عشق‌های «مدار صفر درجه» مورد نقد قرار گرفتند؛

مشاهده : 626
عشق‌های «مدار صفر درجه» مورد نقد قرار گرفتند؛ سینمای ایران و جهان
نخستین جلسه‌ی نقد و بررسی سریال «مدار صفر درجه» در حالی روی آنتن رفت که مهمانان این برنامه دیدگاه‌های متفاوت سیاسی و فرهنگی در زمینه‌ی نحوه پرداخت به دین یهود و مقوله‌ی عشق در این سریال ابراز کردند. در این نشست که در قالب برنامه‌ی «نقد اول» پخش شد، در حالی که عماد افروغ معتقد […]

نخستین جلسه‌ی نقد و بررسی سریال «مدار صفر درجه» در حالی روی آنتن رفت که مهمانان این برنامه دیدگاه‌های متفاوت سیاسی و فرهنگی در زمینه‌ی نحوه پرداخت به دین یهود و مقوله‌ی عشق در این سریال ابراز کردند.

در این نشست که در قالب برنامه‌ی «نقد اول» پخش شد، در حالی که عماد افروغ معتقد بود «مدار صفر درجه» ضرورت وحدت ادیان را گوشزد کرده؛ عباس سلیمی‌نمین اعتقاد داشت که در این سریال بحث وحدت ادیان فقط براساس عشق مطرح شد و نه اسلام.

گزیده‌ای از بخش‌های دیگر این نشست به شرح زیر است:

عماد افروغ با اشاره به پرداخت به مقوله‌ی عشق در «مدار صفر درجه» گفت: حبیب به سارا گل محمدی می‌دهد و به او می‌گوید این نماد صلح، دوستی و امید است، چرا چنین حرفی پیش می‌آید و نشان دهنده‌ی چیست؟

سلیمی نمین در این زمینه اظهار کرد:توجه بیننده در طول تماشای این سریال معطوف به فهمیدن سرانجام عشق‌های محمدی داستان می‌شود نه ابعاد دیگر!

در ادامه افروغ با بیان این که«مدار صفردرجه»یک واقعیت پیچیده و تاریخی را برای بیننده عام بیان می‌کند گفت:اگر مسائل حاشیه‌ای این چنینی در این سریال وجود نداشته باشد،اثر تبدیل به مستند می‌شود.

فرجی هم درباره‌ی عشق‌های به تصویر کشیده شده در«مدار صفر درجه»اظهار کرد: براساس قواعد درام، اگر به صد عشق درست پرداخت شود، هیچ اشکالی ندارد.

سلیمی نمین در پاسخ به فرجی گفت:عشق‌های مطرح شده در این سریال، درست پرداخت نشده‌اند، اگر این طور بود در جای جای سریال بیانیه صادر نمی‌شد .به بیان دیگر آن قدر ماجراهای عشقی زیاد است که اصل موضوع سریال از طرف مخاطب دریافت نمی‌شود.

افروغ در ادامه پرسشی را مطرح و اظهار کرد: به نهایت ماجراهای عشقی این داستان چون عشق سرگرد فتاحی(با بازی پیر داغر) و زینت الملوک(لعیا زنگنه)، اشمیت و همسرش ، سعیده(آتنه فقیه نصیری)و تقی(رحیم نوروزی)توجه کنید! آیا این عشق‌ها از روی لذت، تنوع طلبی و هوس است؟

در بخش دیگری از این برنامه عماد افروغ گفت: مساله‌ی هولوکاست در این سریال به صورت ضمنی مطرح شده است ضمن این که در «مدار صفر درجه»هولوکاست و صهیونیسم هیچ کدام نفی نشده بود.

وی افزود: برخی از افراد معتقدند که موضوع‌های این سریال با هم تناسب ندارد و هر یک از بخش‌های درام و تاریخی به سویی می‌روند.

در ادامه ی «نقد اول»عبدالله شهبازی – پژوهشگر تاریخ و مشاور «مدار صفر درجه» ـ گفت: در این سریال ابعاد تاریخی و درام آن چنان با ظرافت به تصویر کشیده شده است که بیننده مسایل مطرح شده در آن را می پذیرد.

سلیمی‌نمین نیز گفت: بیننده در نهایت درام را می‌بیند و به سوی آن کشیده می‌شد. این در حالیست که بحث تاریخی و درام پیوند ناهمگونی دارند. در واقع دست‌اندرکاران این سریال وارد وادی سختی شدند و در نحوه‌ی ارایه مفاهیم مورد نظر دچار مشکل شدند.

در بخش دیگری از «نقد اول» شهبازی با اشاره به بخش‌هایی از «مدار صفر درجه»اظهار کرد: در یکی از ضیافت‌های شام در سفارت، خانم همایون پناه می‌گوید از عروسکی عصر رضاخانی بودن خسته‌ام. این دیالوگ اشاره‌ای به مقاومت زنان در مورد مساله کشف حجاب دارد و در واقع این سریال مملو از فرهنگ و ادبیات ایرانی و پاسداشت ایران است.

سلیمی نمین در این باره متذکر شد: با گذشت سال‌ها از انقلاب اسلامی یک سریال ساختیم و حرفی را در دهان یکی از شخصیت‌ها گذاشتیم که اتفاق بزرگی نیست، راضی بودن به این مساله، مطالبات را خیلی کوچک می‌کند.

وی ادامه داد: این سریال مظلوم نمایی کاذب یهود را نشان می دهد. این در حالیست که باید در ساخت سریال درباره ی موضوعات سخت تاریخی تلاش کنیم که به اصطلاح «از آن طرف بام نیفتیم.»

در ادامه ی این نشست،فرجی با اشاره به موضوعات«مدار صفر درجه» گفت: این سریال در سکانس های بیمارستان و تخت جمشید پیام‌هایی داشت و در تخت جمشید ،بزرگی یک تمدن را در کنار یک ادعا قرار داد.

وی افزود: این سریال مسائلی چون استفاده از شیوه‌های تروریستی صهیونیسم، وابستگی دولت به کشورهای خارجی، فساد حکومت و پشت صحنه صهیونیسم را به تصویر کشید.

مدیر شبکه دو با اشاره به بازخوردهای این سریال در رسانه‌های خارجی گفت: بی.بی.سی از این سریال تجلیل کرد این در حالیست که آن ها نمی‌دانند که مدار صفر درجه با حداقل امکانات ساخته شد.

فرجی افزود: این سریال، پیام‌های سیاسی را به نحو مطلوبی بیان کرد. در نظر سنجی‌ها خواندم این سریال در سطح استانداردهای هالیوود است. اشپیگل ، فاکس نیوز، بی بی سی و غیره نقدهایی در مورد این سریال انجام داده اند.

سلیمی نمین در این زمینه اظهار کرد: در تاریخ فیلم و سریال ایران ،اثری نداشتیم که به اندازه‌ی «مدار صفر درجه» نظرها را به خود جلب کرده باشد.

در ادامه ی «نقد اول»افروغ گفت: حبیب پارسا(با بازی شهاب حسینی) مظهر یک ایرانی است که ویژگی های مثبت اخلاقی زیادی دارد. او تنها به سارا(با بازی ناتالی متی) عشق نمی‌ورزد بلکه این حس را نسبت به استادش هم دارد.

فرجی درباره‌ی شخصیت‌های «مدار صفر درجه» اظهار کرد:در این سریال تنها عشق زمینی مطرح نبود. به عنوان نمونه حبیب با توجه به آگاهی از خطرات موجود، خود را به پروفسور وایز می‌رساند. پدر حبیب(با نقش آفرینی مسعود رایگان) هم در ایران با یکی از خاخام‌هایی که صهیونیست نیست در ارتباط است.

در بخش دیگری از «نقد اول»فرجی گفت: این سریال از یهودیانی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند دفاع کرد و یهودی آزاری را در بخشی از این جنگ نشان داد.

شهبازی در این باره اظهار کرد: سارا و راشل که دو تن از شخصیت‌های یهودی این سریال هستند، فرانسه (کشوری که در آن زندگی کرده) را وطن خود می دانند و اورشالیم را وطن خود نمی‌پندارد.

وی در پایان گفت: این سریال تنها به عشق زمینی و یک سویه نپرداخت. به عنوان نمونه می توان اشاره کرد، زمانی که مادر حبیب(با بازی رویا تیموریان) افرادی یهودی را در خانه پذیرایی کرد یا حبیب برای افراد دیگری جز سارا فداکاری کرد.

منبع : ایسنا

2008-01-28 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi