دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

فضیلت و خواص سوره مریم

اشتراک:
خواص سوره مریم احکام و مسائل شرعی
سوره مريم چهل و چهارمين سوره در ترتيب نزول است و بعد از سوره فاطر نازل شده است.سوره مريم چهل و چهارمين سوره در ترتيب نزول است و بعد از سوره فاطر نازل شده است.

سوره مریم نام‌گذارى آن به نام مریم از آن جهت است که در آیات ۱۶- ۳۵ این سوره داستان مریم دختر عمران و مادر عیسى علیه‌السلام و تولد عیسى علیه‌السلام مطرح شده است.مهمترین بخش این سوره را قسمتى از سرگذشت زکریا و مریم تشکیل مى دهد . این سوره بعد از سوره فاطر در مکه نازل شده است . خواص سوره مریم را در پرشین وی ببینید.

خواص سوره مریم

مریم؛ نوزدهمین سوره قرآن است که مکی و ۹۸ آیه دارد.در فضیلت این سوره از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده: «هر کس سوره مریم را قرائت نماید به تعداد تصدیق کنندگان و تکذیب کنندگان حضرت زکریا و یحیی و مریم و عیسی و موسی و هارون و ابراهیم و اسحاق و یعقوب و اسماعیل ده حسنه به او عطا می شود و به تعدادکسانی که برای خداوند فرزند قایل شده و قایل نشده اند نیز ده حسنه به او داده می شود.

خواص سوره مریممتن و ترجمه سوره مریم

۱همچنین از ایشان نقل شده است: «به کسی که سوره مریم را قرائت کند، ده برابر تعداد کسانی که پیامبران ورسولان نام برده شده در این سوره را تصدیق یا تکذیب کردند، حسنه و درجه داده می شود که هردرجه ای، هزار هزار مرتبه بزرگ تر از ما بین زمین و آسمان است و به همین تعداد، همسران بهشتیدر فردوس به او داده می شود و در روز قیامت، همراه متقیان در اولین گروه سابقین، محشور می شود.

۲از ابان بن عثمان نقل شده که حضرت صادق علیه السلام فرمودند: هر کس به خواندن سوره مریم مداومت کندنمیرد تا اینکه برسد به آنچه او را بی نیاز سازد، از جان و مال و فرزند.و نیز در آخرت از یاران عیسی بن مریم علیهم السلام باشد و در آن روز دارای سلطنتی شود مثل سلطنت سلیمان در دنیا.

آثار و برکات سوره

۱) زیاد شدن خیر و برکت

روایت از امام صادق علیه السلام: «هر کس سوره مریم را بنویسد و آن را در ظرفی شیشه ای که دهانه تنگ دارد گذاشته و در منزلش بگذارد خیر خانه و روزی اش زیادشود و در خوابش چیزهای خوب می بیند.»

معرفی سوره تفسیر سوره مریم

۲) ترس از فرد قدرتمند

امام صادق علیه السلام فرموده اند: «هرکس بر شخصی وارد شود که از او خوف و ترس دارد هنگام مواجهه با او حروف «ک ه ی عص» را یکی یکی گفته و بعد از گفتن هر حرف یکی از انگشتان دست راستش را ببندد، آنگاه حروف «ح م ع س ق » را یکی یکی گفته و انگشتان دست چپش را ببندد و دو دست خودرا مشت کند، آنگاه آیه ۱۱۰ سوره طه «و عنت الوجوه للحی….ظلماً» را قرائت نماید و هنگام روبه رو شدن با آن شخص دو دستش را بگشاید هیچ آسیبی از جانب وی به او نخواهد رسید.

۳) خواب خوش

در تفسیر البرهان به نقل از رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و اله وسلم آمده است: «هر کس سوره مریم را نوشته و به همراه خود داشته باشد، در خوابش جزچیزهای خوب نمی بیند و اگر بر دیوار خانه نوشته شود از خطرات حفظ شده و آنچه در خانه استدر امنیت می باشد و اگر خائف، آن را بشوید و بنوشد امنیت یابد.»

طریقه ختم سوره مریم

۴) دفع دشمن

در حاشیه زادالمعادآمده است برای دفع دشمن «کهیعص» را ۷۷۵ بار بخواند که به نتیجه خواهد رسید

۵) پیدا شدن همسر مناسب

اگر این سوره را بنویسند و بشویند و آبش را بر دختر ریزند او را شوهر پیدا شود.

۶) بهبودسردرد

جهت رفع سردرد و میگرن آیات [۵-۱] سوره مریم و آیه[۲۹] سوره فتح را بخواند برطرف خواهد شد.

انهار

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده