جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

با این کارهای کلیدی از شر وسوسه های شیطان در امان بمانید

اشتراک:
مراحل نفوذ شیطان احکام و مسائل شرعی
ابلیس در کار خود بسیار پرقدرت است. اما نباید فراموش کرد که او هم مخلوق ناچیز خداوند است و همه چیز تحت اراده و مشیت حکیمانه او قرار دارد. با ما همراه باشید .

یکی از آموزش‌هایی که رسولان خدا به آدمیان هدیه کرده‌‌اند، شناساندن موجودی است که به هنگام رانده شدن از بارگاه الهی، چندین بار و با شدت، قسم یاد کرده است مراحل نفوذ شیطان را در پرشین وی ببینید.

مراحل نفوذ شیطان

هرگاه دچار وسوسه ی شیطان و نفس شدیم باید این موضوع را که بسیار مؤثر است در ترک گناه برایخود در نظر بگیریم که لذّت گناه از بین می رود اما نکبت ن در وجود انسان باقی می ماند.از حضرت على علیه السّلام نقل شده است: قطع شدن لذّتها و بر جاى ماندن گناهان را به یاد داشته باشیدشناخت فضائل و آثار ترک گناهیکی از راههای مؤثر در ترک گناه شناخت آثار و برکات دوری از گناه است طبیعتا وقتی ما آثار سوءارتکاب گناه و برکات عدم ارتکاب گناهان را با هم مقایسه می کنیم انگیزه پیدا می کنیم که هر چه بیشتر از گناهان دوری کنیم.

شناخت فضائل و آثار ترک گناه می تواند عامل و محرک خوبی برای ترک گناهان باشد.در این قسمت بعضی ازفضائل ترک گناه را بررس می کنیم.هرکس از خدا بپرهیزد و ترک گناه کند خداوند برای او راه نجاتی قرارمی دهد و مشکلات او را حل می کند و رزق او را وسعت می بخشد. ترک گناه و جهاد اکبرمعرفت به اینکه برترینعبادت، ترک گناه است که از آن به جهاد اکبر یاد می شود.

از حضرت على علیه السّلام نقل شده است:

ترک تمایلات، برترین عبادت و زیباترین عادت است.

(۱)همچنین از امام على بن الحسین علیه السّلام نقل شده که فرمود: هرکس، از آنچه خدا بر او حرام کرده است دورى گزیند، از عابدترین مردم است.

(۲)در حدیثى از پیامبر صلّی الله علیه و آله وسلّم نقل شده که فرمود: هر کس از نافرمانى خداوند خوددارى کند مانند کسى است که درراه خدا جهاد کرده است.

(۳)توکل محبوب خدا شدن انسانی که گناه نمی کند محبوب خداوند می شود و چه چیز بهتر از محبوبخداوند بودن.از على علیه السّلام نقل شده است: اگر از گناهان دورى کنید خدا شما را دوست خواهد داشت.

مراحل نفوذ شیطان راههای نفوذ شیطان

راههای نفوذ شیطان

( ۴)«بَلَی مَن أَوفی بِعَدِهِ وَ اتَّقی فَإنَّ اللهَ یحِبُّ المُتِّقِینَ »

(۵) آری هر که به پیمان خود وفا کندو پرهیزگاری نماید، بی تردید خداوند پرهیزگاران را دوست دارد.«…إِنَّ اللهَ یحِبُّ التَّوَّابِینَ وَ یحِبُّ المُتَطَّهِّرِینَ

(۶)خداوند توبه کاران و پاکیزگان را دوست دارد.. پیدا شدن راه نجات و خروج از مشکلات هرکس از خدا بپرهیزد و ترک گناه کند خداوند برای او راه نجاتی قرار می دهد و مشکلات او راحل می کند و رزق او را وسعت می بخشد.«… وَ مَن یتَّقّ اللهَ یجعَل لَه مَخرَجاً وَ یرزُقهُ مِن حَیثُ لا یحتَسِب

(۷)و هر کس از خدا پروا کند، [خدا]برای او راه بیرون شدنی قرار می دهد.و از جایی که حسابش را نمی کند، به او روزی می رساند….در حدیثی از حضرت علی علیه السلام آمده که فرمود : « اکثَر الاستغفار تجلب الرّزق »زیاد استغفار کن تاروزی را به سوی خود جلب کنی.از آنجا که قرآن هیچگاه راه بازگشت را به سوی مجرمان نمی بندد ،بعد از بیان عذاب برای ارتکاب به سه گناه بزرگ در آیات قبل، در این آیه استثنائی را قائل میشود و آن اینکه : «مگر، کسی که توبه کند و ایمان آورد و کار شایسته کند، پس خداوند بدیهاشانرا به نیکی ها تبدیل می کند، و خدا همواره آمرزنده ی مهربان است

انسان و وسوسه های شیطانتسلط و ولایت شیطان

وسوسه ی شیطان

۴٫فتح باب نعمت‏هااثر استغفار از گناهان در رفعمصائب و بلایا و فتح باب نعمت‏ها.« فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کانَ غَفَّاراً.یرسِلِ السَّمّاءَ عَلَیکُم مِدراراً.وَ یمْدِدْکُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِینَوَ یجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ یجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً

(۸) در این جمله دعوت قوم را به اینکه استغفار کنیدتعلیل کرده به اینکه: آخر پروردگارتان غفار است، و« غفار» که صیغه مبالغه است، معناى کثیر المغفره را مى‏دهد، ومى‏فهماند علاوه بر اینکه کثیر المغفره است، مغفرت سنّت مستمرى او است.و معناى آیه این است که: اگر از خداطلب مغفرت کنید، ابر بسیار ریزنده و بارنده را به سویتان مى‏فرستد.اموال و فرزندان نزدیک‏ترین کمک‏هاى ابتدایى براى رسیدن جامعهانسانى به هدفهاى مراحل نفوذ شیطان خویش است.« وَ یمْدِدْکُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِینَ».« وَ یجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ یجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً» ، «جنات» و« انهار» دو تا از اقسام مال است، لیکن از آنجایى که از سایر اقسام مال نسبت به ضروریات زندگى بشر دخالت گسترده‏ترى دارند در آیه اختصاص به ذکر یافتند.

صالحین بهشت  –  برنا

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده