عکس و گزارشی تازه از هنرمند تازه از دست رفته سینما

مشاهده : 529
عکس و گزارشی تازه از هنرمند تازه از دست رفته سینما سینمای ایران و جهان
گزارشی تازه از هنرمند تازه از دست رفته سینما و تئاتر ایران؛ همه از ارحام صدر فقید گفتند؛ از علیرضا خمسه تا علیرضا افتخاری سینمای ما – ۲۰ روز بیشتر از خاکسپاری احمد آقالو نگذشته بود که باز اهالی تئاتر و سینما در انتظار به خاکسپاری پیشکسوت دیگری از همین خانواده هستند. «رضا ارحام صدر» […]

گزارشی تازه از هنرمند تازه از دست رفته سینما و تئاتر ایران؛
همه از ارحام صدر فقید گفتند؛ از علیرضا خمسه تا علیرضا افتخاری

عکس و گزارشی تازه از هنرمند تازه از دست رفته سینما

سینمای ما – ۲۰ روز بیشتر از خاکسپاری احمد آقالو نگذشته بود که باز اهالی تئاتر و سینما در انتظار به خاکسپاری پیشکسوت دیگری از همین خانواده هستند. «رضا ارحام صدر» بازیگری که این روزها کمتر کسی از او سراغ می‌گرفت در سن ۸۵ سالگی در خانه‌اش واقع در اصفهان از دنیا رفت. او متولد اردیبهشت ‌١٣٠٢ در محله باقلعه‌ اصفهان بود. ارحام صدر سال‌های کودکی و نوجوانی‌اش را با تحصیل در کالج انگلیسی‌های اصفهان، دانشگاه نفت آبادان و دانشکده ادبیات اصفهان گذراند و موفق به کسب لیسانس فلسفه و امور تربیتی از این دانشگاه شد. در همان سال‌های تحصیل بود که اولین گام‌های ورود به عرصه بازیگری تئاتر را با بداهه‌گویی‌های خلاقانه‌اش برداشت و به گفته خود از سال ۲۷ – ۲۶ در تئاتر اصفهان که مرحوم ناصر فرهمند آن را تأسیس کرده بود، عضو شد و در کنار ثبوت جهان شاه، رفیعی، رشتی‌زاده، فرهمند و بسیاری دیگر که اغلب‌شان جهان خاکی را ترک گفته‌اند آغاز به همکاری کرد.او بنیانگذار گروه هنری ارحام در سینما پارس بود؛ با این حال در عرصه سینما خوش درخشید.

مساوی با میراث فرهنگی اصفهان

سعدی افشار معتقد است نام ارحام صدر جزو میراث فرهنگی اصفهان محسوب می‌شود. سعدی افشار، تنها بازمانده نسل سیاه بازان تئاتر کشورمان که بیش از ۶۰ سال در عرصه نمایش‌های تخت حوضی فعالیت‌ داشته، ضمن ابراز تاسف قلبی خود از فوت ارحام صدر، ‌‌به سایت ایران تئاتر گفت: «ارحام صدر یکی از بی‌نظیرترین کمدین‌های تئاتر و سینمای کشور ما بود که با بزرگانی مثل‌ دکتر دخانی، مژگان سیفی و… که از نامداران تئاتر کشورمان هستند کار کرده است». او همچنین ادامه داده است: «ارحام صدر مرد بزرگی بود که همه از خیرخواهی و پرداختن به امور عام‌المنفعه او آگاهی دارند. من این سعادت را ندارم که در مجلس ختم این هنرمند بزرگ تئاتر کشورمان حضور پیدا کنم، ولی می‌گویم که عاشق کار او بودم و برایش‌ احترام قائل هستم». افشار در پایان گفت: «ارحام صدر حدود ۵۰ سال قبل در تئاتر فردوس واقع در لاله‌زار، نمایشی با عنوان جده زرین سمرقند را اجرا کرد که در این نمایش هنرمندان دیگری چون اکبر جقه، وحدت، جبلی و… حضور داشتند که با استقبال عمومی مواجه شد؛ ولی وی بعدها فعالیت تئاتری خود را بر اصفهان متمرکز کرد. من از شنیدن خبر فوت این هنرمند بی‌نظیر تئاتر کشورمان بسیار متاسف و اندوهگین هستم».

شاگردش بودم

جمشید مشایخی گفت: رضا ارحام‌صدر از بزرگترین کمدین‌های سینما و تئاتر ایران بود که درس‌های زیادی از او گرفتم. این بازیگر پیشکسوت سینما درپی درگذشت ارحام صدر با اظهار تاسف فراوان گفت: قرار بود به مناسبت «شب یلدا» در برنامه‌ای به همراه هنرمندان قدیمی دور هم جمع شویم. شنیدن خبر درگذشت او بسیار من را متاثر کرد. مشایخی ادامه داد: من خودم را شاگرد ارحام‌صدر می‌دانم و همه می‌دانند که عاشقانه دوستش می‌داشتم و برایش احترام خاصی قائل بودم.

جایش همیشه خالی خواهد ماند

عزت‌الله انتظامی گفت: رضا ارحام صدر یکی از بزرگترین کمدین‌های ایران بود که کارش با همه تفاوت داشت. آقای بازیگر سینمای ایران درپی درگذشت ارحام‌صدر گفت: پس از ارحام، کسی نتوانست جایش را بگیرد. وقتی که از کار کنار کشید خیلی از اصفهانی‌ها آمدند تا کار او را انجام بدهند اما نشد و هیچکس کلاس آن را پیدا نکرد. او باسواد بود و علاوه بر لهجه اصفهانی، تکنیک و سبک خاصی در اجرا داشت و همیشه مسائل نویی از خود ارائه می‌کرد. وی ادامه داد: من از سال ۱۳۲۴ با او آشنا بودم و هرموقع او به تهران می‌آمد یا من اصفهان می‌رفتم همدیگر را می‌دیدیم و این اواخر هم هنگامی که مجید در اصفهان کنسرت داشت، آمد روی سن و برای حاضران صحبت‌های خوبی کرد.

بهترین آکتور کمدی

محمدعلی کشاورز، رضا ارحام صدر را بهترین آکتور کمدی در سینما و تئاتر ایران می‌داند و می‌گوید: این بازیگر، طنز را بلد بود و مسائل اجتماعی را فی‌البداهه در این قالب مطرح می‌کرد و بسیار هم تأثیرگذار بود که تاکنون نظیرش به وجود نیامده است». این بازیگر پیشکسوت گفت : «ارحام صدر تنها کسی بود که در ایران در قالب طنز و بدیهه‌سرایی نظیر نداشت. یکی از هنرمندان بسیار خوب بود و می‌توانم بگویم سال‌های سال باید بگذرد تا یک هنرمندی مثل ارحام صدر در حوزه تئاتر ظهور کند. کارهایش در صحنه تئاتر بسیار عالی و کم‌نظیر بود و در سبک کاری خودش انسانی شایسته بود».

فقدانی بزرگ

علیرضا خمسه، فوت ارحام صدر را برای جامعه بازیگری یک فقدان دانست و ‌مراتب تاسف خود را اعلام کرد. خمسه، بازیگر با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون که سال‌های زیادی است در ژانر کمدی فعالیت دارد، در پی فوت ارحام صدر، ‌به سایت ایران تئاتر گفت: «شب گذشته با شنیدن خبر فوت ارحام صدر بسیار متاسف شدم و حال خوبی ندارم؛ چرا که انتظار شنیدن این خبر را نداشتم». وی در ادامه افزود: «ارحام صدر از چهره‌های شاخص و پرتلاش تئاتر و سینمای کمدی بود که متاسفانه به دلیل فاصله نسلی من و ایشان افتخار همکاری با او را نداشته‌ام اما همواره به ایشان علاقه‌مند بودم و در ردیف علاقه‌مندان جدی این هنرمند قرار داشتم».

معلم اخلاق

علیرضا افتخاری نیز در آیین درگذشت رضا ارحام صدر شرکت داشت. او در این مراسم گفت: «استاد رضا ارحام صدر، انسانی با اخلاق و معتقد به اصول و ارزش‌ها بود و ابعاد پنهان و زوایای نیکوی شخصیت وی در آینده نمایان خواهد شد. استاد رضا ارحام صدر، هنرمند ارزشمندی بود که تاریخ، دیگر وجود آن را تکرار نخواهد کرد. همه مردم اصفهان و هنرمندان ایران به استاد ارحام صدر، عشق می ورزیدند و آثار وی در سایر نقاط جهان معروف و مشهور بود».

منبع خبر : فرهنگ آشتی

2009-01-01 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi