دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

غیبت کردن پشت سر مرده !

اشتراک:
غيبت پشت سر مرده احکام و مسائل شرعی
همانطور که میدانید غیبت به معنای پشت کسی صحبت کنیم و ان شخص هم راضی نباشد و این یکی از گناهان کبیره به شمار میرود. اما بدترین نوع غیبت درباره کسانی است که اصطلاحا دستشان از این دنیا کوتاه است. حکم غيبت پشت سر مرده را در این بخش ببینید.

غیبت کردن یکی از بدترین ظلم هایی است که می توانید در حق دیگران انجام دهید. غیبت یکی از گناهان بزرگ و غیر اخلاقی می باشد. حال انکه فرد زنده نباشد و دیگر در دنیا زندگی نکند و پشت سر او غیبت کنیم هم جز گناهان بزرگ شمرده میشود زیرا که به هیچ وجه مورد تأیید اسلام نمی باشد. اثار غیبت پشت سر مرده را در پرشین وی ببینید.

غیبت پشت سر مرده

آیا غیبت کردن پشت سر مرده گناه است؟پاسخ اجمالیگاه تصوّر می‌شود که مفهوم غیبت [۱] و همچنین روایاتى که درباره غیبت وارد شده ناظر به افراد زنده استو مردگان را شامل نمی‌شود، و غیبت کردن پشت سر مرده اشکالى ندارد، ولى این اشتباه بزرگى است؛ زیرا طبق روایات؛ احترام مرده مسلمان همچون احترام زنده او است.[۲]بلکه می‌توان گفت؛ غیبت مرده از جهاتى زشت‌تر و ناپسندتر است؛

غیبت پشت سر مردهغیبت انسان مرده

زیرا زندگان ممکن است روزى غیبت را بشنوند و به دفاع از خود برخیزند، ولى مرده هرگز قادر به دفاع از خود نیست، به علاوه؛ شخص غیبت کننده ممکن است افراد زنده را ببیند و از آنها حلیّت بطلبد ولى در مورد مردگان این مطلب هرگز صدق نمی‌کند.[۳]بنابر این، سخن گفتن به بدی، پشت سر مردگان، مورد تأیید اسلامنمی‌باشد و گناه است.وقتی ما در نماز میت با آن‌که شاید بدی‌هایی را هم از مرده بدانیم، می‌گوییم: «لا نعلممنه الا خیرا» (جز خیر از او نمی‌دانیم).[۴] از این‌رو؛ سزاوار نیست بعد از این سخن در نماز میت، سرسخن از بدی‌های انسان مرده باز شود.

غیبت کردن پشت سر مرده !بازگو کردن زشتی های دیگران

[۱].ر.ک: «غیبت و استثنائات آن»، سؤال ۳۲۱۷٫

[۲].«إِنَّ حُرْمَهَ الْمَیِّتِ کَحُرْمَهِ الْحَی»؛‏ کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ‏۷، ص ۲۲۸،تهران، دار الکتب الإسلامیه، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.

[۳].مکارم شیرازى، ناصر، اخلاق در قرآن، ج ‏۳، ص ۱۳۳، قم، مدرسه الامام على بن ابی‌طالب(ع)، چاپ اول، ۱۳۷۷ش.

[۴].ر.ک: «گواهی دادن به خیر و خوبی در تلقین میت»، سؤال ۴۷۵۸۰٫

اسلام کوئست

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس