یکشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲

طرز تهیه سوهان عسلی

اشتراک:
سوهان عسلی سنتی آشپزی و شیرینی
در بین شیرینی های آجیلی و سنتی مخصوص عید نوروز سوهان عسلی که در واقع نوعی آب نبات آجیلی است بسیار پر طرفدار است و کسانی که علاقه دارند شیرینی های عید خانگی تهیه کنند سوهان عسلی گزینه ای مناسب است با ما همراه باشید .

سوهان عسلی سنتی یکی از خوشمزه‌ترین تنقلات شیرین اصیل و سنتی ایرانی است. ایرانیان از این شیرینی جذاب برای پذیرایی از مهمانان خود خصوصا در ایام عید نوروز یا شب یلدا استفاده می‌کنند. همچنین سوهان عسلی در کنار چای ترکیبی فوق‌العاده را رقم می‌زند.با ما در پرشین وی همراه باشید.

مواد لازم سوهان عسلی سنتی

یک استکان شکر

یک استکان بادام خلال شده

دو قاشق مربا خوری

روغن جامد دو قاشق مرباخوری

عسل دو قاشق مربا خوری

آب پسته به مقدار لازم

زعفران در صورت تمایل

طرز تهیه سوهان عسلی سنتی

کاسه ای که میخواینتوش سوهانتون رو درست کنید حتما باید یا روحی باشه یا استیل که رنگ سوهان معلوم شود.اول یک استکان شکر را بهمراه دو قاشق مربا خوری آب و دو قاشق مربا خوری روغن جامد و دوقاشق مرباخوری عسل داخل کاسه ریخته و روی حرارت بسیار ملایم قرار میدهیم.دقت کنید .اگر شعله زیر کاسه زیاد باشه عسلتون فورا با شکر مخلوط شده و هر دو باهم میسوزن.بعد از چند دقیقه محتویات داخل کاسه شروع به حل شدن کرده و یواش یواش به صورت خمیر کرم رنگیدر میاد.

یادتون باشد اگر میخواین به سوهانتون زعفران اضافه کنید باید زعفران سائیده را به همان دو قاشق مربا خوری آباضافه کرده و در مایه بریزید .اما این نوع سوهان بدون زعفران هم بقدری خوشرنگ از آب درمیاید که نیاز به آن نیست.امتحان کنید.با یک قاشق دسته بلند یواش یواش مایه را هم زده و فرصت دهید تا همه مواد با هم مخلوطشده و در یکدیگر حل شوند.بعد از اینکه رنگ مایه در حال تغییر به سمت طلایی است یک استکان بادام خرد شده یا خلال رادر آن ریخته و آرام آرام بهم بزنید.

 سوهان عسلی سنتیشیرینی های عید خانگی

نکات تهیه ی سوهان

در این زمان میبینید که تمام محتویات کاسه به بادام میچسبد.نگران نباشید.یواش یواش در اثر حرارت بادام در مواد شروع به حل شدن میکند.آرام آرام مایه را هم بزنید اما نه زیاد چون هم زدن زیاد باعث خورد شدن بادام ها میشود.بادام شما بتدریج رنگ طلایی به خود میگیرد.و آهسته آهسته رو به قهوه ای روشن و سپس قهوه ای تیره تر میرود.زمانی که رنگ آن به حد مطلوب رسید شعله را باز هم کمتر کرده و سینی استیل را که ازقبل ته آن را چرب کرده اید نزدیک آورده و آرام آرام شروع به ریختن سوهان در سینی نمایید.

مواظب باشید که برای ریختن پسته روی سوهان ها حتما از یک نفر کمک بگیرید چون همزمان نمیتوانید این دوکار را با هم انجام دهید و این باعث میشود رنگ سوهان شما سیاه شود.زیباترین سایز هر سوهان یک قاشق مرباخوری استمواظب باشید که نسوزید.سوهان خیلی داغ است از اینکه پسته ها را هم بروی آن اضافه کردید زمان لازم است تا سوهان هاسرد شده و به اصطلاح خودشو ول بده.بعد خیلی راحت میتوایند آنها را از سینی جدا کرده و در ظرف بچینید .زمان ریختر مایع بروی سینی بسیار مهم است اگر عجله کنید سوهان چسبناک می شود پس پیشنهاد می کنیم کهیک ظرف آی خنک در کنار خود داشته باشید و به تناوب قدری از مایع را در آن بریزید وآزمایش کنید بهترین زمان برای ریختر بروی سینی ا پیدا کنید .

 شیرینی های سنتی شیرینی محلی

شیرینی عید

همان طور که در تاریخچه مواد خوراکی آورده‌اند، سوهان قدمت بسیاری دارد. این حلوای خوشمزه بین سالیان ۱۲۸۹ تا ۱۲۹۰ هجری تولید و در واقع کشف شد. در دوره قاجار در شهر قم سوهان پخته و از آن پس تولید انبوه شد.این حلوای لذیذ در ابتدا تنها به وسیله دست و به صورت کاملا سنتی تولید می‌شد. اما اکنون ماشین آلات بسیاری برای تولید انبوه این شیرینی در اختیار تولید کنندگان قرار گرفته است که به راحتی می‌توان میزان بالایی از آن را تولید و در اختیار داشت.

جام جم  –  همشهری انلاین

 

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
آرون گروپس
آشپزی
بیشتر >
فرادرس