مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر مجموعه «همسران» و «خانه سبز»

مشاهده : 435
مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر مجموعه «همسران» و «خانه سبز» سینمای ایران و جهان
نقش‌هایم را زندگی می‌کنم نرگس عاشوری:با تئاتر آغاز کرد و با فیلم «گلبهار» به سینما آمد اما در تلویزیون درخشید. با مجموعه تلویزیونی «خیرالله صندوقچه اسرار» مطرح شد و نقش‌آفرینی زیبایش در مجموعه تلویزیونی «همسران» و «خانه سبز» او را به اوج شهرت رساند.پخش مجدد مجموعه «صاحبدلان» و «خانه سبز» بهانه‌ای شد تا در هم‌صحبتی […]

نقش‌هایم را زندگی می‌کنم
مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر مجموعه «همسران» و «خانه سبز»

نرگس عاشوری:با تئاتر آغاز کرد و با فیلم «گلبهار» به سینما آمد اما در تلویزیون درخشید. با مجموعه تلویزیونی «خیرالله صندوقچه اسرار» مطرح شد و نقش‌آفرینی زیبایش در مجموعه تلویزیونی «همسران» و «خانه سبز» او را به اوج شهرت رساند.پخش مجدد مجموعه «صاحبدلان» و «خانه سبز» بهانه‌ای شد تا در هم‌صحبتی با مهرانه مهین‌ترابی کم و کیف حضورش در عرصه تلویزیون را جویا شویم.

تماشای مجدد مجموعه «خانه سبز» چه حسی در شما ایجاد می‌کند؟
از یک‌سو آزاردهنده است به این دلیل که گذر عمر مشهودتر می‌شود (باخنده) و از سوی دیگر یادآور خاطرات خوش یک تجربه موفق است. «خانه‌سبز» تجربه‌ای تکرارنشدنی برای تمام گروه بود.
«خانه سبز» و «همسران» دو مجموعه شاخص و موفق در کارنامه هنری شماست. در مرحله پیشنهاد مجموعه «همسران» تصور می‌‌کردید که این مجموعه توان جذب مخاطب و اقبال عمومی را داشته باشد؟
«همسران» در زمانی پیشنهاد شد که به دلیل فعالیت در مجموعه «بهاران در بهار» ساخته غلامرضا رمضانی امکان حضور در این مجموعه را نداشتم. در حدود ۲۰ دقیقه از مجموعه با حضور زوج دیگری ضبط و تدوین شد اما به دلیل بروز مشکلاتی این زوج از مجموعه جدا شدند. با وقفه‌ای که پیش آمد، کار من در مجموعه «بهاران در بهار» به پایان رسید و به مجموعه «همسران» پیوستم. خب در ابتدا آقای بیرنگ را به خوبی نمی‌شناختم و متن‌ها هم کامل نبود و فقط باید به ذهنیات آقای بیرنگ بسنده می‌کردیم اما با چند جلسه تصویربرداری و شناخت شیوه کار آقای بیرنگ، خیالم راحت شد و با دیدن عکس‌العمل‌های مثبت مردم این اعتماد بیشتر شد.
اولین شاخصه‌ای که توجه شما را برای پذیرش نقش و همکاری با مجموعه جلب کرد، چه بود؟
آثار طنز را می‌پسندم، حداقل این موضوع که مخاطب خنده به لب به تماشای برنامه نشسته است، برایم رضایتبخش است. به‌خصوص کارهای آقای بیرنگ که فضای خاص و متفاوتی دارد.
در مجموعه «خانه سبز» موقعیت اجتماعی عاطفه مورد توجه قرار گرفته و کاراکتری متفاوت از مهین «همسران» خلق شده. این ویژگی و تداعی نشدن شخصیت مهین چقدر برایتان مهم بود؟
هرچند به فعالیت اجتماعی عاطفه پرداخته شده اما در واقع «خانه سبز» روابط اعضای خانواده را مدنظر قرار داده است. من تفاوتی میان عاطفه داخل خانه و مهین نمی‌بینم. این تفاوت زمانی مشخص می‌شود که به ارتباط عاطفه با پرونده‌های کاری‌اش پرداخته می‌شود. نکته دیگر اینکه در ابتدا قرار بود «خانه سبز» تداوم مجموعه «همسران» باشد اما به علت مخالفت آقای فردوس کاویانی، این امر ممکن نشد. بنابراین آقای بیرنگ طرحی نو در انداختند که من هم پسندیدم. ضمن اینکه بحث وکالت از علائق دوران کودکی من بود و حداقل اینگونه و با این نقش آن را در دنیای نمایش تجربه می‌کردم.
«همسران» و «خانه سبز» از معدود مجموعه‌هایی هستند که به خوبی به نمایش رابطه عاطفی زن و شوهر در چارچوب‌های فرهنگی خودمان پرداخته‌اند. این مطلوبیت حاصل متن پخته و اجرای خوب است؟
برخلاف اغلب نویسندگانی که طرح را ماشینی و مکانیکال آموخته‌اند و صرفاً به اصول پایبندند بدون آنکه داستان روحی داشته باشد، آقای بیرنگ همواره از ظرف نمایش برای بیان باورهایشان استفاده کرده‌اند. به همین دلیل در این مجموعه نیز همه روابط صاحب روح بود و بالطبع تاثیر مستقیم بر نوع بازی و حس بازیگر می‌گذاشت. در بسیاری از صحنه‌ها تحت تاثیر قرار می‌گرفتیم و اشک‌هایمان رئال و طبیعی بود و بالطبع مخاطب نیز متاثر می‌شد.
نقش عاطفه تا چه میزان در روند داستان شکل گرفت و قوام یافت؟
این نقش از ابتدا به همین شکل بود. با توجه به تجربه همکاری ۱۴ ماهه با آقای بیرنگ به راحتی با نقش ارتباط برقرار کردم. هیچ‌کدام از بازیگران مشکلی در ارتباط با فهم فیلمنامه و نقش نداشتند. فیلمنامه پخته شده بود به روش آقای بیرنگ.
«همسران» یا «خانه سبز» کدام را بیشتر می‌پسندید؟
هر دو کار را دوست دارم اما همسران دارای فضا و ارتباط متفاوتی بود، به شکل عجیبی همه چیز هماهنگ بود و در روندی پیش می‌رفت که پر از زندگی، دوستی، محبت و همکاری بود. در حالی که حقیقتا در «خانه سبز» این فضا موجود نبود و برخی مشکلات آزاردهنده بود.
کدام داستان از این دو مجموعه برایتان خاطره‌انگیز بود؟
در مجموعه «همسران» داستان آشنایی لطفی و مهین با یک پسربچه که لکنت زبان داشت، قصه عاطفی و لذتبخشی داشت و لحظات بسیار زیبایی ساخت.
نظرتان در ارتباط با پخش مجدد و ساعت پخش مجموعه چیست؟
از هدف اصلی صدا و سیما در پخش مجدد این مجموعه بی‌اطلاعم. اگر هدف تجدید خاطرات و مروری بر این مجموعه است، ساعت پخش مناسبی در نظر گرفته نشده است. پخش مجدد این مجموعه علاوه بر هدف ذکر شده، یادآور این موضوع است که در ساخت مجموعه‌های تلویزیونی و به‌خصوص طنز دیگر شاهد چنین اتفاقی نبوده‌ایم. این مجموعه نشان می‌دهد که نوع نگاه آقای بیرنگ به دنیای پیرامون به عنوان یک فرد طناز، استثنایی است. بیرنگ با فکر خودش کار می‌کند و به هیچ عنوان به دنبال کلیشه‌ها نیست و این موضوع به نوعی او را منحصر به فرد کرده است.
در مجموعه «سرزمین سبز» چه اتفاقی برای این کاراکتر می‌افتد؟
با وجود طرح بسیار زیبایی که «سرزمین سبز» دارد، به علت مشکلاتی که در مجموعه «خانه سبز» داشتیم حاضر به همکاری در این مجموعه نشدم. در این مجموعه خاطرات ما درذهن مردان مجموعه مرور می‌شود. در قسمت‌های ابتدایی داستان با مرگ لیلی و عاطفه، سفر رضا و فرید به شهرستان‌های مختلف شروع می‌شود که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی، تداوم ساخت این مجموعه در دیگر شهرستان‌ها میسر نشد. امیدوارم با پخش این مجموعه، مخاطبان شاهد زیبایی‌های فوق‌العاده آن و حضور پوپک گلدره شوند. به‌شخصه مشتاقانه منتظر پخش این مجموعه هستم و فقط امیدوارم ساعت پخش مناسب انتخاب شود.
پس از پخش این دو مجموعه تلویزیونی، حضور شما در عرصه سینما و تلویزیون پررنگ‌تر شد. به اعتقاد شما طی این یک دهه تا چه میزان گام‌هایی که در این مسیر برداشته‌اید، موفقیت‌آمیز بوده است؟
در آغاز هر کاری میل به صعود و ارتقا وجود دارد. نمی‌خواهم ناشکری کنم و پرتوقع هم نیستم اما حقیقت این است که پس از این مجموعه در یک مسیر افقی حرکت کرده‌ام و مجالی برای حرکت به سمت جایگاه برتر نیافته‌ام. دنیای نمایش ما به‌گونه‌ای نیست که هر روز شاهد شکوفایی بخشی از استعداد یک هنرمند باشیم. حال خوشبختانه این فرصت برای من مهیا شد که در دومین یا سومین تجربه تلویزیونی در یک اثر درجه یک حضور داشته باشم. بقیه آثار ایده‌ال من نبود. فقط شاخصه‌هایی داشت که رضایت من را برای حضور جلب کرد.
در مجموعه «صاحبدلان» به خوبی نقش یک زن عامی را با تمام جزئیات (با استفاده از میمیک و حرکات دست) بازی کردید.
نقش اکرم را به دلیل تفاوتش با سایر نقش‌هایی که تاکنون داشته‌ام پذیرفتم. در سینما و تلویزیون مرسوم شده که موفقیت در ایفای یک نقش پیشنهادات مشابه را در پی داشته باشد. در صورتی که یک بازیگر به ایفای نقش‌های متفاوت نیاز دارد تا بتواند توانایی‌هایش را به اثبات رساند. البته پیش از این در فیلم سینمایی «راز کوکب» ساخته کاظم معصومی و «مسافران دره انار» مشابه و معادل این نقش را تجربه کرده بودم. اصولاً تمام حرکات مردم در ناخودآگاه بازیگران رسوب می‌کند و در مواجهه با نقش‌های مشابه فعال شده و به کمک بازیگر می‌آید. «اکرم» آدمی با یک موقعیت خاص نیست. شاید خصوصیات زندگی شخصی‌اش خاص باشد اما زنی است شبیه اکثر زنانی که در جامعه سراغ داریم. سواد و میزان باورهایش هم‌سطح زندگی خاص خودش است و آرزویش برطرف‌شدن عیبش و تبدیل شدن به یک زن نرمال است. اینها مشخصات اکرم است که شاخصه عجیب و غریبی نیست.
در برنامه «سفره ایرانی» اجرا را هم تجربه کردید. در این برنامه چقدر از دنیای بازیگری فاصله گرفتید؟
در این برنامه خودم بودم، چیزی از مهرانه بازیگر وجود نداشت. برای یک بار تجربه خوب بود.
بزر‌گ‌ترین ایرادی که به بازی خود وارد می‌دانید، چیست؟
مطالعه کامل متن این امکان را برای بازیگر فراهم می‌کند که به طراحی کلی و جامع از شخصیت برسد اما کامل نبودن فیلمنامه، سبب می‌شود در برخی صحنه‌ها واکنش مناسب نداشته باشید. به عنوان مثال با توجه به اطلاعات تازه‌ای که از متن فیلمنامه در قسمت هجدهم به دست آورده‌اید، متوجه می‌شوید که بازی شما در قسمت دوازدهم اشتباه بوده است. با تماشای اثر می‌توان متوجه کمرنگ یا پررنگ بودن حس و ریزه‌کاری‌های اینچنینی شد اما در ارتباط با ایرادهای بزرگ‌تر من مشتاق شنیدن تمام انتقادات هستم.
بهترین نقشی که تاکنون ایفا کرده‌اید؟
کمتر کار می‌کنم و سعی می‌کنم به کاری که انتخاب می‌کنم علاقه‌مند باشم چرا که دوست دارم صادقانه آن نقش را زندگی و ارائه کنم. در فیلم سینمایی «شور زندگی» در نقش مادری ظاهر شدم که دخترش در اغما به‌سر می‌برد و باید تصمیم بگیرد که اعضای بدنش را اهدا کند. حسی که در این فیلم داشتم را دوست دارم. مهین «همسران» را خیلی دوست داشتم، بابت صداقت و سادگی‌اش و فضای کاری که حداقل حرف‌های قشنگی داشت و زندگی راحت و زیبایی را به تصویر می‌کشید.

تهران امروز

2007-11-14 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi