درباره سریال روز حسرت …

مشاهده : 3402
درباره سریال روز حسرت … سینمای ایران و جهان
وقتی گل یخ در قلبمان جوانه می‌زند در سوره مریم آیه ۳۸ آمده است: و اندرز هم یوم الحسره اذقصی الامروهم فی غفله و هم لایومنون (و آنها را از روز حسرت آنگاه که کار از کار بگذرد بترسان، در حالی که آنها غافلند و ایمان نمی‌آورند» همان طور که در ابتدای این سریال آمده […]

وقتی گل یخ در قلبمان جوانه می‌زند

در سوره مریم آیه ۳۸ آمده است: و اندرز هم یوم الحسره اذقصی الامروهم فی غفله و هم لایومنون (و آنها را از روز حسرت آنگاه که کار از کار بگذرد بترسان، در حالی که آنها غافلند و ایمان نمی‌آورند» همان طور که در ابتدای این سریال آمده است: «و بیمشان دهید از روز حسرت، روزی که کار به آخر رسد»

همه انسان‌ها روزی می‌میرند، و در آن دنیا، برای آنان طوری تعیین خواهد شد که در این دنیا چگونه زندگی کرده‌اند، یعنی کارنامه اعمال آنان محاسبه خواهد شد و در قیامت سرنوشت دیگری برای آنان رقم می‌خورد، و در این بین انسان‌هایی که در طول زندگی‌شان کارنامه خوبی از خود به جای گذاشتند، با خیال راحت در انتظار قیامت در عالم برزخ می‌مانند، اما آنانی که کارنامه خوبی از خود بر جای نگذاشتند، در حسرت روزهایی هستند که فرصت را غنیمت نشمردند و زندگی را بیهوده گذراندند…

سریال «روز حسرت» به این مقوله نگاه می‌کند، عالم برزخ، انسان‌هایی که به زندگی مادی خود در دنیای مادی فکر می‌کنند، انسان‌هایی که دیگر جسمشان زیر خاک است، افرادی که می‌دانند باید در قیامت حاضر شوند و بیش از اینکه اعمال آنان، در آنجا محاسبه شود خودشان زودتر محاسبه اعمالشان را در عالم برزخ می‌کنند که در دنیای مادی چه انجام داده‌اند و چه انجام نداده‌اند؟ و به آن روزها حسرت می‌خورند… دیدن این مجموعه باعث می‌شود که به خودمان بیاییم، زمان از دست رفته را جبران کنیم و روزی نرسد که به خودمان بگوییم به آخر خط رسیده‌ایم و حسرت روزهای از دست رفته را بخوریم، چرا که دیگر پشیمانی فایده‌ای ندارد. حال هم دیر نشده است، امیدمان به خداوند را در دل‌هایمان دوباره زنده کنیم، درست مثل گل یخ که در قلبمان جوانه می‌زند.

فریــده عاشــق است

مهراوه شریفی‌نیا، دختر محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان بازیگران نامدار سینمای ایران، پس از موفقیت در مجموعه «ساعت شنی»، خود را به عنوان یک ستاره در سینمای ایران معرفی کرد، او در «روز حسرت» هم نقشی به یادماندنی را از خود ایفا می‌کند، مهراوه نشان داده که از انرژی بالایی برخوردار است و به خوبی می‌تواند فشار بازی در این گونه سریال‌ها را کنترل کند. او که حالا نقش «فریده» را به خوبی پذیرفته به ما می‌گوید: «تا پایان سریال، به بازی ادامه می‌دهم و به شما هم پیشنهاد می‌کنم که پایان داستان را حتما ببینید.»

با او زمانی به گفتگو نشستیم که عجله‌ای زیاد داشت تا به موقع به فیلمبرداری برسد، البته برای گرفتن عکس و یک گفتگوی کوتاه به خانه‌اش رفتیم، او درباره نقش خود می‌گوید: «فریده یک دختر عاشق‌پیشه است که کسی را نداشته، با تنهایی بزرگ شده و حالا به دنبال یک خانواده است که عشق و عاطفه‌اش را نثار آن خانواده کند، فکر می‌کرد که با مسعود به این خانواده می‌رسد، اما متاسفانه به خاطر مخفی‌کاری مسعود، آنچه که فکر می‌کرد، نشد، در واقع فریده یک دختر سرخورده است، او فکر می‌کرد به آرزوهایش می‌رسد، اما نرسید، او شوهرش و زندگی‌اش را دوست دارد، او به خاطر تنهایی‌هایش درگیر اعتیاد می‌شود، اما نه خیلی جدی…»

مهراوه شریفی‌نیا در مورد فریده روز حسرت ادامه می‌‌دهد: فریده یک نوع قربانی است که احتمالا قرار است در ادامه داستان متوجه شویم به خاطر سهل‌انگاری‌های پدر مسعود یک سری اتفاقاتی برایش افتاده است. همان طور که گفتم، فریده قربانی است که گاهی اوقات به خودش هم ظلم می‌کند.

شریفی‌نیا در مورد اینکه می‌گویند «فریده» در این سریال بعدها نقش شیطان را بازی می‌کند، می‌گوید: «به هیچ عنوان، این گونه نیست، نقش من این دنیایی است، نقش ماورایی به افسانه بایگان ارتباط دارد که تازه «نرجس» هم به یک صورتی عالم برزخ را تجربه می‌کند. در این سریال به هیچ عنوان کسی نقش شیطان و روح و… را ایفا نمی‌کند.

از ۸ سالگی هنر را آموخت

در فروردین‌ماه سال ۱۳۶۰ در تهران به دنیا آمد، خانه پدری‌اش در محله پاسداران است. دیپلم ریاضی – فیزیک می‌باشد و مدرک کارشناسی موسیقی از دانشگاه هنر دارد.

هشت ساله بود که در فیلم دزد عروسک‌ها در سال ۶۸ ساخته «محمدرضا هنرمند» در کنار مادرش «آزیتا حاجیان» ایفای نقش کرد. از ۱۲ سالگی پیانو می‌زند و ساز دوم او فلوت می‌باشد. به فوتبال علاقه‌مند است. در منزلش یک پیانوی بزرگ، چشم‌نوازی می‌کند.

او دختر محمدرضا شریفی‌نیاست و مطمئنا تجربیات زیادی از پدر خود به دست آورده است.

سریال‌های رمضان، یک ماراتن سنگین

سیروس‌ مقدم می‌گوید: واقعیت این است که ساخت سریال‌های ماه رمضان کار هر کسی نیست، این نوع تولید، تهیه‌کننده و کارگردان خاص خود را می‌طلبد. من ساخت سریال‌های ماه رمضان را به یک مسابقه ماراتن سنگین تشبیه می‌کنم.او در رابطه با تفاوت‌های «اغما» و «روز حسرت» می‌گوید: سال گذشته برای «اغما» اتفاق بدی نیفتاد، «اغما» خوب شروع شد و خوب هم به پایان رسید، مخاطبان ما هم از پیام این سریال راضی بودند. امسال هم همین طور است، حساسیت‌ها نسبت به موضوعات ماورایی باعث عقب افتادن ما نمی‌شود؛ بلکه باعث می‌شود، کار با استحکام بیشتر و با پایه‌های محکم‌تری روی آنتن برود.

مشاوره را فراموش نمی‌کنیم

مقدم می‌گوید: به طور کلی برای ساخت چنین سریال‌هایی، از مشاوره‌های مذهبی بهره لازم را می‌بریم. چرا که چنین موضوعی بدون جلسات کارشناسی و مشاوره نمی‌تواند اتفاق بیفتد، در روز حسرت هم تیم مشاوره ما، علیرضا افخمی و سجاد ابوالحسنی هستند که قطعا از نظرات کارشناسی و مشاوره علما استفاده می‌کنند. به نظر من یکی از دلایلی که باعث شد نگارش فیملنامه «روز حسرت» دیرتر از دیگر سریال‌های ماه رمضان سیما آغاز شود، به خاطر تحقیقات، پژوهش‌ها، مناظرات و گفتگوهایی است که با حضور مشاوران مذهبی برای نگارش فیلمنامه انجام شده است.

تا آخرین روزهای رمضان

سیروس مقدم می‌گوید: تصویربرداری «روز حسرت» تا روزهای پایانی ماه رمضان ادامه پیدا می‌کند. چرا که یکی از ویژگی‌های سریال‌های این‌چنینی، پیش رفتن با تماشاگر است. سریال‌هایی که همزمان با ساخت روی آنتن می‌روند، این است که با نفس به نفس تماشاگران می‌توانیم خودمان را تصحیح کنیم. تمام برنامه‌های روتین در دنیا این ویژگی را دارد. مقدم به نکته‌ای دیگر هم اشاره می‌کند: ممکن است یکی از شخصیت‌های ما در سریال باعث ایجاد حساسیت روی یک جامعه شغلی شود که ما طبیعتا آن را سریع اصلاح می‌کنیم، این قابلیت در سریال‌های روتین وجود دارد که اگر در بخشی زیاده‌روی کرده‌ایم آن را اصلاح کنیم و اگر احساس کنیم در بخشی نیاز مردم برطرف نشده است آن بخش را تقویت می‌کنیم.

متن‌ها چک می‌شود

این گونه سریال‌ها، همیشه ممکن است با انتقادات و ایراداتی از سوی عموم مواجه شود، به همین خاطر علیرضا افخمی ابتدا متن‌ها را با سازمان چک می‌کند، روی آن مطالعه می‌شود و سپس در اختیار کارگردان و بازیگران قرار می‌گیرد… نکته‌ای که مهراوه شریفی‌نیا هم به آن اشاره داشت، زمانی که از او پرسیدیم، بازی در ساعت شنی برای شما جذاب بود یا روز حسرت گفت: هر دوی‌شان را دوست داشتم، اما «ساعت شنی» آنقدر سانسور شد که افسوس خوردم برای آن همه زحمتی که در آن کشیدم، اما پخش نشد. در «روز حسرت» این گونه نیست، یعنی ابتدا متن‌ها و فیلمنامه با افراد مسئول چک می‌شود و در صورت تایید مقابل دوربین می‌رود.

بازنویسی دوباره

پیش تولید کار از خردادماه آغاز می‌شود، چون ابتدا قرار بود سریال «گل‌های گرمسیری» برای پخش از شبکه اول در این ایام آماده شود، اما در آخرین لحظات، مسئولان شبکه تصمیم می‌گیرند، طرح افخمی را قبول کنند، با این که خیلی دیر شده بود، اما توافق با سیروس مقدم هم باعث می‌شود، کار مراحل پیش تولید خود را با سرعت طی کند. پیش تولید با حمایت شبکه خیلی زود انجام می‌شود و قرار می‌شود کار از تیرماه کلید بخورد.

طرح اولیه با سه متن، به مدیران شبکه اول ارائه می‌شود، آنها می‌گویند که کار بهتر است بازنویسی شود. این بازنویسی خودش کار را یک هفته‌ای عقب می‌اندازد و همین امر باعث می‌شود تا از نیمه دوم تیرماه تصویربرداری انجام شود.

معصومه فارغ‌التحصیل فلسفه
«لیندا کیانی» که نقش معصومه را در این سریال بازی می‌کند و همسر اول مسعود است، فوق‌لیسانس فلسفه می‌باشد، او می‌گوید: «خودم را برای شرکت در کنکور آماده می‌‌کنم.» او می‌گوید: بازیگری را از کلاس‌های بازیگری آقای شریفی‌نیا، آغاز کردم و توسط ایشان هم به گروه ساعت شنی معرفی شدم. او می‌گوید: ساعت شنی شانس بزرگی برای من بود، نباید کار بعدی‌ام را طوری انتخاب می‌کردم که به موقعیت قبلی‌ام لطمه بخورد و به همین خاطر پس از اینکه «روز حسرت» با آن گروه قوی و بازیگران حرفه ای به من پیشنهاد شد، بازی در نقش معصومه را پذیرفتم. این سریال پس از بازی در نقش مهتاب ساعتی شنی، برای من شانسی دوباره بود، یعنی باید با قدرتی خوب نقش معصومه را بازی می‌کردم که مخاطب حس همذات پنداری کرده و مهتاب را فراموش کند، قبول این پیشنهاد به خاطر اعتماد به بازی خودم نبود، بلکه به خاطر اعتمادی بود که به آقای مقدم و گروهش داشتم، فکر کردم این یک موقعیت خوب برایم به حساب خواهد آمد.

لیندا کیانی می‌گوید: اولین دغدغه زندگی‌ام درس و فلسفه است، برای همین می‌خواهم ادامه‌اش دهم.

نویسنده‌ای خوش‌فکر

«علیرضا افخمی» را خوب می‌شناسید، گاهی کارگردان است، گاهی نویسنده و در بیشتر سریال‌های تلویزیونی، هم به عنوان مشاور، فعالیت می‌کند، علیرضا افخمی در سال ۸۴، سریال پربیننده «او یک فرشته بود» با بازی حسن جوهرچی، بهاره افشاری، مریم کاویانی و… را برای شبکه دوم نوشته بود، در سال ۸۵ به عنوان کارگردان سریال طنز «زیرزمین» با بازی فتحعلی اویسی، ابوالفضل پورعرب، بهاره رهنما، مهران رجبی، سروش صحت و… را کارگردانی کرده بود، سال گذشته داستان اغما را به کارگردانی «سیروس مقدم» برای شبکه اول نوشته بود و امسال هم یک داستان ماورایی دیگر نوشته است، روز حسرت، که ابتدا نامش «برزخ» بود، بعد شد «خوابزده» و چند روز قبل از پخش شد «روز حسرت»…

نمی‌توانید حدس بزنید

فکر نکنید با دیدن بیش از نیمی از قسمت‌های این مجموعه دیدنی می‌توانید پایان داستان را حدس بزنید، نه امکان ندارد، چرا که متن‌ها از قبل آماده نیست و همان طور که مقدم گفت، متن‌ها به همراه نوع استقبال مردم جلو می‌رود و همین امر باعث شده که کار کمی کند پیش رود، اما فرد کاربلدی چون مقدم می‌داند که چه طور از پس کار بربیاید، به هر حال شاید کلیتی از داستان در ذهنتان نقش ببندد، اما هر آن ممکن است، سرنوشت قصه تغییر کند، فکر نکنید که ما هم می‌دانیم پایان این داستان چه می‌شود؟ نه؛ ما هم نمی‌دانیم، پایان قصه چیست؟ فقط یک حدس‌هایی می‌زنیم. اما هر چه باشد کاملا مشخص است که پایان آن طوری ختم می‌شود که هیچکس فکر آن را نمی‌کند.

خانه ۲۰۰۰ متری

منزلی که در آن بیشتر لوکیشن‌ها تصویربرداری می‌شود و متعلق به خانه فرامرز قریبیان و افسانه بایگان است، یک خانه ویلایی با باغی بزرگ به مساحت بیش از ۲۰۰۰ متر در یکی از کوچه‌های محله نیاوران در شمال تهران است. منزل آپارتمانی پورسرخ و مهراوه شریفی‌نیا هم چند کوچه بالاتر است که البته در آن ساختمان، در واحدهای دیگر همسایه‌ها هم زندگی می‌کنند و مدتی است که تو راه‌پله‌ها، وسایل فیلمبرداری را می‌بینند و به نوعی با آن آشنا شده‌اند.

دریاچه قم

گروه برای تصویربرداری لحظات برزخ ساعت ۴ صبح به سوی دریاچه قم حرکت کردند، آن تصاویر زیبا در استان قم و کنار دریاچه قم نقش بست، افسانه بایگان یکی از بهترین نقش‌های خود را در کارنامه هنری خود در «روز حسرت» بر جای گذاشت.

پژمان کردمحلهخانواده سبز

2008-09-13 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi