چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

طرز تهیه اکبر جوجه همراه با نکات مفید و ریزه کاری ها

اشتراک:
طرز تهیه اکبر جوجه آشپزی و شیرینی
با طرز تهیه اکبر جوجه غذای معروف شمالی و همچنین نکات مفید و ریزه کاری های تهیه این غذا آشنا شده و آن را برای افراد خانواده خود آماده کرده و از خوردن این غذای خوشمزه لذت ببرید.

اکبر جوجه یکی از معروف ترین غذاهای شمال ایران است که با سرخ کردن مرغ کوچک و کمتر از یک کیلوگرم تهیه می شود. در این مطلب با مراحل طرز تهیه اکبر جوجه و همچنین نکات مفید در حین تهیه آن آشنا خواهید شد.

طرز تهیه اکبر جوجه

قبل از آماده کردن مواد پیشنهاد می کنیم توضیحات و نکات ارائه شده که در بخش “نکات مفید در آماده سازی اکبر جوجه” را بخوانید. به گزارش پرشین وی همچنین مد نظر داشته باشید که برای تهیه اکبر جوجه باید ۱۲ ساعت برای مرینیت و طعم دار کردن مرغ و حدود ۲ ساعت زمان نیز برای سرخ شدن مرغ در نظر بگیرید.

مواد لازم:

  • ۱ عدد مرغ کوچک حدود یک کیلو (بهتر است وزن مرغ بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم باشد)
  • یک چهارم فنجان زعفران دم کرده
  • ۱۰۰ گرم کره
  • ۱ عدد پیاز
  • ۴ عدد سیر
  • یک دوم فنجان آب لیمو
  • یک دوم فنجان سس انار (رب انار)
  • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
  • روغن به میزان لازم
طرز تهیه اکبر جوجهآموزش اکبر جوجه غذای معروف شمالی

دستور تهیه:

مرحله ۱: ابتدا مرغ را شسته و آن را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و داخل یک کاسه بزرگ قرار دهید. توجه داشته باشید برای تهیه اکبر جوجه، نباید پوست مرغ را جدا کنید.

مرحله ۲: پیاز را به شکل حلقه ای خرد کرده و داخل کاسه حاوی مرغ بریزید. سپس سیر را خرد کرد و به مواد اضافه کنید. زعفران دم کرده، آب لیمو و مقداری نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و خوب مخلوط کنید.

مرحله ۳: مرغ را با مواد طعم دهنده ای که به آن اضافه کردید، به خوبی ماساژ دهید. سپس روی ظرف را پوشانده و به مدت ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا به خوبی طعم دار شود.

مرحله ۴: پیشنهاد می شود هنگام طبخ اکبر جوجه، از شب قبل مواد را آماده کرده و در یخچال قرار دهید تا مرغ به خوبی مرینیت شود چرا که به گزارش پرشین وی این مرحله در تهیه این غذا بسیار اهمیت دارد و تاثیر زیادی در خوشمزه شدن غذا دارد.

مرحله ۵: پس از طعم دار شدن مرغ داخل یخچال، یک قابلمه در سایز مناسب را روی حرارت قرار داده و روغن مایع را اضافه کنید. حرارت شعله گاز باید به میزان متوسط باشد تا روغن نسوزد و در عین حال به آرامی مرغ را بپزد.

سرخ کردن مرغ

مرحله ۶: به آرامی دو تکه مرغ را داخل قابلمه محتوی روغن داغ قرار دهید و پس از طلایی و پخته شدن هر دو طرف مرغ، آن را از داخل قابلمه خارج کنید. در این مرحله مرغ را به مدت ۵ دقیقه این بار با کره سرخ کنید تا خوشمزه تر شود. سپس مقداری نمک و فلفل به مرغ اضافه کنید

نکته: یک روش دیگر این است که همزمان کره را نیز به روغن اضافه کرده و اجازه دهید مرغ با روغن مخلوط با کره سرخ شود و یا اینکه در انتها به صورت جداگانه مقداری با کره سرخ کنید.

مرحله ۷: پس از سرخ و طلایی شدن مرغ، آن را روی یک صفحه مشبک و پنجره ای و یا یک توری فلزی قرار دهید تا روغن های اضافه آن خارج شود.

مرحله ۸: مواد اکبر جوجه را داخل ظرف مورد نظرتان برای سرو قرار داده و آن را با برنج ایرانی و سس انار ترش سرو کنید.

غذای شمالی معروففوت و فن طبخ اکبر جوجه

نکات مفید در آماده سازی مواد و طرز تهیه اکبر جوجه اکبر جوجه

پیازها را جدا کنید.

هنگام سرخ کردن مرغ داخل روغن، پیازهایی که برای طعم مرغ به آن اضافه کرده بودید را جدا کنید چرا که پیاز داخل روغن می سوزد و روی طعم غذا تاثیر می گذارد. بنابراین مرغ را بدون پیاز سرخ کنید.

سیر را حذف نکنید.

در تهیه مواد طعم دهنده اکبر جوجه، سیر را از بین مواد حذف نکنید چرا که یکی از اصلی ترین مواد طعم دهنده به این غذاست. ولی نیاز نیست نگران بوی سیر باشید چرا که به دلیل سرخ شدن زیاد مرغ و همچنین طعم دار شدن آن با کره، کاملا بوی آن از بین می رود. حتی می توانید از پودر سیر استفاده کنید.

پخت اکبر جوجه با شعله پایین

هنگام سرخ کردن مرغ توجه داشته باشید که میزان شعله گاز باید بسیار کمتر از میزانی باشد که برای غذاهای دیگر مرغ را سرخ می کنید چرا که زیاد بودن شعله باعث می شود صرفا پوست رویی مرغ بسوزد و داخل مرغ خام بماند. چرا که در طبخ این مرغ از آب استفاده نمی شود و تنها باید با روغن مغز پخت شود.

خرد کردن مرغ برای غذای اکبر جوجه

در دستورتهیه اصلی این غذا، مرغ تنها از وسط به دو تکه تقسیم می شود، بنابراین به گزارش پرشین وی از خرد کردن بیشتر آن بپرهیزید.

سرو اکبر جوجه

اکبر جوجه با برنج و یا نان ایرانی سرو می شود. ولی اگر بخواهید آن را به شیوه سنتی سرو کنید، باید آن را با کته و رب انار سرو کنید.

تاریخچه مختصر اکبر جوجه

شاید دانستن تاریخچه اختراع این غذا نیز برایتان جالب باشد. گفته می شود بیش از ۷۰ سال پیش مردی به نام علی اکبر کلبادی در شهرستان گلوگاه استان مازندران به همراه همسرش یک قهوه خانه سنتی در شمال ایران افتتاح کرد.

آنها در قهوه خانه خود ابتدا تنها صبحانه برای مردم مرحلی و مسافران سرو می کردند ولی در گذر زمان ناهار نیز به منو خود اضافه کردند. معروف ترین غذای این قهوه خانه غذایی به نام “چلو جوجه” بود که برنج با مرغ آماده شده با سس انار و کره سرو می شد و طولی نکشید طرفداران زیادی پیدا کرد و بعدا این غذا به “اکبر جوجه” معروف شد.

امروزه شعبه های رستوران اکبر جوجه در شهرهای مختلفی همچون تهران، بابلسر، گرگان، آمل و بسیاری دیگر وجود دارد.

منبع: arachef، epersianfood

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس