حرف‌های کارگردان و بازیگران سریال «روز حسرت»

مشاهده : 509
حرف‌های کارگردان و بازیگران سریال «روز حسرت» سینمای ایران و جهان
سیروس مقدم: باید بتوانیم آخرت را به آدم‌ها یادآوری کنیم سینمای ما – جام جم آنلاین: کارگردان و بازیگران سریال «روز حسرت» دیروز درخبرگزاری فارس دور هم جمع شدند تا به سوالات خبرنگاران درباره این سریال پاسخ بدهند. سیروس مقدم سیروس مقدم در ابتدای این نشست درباره انتخاب موضوع «برزخ» برای این سریال گفت: موضوعی […]

سیروس مقدم: باید بتوانیم آخرت را به آدم‌ها یادآوری کنیم

سینمای ما – جام جم آنلاین: کارگردان و بازیگران سریال «روز حسرت» دیروز درخبرگزاری فارس دور هم جمع شدند تا به سوالات خبرنگاران درباره این سریال پاسخ بدهند.

سیروس مقدم

سیروس مقدم در ابتدای این نشست درباره انتخاب موضوع «برزخ» برای این سریال گفت: موضوعی که این روزها خیلی از من پرسیده می‌شود که جای تعجب دارد این است که با توجه به شرایط فعلی جامعه، شما همه مسائل را رها کرده و به موضوع برزخ چسبیده‌اید؟ در پاسخ باید بگویم اگر کمی ریشه‌یابی کرده و عمیق‌تر به اطراف خود نگاه کنیم،‌ متوجه امور ماورایی در کنار بخش عمده‌ای از ناهنجاری‌ها، سوءتفاهمات، بدرفتاری‌ها‌، بی‌احترامی به حقوق دیگران، تصاحب اموال هم، خیانت در امانت، طلاق، اعتیاد و… می‌شویم و خیلی به هم مربوط هستند.

باید بتوانیم آخرت آدم‌ها را یادآوری کنیم. نگوییم دنیا همین جاست و توبه را نگذاریم برای دقایقی که پلک‌هایمان بسته می‌شود و بگوییم خدایا من را ببخش. اگر این معرفت به درون آدم‌ها برگردد ساخت سریال‌هایی با این مضامین، تاثیرات اجتماعی بیشتری را برجای می‌گذارد تا این‌که صرفا به شیوه قصه‌گویی بخواهیم این مسائل را مطرح کنیم.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «روز حسرت» درباره پایان شتاب زده و کلیشه‌ای سریال نیز گفت: اگر فکر می‌کردم پایان سریال کلیشه‌ای است، شما یک پایان دیگر می‌دیدید. من پلان به پلان فیلمنامه را در شرایط سخت و با باور و ایمان گرفته‌ام و اگر غیر از این بود، شور و حال ابتدای کار را در انتها نمی‌دیدید.

افسانه بایگان بازیگر نقش نرجس هم در این نشست درباره تناقضات رفتاری نرجس در برخورد با فرزندش به عنوان یک زن تحصیلکرده که در جامعه نیز حضور فعالی دارد، گفت: در این زمینه دو مقوله عقل و دل وجود دارد.

در کنار اندیشه باز و تحصیلکردگی این شخصیت، ما یک بخش دل هم داریم که عقل آنجا راه پیدا نمی‌کند و این مناسبات اصلا آنجا بی‌معنی است. اتفاقاتی که برای نرجس در ارتباط با پسرش می‌افتد، به نظر من در بخش دل بود و احساساتی صرفا متعلق به یک مادر و یک زن بود که یک زن دیگر را بخوبی می‌تواند بشناسد و درگیر آن شود.

مهراوه شریفی‌نیا

مهرآوه شریفی‌نیا با بیان اینکه «روز حسرت» نقطه عطف بازی من بود، گفت: من دو مشاور خوب (پدر و مادرم) در کنارم دارم که اجازه اشتباه به من نمی‌دهند.

مهرآوه شریفی‌نیا بازیگر نقش فریده گفت: من همکاری خوبی در تله‌فیلم «کابوس» با آقای مقدم داشتم که نتیجه خوبی داشت و دوست داشتم اگر سریال کار می‌کنم مناسبتی باشد و اگر مناسبتی است با آقای مقدم باشد، چون فکر می‌کنم هم سلیقه مخاطب را خوب می‌شناسد و هم مدل کارش دلچسب است.
وی ادامه داد: نقش هم خیلی خوب بود و آن قدر جای کار داشت که فکر می‌کنم یک بازیگر در آن می‌توانست تجلی پیدا کند و آنچه که در توانش هست ارایه دهد. نقشی هم که برای سایر شخصیت‌ها نوشته شده بود، آنقدر متفاوت با سایر نقش‌ها بود که اگر آن را قبول نمی‌کردم بد شانسی یا اشتباه من بود.

*«روز حسرت» نقطه عطف پرونده کاری من محسوب می‌شود
شریفی‌نیا ادامه داد: من بیشتر به خاطر تحصیل کم کار بودم و تا قبل از پایان تحصیلات حتی به بازیگری هم فکر نمی‌کردم و دوست داشتم کارهای کوتاهی با کارگردان‌های بزرگ داشته باشم و تجربه‌ خوبی هم در این زمینه به دست آوردم. «ساعت شنی» فرصت بسیار خوبی بود، بعد از آن پیشنهاد‌های بسیاری برای کار داشتم اما پدرم مرا به کار با آقای مقدم تشویق کرد.
وی تصریح کرد: برای من حضور در نقش اول یک فیلم سینمایی با حضور در یک تله فیلم خیلی متفاوت بود، اما پدرم مرا به این سمت هدایت کرد و باز هم سعی کردم یک نقش سینمایی معمولی که در آن نتوانی بدرخشی و فقط صرفا هستی و حضور داری را نپذیرم و منتظر یک کار خوب باشم و «روز حسرت» واقعا این‌گونه بود. فکر می‌کنم نقطه عطف کارنامه‌ کاری من اگر ساعت شنی یک معرفی بود، روز حسرت به شمار می‌رفت.
شریفی‌نیا با بیان اینکه گزینه کاری در انتخاب نقش‌ها واجب است، ادامه داد: تا جایی که بازیگر قدرت انتخاب داشته باشد و پیشنهادهای مختلف وجود داشته باشد، باید گزینه‌ای نقش‌های خود را انتخاب کند. من در کنار خود دو مشاور خوب(پدر و مادرم) دارم که اجازه نمی‌دهند اشتباه کنم و خوشحالم که نتیجه کارهایی که انتخاب کردم خیلی خوب بوده است.
وی با بیان اینکه همیشه سعی کرده‌ام هرچه یاد گرفته‌ام در من درونی شود، تصریح کرد:تلاشم این است تا مدام به اندوخته‌های خود اضافه کرده و از آنها استفاده کنم و در جریان ساخت «روز حسرت» نیز لحظات زندگی فریده را کاملا حس و لمس کرده‌ام و همچنان به همین شیوه ادامه خواهم داد. دلم می‌خواهد هم از خود کار لذت ببرم و هم از نتیجه کار.

*فریده به شدت عاشق و محتاج بود
بازیگر نقش فریده در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره شباهت نقش‌هایش در روز حسرت و ساعت شنی گفت:اگر من ده بار هم نقش یک زن باردار را بازی کنم، تکراری نخواهد شد. یک زن خاصیتش این است که باردار شود و یا یک دختر ازدواج می‌کند. من اگر در چند فیلم هم عروس بشوم، کسی نمی‌تواند بگوید که تکرار می‌کنی. اینها موقعیت‌هایی است که برای جنس مؤنث اتفاق می‌افتد و من دوست دارم آن را در موقعیت‌های گوناگون تجربه کنم.
وی افزود: جنس بارداری من در ساعت شنی تفاوت بسیاری با روز حسرت داشت. من نقش مهشید را از روز اول یک نقش پاک و مستحکم می‌دیدم که موقعیت بدی پیدا می‌کند، اما فریده فرد متزلزی است. به شدت عاشق و محتاج است و در همه چیز دچار سردرگمی خاصی است و بسیار دلی رفتار می‌کند.در صورتیکه مهشید اینگونه نبود. او کاملا خود ساخته و بسیار متفاوت بود.
شریفی‌نیا گفت: صحبت با بچه‌ نیز مسئله‌ای بود که در هر دو فیلمنامه وجود داشت. متاسفانه حداقل بیش از ۱۰ سکانس از صحبت‌های من با بچه‌ام را شما در ساعت شنی ندیدید و بسیار متفاوت بود. برای مهشید فرزند او مرد زندگی‌اش بود اما برای فریده دلیلی برای زندگی کردنش بود و اکثر صحبت‌هایم با فرزندم ذهنی بود.تا جایی که توانستم فریده را وادار به حرف زدن با بچه‌اش کردم.
فریده شرایط شخصیتی و خاصی دارد و فضایی خاص داشت و تنها چیزی که در دنیا دارد فرزندش است. اما متزلزل است و با بروز مشکل سریع به اعتیاد روی می‌آورد.
بازیگر نقش فریده در مجموعه تلویزیونی «روز حسرت» در پایان گفت وگوی خود با فارس درباره کلیشه‌ای بودن پایان سریال نیز گفت:من سکانس پایانی را دوست داشتم و اگر فرصت بود، بهتر می‌شد روی آن کار کرد و دوست داشتم از ترک اعتیاد فریده تا رسیدنش به جایگاه بهشت، کمی طولانی‌تر باشد تا مخاطب نیز بهتر بتواند با آن ارتباط برقرار کند. من این بخش قصه را خیلی دوست داشتم که فریده تطهیر شده و سابقه خوبی داشته باشد.

افسانه بایگان

افسانه بایگان درباره دلیل حضورش در این سریال و پذیرفتن این نقش گفت: من به موضوع جهانی که پس از این جهان ظاهر برای ما وجود دارد علاقه دارم و این مساله‌ای است که حداقل ما بخش مرگ آن را به چشم خود می‌بینیم، هرچند که به خیلی از زوایای آن دسترسی نداریم.
وی با بیان اینکه وعده مرگ از تولد شروع شده ولی ما زیاد به آن توجه نکرده و فکر می‌کنیم متعلق به همسایه است، افزود: برای من همیشه این جذابیت وجود داشته که آنجا و ورای دنیای مادی چه چیز وجود دارد؟ شاید از کودکی و اوایل نوجوانی با شعرهای حافظ و تصاویر زیبایی که حافظ در اشعار خود بسیار مشخص ترسیم کرده است،به این موضوع علاقه‌مند شدم. با تحقیقاتی که داشتم نیز متوجه شدم این جریانات فقط نمی‌تواند در قیامت اتفاق بیافتد و آن بهشت و سرای برزخی و جهان سرتاسر دلهره و نگرانی به دلایل متفاوت تا قبل از قیامت اتفاق می‌افتد.
بایگان تصریح کرد: در ادامه آرام آرام جلو رفتم و با توجه به اطلاعاتی که جسته و گریخته داشتم رسیدم به اینکه جهانی برزخی وجود دارد. ضمن اینکه من سال گذشته نیز سریال اغما را دیده بودم و با آن ارتباط برقرار کرده و تمام قسمت‌هایش را دیده بودم و حال خاصی در من ایجاد کرده بود.در نتیجه با خواندن یک سیناپس و خلاصه داستان با حضور آقای مقدم و تجربه کار قبلی‌ام با ایشان و تجربه‌های خوب آقای افخمی، حضور در این کار را پذیرفتم و با اعتماد کامل جلو آمده و نتیجه آن را هم گرفتم.

*رفتار نرجس با پسرش مبتنی بر دل بود
افسانه بایگان بازیگر نقش «نرجس» در مجموعه «روز حسرت» در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزون فارس درباره تناقضات رفتاری نرجس در برخورد با فرزندش به عنوان یک زن تحصیل کرده که در جامعه نیز حضور فعالی دارد،گفت: در این زمینه دو مقوله عقل و دل وجود دارد. در کنار اندیشه باز و تحصیل کردگی این شخصیت، ما یک بخش دل هم داریم که عقل آنجا راه پیدا نمی‌کند و این مناسبات اصلا آنجا بی‌معنی است. اتفاقاتی که برای نرجس در رابطه با پسرش می‌افتد، به نظر من در بخش دل بود و احساساتی صرفا متعلق به یک مادر و یک زن بود که یک زن دیگر را به خوبی می‌تواند بشناسد و درگیر آن شود.
وی تصریح کرد: تربیت خانوادگی که نرجس در آن بزرگ شده بود و آن را به عنوان یک سنت در بقیه خانواده هم منتقل می‌کرد، با طرز تفکر و برخوردها و روابطی که مسعود ایجاد می‌کرد، خیلی جاها در تضاد قرار می‌گرفت ولی با شخصیت معصومه خیلی هماهنگ و همسو بود. شاید دلیل این تضادها و درگیری‌هایی که بین مادر و پسر اتفاق می‌افتاد بخشی به خاطر ذات فرزند بود که از این خانواده نبود و دارای این طرز فکر نبوده و بسیار دارای ناهنجاری‌ بود.
بایگان ادامه داد: شخصا فکر می‌کنم که یک مادر بهتر است که به تربیت فرزندش با چیزهایی که فکر می‌کند درست است بپردازد تا اینکه بخواهد بر اساس یکسری عواطف کور کورانه عمل کند و به همین دلیل فکر می‌کنم برخوردهای نرجس در بسیاری جاها درست بود.
وی درباره ارتباط خوب زوج حاج رضا و نرجس نیز گفت: این کمال انسانی است. کمال انسان در وفای به عهد، عشق، محبت، صفا و وفاست. و چون ما این آدمها را کامل دیده بودیم، جایی برای اینکه یک سری رفتارهای غلط و سخیف ببینیم نداشتیم.یعنی نگاه، نگاه آرمانگرایانه‌ای است که وعده آن به هر انسانی در قرآن داده شده است. اگر ما در زندگی روزمره خود به این نقطه مطلوب نمی‌رسیم و دچار ناهنجاری‌ می‌شویم. مشکل خودمان است.
وی اظهار داشت: وجوه ارتباطی این زن و شوهر بسیار عمیق است و با یکدیگر بالیده بودند، در یکسری از لحظات با گفتن و دیدن به این مسئله می‌رسیدیم که این زوج چه پیشینه‌ای با یکدیگر داشتند، حتی تحصیل نرجس به خاطر کمک‌های همسرش بوده است و روابط بسیار عمیق و صمیمی در این زوج دیدم که برای اولین بار است با آن برخورد کرده‌ام و از طریق دل با هم ارتباط محکمی دارند.

*از ابتدا در مواجهه با مخاطب انبوه بوده‌ام
افسانه بایگان درباره کار در تلویزیون نیز گفت: من کارم را با تلویزیون شروع کردم و از ابتدا در مواجهه با مخاطب انبوه بوده‌ام که بسیار هم در آینده حرفه‌ای من تاثیرگذار بوده است و جسته و گریخته در سال‌هایی که در سینما کار می‌کردم سعی داشتم کارهای خوب تلویزیونی را هم بپذیرم و حتی از کارهایی که ارتباط خوبم را با مخاطب به هم می‌ریخته پرهیز کرده‌ام.
وی تصریح کرد: این اتفاق در کارهای اخیرم هم افتاد چون من ارتباط با مردم را دوست دارم و اعتقاد دارم هر انسانی در هر جایی قرار گرفته مأموریت الهی بر عهده دارد و بخش عمده‌ای از این مأموریت برای من در ارتباط با مردم بوده است تا بتوانم برایشان لحظه‌هایی را بسازم و نکاتی را به آنها یادآور می‌کنم که تلویزیون این امکان را به صورت گسترده‌ای به من داده است.
وی با بیان اینکه سطح تولیدات از نظر کیفی ارتقاء پیدا کرده و در سطح کمی هم رشد کرده و تعداد کارهای خوب تلویزیون بیشتر شده، ادامه داد: یکجور سهل اندیشی در نگاه به کار تلویزیونی وجود داشت که فکر می‌کنم در تفکر فعلی که حاکم بر صدا و سیماست بسیار ارتقا پیدا کرده و ما هنرپیشگان سعی می‌کنیم در کارهای خوب تلویزیون حاضر شویم.فکر می‌کنم هر بازیگری دوست دارد کار خوب،نقش خوب و جایگاه خوبی را داشته باشد.
بایگان اظهار داشت: بازیگران سینما معمولا دچار این تفکر هستند که با حضور سرکاری که قرار است از تلویزیون پخش شود، کجا قرار می‌گیرند و چه ‌خواهد شد؟ این نگرانی وجود دارد. چون مردم در تلویزیون آسان بازیگر را می‌بینند و اگر سطح خوبی نداشته باشد در آینده شغلی آنها هم تاثیر می‌گذارد.

*سعه صدر مسولان صدا و سیما تاثیر بسیاری در موفقیت سریال داشت
بایگان در ادامه درباره دلایل موفقیت سریال «روز حسرت» گفت:به نظر بسیاری از بزرگان شناخت و عرفان، آغاز قرن ۲۱ علی‌رغم همه جنگ‌ها، آغاز قرن معنویت است و ما در بسیاری از کشورهای جهان شاهد رشد این معنویت در عرصه‌های مختلف و آثار هنری هستیم و سینمای جهان هم به این مسیر رفته و بسیاری از فیلم‌های مطرح دنیا به سینمای معناگرا اختصاص دارد.
بایگان گفت: جای این موضوعات در کشوری مثل کشور ما که داعیه فرهنگ معنوی و مذهب دارد به شدت خالی بود و خوشحالم که ما هم در این مسیر کارهای خوبی را انجام می‌دهیم. ضمن اینکه تشکر ویژه‌ای از مسئولان صدا و سیما دارم که در طول این کار با سعه صدر و اعتماد و اطمینان بیشتری که قبلا کمرنگ بود و باعث فشارهایی می‌شد که ما به نتیجه دلخواهمان نرسیم، مؤثر بود.

منبع خبر : فارس

2008-10-12 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi