پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

واکنش امام حسین نسبت به شهادت مسلم بن عقیل چه بودند؟

اشتراک:
شهادت مسلم بن عقیل احکام و مسائل شرعی
مسلم بن عقیل، نماینده پسرعموی بزرگوارش امام حسین (علیه السلام) بود ،علت خیانت اهل کوفه بی یاور ماند و سرانجام توسط عبیدالله بن زیاد، به شهادت رسید. با ما همراه باشید .

مسلم بن عقیل فرزندعقیل بن ابی‌طالب پسر عموی امام حسین(ع) و سفیر او در کوفه هنگام قیام عاشورا. مسلم، به نمایندگی از امام حسین(ع) به کوفه رفت .مسلم در میان شهیدان قیام امام حسین(ع) جایگاه ویژه‌ای نزد شیعیان دارد. برای داننستن شهادت مسلم بن عقیل با ما در پرشین وی همراه باشید .

شهادت مسلم بن عقیل

مسلم بن عقیل پدرش پسر عمو و از صحابه پیامبر(ص) بود.وی در دوران خلافت امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و در جنگصفین حضور داشت و در دورانامامت امام حسن مجتبی(ع)از یاران با وفای ایشان به شمار می‎رفت.(رجال طوسی، محمد بن حسن طوسی،ج۱، ص۹۶) و بالاخره در دوران امامت امام حسین (علیه‌السلام) از یاران و شیعیان ایشان بود تا اینکه هنگام قیام حضرت با ایشان به سوی مکه رفتند.

زمانی که اهل کوفه به امام حسین علیه‌السلام نامه نوشتند و از ایشان درخواست کردند خلافت را بر عهده بگیرد؛امام علیه‌السلام به آنها نامه نوشتند: «من برادر، پسرعمو و مطمئن‌ترین فرد خانواده‌ام را به سوی شما فرستادم و به وی دستور دادم تا نظر برگزیدگان و خردمندان شما را برای من بنویسد.پس، با پسر عموی من بیعت کنید واو را تنها نگذارید؛ و قد بعثت‏ إلیکم‏ أخی‏ و ابن عمّی و ثقتی من أهل بیتی (مسلم بن عقیل)و أمرته أن یکتب إلیّ بحالکم و أمرکم و رأیکم‏»؛ نکته قابل تأمل در این فراز عظمت شأن مسلم بنعقیل نزد امام حسین علیه‌السلام و بلکه اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم‎السلام) است زیرا حضرت ایشان را با عبارت« ثقتی من أهل بیتی؛ مورد اعتماد ما اهل‎بیت» یاد می‎کنند و چه چیز زیباتر از اینکه امام معصوم به شخصی بگویند او مورد اعتماد ماست.

 شهادت مسلم بن عقیلپسر عموی امام حسین

چگونگی شهادت مسلم ابن عقیل

بعد از آن امام حسین علیه‌السلام نامه را به مسلم دادند و به ایشان فرمودند: «من تو را به کوفه می‌فرستم، خداوند هر آنچه را که مورد رضا و علاقه اوست برای تو مقدّر خواهد کرد و من امیدوارم که با تو در مرتبه شهدا قرار گیریم، پس بر تقدیر پروردگار خشنود باش».(الفتوح ابن میثم کوفی، ج۵، ص۳۰)؛اما زمانیکه خبر شهادت مسلم بن عقیل به امام حسین علیه‌السلام رسید، حضرت بسیار ناراحت و گریان شدند و بعد ازگفتن «إنا للّه و إنا إلیه راجعون» گفتند: «لا خَیْرَ فِی الْحَیاهِ بَعْدَکُمْ؛ بعد از شما هیچ خیری در زندگینیست».

بر اساس این تعبیر و سایر تعابیر امام(ع) در حق مسلم متوجه خواهیم شد که یکایک اصحاب حضرت دارای جایگاهویژه‎ای نزد خداوند متعال هستند که وجود آنها دارای خیرات و برکات فراوانی برای اهل دنیا است.تعبیر «لا خیر» درزبان عربی یک تعبیر عام است به این معنا که «هیچ گونه خیری» بعد از تو در زندگی نیست.نابع تاریخی درباره تعداد فرزندان مسلم اختلاف نظر دارند. نام تعدادی از فرزندان وی در زمره شهدای کربلا یاد شده است.از آن میان شهادت عبدالله بن مسلم و محمد بن مسلم در کربلا در منابع کهن ثبت شده است.

قیام و نحوه شهادت مسلمشهادت مسلم بن عقیل

زندگی نامه مسلم

در گزارش‌های ضعیف‌تر که در منابع متاخر ثبت شده، نام تعداد دیگری از فرزندان مسلم بن عقیل، از جمله عون، مسلم، عبیدالله، جعفر و احمد نیز در شمار شهدای کربلا آمده است. برخی منابع تاریخی از تعدادی از فرزندان مسلم با نام‌های ابراهیم، عبدالعزیز، علی، مسلم و دختری به نام حمیده یا ام حمیده یاد کرده‌اند.درباره زندگی مسلم بن عقیل تا پیش از زمانی که از سوی امام حسین(ع) به کوفه رفت آگاهی بسیار اندک و گزارش‌های پراکنده‌ای وجود دارد.

شرکت در فتوحات افریقا: از جمله وقایع زندگی مسلم که در برخی منابع تاریخی ثبت شده است، حضور او در فتوحات شمال افریقا در سال ۲۱ هجری است. مسلم بن عقیل همراه با تعدادی از برادران خود از جمله جعفر و علی در فتح شهر بهنساء شرکت داشت.

تسنیم  –  کرب و بلا

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس