ های دین اسلام، زن جایگاهی رفیع در نظام هستی دارد خداوند متعال انسان­ها را در قالب مردان و زنان به نيکوترين شکل و صورت آفریده و به هر یک جایگاه خاص به خود را داده است . با ما همرا باشید .

زن جایگاهی رفیع در نظام هستی دارد و از دامن زن مرد به معراج می­رود. در این نوشتار با تکیه بر آیات قرآن کریم گذری بر جایگاه و منزلت زن و نیز آشنایی با زنان برجسته تاریخ خواهیم داشت.زن در قرآن را در پرشین وی ببینید.

زن در قرآن

آیاتی که برای همسران پیامبر(ص) نازل شده است اما یک حکم کلی برای تمام زنان محسوب می شودیَانِسَاءَ النَّبىِ‏ِّ مَن یَأْتِ مِنکُنَّ بِفَاحِشَهٍ مُّبَیِّنَهٍ یُضَاعَفْ لَهَا الْعَذَابُ ضِعْفَینْ‏ِ وَ کاَنَ ذَالِکَ عَلىَ اللَّهِ یَسِیرًا(۳۰) وَ مَن یَقْنُتْمِنکُنَّ لِلَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تَعْمَلْ صَلِحًا نُّؤْتِهَا أَجْرَهَا مَرَّتَینْ‏ِ وَ أَعْتَدْنَا لهََا رِزْقًا کَرِیمًا(۳۱- احزاب)اى همسران پیامبر! اگر یکى از شما مرتکب گناه آشکار مى‏شود، عذابش دو برابر
است واین براى خدا آسان مى‏باشد و هر که از شما مطیع دستورات خدا و رسول او باشد و کار پسندیدهکند، به او دو برابر پاداش عطا مى‏کنیم و روزى پرارزشى برایش آماده مى‏سازیم
این افراد دو برابر دیگران عذاب می شوند و یا پاداش می گیرند زیرا کاری که آنها می کنند

در واقع دو کار است یکی درحوزه فردی و یکی در حوزه اجتماعی؛ اگر همسر پیامبر صلی الله علیه و آله مرتکب معصیت شود درواقع دو گناه کرده است؛ یکی آن فعل حرامی که مرتکب شده و دیگری تخریب چهره اسلام.در بخش طاعات وعبادات هم وضع به همین منوال است عمل صالحی که او انجام می دهد هم در حقیقت دو کار خیراست یکی همان کار و دیگری تقویت و تبلیغ اسلام است.این آیه به زنان دستور می دهد که در گفتگوی با نامحرم یا جایی که نامحرم بیمار دل، صدای آنها را می شنود به شکل جدی و معمولی سخن بگویندو از طنازی و نازک کردن صدا و برخی حالات که باعث می شود شنونده شهوتران به فکر گناه بیفتد جدا پرهیز کنند .

زن در قرآنشأن و مقام زن

جایگاه زن در قرآن

هر چند آیات فوق در مورد همسران پیامبر صلی الله علیه و آله است؛ ولى ازآنجا که ملاک و معیار اصلى؛ همان داشتن مقام و شخصیت و موقعیت اجتماعى است؛ این حکم در باره افراد دیگر که موقعیتى در جامعه دارند نیز صادق است.بنابراین اگر فردی گناه و طاعتش تاثیری در اقبال و ادبار مردم به دین داشته باشد مشمول این حکم خواهدشدبا ناز و عشوه حرف نزنید!فَلَا تخَْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِى فىِ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا(۳۲- احزاب)هنگام سخن گفتن‏ صداى خود را نازک نکنید که بیمار دلان در شما طمع خواهند کرد؛ بنابراین درست سخن بگوییداین آیه هم به مانند آیه قبل هر چند خطاب به همسران رسول خدا صلی الله علیه وآله است اما اختصاصی به آنها ندارد.

این آیه به زنان دستور می دهد که در گفتگوی با نامحرم یا جایی که نامحرم بیمار دل، صدای آنهارا می شنود به شکل جدی و معمولی سخن بگویند و از طنازی و نازک کردن صدا و برخی حالات
که باعث می شود شنونده شهوتران به فکر گناه بیفتد جدا پرهیز کنندتعبیر به «الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ؛کسى که در دل او بیمارى است» تعبیر بسیار گویا از این حقیقت است که غریزه جنسى در حد تعادل و مشروع عین سلامت است؛ اما هنگامى که از این حد گذشت،

سبک زندگی خانوادگی در ‌قرآنتوصیه طلایی قرآن به دختران

سبک زندگی خانوادگی در ‌قرآن

تبدیل به نوعی بیمارى می شود تاآنجا که گاه به سر حد جنون مى‏رسد که از آن تعبیر به «جنون جنسى» مى‏کنند این دستور یکی ازاصول تربیت اسلامی و رعایت عفاف است که باید در مجالس میهمانی، برخوردهای کاری و اداری، کوچه و بازار و…به شدت و دقت رعایت شود که غفلت از این توصیه قرآنی جز به سود شیطان صفتان نخواهد بود.اظهار نظر در حکم خدا ممنوع!
وَ مَا کاَنَ لِمُؤْمِنٍ وَ لَا مُؤْمِنَهٍ إِذَا قَضىَ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ أَمْرًا أَن یَکُونَ لهَُمُ الخِْیرََهُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَن یَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلَالًا مُّبِینًا(۳۶- احزاب).

اخبار حوزه  – رادیو فردا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده