تاریخ نشر :جمعه ۰۸ تیر ۱۳۸۶مشاهده : 75رسانهRSSاشتراک:

بیماری هزار چهره !!!

بیماری هزار چهره !!!
همشهری-استادیار مرکز پژوهش‌های روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از «لوپوس» می‌گوید. «به نظر من نگاه جامعه را باید به طور کلی بررسی کرد و متأسفانه این فرهنگ منفی در مردم ما وجود دارد که عادت کرده اند بی حد و اندازه برای یکدیگر دلسوزی کنند. یک بیمار لوپوسی مانند هر فرد دیگری می تواند زندگی […]

همشهری-استادیار مرکز پژوهش‌های روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران از «لوپوس» می‌گوید.
«به نظر من نگاه جامعه را باید به طور کلی بررسی کرد و متأسفانه این فرهنگ منفی در مردم ما وجود دارد که عادت کرده اند بی حد و اندازه برای یکدیگر دلسوزی کنند.
یک بیمار لوپوسی مانند هر فرد دیگری می تواند زندگی عادی خود را داشته باشد و به فعالیت های روزمره خود بپردازد. آن هم در شرایطی که می بینیم .

افراد معلول یا دارای نقص عضو به خوبی از پس زندگی روزمره خود بر می آیند و بنابراین انتظار می رود تا هر فرد مبتلا به لوپوس که قطعاً فاقد هر گونه نقص عضو و معلولیت است، بتواند به مراتب بهتر زندگی کند. جالب است بدانید که گاه دلسوزی ها و دخالت های بیش از حد اطرافیان سبب تشدید بیماری می شود!»

اینها جملات دکتر احمدرضا جمشیدی فوق تخصص روماتولوژی و استادیار مرکز پژوهش های روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. دکتر جمشیدی در گفتگو با همشهری به بیمارانی اشاره می‌کند که دچار نشانه های افسردگی شده اند و متأسفانه در جامعه ما اکثراً با برخی بیماری ها که کمتر هم شناخته شده هستند، طوری برخورد می شود که گویی فرد بیمار مجرم است نه بیمار!

او ادامه می‌دهد: «بیمار مبتلا به لوپوس باید بتواند مانند یک فرد عادی در حد توانایی خود کار و فعالیت کند و این مسئله ای نیست که نیاز به دلسوزی داشته باشد و این وظیفه ماست که در مورد بیماری های گوناگون و نحوه برخورد با مبتلایان به این بیماری ها فرهنگسازی کنیم که مردم بدانند که بیمار مانند یک فرد عادی بوده و باید بتواند تا آنجا که برایش امکان دارد کارهایش را خودش انجام دهد.

بیمار نیاز به توجه دارد، نه دلسوزی و این توجه هم به معنای ترحم نیست؛ بلکه به معنای رسیدگی در صورت نیاز است.»

هنگامی که از بیمار و بیماری صحبت می شود، فردی را تصور می کنیم که نا توان است و قابل ترحم؛ اما این نکته بسیار مهم است که آیا هر فرد بیماری ناتوان بوده و باید برای وی دلسوزی کرد؟! این روزها در سرتاسر جهان، شاهد بروز بیماری های نادری هستیم که علم پزشکی با تمام پیشرفت های خود، هنوز قادر به ارائه یک درمان قطعی برای آنها نیست.

حتی در پاره ای مواقع در تشخیص نوع بیماری نیز به خاطر شباهت برخی نشانه های آن با سایر بیماری ها، پزشکان به طور ناخواسته دچار اشتباهات جبران ناپذیری می شوند. اگر هر بیماری درست و به موقع تشخیص داده شود، قطعاً می توان با آن مبارزه و حتی گاه آن را به طور قطعی درمان کرد و با پیشرفت هر روز علم دیگر جایی برای نگرانی باقی نمی ماند. بیماری لوپوس اریتماتوی سیستمیک در زمره همین بیماری هاست که گاه با یک عارضه پوستی اشتباه گرفته می شود.

برای آشنا شدن بهتر با این بیماری، دکتر احمدرضا جمشیدی فوق تخصص روماتولوژی و استادیار مرکز پژوهش های روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، به پرسش های ما پاسخ داده است.

عامه مردم معمولاً به هنگام شنیدن نام ییماری لوپوس برای نخستین بار، آن را ابتدا یک بیماری پوستی تلقی می کنند. واقعا این بیماری جزء بیماری‌های پوستی تلقی می‌شود؟
-به این بیماری لوپوس اریتماتو سیستمیک می گویند که دارای سه بخش است. اولی خود لوپوس بوده که به خاطر شکل خاصی است که چهره بیمار پیدا می کند و اریتماتو به خاطر اینکه ضایعات پوستی قرمز رنگی پیدا می کند و سیستمیک به خاطر درگیری سیستم ایمنی بدن است.

بدین معنا که این بیماری یک پدیده ژنرالیزه بوده و جزو رماتیسم هایی است که امکان دارد هر ارگانی را در بدن درگیر کند. از پوست گرفته که ساده ترین آنهاست تا مهم ترین آن که کلیه، دریچه های قلب و مغز است. یعنی این بیماری در زمره بیماری های رماتیسمی قرار گرفته و بیماری های سیستم ایمنی تقسیم بندی می شود و از جمله بیماری هایی است که ما آن را بیماری خود ایمن یا اتو ایمون می نامیم. این گونه بیماری ها بیماری هایی هستند که در آنها مقصر اصلی سیستم دفاعی بدن است.

چه‌طور می‌شود بدن علیه خودش عمل کند؟
سیستم دفاعی بدن به طور طبیعی آموخته است که عوامل خارجی را که ما آنها را آنتی ژن می نامیم، به هنگام ورود به بدن شناسایی کرده و از بین ببرد و این اتفاقی است که روزی هزار بار برای هر کدام از ما در بدن می افتد.

حال اگر این سیستم ایمنی بیمار باشد و با توجه به اینکه این بیماری معمولاً به صورت ژنتیکی ممکن است وجود داشته باشد، این عامل سبب می شود تا این سیستم قدرت شناسایی خود را از دست بدهد و نتواند تفاوت میان خودی و غیرخودی را تشخیص دهد و در این صورت وقتی یک عامل یا آنتی ژن خارجی وارد بدن شد، این شناسایی عام می‌شود و بدن دیگر قادر به تشخیص خودی و غیرخودی نیست و عامل خودی را هم که کمی شباهت به آن عامل آنتی ژنی داشته باشد، آن را هم غیرخودی تشخیص داده و به آن حمله می کند که در این صورت آسیب های بافتی خواهیم داشت.

یکی از این آسیب ها می تواند پوستی باشد که فرد مبتلا نشانه های پوستی پیدا می کند. از دیگر جاهایی که حمله می کند، مفاصل است که بیمار دچار دردهای مفصلی شدید می شود. در حالت حاد هم سایر اعضای بدن مانند کلیه، ریه، قلب، مغز و. . . درگیر می کند که گاه منجر به از بین رفتن آنها هم می شود و لوپوس از جمله بیماری هایی است که در این گروه دسته بندی می شود.

چرا لوپوس را در زمره بیماری های رماتیسمی و روماتولوژی به حساب می آورند؟
-بیماری های رماتیسمی اصولاً جزو بیماری های بافت همبند بوده و این بافت همبند، به طور کلی ساختمان هر بافتی را تشکیل می دهد. لوپوس از جمله بیماری هایی است که بافت همبند را با مکانیزم ایمنی درگیر می کند و به همین خاطر در گروه بیماری های رماتیسمی است. ما با بیماری آتریت روماتویید هم آشنا هستیم که فرم ساده تری از بیماری های اتوایمون است که فقط درگیری آن به مفاصل مربوط شده و به ندرت سایر ارگان ها را درگیر می کند و لوپوس فرم پیچیده تری در گروه بیماری های رماتیسمی است.

نشانه های این بیماری چیست؟
– این بیماری یکسری نشانه های عمومی دارد که شامل تب، ضعف، بی حالی، ریزش مو، دردهای استخوانی و مفاصل بوده و یکسری نشانه های خاص که شامل واکنش ایمنی است که به هر ارگانی داده می شود که مشخصه اش همان قرمزی های پوستی است که به طور معمول افراد را متوجه می کند تا به پزشک مراجعه کنند که در ابتدا حساسیت پوست صورت به نور آفتاب است که اصطلاحاً آن را فتوسنسیتیویتی یا حساسیت به نورمی نامند.

بعد بثورات پوستی است که در همه جای بدن می تواند باشد که به نوع اختصاصی آن به شکل بال پروانه روی گونه و بینی دیده می شود که مالار راش یا همان راش پروانه ای نام دارد و زخم دهان که به صورت زخم های بدون درد در سقف دهان دیده می شود که حتی بیمار خود نیز متوجه وجود این زخم ها نیست.

بثورات پوستی نیز می تواند در همه جای بدن بیمار به صورت لکه های قرمز رنگ ثابتی بروز می کند که مانند یک دیسک حلقوی است که این را اصطلاحاً لوپوس دیسکویید نیز می گویند. البته این نوع لوپوس در ۲۰درصد موارد با نوع سیستمیک آن همراه است.

از نشانه های دیگر بروز دردهای مفصلی و عضلانی به صورت گذراست که برخلاف آرتریت روماتویید عارضه ای از خود به جا نمی گذارد. در شکل پیشرفت کرده بیماری، گرفتاری کلیه، مغز، قلب و… نیز ایجاد می شود که همه اینها معیار تشخیصی دارند که شامل نشانه های بالینی، آزمایشگاهی و خونی است که از کم خونی گرفته تا کاهش گلوبول های سفید و پلاکت ها ممکن است در جریان تشخیص لوپوس دیده شود.

با توجه به اینکه تشخیص بیماری لوپوس از روی نشانه های آن به خاطر شباهت این نشانه ها به علایم بیماری های دیگر معمولاً بسیار دشوار بوده و گاه پزشکان را به اشتباه می اندازد، روش های تشخیص درست آن چیست و پزشکان در تشخیص آن چه نکاتی را در نظر می گیرند؟
– ما هنگامی که سر کلاس به رزیدنت ها درباره لوپوس آموزش می دهیم، می گوییم که اگر کسی لوپوس را به درستی تشخیص دهد و بتواند آن را به خوبی درمان و اداره کند، به طب داخلی کاملاً تسلط پیدا کرده است.

در حقیقت، می توان گفت که لوپوس خود یک دوره طب داخلی است؛ چرا که آن را به عنوان یک بیماری هزار چهره نیز می شناسند. لوپوس در یک بیمار می تواند خود را به هزار شکل نمایان کند و نشانه های لوپوس می تواند از یک تب ساده تا دردهای عضلانی و مفصلی متغیر باشد.

روماتولوژیست ها بر این باورند که در هر خانم جوان و میانسالی که با نشانه های ضعف و بیماری به پزشک مراجعه کرد، حتماً باید از نظر لوپوس بررسی شود. البته این را هم باید گفت که لوپوس در میان بیماری های روماتیسمی بیماری بسیار نادری است؛ اما در عین حال، باید به آن توجه کرد و به عنوان یک بیماری هزار چهره هر چهره ای که تصور کنید را می توانیم برای آن داشته باشیم.

علل و عوامل موثر در ابتلا به لوپوس چیست؟
-به طور کلی در بیماری های اتوایمون همیشه علت اصلی بیماری نامشخص است؛ اما به نظر می رسد که در یک زمینه ژنتیکی مساعد، وقتی یک عامل آنتی ژنی وارد بدن بیمار می شود که دارای اختلالات ایمنی است و سبب می شود تا سیستم ایمنی نتواند بین عامل خودی و غیرخودی تفاوت قائل و بر علیه بافت های خودی فعال شود و بیماری را ایجاد کند.

به طور کل، علت اینکه ما نمی توانیم درمان قطعی برای لوپوس تعیین کنیم، این است که ریشه بیماری در خود بدن بوده و هیچ عامل خارجی در آن دخیل نیست و سیستم داخلی خود بدن سبب ایجاد این مسئله می شود و از آنجا که نمی توان سیستم ایمنی را از بین برد، معمولاً آن را کنترل می کنند.

عوامل ژنتیکی و نژادی تا چه حد در ایجاد بیماری تأثیر دارد؟
-لوپوس در نژاد سفید اروپایی بیشتر دیده شده است و از نظر ژنتیکی LHADR2 نیز بسیار موثر است و همچنین نور آفتاب که دارای اشعه اولترا ویوله است و دگرگونی های آنتی ژنی در پوست ایجاد می کند که قادر به تحریک سیستم ایمنی است. برای همین هم باید به طور مداوم از کرم های ضد آفتاب استفاده شود و تا حد امکان در معرض نور آفتاب قرار نگیرند.

سن شایع ابتلا به این بیماری معمولاً چه سنی بوده و چرا آمار مبتلایان در خانم ها از آقایان بیشتر است؟
-سنین شایع ابتلا به لوپوس معمولاً سنین حدود جوانی تا میانسالی است و این بیماری در خانم ها شایع تر است تا آقایان که علت آن هنوز کاملاً بر کسی معلوم نیست؛ اما گمان می رود که با ارگان های جنسی بی ارتباط نباشد. هورمون استروژن شاید در سایر بیماری ها سبب تعدیل بیماری شود؛ اما در مورد لوپوس دیده شده که یکی از داروهای مهمی که سبب شعله ور شدن بیماری می شود، هورمون استروژون است.

برای همین به خانم هایی که مشکل لوپوس دارند، مصرف استروژن توصیه نمی شود. مگر اینکه بیماری آنها در حالت طبیعی و کنترل شده بوده و جلوگیری از بارداری برای آنها برای آنها ضرورت داشته باشد.

از سوی دیگر، در دوران بارداری که دگرگونی های هورمونی در خانم ها بسیار روی می دهد، لوپوس شعله ور می شود و برای همین به نظر می رسد که میان هورمون های استروژنی و بیماری لوپوس ارتباط ویژه ای وجود داشته باشد و به همین خاطر هم میان خانم ها این بیماری شایع تر است. از نظر آماری که در ایران برای لوپوس داریم، همان طور که پیشتر هم گفته شد، بیماری شایعی نیست.

در مطالعه ای که توسط مرکز پژوهش های روماتولوژی صورت گرفته است، در شهر تهران به طور اتفاقی به خانه ۱۰هزار نفر مراجعه شد و از نظر بیماری های روماتیسمی مورد بررسی قرار گرفتند. در این پژوهش سه مورد بیمار لوپوسی شناسایی شد که تقریباً با آمارهای دنیا کمی متفاوت بود و در حال حاضر در این مرکز حدود ۱۷۰۰ بیمار لوپوسی دارای پرونده و تحت درمان هستند.

از نظر آمار مرگ و میر چطور؟
از لحاظ آمار مرگ و میر هم باید گفت که عدم تشخیص به موقع بیماری ممکن است به مرگ منجر شود و پیش از این لوپوس چیزی در حدود ۹۵درصد مرگ و میر داشت؛ اما در حال حاضر، چیزی در حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران طول عمر طبیعی دارند.

در سال های گذشته می گفتند که لوپوس درمان ندارد؛ اما امروز سنگین ترین ضایعات لوپوسی هم قابل درمان است و البته به شرطی که بیمار تحت نظر باشد و از داروهایش به طور منظم استفاده کند. امروزه خود بیماری بسیار کم سبب مرگ و میر می شود و بیشتر عوارض ناشی از درمان و بعضاً رعایت نکردن خود بیمار برای وی ایجاد مشکل می کند.

گفته می شود که استرس و هیجانات گوناگون بر شعله ور شدن لوپوس تأثیر دارد؛ درست است؟
-سلول های بدن هنگامی که در استرس قرار می گیرند، پروتیینی را به نام هیت شاک پروتیین ترشح می کنند که این پروتیین قادر به تحریک سیستم ایمنی است و هیجان نیز همین کار را می کند. فرد مبتلا به لوپوس نباید دچار هیجانات ناگهانی شود و استرس های عصبی نباید داشته باشد.

در انتخاب شغل باید دقت کند تا وارد مشاغلی که دارای استرس و هیجانات عصبی است نشود. به خانواده ها توصیه می شود که به هنگام دادن خبرهای ناگهانی به این بیماران بدهند، باید بسیار با دقت عمل شود. چون استرس سبب می شود تا بیماری به خاطر ارتباطی که میان سیستم غده آدرنالین، هیپوفیز و هیپوتالاموس وجود دارد، فعال شود. چرا که این سیستم در بیماران اتوایمون نقص دارد و بنابراین باید از بیرون باید از بیمار مراقبت کرد.

چگونه می توان از این بیماری پیشگیری کرد؟
-روماتیسم ها اصولاً پیشگیری ندارند؛ اما می توان از ازدواج های فامیلی کسانی که در خانواده سابقه لوپوس دارند، خودداری کرد.

در مورد واکسیناسیون بیماران لوپوسی چه توصیه ای می کنید؟
-در مطالعه ای که خود بنده در این مورد انجام داده ام، به نظر می آید واکسن هایی که از ارگانیسم زنده گرفته شده اند برای واکسیناسیون منعی ندارند؛ اما در واکسیناسیون عمومی اصلاً نباید شرکت کنند.

معمولاً به مبتلایان به این بیماری چه نوع رژیم غذایی توصیه می شود؟
-یک بیمار لوپوسی به خاطر اینکه در معرض عوارض جانبی داروها از جمله پوکی استخوان قرار دارد، نخستین گام این است که تغذیه پروتیینی، کلسیم و لبنی مناسب داشته باشد. برای این بیماران رژیم غذایی خاصی آن طور که برای سایر بیماری ها گفته می شود، در نظر نگرفته اند و تنها خوردن برخی مواد غذایی مانند کرفس را سبب فعال شدن بیماری می دانند؛ اما براستی مدرک ثابت شده ای در این مورد وجود ندارد و در پاره ای موارد که میزان کورتون بیش از یک حدی است، معمولاً رعایت میزان مصرف نمک به بیمار توصیه می شود.

در مورد عوامل محیطی علاوه بر نور آفتاب و استرس، مواد شیمیایی مانند پلی اتیلین ممکن است سبب تحریک بیماری یا فعال شدن آن شود. عفونت ها نیز می توانند در تشدید بیماری دخالت کنند. ورزش را هم به صورت سبک و مستمر به این بیماران توصیه می شود؛ چرا که اولاً تحرک سبب داشتن تراکم استخوان بیشتری شده و در ثانی نشاط و شادمانی که به طور طبیعی ورزش برای هر فرد به ارمغان می آورد به تقویت روحیه آنها کمک شایانی می کند.

توصیه به بیماران لوپوسی
بیمار لوپوسی باید بیمار بسیار منظمی باشد؛ از این جنبه که هم یکسری نظم هایی در زندگی شخصی خود داشته باشد که این خود سبب می شود تا در مصرف داروهایش بسیار منظم باشد؛ چرا که گاه بی نظمی یا حتی فراموشی در مصرف یک نصفه قرص می تواند زمینه ایجاد خطر را فراهم کند.

برای همین، درمان بیمار حتماً باید تحت نظر پزشک بوده و کم و زیاد کردن میزان دارو به توصیه خود یا دیگران و حتی پزشکان دیگر با همان تخصص صورت نگیرد. خانواده این بیمار باید متوجه باشند که وقتی وی دارویی را مصرف می کند، هرگز دخالت در این زمینه نکنند. در این بیماری مانند سایر بیماری ها، ناچاریم برای مدت طولانی دارو مصرف کنیم و قطع دارو ممکن است خطرات جدی را به همراه داشته باشد.

درمورد رفت و آمدها هم هم باید دقت شود و بکوشند تا کمتر در مکان های شلوغ حضور یابند و به ویژه از افرادی که به بیماری های مسری و عفونی دچار هستند، دوری کنند. به هر نشانه ای هر چند که یک تب ساده باشد، باید اهمیت دهند.

از آنجا که اعتماد بیمار به پزشک نقش موثری در کنترل بیماری دارد، دستورات پزشک معالج را به طور مرتب و منظم رعایت کنند، ارتباطشان با پزشک تنگاتنگ باشد، هر تحولی در زندگی از دارویی گرفته تا تغییراتی که در بدن روی می دهد با پزشک در میان بگذارند و با وی رابطه دوستانه داشته باشند و بدانند که بیماری لوپوس کاملاً قابل کنترل و درمان است و صبر و حوصله بسیار و امید به آینده داشته باشند و بدانند برای درمان و کنترل بیماری نیاز به سپری شدن زمان است.

بیماری لوپوس یک بیماری است که پس از تشخیص، درمان مشخصی دارد و نباید هر روز برای آن به یک پزشک مراجعه کرد و اگر با مراجعه به یک پزشک از درمان نتیجه گرفتند، با همان پزشک به درمان ادامه دهند و داروها را هرگز قطع نکنند و هرگز هم ناامید نشوند.

2007-06-29
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
رشته عکاسی و هرآنچه که درباره این رشته باید بدانیدرشته عکاسی و هرآنچه که درباره این رشته باید بدانید
ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
پوستی روشن را با آلوورا تجربه کنیدپوستی روشن را با آلوورا تجربه کنید
غبغب صورت را چگونه میتوان برطرف نمود؟غبغب صورت را چگونه میتوان برطرف نمود؟
چرا در اسلام خواندن فاتحه برای اموات توصیه شده است؟چرا در اسلام خواندن فاتحه برای اموات توصیه شده است؟
زیبا و کم هزینه برای دکوراسیونزیبا و کم هزینه برای دکوراسیون
تخم مرغ بخورید تا استرس نداشته باشید | ده فایده مهم تخم مرغتخم مرغ بخورید تا استرس نداشته باشید | ده فایده مهم تخم مرغ
مبارزه باحشرات موذی درمنزلمبارزه باحشرات موذی درمنزل
اینترنت ۵G و باورهای غلط درباره ی آن!اینترنت ۵G و باورهای غلط درباره ی آن!
تبلیغات بهاره رهنما برای برند جواهرات دوستشتبلیغات بهاره رهنما برای برند جواهرات دوستش
شیرینی دانمارکی دسر بسیار خوشمزهشیرینی دانمارکی دسر بسیار خوشمزه
جزئیات خودکشی جوان تویسرکانی با شلیک گلوله !!جزئیات خودکشی جوان تویسرکانی با شلیک گلوله !!
تزریق هورمون ضدبارداری برای مردان چه عوارضی دارد؟تزریق هورمون ضدبارداری برای مردان چه عوارضی دارد؟
گوش درد شایع ترین بیماری های کودکانگوش درد شایع ترین بیماری های کودکان
زندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطهزندگی جالب و اعیانی ایرج میرزا، شاعرِ باحال و صریح الهجه مشروطه
مروری بسیار مختصر بر خواص کاکائومروری بسیار مختصر بر خواص کاکائو
خواهرزاده های بهنوش طباطبایی که به او لذت مادر بودن می دهند!خواهرزاده های بهنوش طباطبایی که به او لذت مادر بودن می دهند!
فواید خشم از دیدگاه روانشناسیفواید خشم از دیدگاه روانشناسی
خرید ملک در خارج از کشور و ایجاد شغل برای جوانان خارجیخرید ملک در خارج از کشور و ایجاد شغل برای جوانان خارجی
راهنمای انتخاب لباس برای زنان که شکم شان بزرگ استراهنمای انتخاب لباس برای زنان که شکم شان بزرگ است
بیوگرافی کامل جانی دپ (هنرپیشه معروف آمریکایی)بیوگرافی کامل جانی دپ (هنرپیشه معروف آمریکایی)
استایل جنیفر لوپز و نامزدش الکس رودریگز برای صرف صبحانهاستایل جنیفر لوپز و نامزدش الکس رودریگز برای صرف صبحانه
طراحی حیرت انگیز خودروی کانسپت مرسدس-مایباخ ویژن ۶+تصاویرطراحی حیرت انگیز خودروی کانسپت مرسدس-مایباخ ویژن ۶+تصاویر
بهترین و معروف ترین مراکز خرید در چین +تصاویربهترین و معروف ترین مراکز خرید در چین +تصاویر
اس ام اس عاشقانه (۹۴)اس ام اس عاشقانه (۹۴)
عکس های خنده دار ۴۲۷ | از وقتی یه دهه نودی میره کربلا تا آن سوی عکس های اینستاگرام!!!عکس های خنده دار ۴۲۷ | از وقتی یه دهه نودی میره کربلا تا آن سوی عکس های اینستاگرام!!!
هنر سازسازی |ظریف ترین هنرهای ایرانیهنر سازسازی |ظریف ترین هنرهای ایرانی
فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟
هاتف اصفهانی | شعر زیبای سوی خود خوان یک رهم تا تحفه جان آرم تو راهاتف اصفهانی | شعر زیبای سوی خود خوان یک رهم تا تحفه جان آرم تو را
واکنش حسین کعبی به اتهامات سنگین خداداد عزیزی!واکنش حسین کعبی به اتهامات سنگین خداداد عزیزی!
کاریکاتور پیدا شدن مسبب اصلی بدبختی موسسات مالیکاریکاتور پیدا شدن مسبب اصلی بدبختی موسسات مالی
بازی های محلی ، معرفی بازی محلی جالب التریشبازی های محلی ، معرفی بازی محلی جالب التریش
تذکر شجریان به یک خانم بی‌حجاب در حاشیه یک مراسم!تذکر شجریان به یک خانم بی‌حجاب در حاشیه یک مراسم!
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
معمایی عجیب در ازدواج جنجالی بهاره رهنما !معمایی عجیب در ازدواج جنجالی بهاره رهنما !
وقتی بهاره رهنما در اولین سالگرد عقدش سورپرایز شد!وقتی بهاره رهنما در اولین سالگرد عقدش سورپرایز شد!
اکران فیلم کاتیوشا با حضور هادی حجازی فر و لیلا اوتادیِ همیشه خوشتیپاکران فیلم کاتیوشا با حضور هادی حجازی فر و لیلا اوتادیِ همیشه خوشتیپ
بالاخره بعد از چندروز علت جدایی شاهرخ استخری و همسرش مشخص شد!بالاخره بعد از چندروز علت جدایی شاهرخ استخری و همسرش مشخص شد!
توهین فرزاد حسنی به مهران مدیری صدای خانم بازیگر را درآورد!توهین فرزاد حسنی به مهران مدیری صدای خانم بازیگر را درآورد!
ظاهر تکان‌دهنده مریلین مونروی بریتانیا یک روز قبل از مرگشظاهر تکان‌دهنده مریلین مونروی بریتانیا یک روز قبل از مرگش
انتقادهای وحشتناک به سریال پدر | به جای آن تکرار جومونگ و یوسف را پخش کنید!انتقادهای وحشتناک به سریال پدر | به جای آن تکرار جومونگ و یوسف را پخش کنید!
درگذشت بازیگر زن جوان بر اثر تصادفدرگذشت بازیگر زن جوان بر اثر تصادف
اولین واکنش مهراوه شریفی‌نیا به پوشیدن لباس جنجالی‌اش در جشنواره اسپانیااولین واکنش مهراوه شریفی‌نیا به پوشیدن لباس جنجالی‌اش در جشنواره اسپانیا
زهره فکور صبور بینی اش را عمل کرده است؟!زهره فکور صبور بینی اش را عمل کرده است؟!
ماجرای جالب ازدواج شاهرخ استخری در برنامه دورهمیماجرای جالب ازدواج شاهرخ استخری در برنامه دورهمی
حمله مهناز افشار به روزنامه کیهان!حمله مهناز افشار به روزنامه کیهان!
ماجرای معتاد شدن بازیگر «بچه‌های آسمان»ماجرای معتاد شدن بازیگر «بچه‌های آسمان»
اکران فیلم سینمایی دشمن زن با حضور چهره های مشهور | از الناز حبیبی تا امیرحسین آرماناکران فیلم سینمایی دشمن زن با حضور چهره های مشهور | از الناز حبیبی تا امیرحسین آرمان
گاف‌های مستند جنجالی «انقلاب جنسی»گاف‌های مستند جنجالی «انقلاب جنسی»
مژده لواسانی مزاحمانش را نقره داغ کرد !مژده لواسانی مزاحمانش را نقره داغ کرد !
تصادف شدید صدر الدین حجازی (پدر سینا حجازی) در جاده کرج با گاردریتصادف شدید صدر الدین حجازی (پدر سینا حجازی) در جاده کرج با گاردری
یاسی اشکی ؛ دختری از آمریکا با بیماری نادر و نذری خاص در ماه عسل!یاسی اشکی ؛ دختری از آمریکا با بیماری نادر و نذری خاص در ماه عسل!
مراسم بزرگداشت فریدون جیرانی با حضور چهره های بسیار مشهورمراسم بزرگداشت فریدون جیرانی با حضور چهره های بسیار مشهور
روایت مجری برنامه، از توهین محسن قرائتی به “آقای دوربینی”: «سابقه توهین به من را داشتند»!روایت مجری برنامه، از توهین محسن قرائتی به “آقای دوربینی”: «سابقه توهین به من را داشتند»!
اکران مردمی فیلم خانه کاغذی با حضور تینا پاکروان،شقایق فراهانی و آمیناکران مردمی فیلم خانه کاغذی با حضور تینا پاکروان،شقایق فراهانی و آمین
آشنایی یعقوب کریمی و نیکی محرابی از کجا شروع شد؟آشنایی یعقوب کریمی و نیکی محرابی از کجا شروع شد؟
تصاویر مراسم اکران خصوصی «ملی و راه های نرفته اش»تصاویر مراسم اکران خصوصی «ملی و راه های نرفته اش»
علت سانسور صحنه رقصیدن در سریال پایتخت مشخص شد!علت سانسور صحنه رقصیدن در سریال پایتخت مشخص شد!
استقبال مخاطبان از علی صادقی، سحر قریشی و پوریا پورسرخ در اکران فیلم خالتوراستقبال مخاطبان از علی صادقی، سحر قریشی و پوریا پورسرخ در اکران فیلم خالتور
اهدای انگشتر رهبری به موزه دورهمی و نکات جذاب دورهمی!اهدای انگشتر رهبری به موزه دورهمی و نکات جذاب دورهمی!
سایه‌ بان ، سریال جدید و پُر بازیگر شبکه دو از امشب پخش خواهد شدسایه‌ بان ، سریال جدید و پُر بازیگر شبکه دو از امشب پخش خواهد شد
ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنیستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
مراسم اکران خصوصی فیلم سینمایی کاتیوشا در پردیس سینمایی باغ کتاب برگزار شد. در این مراسم چهره هایی مانند لیلا اوتادی، هادی حجازی فر، محسن افشانی و همسرش ، شهره سلطانی ، امین تارخ ، محسن قاضی مرادی و همسرش و... حضور داشتند.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
شوخی مهران مدیری در جشن حافظ درباره سیگار کشیدن
ازدواج امیر کاظمی و حاشیه هایی مربوط به هزینه این مراسم که آن هارا تکذیب کرد!
اکران فیلم های کوتاه تابستانه با حضور چهره های بسیار مشهور | از ریحانه پارسا تا آزاده صمدی و حامد بهداد
پرونده همسر مهناز افشار بازهم خبرساز شد ؛ واکنش مهناز افشار پس از دیدن خبری درباره آن
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم | از استایل زیبای احمد مهرانفر و همسرش تا تیپ عجیب اندیشه فولادوند
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور چهره های مشهور
انگشتر سحر قریشی و مهدی طارمی ؛ سوژه داغ این هفته
نفیسه روشن در کهنوج با این دلیل عجیب از حضور در بین مردم منع شد!
از استنداپ وحید رحیمیان و جنجالی که درست کرد تا شوخی آیت بی غم با فرهاد آئیش در مرحله سوم خنداننده شو
موفق‌ترین زوج سینمای ایران : شهاب حسینی و ترانه علیدوستی یا رضا گلزار و مهناز افشار
بازیگران مشهور در اکران مردمی فیلم خجالت نکش در پردیس مگامال
از ممنوع التصویری حمید استیلی و آزاده صمدی تا مائده هژبری، همه جنجال‌ های صدا و سیما!
مراسم بزرگداشت فریدون جیرانی با حضور چهره های بسیار مشهور
اکران فیلم کاتیوشا با حضور هادی حجازی فر و لیلا اوتادیِ همیشه خوشتیپ
مجری گری اکبر عبدی و ۵ دلیل برای اینکه عمو اکبر مجری خوبی نیست
شکایت آنجلینا جولی از برد پیت ؛ جنجال جدید هالیوود!
تبریک تولد پریا قاسمخانی توسط پدرش ، سوژه جدید مهراب قاسمخانی شد!
افسردگی الناز حبیبی و ماجرای غمناک درگیر شدن با این بیماری
واکنش عجیب و غریب و فوق العاده خنده دار شیلا خداداد به قیمت دلار
الناز شاکردوست و مهناز افشار و مسیر مشترکی که در آن قدم گذاشتند!
ریحانه پارسا در تلویزیون | مجری تلویزیون من هم ۶ ماه از همسرم خواستگاری کردم!
اکران فیلم سینمایی دشمن زن با حضور چهره های مشهور | از الناز حبیبی تا امیرحسین آرمان
۱۰ فیلم برتر عاشقانه سینمای ایران
روسری هانیه غلامی و واکنش‌ های جنجالی به قیمت چهار میلیونی آن!
اکران خیریه فیلم سینمایی دارکوب باحضور بازیگران بسیار مشهور
مدلینگ الناز حبیبی در هیبت عروس!
خداحافظی بهنوش بختیاری با سینما بعداز چاقوکشی بازیگر زن برای شوهر و مادرشوهرش!
از رضا گلزار تا رامبد جوان | بازیگران درخشانی که مجری شدند
افشاگری رامسین کبریتی علیه شریفی نیا/ ممنوع‌الفعالیت نباشم به‌ ایران می‌آیم
تصاویر دیدنی اکران فیلم سینمایی دارکوب با حضور گلشیفته ای ها!
عیادت ارسلان قاسمی از جمشید مشایخی | شیوه جالب ارسلان برای پیشگیری از حواشی !
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
ستاره های معروف در اکران فیلم سینمایی کاتیوشا | از لیلا اوتادی تا محسن افشانی و همسرش و فرزاد حسنی
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
حمید گودرزی در پنج ستاره جانشین اشکان خطیبی شد!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
هنرمندان مشهور در مراسم رونمایی آلبوم ایران من همایون شجریان | از سحر دولتشاهی تا مهدی پاکدل!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
حاشیه های هجدهمین جشن حافظ | از شوخی مهدی سلطانی با پسر و عروس هایش تا حرف هایی که مدیری نگفت!
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
وقتی دوستان ریحانه پارسا به انتخاب او برای نقش لیلای پدر واکنش بد نشان دادند
شوخی مهران مدیری در جشن حافظ درباره سیگار کشیدن
شوخی مهران مدیری در جشن حافظ درباره سیگار کشیدن
ازدواج امیر کاظمی و حاشیه هایی مربوط به هزینه این مراسم که آن هارا تکذیب کرد!
ازدواج امیر کاظمی و حاشیه هایی مربوط به هزینه این مراسم که آن هارا تکذیب کرد!
اکران فیلم های کوتاه تابستانه با حضور چهره های بسیار مشهور | از ریحانه پارسا تا آزاده صمدی و حامد بهداد
اکران فیلم های کوتاه تابستانه با حضور چهره های بسیار مشهور | از ریحانه پارسا تا آزاده صمدی و حامد بهداد
رایانمهرامیران پرواز