پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

شما در نماز بعد از حمد چه سوره ای را میخوانید؟

اشتراک:
خواندن سوره بعد از حمد احکام و مسائل شرعی
یکی از واجبات نماز این است که بعد از خواندن سوره ی حمد سوره توحید ویا یک سوره از قران را میتوان خواند. ولی نکته مهم این است که گاهی شرایطی پیش میاید که خواندن این سوره بعد از حمد به مستحب تبدیل میشود که دراین بخش توضیح داده ایم .

در نماز های واجب در رکعت اول و دوم بعد از سوره حمد خواندن یک سوره واجب است .فقط در دو صورتی میتوان سوره را ترک کرد و خواندن ان واجب نیست که هم زمان خواندن نماز برای نمازگزار تنگ باشد و هم مواردی برای ترس باشد که نتوان این سوره را خواند . در این مجموعه در مورد احکام قرائت رکعت اوّل و دوّم مطالبی جمع اوری کرده ایم .در مورد احکام خواندن سوره بعد از حمد مطالب ما را در پرشین وی ببینید.

خواندن سوره بعد از حمد

«و الضّحى»، و «انشراح» در نماز بعد از حمد یک سوره حساب می‌شود و سوره «فیل» و «قریش» نیز یک سوره.و گفتن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» در میان هر یک از این سوره‌ها واجب است.پس نمازگزار نمی‌تواند هر کدام ازآنها را به تنهایى در یک رکعت نماز بخواند، بلکه بعد از خواندن سوره حمد، اول بایستى سوره «فیل» وسپس سوره «قریش» را بخواند؛ و همین‌گونه است حال دو سوره «الضحى» و «الانشراح» که نمازگزار باید اول سوره «الضحى» و سپس سوره «انشراح» را با آن بخواند.

سوال: آیا می‌توان دردو رکعت اول نماز به جای یک سوره، دو یا چند سوره بخوانیم؟ در نماز واجب، خواندن بیش از یک سوره، کراهت دارد و برخی ازمراجع (آیه الله سیستانی دام ظله) معتقدند بنابر احتیاط واجب بیش از یک سوره خوانده نشود، اما در نماز مستحبی مانعی ندارد.

خواندن سوره بعد از حمدخواندن دو سوره بعد از حمد

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سۆال، چنین است:حضرت آیه الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

خواندن بیشتر ازیک سوره در یک رکعت از نماز واجب بنابر اقوا جایز، ولى مکروه است، بر خلاف نماز مستحبى که کراهتهم ندارد و احتیاط مستحب آن است که در نماز واجب خواندن بیش از یک سوره را ترک کند.حضرتآیه الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):در رکعت اول و دوم نماز های واجب یومیه، انسان باید اول حمد وبعد از آن سوره و ـ بنابر احتیاط واجب ـ یک سوره تمام بخواند.و سوره «الضحی» و «الم نشرح» وهمچنین سوره «فیل» و «لاِیلاف» در نماز ـ بنابر احتیاط واجب ـ یک سوره حساب می‏شود.

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):خواندن دو سوره و بیشتر در یک رکعت از نماز فریضه مکروه است،و احتیاط در ترک است.در نافله مانعی ندارد.حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):در نماز واجب خواندن بیش از یک سوره کراهت دارد و درنماز مستحبی مانعی ندارد.بلی دو سوره فیل و قریش و نیز والضحی و الم نشرح در نماز واجب حکم یک سوره دارد.

سوال: کدام سوره‌ها از قرآن هستند که در نماز یک سوره حساب می‌شوند؟ و کدام سوره‌ها از قرآن هستند که در نماز نمی‌توان آن‌را نیمه کاره رها کرد و سوره دیگری خواند؟

۱٫«و الضّحى»، و «انشراح» یک سوره حساب می‌شود و سوره «فیل» و «قریش» نیز یک سوره.و گفتن «بسم الله الرّحمن الرّحیم» در میان هر یک از این سوره‌ها واجب است.پس نمازگزار نمی‌تواند هر کدام از آنها را به تنهایى دریک رکعت نماز بخواند، بلکه بعد از خواندن سوره حمد، اول بایستى سوره «فیل» و سپس سوره «قریش» را بخواند؛و همین‌گونه است حال دو سوره «الضحى» و «الانشراح» که نمازگزار باید اول سوره «الضحى» و سپس سوره «انشراح» را با آن بخواند.(امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، ج ۱، ص ۵۴۳ – ۵۴۴)

خواندن دو سوره بعد از حمداحکام قرائت رکعت اوّل و دوّم

سوره در نماز

۲٫اگر نمازگزار بعد از حمد، مشغول خواندن

سوره توحید (قل هو اللّه احد)، یا سوره کافرون (قل یا ایّها الکافرون) شود، نمی‌تواند آن‌را نیمه کاره رها کندو سوره دیگرى بجاى آن بخواند.ولى در نماز جمعه و نماز ظهر روز جمعه اگر از روى فراموشى به جاى سوره «جمعه» و «منافقین»، یکى از این دو سوره را بخواند، تا به نصف نرسیده، می‌تواند آن‌را رها کند وسوره جمعه و منافقین را بخواند.(امام خمینی، توضیح المسائل (محشّی)، ج ۱، ص ۵۴۸)

سوال: اگر در نماز سهوا به جای حمد و سوره تسبیحات بخوانیم چه حکمی دارد؟نظر به این که قرائت حمدو سوره در نماز از واجبات غیر رکنی است؛ لذا اگر حمد و سوره را فراموش کند و در رکوع متوجه شود نمازش صحیح است، امّا اگر پیش از خم شدن برای رکوع بفهمد باید حمد و سوره (و درجماعت فقط حمد) را بخواند و به رکوع برود و در جماعت اگر به سجده امام جماعت در آن رکعت برسد جماعتش صحیح است.(امام ‌خمینى، سید روح اللّٰه،‌ توضیح المسائل، ج‌۱، ص ۷۸۵)

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس