سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

شب اول قبر از چه زمانی است و چقدر طول می کشد؟

اشتراک:
لحظه شب اول قبر احکام و مسائل شرعی
شب اول قبر اولین شبی است که میت دفن می‌شود و همه ما دیر یا زود با آن صحنه روبرو می‌شویم.شب اول قبری که در روایات ما برای اموات ذکر شده، آن شب اولی که ما به حساب دنیایی می‌سنجیم، نیست؛ بلکه به محض دفن شدن، فرشتگان بازپرس به سراغ میت می‌آیند.برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید .

به محض ورود میت به قبر ، شب اول قبر آغاز می شود که ممکن است شب هولناکی برای آشنایی با آخرت باشد. با شب اول قبر، اعمال شب خاکسپاری و نحوه کمک به فرد متوفی آشنا شوید. لحظه شب اول قبر را در این مقاله بخوانید .با ما در پرشین وی همراه باشید .

لحظه شب اول قبر

زمانی که مرده را دفن می کنند شب اول قبر از چه زمانی است و چقدر طول می کشد؟ آیادر آن لحظه کسانی که در دنیا برای آن مرده ای دعا می خوانند در آن لحظه به او میرسد و از عذاب او کم می شود؟قبل از هر چیز لازم است چند نکته را متذکر شویم.۱٫ انسان پس از مرگ وارد عالمی می شود به نام«عالم برزخ»حیات برزخ و حقیقت باطن همین عالم دنیاست.دنیا ظاهری دارد و باطنی، ظاهر دنیا که بدان عالم مُلک گفته میشود همین دنیای مادی که ما در آن زندگی می کنیم که خصوصیات خاص خودش را دارد(مکان، زمان، مادی بودن…)

همین دنیا باطنی دارد که بعضی خصوصیات عالم دنیا را داراست.مثلاً شکل و اندازه و رنگ و بو در آنعالم هم وجود دارد و لکن ماده در آنجا نیست.صورت مردمان برزخی رنگ و اندازه مشخصی دارد و در آنجاخوشحالی و مسرّت و غضب و نگرانی هست در آ‌نجا نور هست و لکن آنجا ماده نیست. در بعضی ازروایات از همین حیات برزخی به«عالم قبر» تعییر شده است.در روایتی است که از امام صادق ـ علیه السّلام ـپرسیدند: برزخ چیست آن حضرت فرمود: قبر از هنگام مرگ آدمی است تا روزی که قیامت می شود.

 لحظه شب اول قبرلَیلَهُ الدَّفن

حوادث شب اول قبر

پس مراد ازقبر در بعضی روایات این گودال خاکی که بدن میت در آن جا می گیرد، نیست بلکه باطن همین قبرمراد است که همان عالم برزخ است از آنجایی که قبر خاکی جایگاه و محل استقرار بدن جسمانی است وعالم برزخ نیز جایگاه استقرار روح انسان است به عالم برزخ عالم قبر نیز گفته می شود.در روایت مفصّلی استاز حضرت امیرالمؤمنین که آن حضرت در وصف مرگ انسان و انتقال او به قبر و شاهدات او در قبرتوضیحاتی می فرماید که ما به قسمتی از آن اشاره می کنیم،

در بخشی که مربوط به مرگ مؤمنان ومشاهدات آنان است این چنین می فرماید: … او می شناسد کسی را که او را غسل می دهد وقسم می دهد افرادی را که جنازه او را حمل می کنند که به سرعت ببرند و زودتر به خاک بسپارند و وقتی که او را وارد در قبرش می کنند دو مَلَک به نزد او می آیند و آن دو، دو فرشته بازپرسی و باز جوئی کننده از عقائد و کردار او هستند …با توجه به دو نکته یادشده و این بخش از روایت حضرت امیرالمؤمنین می توانیم نتیجه می گیریم که شب اول قبری که در روایات ما برای اموات ذکر شده و شرح حال آنها در قبر می باشد .

مراد شب اولی که ما به حساب دنیایی می سنجیم نیست یعنی این چنین نیست که اگر قسمتی را صبح دفن کنند حتما ۱۰ یا ۱۲ ساعتباید بگذرد تا شب هنگام شود آنگاه فرشتگان پرس و جو بیایند و از او سؤالاتی بنمایند بلکه به محض دفن شدن فرشتگان بازپرس به سراغ میت می آیند چرا که عالم برزخ شب و روزی چون عالم دنیا نداردو اگر شبی برای میّت ذکر شده است، شاید شب برای او مشتمل می شود درست شبیه حالت خواب که آدم در خواب می بیند در شبی هولناک را می گذراند و حال آنکه در وسط روز خوابیده است.

فشار و عذاب قبرخواندن نماز وحشت

همانگونه که در وسط روز انسان خواب شب تار را می بیند، همین طور است که انسان را در روز دفنمی کنند و همان لحظه شب اول قبر او باشد در حقیقت میت در عالم قبر و برزخ شب برایاو نمایان می شود در این روایت هم آمده به محض دفن کردن میت فرشتگان بازپرس به سراغ میت میآیند.البته شب اول قبر تنها برای کسانی نیست که دفن می شوند حتی کسانی هم که بدنشان دفن نمی شود،

سوالات شب اول قبر

باز عذاب قبر دارند سؤال قبر دارند شب اول قبر هم خواهند داشت وقتی قبر را به معنی عالم برزخگرفتیم و شب آنجا را هم، مخصوص به وضع آنجا دانستیم لذا لازم نیست تا حتماً میت دفن شود آنگاه مراسم شب اول قبر برزخ صورت پذیرد[۴].و امّا پرسش نهایی که مربوط به تأثیر دعا و یا خیرات بر آنمیت است باید در جواب بگوئیم آنچه که از روایات استفاده می شود این است که هر آنچه برای امواتصورت می پذیرد به گونه ای به آنها می رسد.از امام صادق منقول است.

بسا باشد که میّت درتنگی و شدّتی بوده باشد و حق تعالی به او وسعت دهد و تنگی را از او بردارد پس بهاو گویند که این فرح که تو را روی داد به سبب نمازی است که فلان برادر مؤمن برای تو
کرد.در روایت دیگری است که حضرت فرمود:نماز و روزه و حجّ و تصدّق و سایر اعمال خیر و دعا وثواب آن اعمال برای کسی که آن اعمال را انجام داده و برای مرده هر دو نوشته می شود و
وارد قبر او می‌شود.یا دعا و خیرات از طرف زنده ها موجب کاهش عذاب قبر شخص مرده می شود؟

خبرگزاری صدا و سیما – ویستا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس