مشاهده : 93رسانهRSS

ستارگان جوان سینما در تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا

ستارگان جوان سینما در تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیاسینمای ایران و جهان
در جار و جنجال‌های ناشی از حضور ستارگان جوان سینما در تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا شاید این نکته فراموش شده باشد که وی این‌بار در مقام تهیه‌کننده نیز در پروژه “دعوت” نقش دارد. حاتمی‌کیا تا پیش از “دعوت” ۱۳ فیلم سینمایی جلو دوربین برده که در تمام آنها فقط به عنوان کارگردان حضور داشته و […]

در جار و جنجال‌های ناشی از حضور ستارگان جوان سینما در تازه‌ترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا شاید این نکته فراموش شده باشد که وی این‌بار در مقام تهیه‌کننده نیز در پروژه “دعوت” نقش دارد.
حاتمی‌کیا تا پیش از “دعوت” ۱۳ فیلم سینمایی جلو دوربین برده که در تمام آنها فقط به عنوان کارگردان حضور داشته و مانند بسیاری از عوامل قرارداد امضا کرده و تمام یا در نهایت به اندازه دستمزد خود در سرمایه اولیه فیلم شریک شده تا از سود فیلم سهم ببرد.
به هر حال سینمای حاتمی‌کیا مخاطبان بسیار دارد و او از فیلمسازانی است که مخاطب بیش از نام بازیگر به واسطه حضور او به عنوان کارگردان به تماشای اثر می‌نشیند. حال کارگردان پرطرفدار و محبوب این سال‌ها مدتی است پا به عرصه تهیه‌کنندگی گذاشته و خود آثارش را تولید می‌کند. این اتفاق با تاسیس موسسه حک فیلم افتاد و او همراه با محمد پیرهادی (خبرنگار روزنامه رسالت که از نیمه دهه ۷۰ به سمت تلویزیون متمایل شد) فعالیت‌های خود را در حوزه تهیه‌کنندگی به شکل جدی شروع کرد.
حاصل این همکاری ساخت فیلم سینمایی “به نام پدر” و مجموعه تلویزیونی “حلقه سبز” بوده و حالا تولید فیلم سینمایی “دعوت” که در برنامه‌های شرکت حک فیلم قرار دارد. حال با در نظر گرفتن این موضوع که حاتمی‌کیا به عنوان تهیه‌کننده دغدغه بازگشت سرمایه دارد، چرا باید نسبت به دعوت از بازیگرانی چون محمدرضا گلزار، بهرام رادان و مهناز افشار به او خرده گرفت؟ او فیلمسازی زیرک و باهوش است و به درستی تشخیص داده باید تغییر مسیر بدهد.
در مسیر پیش رو که حالا دغدغه تهیه‌کنندگی هم به آن افزوده شده دیگر حاتمی‌کیا سال‌های گذشته پاسخگو نیست و تکرار حرف‌ها در “به نام پدر” خود گویای این نکته اساسی است. حال او نیاز به یک خانه‌تکانی دارد. ورود به عرصه‌ای چون فیلم “دعوت” بسیار خطرناک است و شاید اگر بخواهد فقط به اتکا نام و اعتبار خود پا به آن بگذارد، شکستی همه‌جانبه انتظارش را بکشد. بنابراین او می‌خواهد فضای تازه را با ستاره‌ها بیازماید تا اگر خود دچار نقص بود، با ستارگان چندان به چشم نیاید.
حاتمی‌کیا دوست ندارد تجربه “حلقه سبز” بار دیگر برایش تکرار شود. او در این مجموعه خود به تنهایی به عرصه‌ای جدید وارد شد و می‌خواست با اتکا به نام خود و بدون حضور چهره‌ها این تجربه را پشت سر بگذارد؛ اما در نهایت از همان نقطه ضربه خورد و شاید اگر حمید فرخ‌نژاد و سیما تیرانداز نبودند فیلمساز محبوب ما با شکستی همه‌جانبه رو به رو می‌شد.
حاتمی‌کیا حالا هم در معرض آزمونی جدید قرار دارد. با این تفاوت که این آزمون در محفلی به نام سینما برایش رقم می‌خورد و شکست در آن دوجانبه خواهد بود، یعنی هم مادی و هم معنوی. حضور ستارگان و این جار و جنجال‌ها حداقل این پشتوانه را ایجاد می‌کند که او در گیشه شکست نخورد. چه بسا اگر او این فیلم را با تهیه‌کننده‌ای دیگر می‌ساخت، از وجود این همه ستاره بهره نمی‌برد یا به سمت بازیگرانی می‌رفت که به سینمای او نزدیک باشند.
باید پذیرفت حاتمی‌کیا در مقام تهیه‌کننده ملاحظاتش بیشتر باشد. او زمانی که فقط کارگردان بود یک دغدغه داشت و حالا دغدغه‌ای دیگر چون بازگشت سرمایه هم به آن اضافه شده است. او در مجموعه “خاک سرخ” که فقط کارگردان بود از مسئولین سیما خواست به دلیل ارج نهادن به ارزش‌های دفاع مقدس میان سریالش آگهی بازرگانی پخش نشود و مسئولین سیما هم به این خواسته او توجه نشان دادند و سریال را بدون آگهی میان‌برنامه روی آنتن فرستادند.
اما سال‌ها بعد وقتی در مقام تهیه‌کننده و کارگردان “به نام پدر” را پس از سال‌ها دوری از دفاع مقدس جلو دوربین برد، خیلی بی‌محابا سرتاسر فیلمش را با آگهی تبلیغاتی شرکت تولیدکننده گوشی‌های تلفن همراه پر و از این کار خود دفاع هم کرد. به هر حال باید پذیرفت که او در این فیلم دغدغه جذب سرمایه و اسپانسر داشته و دست به این کار زده، حال اینکه تبلیغ موبایل منافی ارزش‌های جنگ و دفاع مقدس نیست را باید از خودش پرسید.
بگذاریم فیلمسازی که دوستش داریم فضای جدید را با فراخ بال و بدون حاشیه تجربه کند. او در دو میدان در حال مبارزه است و نباید پشتش را خالی کرد. کار کردن حاتمی‌کیا با ستارگانی چون گلزار، فروتن، رادان، افشار و تهرانی باعث می‌شود او فضای جدید را با خیالی آسوده بیازماید. او می‌خواهد خود را از بند تکرارهایی که در “به نام پدر” در آن گرفتار آمده بود نجات دهد و بپذیریم که حاتمی‌کیا اکنون یک تهیه‌کننده هم هست.

تحلیل: خبرگزارى مهر

2007-11-21 / گردآوری:
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
محل تولد فرزندان بازیگران که در خارج از کشور به دنیا آمده اند | از شیلا خداداد تا مهناز افشار!محل تولد فرزندان بازیگران که در خارج از کشور به دنیا آمده اند | از شیلا خداداد تا مهناز افشار!
اعتراف عجیب کامبیز دیرباز به ترس از پسردار شدن!اعتراف عجیب کامبیز دیرباز به ترس از پسردار شدن!
سیروس مقدم به خاطر سردار سلیمانی پایان سریال پایتخت ۵ را لو داد!سیروس مقدم به خاطر سردار سلیمانی پایان سریال پایتخت ۵ را لو داد!
تشییع پیکر قاسم افشار با همراهی همکارانشتشییع پیکر قاسم افشار با همراهی همکارانش
خاطره رضا عطاران از سختی‌ های کار در شهرستان‌ ها در اکران مصادره در تبریزخاطره رضا عطاران از سختی‌ های کار در شهرستان‌ ها در اکران مصادره در تبریز
اتفاق های ویژه و جالب در ستایش ۳ | نرگس محمدی در بیمارستان تا اضافه شدن شخصیت جدیداتفاق های ویژه و جالب در ستایش ۳ | نرگس محمدی در بیمارستان تا اضافه شدن شخصیت جدید
توضیح شهرزاد مدیری دختر مهران مدیری درباره مدل شدنش!توضیح شهرزاد مدیری دختر مهران مدیری درباره مدل شدنش!
آخرین خبر از وضعیت سلامتی مهدی فخیم‌زاده | سلبریتی‌ ها مواظب باشید!آخرین خبر از وضعیت سلامتی مهدی فخیم‌زاده | سلبریتی‌ ها مواظب باشید!
حواشی تولد سوگل طهماسبی او را مجبور به توضیح کرد! معذرت خواهی می کنم اگه…+فیلمحواشی تولد سوگل طهماسبی او را مجبور به توضیح کرد! معذرت خواهی می کنم اگه…+فیلم
جناب خان هم صاحب جدید پیدا کرد / زمان پخش خندوانه مشخص شدجناب خان هم صاحب جدید پیدا کرد / زمان پخش خندوانه مشخص شد
کاظم سیاحی ، صداپیشه”جیگر” در کلاه قرمزی: من و او با هم زندگی می کنیمکاظم سیاحی ، صداپیشه”جیگر” در کلاه قرمزی: من و او با هم زندگی می کنیم
جنجال و ادعای جدید نویسنده پایتخت ۵ درباره شوخی های سریال در ترکیه و حمله به خشایار الوند!جنجال و ادعای جدید نویسنده پایتخت ۵ درباره شوخی های سریال در ترکیه و حمله به خشایار الوند!
سخنان حسن زارعی درباره پدیده‌ای که بساط شبکه‌های ماهواره‌ای را جمع می کند!سخنان حسن زارعی درباره پدیده‌ای که بساط شبکه‌های ماهواره‌ای را جمع می کند!
شایعه ازدواج میترا حجار و سینا حجازی از کجا شکل گرفت؟!شایعه ازدواج میترا حجار و سینا حجازی از کجا شکل گرفت؟!
لو رفتن قسمت بعدی شهرزاد!!!؟لو رفتن قسمت بعدی شهرزاد!!!؟
ظاهر موجه بهناز جعفری و پوشش عجیب بازیگر نقش دوم سه رخ در جشنواره کنظاهر موجه بهناز جعفری و پوشش عجیب بازیگر نقش دوم سه رخ در جشنواره کن
عذرخواهی رضا رشیدپور بابت انتشار گزارش دروغ | حیثیت شبکه ۳ را دست رشیدپور ندهیدعذرخواهی رضا رشیدپور بابت انتشار گزارش دروغ | حیثیت شبکه ۳ را دست رشیدپور ندهید
فیلم جدید اصغر فرهادی با بازی پنه لوپه کروز افتتاحیه جشنواره کن را رقم میزند!فیلم جدید اصغر فرهادی با بازی پنه لوپه کروز افتتاحیه جشنواره کن را رقم میزند!
تولد یک ستاره در سینمای ایران؛ بازیگرانی که یک شبه ستاره شدند! (۲)تولد یک ستاره در سینمای ایران؛ بازیگرانی که یک شبه ستاره شدند! (۲)
چهره های مشهور در مراسم تشییع پیکر بهرام شفیع | از عادل فردوسی پور تا سید حسن خمینیچهره های مشهور در مراسم تشییع پیکر بهرام شفیع | از عادل فردوسی پور تا سید حسن خمینی
بازیگرانی که معروفیتشان با سریال پایتخت رقم خوردبازیگرانی که معروفیتشان با سریال پایتخت رقم خورد
بهترین نقش های بازیگران زن در سال ۹۷بهترین نقش های بازیگران زن در سال ۹۷
یک معلمِ موسیقی فوق العاده برای بچه‌های اوتیسم در ماه عسلیک معلمِ موسیقی فوق العاده برای بچه‌های اوتیسم در ماه عسل
داستان عجیب موتور سواران قدیمی که مهمان ماه عسل بودند؟داستان عجیب موتور سواران قدیمی که مهمان ماه عسل بودند؟
بهترین نقش های بازیگران زن در سال ۹۷بهترین نقش های بازیگران زن در سال ۹۷
متأسفانه برخلاف سال قبل که فیلم‌های زنانه زیادی به اکران درآمدند، سال نودوهفت، سینما بار دیگر به فضای جبری مردانه خود رجعت کرده و در بسیاری از فیلم‌ها اصلاً اثری از یک نقش تأثیرگذار که به‌وسیله یک زن ایفا شده است پیدا نمی‌کنید.
سوژه های روز رو این جا ببینید !
اگر اهل سفر و هیجان هستید ، حتما ببینید !
یک عروسی رویایی داشته باشید ! | بهترین ها را اینجا ببینید
زیبایی اندام خانم ها( جمع کردن باسن و بالا کشیدن سینه ) در زمانی کوتاه
اکران مردمی فیلم سینمایی تختی با حضور بهنوش طباطبایی و ماهور الوند
اکران پرستاره فیلم ژن خوک | از الناز حبیبی با شلوار و پوتین سربازی تا استایل خاص هستی مهدوی!
مستندی که باعث خودکشی دختر مایکل جکسون شد!
واکنش هنرمندان ایرانی و خارجی به‌ حمله به مسجد نیوزلند : دلم می‌خواهد بمیرم
اکران فیلم سینمایی چهار انگشت با حضور جواد عزتی
برنامه هنرپیشه شو نیامده سرش بریده شد!علت؟
علت جنجالی مخالفت صدا و سیما با حضور ظریف در خندوانه
جزئیات تازه از حضور مهران غفوریان در برنامه خندوانه
اشک‌های امیلیا کلارک در آخرین روز فصل هفت بازی تاج و تخت
حواشی جنجالی ادعای محمدرضا گلزار در جشنواره جام جم و ریزش چشمگیر فالوورهایش!
خداحافظی پژمان بازغی با کودک شو برای همیشه! علت قهر مجری کودک شو؟
حواشی جنجالی جشنواره جام جم در اختتامیه | از کنایه های فردوسی پور تا شاهکار احسان!
حاشیه های حضور فرزین سرکارات در خندوانه و پروژه سلبریتی‌سازی در صداوسیما
کولاک و دعوای برادران بهروز وثوقی | ماجرای بالا کشیدن اموال بهروز وثوقی چیست؟
شناسایی عامل دستکاری آرای برنامه برنده باش و واکنش تند گلزار به حواشی جنجالی
فال روزانه
تعبیر خواب