مروری بر زندگی و آثار «خسرو شکیبایی»

مشاهده : 453
مروری بر زندگی و آثار «خسرو شکیبایی» سینمای ایران و جهان
«خسرو شکیبایی» درگذشت «خسرو شکیبایی» بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ساعت ۹ صبح امروز جمعه ۲۸ تیر در سن ۶۴ سالگی به علت نارسایی قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت. «خسرو شکیبایی» در سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد و تحصیلاتش را در رشته بازیگری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان برد. […]

«خسرو شکیبایی» درگذشت

«خسرو شکیبایی» بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ساعت ۹ صبح امروز جمعه ۲۸ تیر در سن ۶۴ سالگی به علت نارسایی قلبی در بیمارستان پارسیان تهران درگذشت.
«خسرو شکیبایی» در سال ۱۳۲۳ در تهران به دنیا آمد و تحصیلاتش را در رشته بازیگری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان برد. او تا پیش از انقلاب فقط در عرصه تئاتر فعالیت داشت و فعالیت حرفه ای در عرصه سینما را با بازی در فیلم «خط قرمز» (۱۳۶۱، کیمیایی) آغاز کرد. اما سرآغاز دوره ی تازه فعالیت بازیگری شکیبایی را باید فیلم «هامون» (۱۳۶۹، مهرجویی) دانست. او به خاطر بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را در هشتمین جشنواره فیلم فجر به دست آورد. او همچنین برای بازی در فیلم «کیمیا» (۱۳۷۴، درویش) بار دیگر برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. شکیبایی بازی در بیش از بیست و سه فیلم سینمایی و نیز مجموعه‌های تلویزیونی متعددی چون «خانه سبز»، «سرزمین سبز» و… را در کارنامه خود دارد.
«خسرو شکیبایی» اخیرا در دومین جشن منتقدان سینمایی، جایزه یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب را روی صحنه از دستان محمدباقر قالیباف، محمد خزاعی و محمدرضا جعفری‌جلوه گرفت و با ابراز تشکر، صحنه را ترک کرد.

مروری بر زندگی و آثار «خسرو شکیبایی»

در شناسنامه اسمش “خسرو” است ولی خانواده و بچه محل‌ها او را “محمود” صدا می‌کردند. خسرو شکیبایی متولد فروردین ۱۳۲۳ در خیابان مولوی تهران.
پدر خسرو سرگرد ارتش بود و وقتی او ۱۴ ساله بود بر اثر سرطان از دنیا رفت.
او قبل از اینکه وارد عرصه تئاتر شود ، در حرفه‌هایی چون خیاطی و کانال سازی وآسانسور سازی کار می‌کند. در ۱۹ سالگی برای اولین بار روی صحنه تئاتر می‌رود و بعد از مدتی به عباس جوانمرد ، معرفی و به صورت کاملا حرفه‌ای بازیگر تئاتر می‌شود.
او تحصیلاتش را در رشته بازیگری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان برد. او تا پیش از انقلاب فقط در عرصه تئاتر فعالیت داشت و فعالیت حرفه ای در عرصه سینما را با بازی در فیلم “خط قرمز” (۱۳۶۱، کیمیایی) آغاز کرد اما سرآغاز دوره تازه فعالیت بازیگری شکیبایی را باید فیلم “هامون” (۱۳۶۹، مهرجویی) دانست. او به خاطر بازی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را در هشتمین جشنواره فیلم فجر به دست آورد. او همچنین برای بازی در فیلم “کیمیا” (۱۳۷۴، درویش) بار دیگر برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از سیزدهمین جشنواره فیلم فجر شد و برای فیلم‌ “سالاد فصل”(۱۳۸۳،جیرانی) نیز سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل را به دست آورد.
این بازیگر همچنین برای فیلم “کاغذ بی خط” تندیس حافظ را از ششمین جشن ماهنامه دنیای تصویر دریافت کرد و در سال ۱۳۸۶ تندیس جشن یازدهم خانه سینما را برای فیلم “اتوبوس شب” از آن خود کرد.
“خسرو شکیبایی” اخیرا در دومین جشن منتقدان سینمایی، جایزه یکی از برترین بازیگران سی سال سینمای پس از انقلاب را روی صحنه از دستان محمدباقر قالیباف، محمد خزاعی و محمدرضا جعفری‌جلوه گرفت و با ابراز تشکر، صحنه را ترک کرد.
تله‌فیلم‌های “بختک” ساخته یوسف صیادی، “پیوند” ساخته سعید عالم‌زاده و “آشیانه‌ای برای زندگی” ساخته حمید طالقانی از آخرین کارهای شکیبایی بود.
شکیبایی بازی در نمایش‌هایی چون زیر گذر لوطی صالح، سنگ و سرنا، لحظه،‌کتیبه، پنجه عدالت، صیادان، سمک عیار، همه‌ پسران من، شب بیست و یکم و بیا تا گل برافشانیم، مجموعه‌های تلویزیونی مدرس، روزی روزگاری، خانه سبز، سرزمین سبز، کاکتوس، تفنگ سرپر، گل‌های وحشی و در کنار هم را در کارنامه خود دارد.
او برای فیلم‌های “یکبار برای همیشه”، “سایه به سایه” و “کاغذ بی خط” نامزد دریافت سیمرغ بلورین بوده است. خط قرمز، دادشاه، صاعقه، رابطه، دزد و نویسنده، ترن، شکار، هامون، عبور از غبار، ابلیس، جستجو در جزیره، سارا، پرواز را بخاطر بسپار ، یکبار برای همیشه، بلوف، کیمیا، پری ، درد مشترک ، لژیون ، سایه به سایه، خواهران غریب، سرزمین خورشید، عاشقانه ، روانی، زندگی ، دختردایی گمشده، میکس، دختری بنام تندر، کاغذ بی‌خط ، مزاحم، اثیری، صبحانه برای دو نفر، ازدواج صورتی، سالاد فصل ، حکم، ستاره‌ها ، عروسک فرنگی، چه کسی امیر را کشت؟، دلشکسته، دوشیزه باران، حیران، از جمله کارهای سینمایی وی بوده‌اند.
خسرو شکیبایی علاوه بر هنرنمائی درنقش آفرینی در سینما و تئاتر، برخی از شعرهایی سهراب سپهری دکلمه کرده و چند آلبوم موسیقی با نام های نامه ها و نشانی ها،‌ مهربانی، پریشانی و مسافر را روانه بازار کرده و در بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر نیز بازیگر و گوینده تیزر جشنواره بوده است.
“خسرو شکیبایی” ۱۳ مهر سال گذشته نیز به دلیل حادشدن بیماری‌اش و ابتلا به دیابت در بستری شده بود اما به درخواست خودش، این خبر تکذیب شد.
خسرو شکیبایی برنده تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشن یازدهم خانه سینما، گفت: در میان مردم مرسوم است که آن را که بیشتر به دیده می آید و گره ژانر به دست او باز می شود، به عنوان بازیگر اول می‌شناسند، اما بردن این جایزه یک جور لطف خدا در مورد من بوده، درست است که این نقش برایم یک مقدار سخت بود به این علت که در جاده‌ای که ما می‌رفتیم در هر لحظه اش خطرات مختلفی وجود داشت، مثل چپ کردن اتوبوس و… همین طور فرصت نداشتیم تمرین کنیم که ببینیم قلق آن چگونه است و حتی دو بار هم نزدیک بود که در یک زاویه ۹۰ درجه ماشین چپ شود اما به هر حال لطف خدا بود؛ چون ۴۳ نفر در آن اتوبوس بودند و من اگر سکاندار آن بودم حتماً دستی روی شانه من و حتی روی شانه کیومرث پوراحمد بوده که این فیلم ساخته شده است. آنجا حتی باران هم که می‌آمد، خوب بود و از آن استفاده می‌شد.
شکیبایی در مورد اولین کار پوراحمد در خصوص سینمای جنگ و اعتمادش به وی اظهار کرد: “وقتی کسی کارگردان هست دیگر فرق نمی‌کند، اگر صد فیلم بسازد، صد و یک‌اش را هم اگر در ژانر دیگری باشد می‌سازد. یک کارگردان جدا از هر چیزی که منسوب به اوست، باید چیزی مانند ژن در وجودش باشد که بتواند هر نوع فیلمی را بسازد و از آنجایی “اتوبوس شب” اولین کار جنگی کیومرث است، آن را دوست دارم.
او می‌افزاید: “از طرفی من فکر می‌کنم دلنوشته های حبیب احمدزاده، پوراحمد را به سمت این فضا کشانده و بر روی آن تأثیر گذاشته است.”
شکیبایی برای اولین بار توانسته در جشن خانه سینما به دور از مشغله‌های کاری‌اش شرکت کند و دور قبل نیز تنها پیامی برای جشن فرستاده بود که خود در این‌باره می‌گوید: “خجالت می‌کشم که نتوانستم برایشان کاری انجام دهم، چرا که آنجا کسانی حضور داشتند که وقتی به یادشان می‌افتیم بدنمان حتی برای لحظه‌ای و می‌لرزد؛ یعنی یک اتفاق روحی است که به صورت فیزیکال هم احساس می‌شود، من دیشب جعفر والی را دیدم و بسیاری عزیزان دیگر مثل عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و… پرویز پرستویی هم که یک استثناست و چه اجرای زیبایی داشت و چقدر برای مخاطبش احترام قائل بود و… شاید اگر به بعضی از ما که جز بازیگری کاری نکرده‌ایم و آبرویی در این زمینه داریم بگویند بیایید و کار اجرا انجام دهیم، می‌ترسیم برویم به سمتش، اما پرویز آن را به خوبی انجام داد.”
جوایز و سیمرغ بلورین وی از جشنواره فیلم فجر عبارتند از :

– هامون / هشتمین دوره

– کیمیا / سیزدهمین دوره
نامزد جشنواره فیلم فجر برای سیمرغ بلورین:

– یکبار برای همیشه / یازدهمین دوره

– سایه به سایه / پانزدهمین دوره

– کاغذ بی خط / بیستمین دوره

کارنامه فیلم های سینمایی خسرو شکیبایی عبارت است از:

خط قرمز (مسعود کیمیایی – ۱۳۶۱)

دادشاه (حبیب کاووش – ۱۳۶۲)

صاعقه (۱۳۶۴)

رابطه (پوران درخشنده – ۱۳۶۵)

دزد و نویسنده (کاظم معصومی – ۱۳۶۵)

ترن (امیر قویدل – ۱۳۶۶)

شکار (مجید جوانمرد – ۱۳۶۶)

هامون (داریوش مهرجویی – ۱۳۶۸)

عبور از غبار (پوران درخشنده – ۱۳۶۸)

ابلیس (احمدرضا درویش – ۱۳۶۸)

جستجو در جزیره (مهدی صباغزاده – ۱۳۶۹)

سارا (داریوش مهرجویی – ۱۳۷۱)

پرواز را بخاطر بسپار (حمید رخشانی – ۱۳۷۱)

یکبار برای همیشه (سیروس الوند – ۱۳۷۱)

بلوف (ساموئل خاچیکیان – ۱۳۷۲)

کیمیا (احمدرضا درویش – ۱۳۷۳)

پری (داریوش مهرجویی – ۱۳۷۳)

درد مشترک (یاسمین ملک نصر – ۱۳۷۳)

لژیون (سیدضیاءالدین دری – ۱۳۷۳)

سایه به سایه (علی ژکان – ۱۳۷۴)

خواهران غریب (کیومرث پوراحمد – ۱۳۷۴)

سرزمین خورشید (احمدرضا درویش – ۱۳۷۴)

عاشقانه (علیرضا داودنژاد – ۱۳۷۴)

روانی (داریوش فرهنگ – ۱۳۷۶)

زندگی (اصغر هاشمی – ۱۳۷۶)

دختردایی گمشده (داریوش مهرجویی – ۱۳۷۷)

میکس (داریوش مهرجویی – ۱۳۷۸)

دختری بنام تندر (حمیدرضا آشتیانی پور – ۱۳۷۹)

کاغذ بی خط (ناصر تقوایی – ۸۰/۱۳۷۹)

مزاحم (سیروس الوند – ۱۳۸۰)

اثیری (محمدعلی سجادی – ۱۳۸۰)

صبحانه برای دو نفر (مهدی صباغزاده، ۱۳۸۲)

ازدواج صورتی (منوچهر مصیری، ۱۳۸۳)

سالاد فصل (فریدون جیرانی، ۱۳۸۳)

حکم (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۳)

ستاره ها (فریدون جیرانی، ۱۳۸۴)

عروسک فرنگی (فرهاد صبا، ۱۳۸۴)

مجموعه های تلویزیونی وی عبارتند از:

مدرس

خانه سبز (مجموعه – بیژن بیرنگ، مسعود رسام – ۱۳۷۵)

کاکتوس (مجموعه سری اول – محمدرضا هنرمند – ۱۳۷۷)

تفنگ سرپر‌ (مجموعه – امرالله احمدجو – ۷۹/۱۳۷۸)

در کنار هم (مجموعه تلویزیونی – فتحعلی اویسی- ۱۳۸۱)

خانواده سبز درگذشت این هنرمند فقید کشورمان را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنری کشور تسلیت می گوید.

2008-07-19 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi