مشاهده : 92رسانهRSS

ازدواج در سینما و سریال‌های ایرانی

ازدواج در سینما و سریال‌های ایرانیسینمای ایران و جهان
خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران سرویس: نگاهی به وبلاگ‌ها صنایع فرهنگی و تکنولوژی‌های رسانه‌ای در تولید کالاها و برنامه‌های خود برای متقاضیان و مخاطبان، به ذائقه، نیازمندی‌ها و ویژگی فرهنگی آنان توجه می‌کنند و پیام خویش را از درون سبک و شیوه زیست مردمی می گیرند که قرار است پیامشان را به آنان ارسال کنند. […]

خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران
سرویس: نگاهی به وبلاگ‌ها

صنایع فرهنگی و تکنولوژی‌های رسانه‌ای در تولید کالاها و برنامه‌های خود برای متقاضیان و مخاطبان، به ذائقه، نیازمندی‌ها و ویژگی فرهنگی آنان توجه می‌کنند و پیام خویش را از درون سبک و شیوه زیست مردمی می گیرند که قرار است پیامشان را به آنان ارسال کنند.

به گزارش سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدرضاصائمی در وبلاگ”کوچه فرهنگ” به نشانی http://ssaemi.blogfa.com/ نوشته است: شرط مخاطب پذیری و گیرندگان فعالی که به دریافت کنشگرانه پیامها توجه کنند و این کالاهای فرهنگی را مصرف کنند، اهتمام به بن مایه‌های رفتاری و تاریخی و خرده فرهنگ‌های حوزه عمومی است تا به واسطه فرافکنی و همذات‌پنداری مخاطب با اثر ارتباط حاصل و آموزش و سرگرمی و دیگر اهداف دنیای رسانه ها محقق شود.

ساخت و تولید فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی بیش از دیگر ابزارها و فناوری‌های جدید در بستر این مکانیسم فرهنگی شکل می‌گیرند و موجودیت می‌یابند. برای همین است که ملودرام های خانوادگی و قصه های پرسوز و گداز عاشقانه بیش از ژانرهای دیگر مورد توجه مخاطبان ایرانی قرار می‌گیرد. تجربه‌های زندگی و تاریخ اجتماعی آنان به این ذائقه هنری دامن می زند و میل به تماشای آثاری که به این مولفه ها توجه می کنند را افزایش می‌دهد.

پاشنه آشیل این داستان، قصه عشق و ازدواج و دلدادگی است که دامنه گسترده‌ای دارد و از ژانر حماسی و جنگی تا گونه‌های وحشت و کمیک را تحت الشعاع خود قرار داده است.

علاقه ایرانیان به فیلم‌های هندی، برآمده از همین شخصیت فرهنگی است و نقش مهمی در مخاطب شناسی ایرانی دارد. این مساله اگرچه دارای سابقه و ریشه های تاریخی است اما در دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حتی راه افراط پیموده است.

از موارد قابل دسترسی و همه جانبه برای ردیابی این موضوع در فیلم و سریال‌های ایرانی، همین سریال‌های ویژه ماه رمضان است که اکنون به سنتی رسانه‌یی بدل شده و مخاطبان زیادی را جذب خود کرده است. به هر یک از آن‌ها اگر از منظر کشف این معنی دقت کنید، متوجه خواهید شد در همه آن‌ها مساله ازدواج به شکل پررنگی مطرح است.

سریال «اغماء» اگر چه در فضای ماورایی و معناگرا ساخته شده اما مساله ازدواج در آن از چند منظر مطرح می شود. علاقه دکتر جودت به خانم دکتر بردیا و پیشنهاد ازدواج به وی از یک سو و طرح ازدواج میان پری پژوهان و پسر همکلاسی اش و موضوع ازدواج میان فرزاد و رز و الیاس و پری از سوی دیگر مساله ازدواج را حتی در ساختاری غیرمتعارف و ژانری ماورایی به تصویر می کشد.

در «میوه ممنوعه» که عشق و فکر تجدید فراش محور اصلی قصه است که البته ازدواج عاشقانه دختر حاجی فتوحی با مرد مورد علاقه اش را نیز باید به آن افزود. مساله ازدواج در اینجا بهانه چالش و درگیری خانوادگی می شود و تعلیق های پرکششی خلق می‌کند.

در یک «وجب خاک» نیز ، تقاطعی چند سویه از ازدواج اما در بستری کمیک روایت می‌شود که در نوسانی از تعلیق‌های پر حادثه به تعریف قصه خود می‌پردازد. مشکل ازدواج حمید با دختر مورد علاقه اش و ایاز و بهمن سی‌دی به دختر افشاری ، مثلثی سه گانه از عشق و ازدواج خلق می‌کند که همچون ریلی ، داستان را به جلو حرکت می‌دهد.

در آخرین مجموعه از این سری یعنی «شکرانه» نیز اساسا قصه با ازدواج مجدد پدر خانواده با زنی جوان آغاز می‌شود.

طرح مساله ازدواج در سریال‌های ایرانی نه یک جاذبه صرف سینمایی که نشانگر رشد کاریکاتوری این نیاز فردی – اجتماعی در جامعه است و البته طرح وضعیت متضاد آن یعنی طلاق نیز در مقابل یک موقعیت پارادوکسیکال روان – جامعه شناختی به وجود می آورد که سوژه خوبی به دست کارگردان‌ها می‌دهد.

یکی از نقاط آسیب پذیر سینمای ایران همین مساله است که واکنشی اجتماعی نسبت به یک خلاء تاریخی را بازتاب می‌دهد و بیش از آن که بر نگرش حل مساله باشد ، صرفا به عنصری تعلیق دهنده و سرگرمی ساز محدود می شود.

این موضوع، گاهی آن قدر لوث می‌شود که مخاطبان در همان ابتدا ازدواج برخی کاراکترها را در پایان پیش بینی می‌کنند و مطمئن هستند بالاخره در طول فیلم یکی با دیگری وصلت خواهد کرد.

طنز تلخ حقیقت همین جاست. جایی که طرح پررنگ ازدواج در سریال‌ها نه دلیل به اهمیت سینمایی که به خاطر بحران موضوع در جامعه است، بحرانی که با بحران سینما آمیخته است.

انتهای پیام

2007-10-17 / گردآوری:
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
رضا یزدانی عزادار شدرضا یزدانی عزادار شد
واکنش جالب رضا رشیدپور به عذرخواهی شرق از مهران مدیریواکنش جالب رضا رشیدپور به عذرخواهی شرق از مهران مدیری
از ممنوع التصویری حمید استیلی و آزاده صمدی تا مائده هژبری، همه جنجال‌ های صدا و سیما!از ممنوع التصویری حمید استیلی و آزاده صمدی تا مائده هژبری، همه جنجال‌ های صدا و سیما!
سلبریتی‌های عزیز! بعد از عباس جدیدی چشممان به عکس‌ های شما با چهره پریشان استاد مشایخی روشن!سلبریتی‌های عزیز! بعد از عباس جدیدی چشممان به عکس‌ های شما با چهره پریشان استاد مشایخی روشن!
بهروز بقایی: مرگ پوپک گلدره تلخ‌ترین اتفاق زندگی من بودبهروز بقایی: مرگ پوپک گلدره تلخ‌ترین اتفاق زندگی من بود
حواشی ریحانه پارسا در فضای مجازی از زبان خودش و آنچه در این مدت بر او گذشت!حواشی ریحانه پارسا در فضای مجازی از زبان خودش و آنچه در این مدت بر او گذشت!
به مناسبت تولد رابرت دنیرو ؛ ۱۶ نکته جالب از زندگی این بازیگر!به مناسبت تولد رابرت دنیرو ؛ ۱۶ نکته جالب از زندگی این بازیگر!
تقدیر جانانه سروش جمشیدی از همسرش در دورهمی!تقدیر جانانه سروش جمشیدی از همسرش در دورهمی!
خداحافظی ناگهانی عادل فردوسی پور از تلویزیون و واکنش کیهان به پخش فیلم رئیس جمهور کروواسی!خداحافظی ناگهانی عادل فردوسی پور از تلویزیون و واکنش کیهان به پخش فیلم رئیس جمهور کروواسی!
گفتگوی چالشی مهدی یراحی با رشیدپور در حالا خورشید!گفتگوی چالشی مهدی یراحی با رشیدپور در حالا خورشید!
هنرمندان مشهور در مراسم افتتاحیه اکران فیلم های کوتاه | از لیلا زارع تا آناهیتا افشارهنرمندان مشهور در مراسم افتتاحیه اکران فیلم های کوتاه | از لیلا زارع تا آناهیتا افشار
از مصطفی زمانی تا سحر دولتشاهی | سالگرد درگذشت زنده یاد عباس کیارستمی با حضور چهره های مشهوراز مصطفی زمانی تا سحر دولتشاهی | سالگرد درگذشت زنده یاد عباس کیارستمی با حضور چهره های مشهور
۱۰ فیلم برتر عاشقانه سینمای ایران۱۰ فیلم برتر عاشقانه سینمای ایران
جَوِ اینستاگرام ریحانه پارسا دوباره عوض شد! حمایت مهدی سلطانی از ریحانه پارساجَوِ اینستاگرام ریحانه پارسا دوباره عوض شد! حمایت مهدی سلطانی از ریحانه پارسا
مهران مدیری هیجان انگیزترین قسمت خندوانه را رقم می زند!!!مهران مدیری هیجان انگیزترین قسمت خندوانه را رقم می زند!!!
ماجرای نصف روز تحقیری که باعث قهر ترانه علیدوستی با تلویزیون شد!ماجرای نصف روز تحقیری که باعث قهر ترانه علیدوستی با تلویزیون شد!
داماد شدن فریدون محرابى ، بازیگری که برادر آشا محرابی نیست!داماد شدن فریدون محرابى ، بازیگری که برادر آشا محرابی نیست!
حمله کیهان به پرویز پرستویی پس از حمایت این بازیگر از جمیله رقاص!!!این‌ها بالاخره فازشان چیست؟!حمله کیهان به پرویز پرستویی پس از حمایت این بازیگر از جمیله رقاص!!!این‌ها بالاخره فازشان چیست؟!
افتضاحی که بوتاکس روی صورت مریم اوزرلی یا همان خرم سلطان به بار آوردافتضاحی که بوتاکس روی صورت مریم اوزرلی یا همان خرم سلطان به بار آورد
خبر ناراحت کننده از وضعیت سریال زیر آسمان شهر ۴خبر ناراحت کننده از وضعیت سریال زیر آسمان شهر ۴
محمد بحرانی و جناب خان برای جام جهانی به روسیه می روند؟محمد بحرانی و جناب خان برای جام جهانی به روسیه می روند؟
اتهام کلاهبرداری به محسن افشانی و پاسخ اواتهام کلاهبرداری به محسن افشانی و پاسخ او
فرصت‌های نوین برای سینمای ایران در رویداد خلق ایدهفرصت‌های نوین برای سینمای ایران در رویداد خلق ایده
بدآموزی در کودک شو و اتفاقی عجیب و خارج از عرف در این برنامه +فیلمبدآموزی در کودک شو و اتفاقی عجیب و خارج از عرف در این برنامه +فیلم
سانسور صحنه رقصِ پایتخت صدای محسن تنابنده را هم در آورد!سانسور صحنه رقصِ پایتخت صدای محسن تنابنده را هم در آورد!
اولین عکس از دختر فریبا نادری در کنار استخر منتشر شد!اولین عکس از دختر فریبا نادری در کنار استخر منتشر شد!
کشف حجاب لادن طباطبایی در شبکه من و تو!کشف حجاب لادن طباطبایی در شبکه من و تو!
چهره های مشهور در اکران سریال هشتگ خاله سوسکه |از الناز حبیبی تا بهاره کیان افشار!چهره های مشهور در اکران سریال هشتگ خاله سوسکه |از الناز حبیبی تا بهاره کیان افشار!
غیرمنتظره / پولسازترین بازیگران سینمای ایران در فصل بهار چه کسانی بودند؟غیرمنتظره / پولسازترین بازیگران سینمای ایران در فصل بهار چه کسانی بودند؟
پایان شهرزاد از نگاه فریبا متخصص چگونه است؟پایان شهرزاد از نگاه فریبا متخصص چگونه است؟
اکران مردمی فیلم سینمایی تختی با حضور بهنوش طباطبایی و ماهور الونداکران مردمی فیلم سینمایی تختی با حضور بهنوش طباطبایی و ماهور الوند
اولین اکران مردمی فیلم سینمایی تختی با حضور ماهورالوند و بهنوش طباطبایی و بهرام توکلی و علیرضا گودرزی در پردیس سینمایی آزادی شب گذشته برگزار شد.
سوژه های روز رو این جا ببینید !
بلیط رایگان رفت و برگشت به استانبول
یک عروسی رویایی داشته باشید ! | بهترین ها را اینجا ببینید
زیبایی اندام خانم ها( جمع کردن باسن و بالا کشیدن سینه ) در زمانی کوتاه
اکران پرستاره فیلم ژن خوک | از الناز حبیبی با شلوار و پوتین سربازی تا استایل خاص هستی مهدوی!
مستندی که باعث خودکشی دختر مایکل جکسون شد!
واکنش هنرمندان ایرانی و خارجی به‌ حمله به مسجد نیوزلند : دلم می‌خواهد بمیرم
اکران فیلم سینمایی چهار انگشت با حضور جواد عزتی
برنامه هنرپیشه شو نیامده سرش بریده شد!علت؟
علت جنجالی مخالفت صدا و سیما با حضور ظریف در خندوانه
جزئیات تازه از حضور مهران غفوریان در برنامه خندوانه
اشک‌های امیلیا کلارک در آخرین روز فصل هفت بازی تاج و تخت
حواشی جنجالی ادعای محمدرضا گلزار در جشنواره جام جم و ریزش چشمگیر فالوورهایش!
خداحافظی پژمان بازغی با کودک شو برای همیشه! علت قهر مجری کودک شو؟
حواشی جنجالی جشنواره جام جم در اختتامیه | از کنایه های فردوسی پور تا شاهکار احسان!
حاشیه های حضور فرزین سرکارات در خندوانه و پروژه سلبریتی‌سازی در صداوسیما
کولاک و دعوای برادران بهروز وثوقی | ماجرای بالا کشیدن اموال بهروز وثوقی چیست؟
شناسایی عامل دستکاری آرای برنامه برنده باش و واکنش تند گلزار به حواشی جنجالی
شرط عجیب چهره‌ های مشهور برای شرکت در مسابقه پنج ستاره
فال روزانه
تعبیر خواب