شنبه, ۸ مهر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

برای استجابت دعا این کار را انجام دهید

اشتراک:
شرائط استجابت دعا احکام و مسائل شرعی
معنای استجابت دعا این نیست که دعا فوراً مستجاب شده و آثار آن سریعاً ظاهر گردد استجابت دعا به‌معنای پاسخ دادن و پذیرفتن درخواست است با ما همراه باشید .

شناخت خداوند متعال، یکی از مهم ترین شرایط استجابت دعاست. روایات بی شماری در باب دعا وجود دارد که بر اهمیت و محبوبیت آن دلالت می کند. استجابت دعا به زمان و مکان خاصی محدود نشده است .شرائط استجابت دعا را در پرشین وی ببینید.

شرائط استجابت دعا

گره گشایی از مردم بهترین وسیله برای پاکیزه شدن روح و استجابت دعا در این دنیا و سرور یافتن درآخرت است.منشأ سروری که در آخرت به سبب گره گشایی از کار دیگران نصیب مومن می‌ شود، پاکیزه شدن روح ،قرب یافتن الهی ، باز شدن گره از امور آخرتی ، همنشینی با اولیاء و دست یابی به اذن شفاعتاست.این‌ که در روایات گوناگون اشاره می ‌شود که اگر مردم می ‌دانستند در صف اول نماز جماعت، در اذانگفتن،‌ در غسل جمعه و در زیارت حضرت اباعبدالله (علیه السلام) چه ثوابی نهفته است، هیچ ‌گاه آن را ترکنمی ‌کردند، نشانی بر عدم اطلاع مومنان از وعده ‌های الهی است.

مردم حاضرند بابت سود چند برابری که در این دنیا به آن ‌ها وعده می ‌شود،‌ هر گونه تلاشی بکننداما برای پاداش ۷۰۰ برابری که خدا برای برخی از اعمال وعده داده است، تلاشی نمی‌ کنند.و چه زیبا در این باره شیخ بهایی فرمودند:همه روز روزه بودن ،‌ همه شب نماز کردنهمه ساله حج نمودن ، سفر حجاز کردنز مدینه تا به کعب، سر و پا برهنه رفتندو لب از برای لبیک ، به وظیفه باز کردنبه مساجد و معابر ، همهاعتکاف جستنز ملاهی و مناهی همه احتراز کردنشب جمعه‌ ها نخفتن ،‌ به خدای راز گفتنز وجود بی نیازش ،طلب نیاز کردنبه خدا که هیچ کس را ، ثمر آنقدر نباشدکه به روی ناامیدی در بسته باز کردند.

ایه استجابت دعامقدمات اجابت دعا

گام ها و شرایط استجابت دعا از منظر قرآن

پیامبر اکرم صلى ‏الله ‏علیه‏ و ‏آله فرمودند:مَنْاَرادَ اَنْ تُسْتَجابَ دَعْوَتُهُ وَ اَنْ تُکْشَفَ کُرْبَتُهُ، فَلْیُفَرِّجْ عَنْ مُعْسِرٍ ؛هر کس می ‌‏خواهد دعایش مستجاب و غمشاز بین برود، باید گره از کار گرفتارى باز کند.(مسند ابن حنبل ، ج ۲، ص ۲۴۸، ح ۴۷۴۹)خدمتکاریمردم به بهره کشی و استثمار نینجامد و این گونه نشود که دیگران سوءاستفاده کنند و خدمت کننده را بهسوی بردگی بکشانند.از این رو امام صادق(علیه السلام) درباره شرایط و خط قرمز خدمتکاری مردم فرمودند : برادرت را خدمت کن ، اما اگر تو را به خدمت و بیگاری گرفت (و طلبکارانه برخورد کرد).خدمتش مکن

شرائط استجابت دعا

سه روش عمده در گره گشایی از کار دیگران مومنی که توان مالی، جسمی و آبرویی دارد، می‌ تواند خود مباشرتاً گره مومنی را بازکند ؛
برخی افراد نیز می‌ توانند با تلاش خود مسبب گشایش گرهی از کار دیگران شوند.دعا کردن
برای مومنان سومین روش گره گشایی از کار دیگران است که از عهده هر کسی بر می ‌آید؛
در روایات آمده که حتی برای پای قطع شده دیگران هم دعا کنید چون اگرچه نمی ‌تواند این گره به خصوص را باز کند اما به سبب دعای شما گره دیگری از کارش باز می‌ شود.

در دعاهایی همچون دعا ی ماه رمضان که می ‌فرماید: «اللهم اشف کل مریض» و «اللهم اغن کل فقیر» برایتمامی مومنان طلب عافیت می ‌شود
در حالی به روال عادی چنین اتفاقی ممکن نیست ؛ بنابراین این‌ گونه دعاهابه سبب این است
که حس هم نوع دوستی در مومنان به وجود آید.(حجت‌ الاسلام و المسلمین مهدی ماندگاری)

شرایط استجابت دعاموانع استحابت دعا

شرایط اجابت دعا در بیان معصومین

نیکی عمل صالح تنها نماز و روزه نیست هرچند که عمل صالح دایره وسیع و گسترده ای دارد که شامل نماز و روزه و دیگر عبادات محض شرعی می شود،
ولی اگر به خوبی توجه شود، این معنا به دست می آید که احسان به دیگران و خدمتبه همه موجودات و آفریده های خداوندی از جمله انسان،
مهم ترین و اساسی ترین کارهای نیک و اعمال صالحی است که انسان می تواند در مقام انسانیت و مظهریت ربوبیت به عنوان خلیفه الهی انجام دهد.
بسیاری از آموزه های قرآنی به ویژه آموزه های دستوری آن مرتبط با دیگران سامان یافته است.

به عنوان نمونه خداوند در کنار نماز، مسأله انفاق و پرداخت زکات را مطرح می کند (حج ، ۴۱) که یک عمل اجتماعی و مرتبط با دیگران است.
نکته ی جالب و عجیب آن است که در آیه ۱۴۴ بقره ، نیکوکارى و کمک به دیگران، قبل ازنماز و زکات ذکر شده است تا معلوم شود خدمت به خلق جداى از بندگى خالق نیست و در واقع مردم، عیال خدایند و خدمت به آنان، خدمت به خداست.در روایات آمده که حتی برای پای قطع شده دیگران هم دعا کنید چون اگرچه نمی ‌تواند این گره به خصوص را باز کند اما به سبب دعای شما گره دیگری از کارش باز می‌ شوددر (کافی) جلد دوم،در باب سعی در رفع حاجت مومن نقل کرده است.

تبیان  –  خبرگزاری تسنیم

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس