چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

معنی و تفسیر حروف مقطعه در سوره یس را بدانید

اشتراک:
تفسیر حروف مقطعه یس احکام و مسائل شرعی
سوره مبارکه یس از جمله سوره هایی است که خواندن این سوره فضیلت های زیادی دارد . و روایتی از پیامبر در مورد این سوره امده است که هر کس این سوره را تلاوت کند ده بار قرآن را ختم کرده است.

سوره ی  یس قلب قران است .و سی و ششمین سوره ی قران و از سره های مکی می باشد .این سوره در جز بیست و دو و بیست و سه قرار گرفته است .این سوره بافضیلت‌ترین سوره‌های قرآن است . سوره ی مبارکه یس حروف مقطعه و  یاء و سین آغاز می‌شود . ما در این مجموعه  در مورد تفسیر حروف مقطعه یس به صحبت پرداخته ایم . مطالب ما را در پرشین وی ببینید.

تفسیر حروف مقطعه یس

حروف مقطعه حروفی اند که در اول بعضی از سوره ها میآیند و معنای مستقلی ندارند.در تفسیر این حروف آرای مختلفی گفته شده است که رأی درست تر این است که این حروف رمزند و پیامبر و اولیا از آن مطلع اند.جمله «صراط علی حق نمسکه» گفته بعضی محققان است ومنشأ روایی ندارد.یسدر ابتدای ۲۹ سوره از سوره های قرآن، یک یا چند حرف از حروف الفبا وجود دارد، که مجموعاً ۷۸حرف است که با حذف مکررات ۱۴ حرف می شود؛ یعنی نصف حروف هجاء که ۲۸ حرف است.این حروف را «حروف مقطعه»، یا «حروف نورانی» گویند.

معنای حروف مقطعه در قرآن چیست؟

درباره کلمات مقطعه اوائل برخی سوره ها مانند الم سؤال کردید، در پاسخ یادآور می شویم که درباره این کلماتنظرات مختلفی از مفسران عرضه شده است که برخی از آن نظرها را برایتان یادآور می شویم:

۱ – این کلمات از متشابهاتی است که تأویل آنها را جز خدا نمیداند.

۲ – اشاره به نامهای خداوند است مثلاً الم معنایآن این است که «انا اللَّه اعلم؛ منم خدایی که میدانم».خداوند نیازى به سوگند ندارد، ولى سوگندهاى قرآن همواره داراى دو فایده مهم است: نخست تاکید روى مطلب، و دیگربیان عظمت چیزى که به آن سوگند یاد مى شود، زیرا هیچ کس به موجودات کم ارزش سوگند یاد نمىکند.

تفسیر حروف مقطعه یسادغام های سوره یاسین

۳ – آوردن این کلمات به این منظور است که نشان دهد قرآن مجید که همگان از آوردن آن، عاجزو ناتوان می باشند از همین حروف تهجی که تمام جملات و کلمات از آنها ساخته میشوند ساخته شده است.بنابراین شما هم اگر میتوانید از این حروف چنین کلامها و جملاتی بسازید در حالی که نمی توانید مانند اینکهیک مهندس که نقشه جالبی برای ساختمان کشیده و آن نقشه را به طرز بدیعی پیاده کرده است می گویداین خانه از این آجر و گچ و سیمان و آهن درست شده است این مصالح در اختیار شما وهمگان است اگر می توانید از این مصالح شما هم چنین خانه جالب با این نقشه ی زیبا و بدیع بسازید.

قول دیگری درباره کلمات هست که مرحوم علامه طباطبائی صاحب تفسیرالمیزان آن را برگزیده اند که این کلمات با محتوایسوره ای که در آغاز آن قرار گرفته اند ارتباط دارند و اینها رمزهایی هستند ما بین خدا و پیامبرصلی الله علیه و آله.ممکن است اینجا این سؤال مطرح شود که قرآن مجید برای تبیین به انسانها است و مگر خداوند از بندگانشباکی داشته تا رمزی با آنان سخن بگوید؟

پاسخش این است که صحیح است قرآن مجید برای تبیین از طریق تفسیر پیامبر و امامان معصومین «علیهم السلام» صورت گیرد چنانکه خداوند می فرماید: «لتبین الناس ما نزل الیهم؛ تا برای
آنان بیان کنی آنچه به سوی آنان نازل گشته است» بر این اساس اشکالی ندارد که برخی از آیات قرآن به خاطر مصالح مهم تری به صورت رمزی معانی را تفهیم کند

مانند اینکه مردم به پیامبر و امامان «علیهمالسلام» مراجعه کنند و از طریق آنان به فهم بیشتر و آگاهی وسیع تر درباره قرآن دست یابند و این راهی باشد برای مراجعه بیشتر مردم تا مسئله رهبری هر چه بیشتر و بهتر تحکیم یابد.آری معانی آیات قرآن مجیدابعادی دارد که برخی از آنها برای انسانهای دیگر نیز قابل وصول است ولی ابعادی از آن هم جز برایپیامبران و امامان قابل دست یافتن نیست.

قول دیگری درباره کلمات هست که مرحوم علامه طباطبائی صاحب تفسیرالمیزان آن را برگزیده اند که این کلمات با محتوایسوره ای که در آغاز آن قرار گرفته اند ارتباط دارند و اینها رمزهایی هستند ما بین خدا و پیامبرصلی الله علیه و آله.

تفسیر حروف مقطعه یسمتن و ترجمه سوره یس

حروف مقطعه در سوره یس

سوره یس یکی از همان ۲۹ سوره قرآن مجید است که با حروف مقطعه آغاز مى شود.(یا و سین).درباره تفسیر حروف مقطعه قرآن بحث هاى فراوانى مطرح است.ولى در خصوص سوره یس تفسیرهاى دیگرىنیز براى این حروف مقطعه وجود دارد: از جمله اینکه : این کلمه مرکب از یا (حرف ندا ) وسین یعنى شخص پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است، و به این ترتیب پیامبر (صلى الله علیه وآله ) را براى بیان مطالب بعد مخاطب مى سازد.

در احادیث مختلفى نیز آمده است که این کلمه یکى از نام هاى پیغمبر گرامى اسلام صلی الله علیه وآله است.دیگر اینکه مخاطب در اینجا انسان است سین اشاره به او است، ولى این احتمال با آیات بعد سازگارنیست، زیرا در این آیات روى سخن تنها به پیامبر (صلى الله علیه و آله ) است.

لذا در روایتى از امام صادق (علیه السلام ) مى خوانیم که فرمود: “یس” نام رسول خداست و دلیل برآن این است که بعد از آن مى فرماید تو از مرسلین و بر صراط مستقیم هستى.(نور الثقلین، ج ۴،ص ۳۷۵ )به دنبال این حروف مقطعه -همانند بسیارى از سوره هائى که با حروف مقطعه آغاز شده

– سخن از قرآن مجید به میان مى آورد، منتها در اینجا به آن سوگند یاد کرده و مى گویدسوگند به قرآن حکیم (والقرآن الحکیم).جالب اینکه قرآن را به حکیم توصیف مى کند، در حالى که حکمت معمولا صفت شخص زنده و عاقل است،گوئى قرآن را موجودى زنده و عاقل و رهبر و پیشوا معرفى مى کند که مى تواند درهاى حکمت رابه روى انسانها بگشاید، و به صراط مستقیمى که در آیات بعد به آن اشاره کرده راهنمائى کند.

البته خداوند نیازى به سوگند ندارد، ولى سوگندهاى قرآن همواره داراى دو فایده مهم است: نخست تاکید روى مطلب، ودیگر بیان عظمت چیزى که به آن سوگند یاد مى شود، زیرا هیچ کس به موجودات کم ارزش سوگند یادنمى کند.آیه بعد چیزى را که سوگند آیه قبل به خاطر آن بوده است بازگو مى کند، مى فرماید: مسلماتو از رسولان خداوند هستى (انک لمن المرسلین).رسالتى که توأم با حقیقت است و بودن تو بر صراط مستقیم ( على صراط مستقیم).

منابع: تفسیر نمونه تفسیر مجمع البیان سایت معارف قرآن

تبیان

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس