سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

مزار حقیقی حضرت زینب کجاست؟

اشتراک:
مرقد واقعی حضرت زینب احکام و مسائل شرعی
نام حضرت زینب را پیامبر برگزیدند. ایشان نمونه یک زن وفادار و صبور هستند.سخنان و خطبه‌های زینب(س) را در کوفه یزید را بد نام کرد.در این مجموعه در مورد قبر واقعی ایشان به صحبت پرداخته ایم.

همانطور که میدانید حضرت زینب فرزند حضرت علی و حضرت زهرا میباشد .برادر ایشان امام حسین میباشد .ایشان به دلیل برخورد با مصائب زیاد به ام المصائب معروف هستند .ایشان با سخرانی در شام واقعه ی کربلا را زنده نگه داشتند . در این مجموعه در مورد مرقد واقعی حضرت زینب به بحث پرداخته ایم . شما میتوانید با دنبال کردن مطالب ما در مورد قبر حضرت زینب را در پرشین وی ببنید.

مرقد واقعی حضرت زینب

از قدیم الایام سه مکان به عنوان قبر مطهر این بانوى بزرگوار مطرح است و هرکدام نیز طرفدارانى دارد.

۱- قبرى که در شهرک زینبیه امروز در نزدیکى دمشق، پایتخت فعلى کشور سوریه وجود دارد.علماى قدیم از این مکان (شهرک زینبیه) به «غوطه‏» یا «راویه‏» تعبیر آورده‏اند.زائران ایرانى که جهت زیارت به سوریه مى‏روند، این مکان را زیارت مى‏کنند.

۲-محلى که در شهر قاهره پایتخت مصر به نام «زینبیه‏» مشهور است.

۳- شهر مدینه نیز به عنوان محل دفن حضرت زینب علیها السلام معرفى شده است، گرچه در مدینه النبى محلى به این نام مثل دمشق و قاهره وجود ندارد.مرحوم حاج شیخ عباس قمى به نقل از استاد خودش مرحوم محدث نورى، و دیگران احتمال شام را تقویت کرده‏اند.محققاخیر با روشى عالمانه احتمال مصر را رد کرده و با قرائن و شواهدى اثبات کرده است که حضرت زینب کبرىعلیها السلام در شام دفن شده است. براى هر یک از این سه احتمال دلائلى ذکر شده است که بهبیان هر یک و نقد آن‏ خواهیم پرداخت.

مصربراى این احتمال دلایلی بیان شده است که مهمترین آنها دلیل رواییاست:نسابه عبیدلى در کتاب «اخبار الزینبات‏» روایت نقل کرده است که بر اساس مضمون آن‏ها باید حضرت زینب (علیهاالسلام) درمصردفن شده باشد.

نقد و بررسی:

اما این روایات از نظر سند و محتوا قابل اعتماد نیست.محمد حسنین سابقى نویسنده کتاب مرقد العقیله زینب علیها السلام اشکالاتى را براین احادیث وارد کرده و می‌گوید اکثر راویانى که عبیدلى این روایات را از آناننقل کرده است، مجهول هستند و پس از بررسى و تتبع فراوان در کتب رجال وتراجم و نسب هیچ اثرىاز آنان به دست نیامد.مفاد این روایات نیز خالى از تناقض و اشکال تاریخى نیست.

مرقد واقعی حضرت زینبمحل دفن حضرت زینب

زینب مدفون در مصر کیست؟

اکنون این پرسش پیش مى‏آید که اگر حضرت زینب علیها السلام دختر على علیه السلام در مصر دفن نشده است پس قبرى که درمحله «قناطر السباع‏» قاهره است متعلق به کیست؟ در پاسخ به این پرسش باید یادآورى کنیم که از بررسى وتتبع در تاریخ روشن مى‏گردد که زینبى که در مصر (قاهره) دفن شده است، زینب بنت ‏یحیى المتوج بن الحسنالانور بن زید بن حسن بن على بن ابى طالب است.ولى از آنجا که ذهن انسان با شنیدن نام مشترک بین چند نفر، متوجه مشهورترین آنها مى‏گردد،

بسیارى از مردم تصور کرده‏اند که این همان زینب مشهور یعنى زینب دخترعلى بن ابى‏طالب علیهما السلام است (۲)، در حالى که این تصور کاملا بى‏اساس است.البته نسبت دادن افراد به جدبزرگ آنان معمول است، چنانکه امامان ما را پسر پیغمبر مى‏خوانند.بنابراین اگر زینب بنت‏یحیى را زینب بنت على علیهما السلام بخوانند، هیچ اشکالى نخواهد داشت.

شهر مدینه علامه فقید سید محسن امین معتقد است که حضرت زینب علیهاالسلام در مدینه دفن شده است و براى این مطلب دلیل مى‏آورد که:بازگشت‏حضرت زینب علیها السلام پس از فاجعه کربلبه مدینه، قطعى و مسلم است اما خروج مجدد او از این شهر ثابت نشده است، بنابراین باید گفت: درمدینه وفات یافته و در همانجا دفن شده است، گرچه تاریخ وفات و محل دفنش دقیقا روشن نباشد.این دلیل درواقع نوعى استصحاب است که مرحوم امین به آن استناد کرده است.

تحقیقى پیرامون مزار حضرت زینب علیهماقبر حضرت زینب در سوریه

نقد و بررسى

گرچه دفن حضرت زینب علیها السلام درمدینه (بقیع) یک امر ممکن و کاملا طبیعى است زیرا قبر برادرش امام حسن علیه السلام و بسیارى از بزرگانبنى هاشم در این قبرستان قراردارد که خصوصیات و تفصیل آن‏ها در کتب مربوط بیان شده است، اما باید توجه داشت که اگر او در این قبرستان دفن شده بود، طبعا قبرش با توجه به شخصیت و عظمت مقامش مشخص مى‏شد.در حالى که در هیچ یک از کتب مربوط به تاریخ مدینه و مزارات این شهر نامى از محل قبر او به میان نیامده است،

با این که نام زنانى همچون «ام البنین‏» که در بقیع دفن شده‏اند در کتاب‏هایى مانند وفاء الوفاء منعکس شده است.مسعودى در شرح حال امام حسن مجتبى علیه السلام مى‏نویسد: «حسن بن على در کنارقبر مادرش فاطمه علیها السلام به خاک سپرده شدو در این قبرستان تا این ‏زمان سنگى است که روى آن چنین نوشته شده است:«الحمدلله مبید الامم ومحیى الرمم هذا فاطمه بنت رسول‏الله صلى الله علیه و آله سیده نساء العالمین و الحسن بن على بن ابى‏طالب و على بن الحسین بن على و محمد بن على و جعفر بن محمدرضوان الله علیهم اجمعین.»

و این نشان مى‏دهد که قبر آن بزرگواران در قرن چهارم یعنى تا زمان مسعودى مشخصبوده است، و اگر قبر حضرت زینب علیها السلام در این قبرستان قرار داشت، نام او هم حداقل تا زمان
مسعودى روى قبر نوشته مى‏شد.چنانکه قبر همسرش عبدالله بن جعفر در همان قبرستان مشخص است، بنابراین چگونه ممکن است قبرحضرت زینب در بقیع باشد، اما هیچ نشانى از آن نباشد، و در هیچ تاریخى یاد نشده باشد؟از طرف دیگرموضوعات تاریخى جاى اعمال استصحاب نیست که بگوییم: بازگشت‏حضرت زینب علیها السلام به مدینه قطعى است، اما خروج او ازاین شهر ثابت نشده است، پس در همان شهر و همانجا به خاک سپرده شده است.

شهر شام طرفداران این نظریه مى‏گویند: در مدینه قحطى و دست تنگى شدیدى به وجود آمد.عبدالله جعفر تصمیم گرفت‏با همسر خود ;حضرت زینب علیها السلام به شام که مقدارى زمین زراعتى داشت‏ سفرکند.پس از مسافرت به شام حضرت زینب علیها السلام در همانجا درگذشت.

نقد و بررسى

۱- اینکه گفته شده است که عبدالله بن جعفر در حومه دمشق مزرعه و قریه داشته وهمراه همسرش جهت‏سرکشى یا بهره بردارى از آن‏ها رفته بوده و در این سفر حضرت زینب علیها السلام درگذشته استمطلب بى‏اساسى است.در هیچ یک از کتب تاریخى از چنین مزرعه‏اى اسمى به میان نیامده و اصولا چون عبدالله فردبخشنده‏اى بوده هرگز مال و ثروت در دست او دوام نمى‏آورده است، بنابراین چگونه ممکن است داراى چنین مزرعه وقریه‏اى بوده باشد؟

۲- اگر فرضا عبدالله بن جعفر چنین مزرعه‏اى داشته، ممکن بود شخصا براى رسیدگى به وضع آن به شام برود و دیگر نیازى به بردن همسر و دیگر اعضاى خانواده خود که مستلزم هزینه زیادى بود، نداشت.

۳- مدینه از شهرهاى مهمى است که مثل بسیارى از شهرهاى مهم دنیا براى آن تاریخ‏هاى متعددى نوشته‏اند.بعضى از این کتاب‏ها به حوادث مهمى که در مدینه اتفاق افتاده مثل زلزله، آتش گرفتن حرم پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله، وزیدنباد سرخ و…پرداخته‏اند.اگر چنان قحطى و گرسنگى در آن سال در مدینه اتفاق افتاده بود، قطعا در این کتاب‏هاى تاریخى درباره آن
بحث مى‏شد، در حالى که چنین چیزى مطرح نشده است.

نتیجه بحث

پس از بررسى سه احتمال در مورد محل دفن حضرت زینب کبرى علیها السلام مى‏توان چنین نتیجه گرفت که:احتمال مصر اشکالات فراوان دارد، احتمال مدینه بدون دلیل است، واحتمال شام به نظر استوارتر مى‏آید گرچه دو اشکال باقى مى‏ماند:یکى اینکه به چه دلیل عبدالله جعفر حضرت زینب علیهاالسلام را به شام برده است‏با اینکه حضرت زینب علیها السلام دل خوشى از شام نداشت، و اشکال دیگر اینکهبسیارى از مورخین نوشته‏اند: آنکه در شام دفن است «ام‌کلثوم‏» فرزند على علیه السلام است.

اشکال دوم را بدین صورت مى‏توان حل کرد که منظور از «ام کلثوم‏» همان زینب کبرى علیها السلام است ولى مشکل اینجاست که کسانى مثل ابنجبیر از این ام کلثوم به «زینب صغرى‏» و نه «زینب کبرى‏» تعبیر آورده‏اند و در سنگ نوشته‏اى که ازخاک مقبره در شام استخراج شده است، چنین نگاشته شده است که: «هذا قبر زینب الصغرى المکناه بام کلثوم ابنتعلى بن ابوطالب امها فاطمه البتول سیده نساء العالمین ابنت‏سید المرسلین محمد خاتم النبیین صلى الله علیه و سلم.»

گرچه نتوان به یقین مشخص کرد که قبر حضرت زینب علیها السلام در کجا واقع است ولى مى‏توان گفت: زیارتگاه‏ها واماکنى که به این دودمان منسوبند همه از مصادیق آیه شریفه «فى بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر فیهااسمه‏» مى‏باشند.این خانه‏ها و زیارتگاه‏ها ولو منسوب به آن‏ها باشد – جاى ذکر و توجه به خدا و انسان‏سازى وپیوند با شهیدان و اهل بیت است.محل دفن اهل بیت هر کجا که باشد یاد و خاطره‏شان زنده است ودر سینه‏هاى مردم عاشق جاى دارند.

تبیان

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس