گفتگوبا بازیگران فیتیله، جمعه تعطیله

مشاهده : 401
گفتگوبا بازیگران فیتیله، جمعه تعطیله سینمای ایران و جهان
گفتگوبا بازیگران فیتیله، جمعه تعطیله علی فروتن متولد ۱۳۴۶ از بروجرد و متأهل است و دو فرزند دارد، یک دختر ده ساله به نام فوژان و یک پسر ۵/۲ ساله به نام آرتین. بابک مسلمی متولد ۱۳۴۸ از بندرانزلی است متأهل و دارای دو فرزند؛ مهدی ۱۲ ساله و مائده یک ساله. حمید گلی متولد […]

گفتگوبا بازیگران فیتیله، جمعه تعطیله
علی فروتن متولد ۱۳۴۶ از بروجرد و متأهل است و دو فرزند دارد، یک دختر ده ساله به نام فوژان و یک پسر ۵/۲ ساله به نام آرتین.
بابک مسلمی متولد ۱۳۴۸ از بندرانزلی است متأهل و دارای دو فرزند؛ مهدی ۱۲ ساله و مائده یک ساله.
حمید گلی متولد ۱۳۴۸ از تهران، متأهل است و دو فرزند به نام‌های محمدسالار ۱۴ ساله و امیر سردار ۱۳ ساله دارد.
فعالیت هنری‌تان را از چه زمانی شروع کردید؟
گروه فیتیله: شروع کار ما از سال ۱۳۷۴ با نمایش «ت مثل تئاتر» به کارگردانی آقای رضا فیاضی بود که در جشنواره امید همدان در همان سال مقام اول را کسب کرد. گروه‌مان شامل پنج نفر بود که سه نفر، خودمان بودیم و دو نفر دیگر آقای ناصر آویژه و آقای امید زنگی بودند. بعد از نمایش «ت مثل تئاتر» نمایشی به نام «نون مثل نظم» را ساختیم که در سری دوم همان جشنواره باز هم مقام اول را به دست آوردیم و چندین جایزه را از آن خود کردیم.
آشنایی‌تان به چه زمانی برمی‌گردد؟
گروه فیتیله: سال ۱۳۶۴ در مدرسه هنر و ادبیات صداوسیما با هم آشنا شدیم که در آن زمان اساتید آقایان نصر، خمسه و عنایت بودند که بعداز اتمام کلاس گروه‌مان روزبه‌روز هماهنگ‌تر و متعهدتر شد تا اینکه از سال ۷۴ وارد کارهای تلویزیونی شدیم. در همان سال «یک تابلو، یک حماسه» را به مناسبت ایام دهه‌فجر برای تلویزیون به کارگردانی آقای رضا فیاضی کار کردیم و بعد مجموعه «دالی» را برای شبکه دوم و «جشن‌تولد انقلاب» را برای شبکه اول انجام دادیم. در ادامه کارهای‌مان به کارگردانی‌ پرداختیم و یک مجموعه ۱۰۴ قسمتی به اسم «ناجورها» را ساختیم که هر ۲۴ قسمت را یکی از بچه کارگردانی می‌کرد.
چه شد که به فکر ساخت برنامه فیتیله افتادید؟

گروه فیتیله: بعد از مدت‌ها کار برای تلویزیون به این فکر افتادیم که برنامه‌ای بسازیم و تجربیاتی که داریم را در آن پیاده کنیم، نگاه‌مان این بود که با یک کار موزیکال و بازی در بازی بتوانیم برنامه جذابی را مطرح کنیم، طرح‌مان را به سازمان صداوسیما دادیم و به محض مقبول شدن، استارت برنامه فیتیله را در سال ۸۲ زدیم. کاری که گروه در برنامه فیتیله انجام می‌دهند نه تنها در کشور خودمان بلکه در کشورهای دیگر هم نظیر ندارد به دلیل اینکه پخش زنده است و الان هم چندین کشور از این برنامه الگوبرداری کرده‌اند.
چه عواملی باعث شد که شما وارد عرصه بازیگری برای کودکان شوید؟
گروه فیتیله: در کشور ما به کار کودک چه در رسانه و چه در تئاتر و سینما توجه کمی می‌شود. خیلی از دوستانی که حرفه‌ای در این زمینه کار می‌کردند از آن فاصله گرفته‌اند. یکی از مسائل مهم برای بچه‌ها این است که بدانیم آنها نیاز به خوراک فرهنگی دارند بنابراین فعالیت کسانی که در این زمینه کار می‌کنند ولی تخصص لازم را ندارند خیلی خطرناک است. مسئله دیگری که می‌توانیم بگوییم این است که در کشور ما طراح، بازیگر و شاعر کودک زیاد است ولی باید آنها سروسامان داده شده و مشغول به کار شوند تا برای این سرمایه‌های مملکت‌مان کارهای نو تولید شود.
چه عاملی باعث شد که شما برای کودکان برنامه بسازید؟
گروه فیتیله: ما روی ادبیات و هنر کشورمان دست گذاشتیم و برای بچه‌ها شروع به کار کردیم چون این بچه‌ها در سنی هستند که آموزش‌پذیر و الگو بردارند و این تا حدی است که در حال حاضر حتی در تبلیغات هم از بچه‌ها استفاده می‌کنند. اساس و شکل گرفتن شخصیت افراد از دوران بچگی است و اگر در این سنین روی آنها خوب سرمایه‌گذاری شود می‌توانیم جامعه با فرهنگی داشته باشیم.
تا چه زمانی می‌توانید برنامه فیتیله را اجرا کنید؟
گروه فیتیله: تا ابد، برای برنامه فیتیله کار می‌کنیم به شرط اینکه بچه‌ها، پدرها، مادرها و مسئولین حمایت‌مان کنند.
شیرین‌ترین‌خاطره زندگی‌تان را برای ‌ما بگویید!
بابک مسلمی: اجراهایی که شب‌های عید در بهزیستی‌ها داریم.
علی فروتن: به دنیا آمدن بچه‌هایم.
حمید گلی: به نظر من تمام برنامه‌هایی که برای بچه‌ها اجرا می‌کنیم شیرین است.
تلخ‌ترین خاطره زندگی‌تان چیست؟
بابک مسلمی: اجرایی که در سیل نکاء داشتیم.
علی فروتن: از دست دادن برادرم.
حمیدگلی: از دست دادن مادرم.
حرف خاصی برای گفتن به خوانندگان دارید؟
گروه فیتیله: من چه گویم که تو را نازکی طبع‌لطیف
تا به حدی است که آهسته دعا نتوان کرد
از تمامی خوانندگان مجله تشکر می‌کنیم که حرف‌های ما را خواندند. امیدواریم که در سال ۸۸ همه سلامت باشند و ما را هم دعا کنند.
در ادامه مصاحبه‌ای هم با شاعر برنامه فیتیله داشتیم:
لطفا خودتان را معرفی کنید.
موسوی: زهرا موسوی متولد ۱۳۵۷ در تهران و دارای مدرک لیسانس ادبیات هستم. متأهلم و یک پسر پنج ساله به نام ایلیا دارم و همسرم نیز دبیر است.
از چه زمانی وارد عرصه نویسندگی و شعر شدید؟
موسوی: از سال ۷۵ کار خودم را شروع کردم. علاقه زیادی به شعر و نویسندگی داشتم. اولین کتابی که برای کودکان به چاپ رساندم به سال ۷۵ برمی‌گردد. کتابی در رابطه با موضوع‌های بهداشتی که ۱۲ ترانه داشت و بعد از آن چندین کتاب دیگر را نیز به چاپ رساندم. حسنی و روباه بلا، حسنی ناز و شیطون قصه داره فراوون، قصه‌های حسنی، بهداشت فردی، بهداشت اجتماعی، آن‌روزها، یکی بود یکی نبود و …
با چه ارگان‌هایی همکاری داشته‌اید؟
موسوی: انتشارات مدرسه، سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی، شبکه‌های دو و پنج، رادیو و مجله‌های رشد.
چگونه و از چه زمانی وارد گروه بچه‌های فیتیله شدید؟
موسوی: از سال ۸۴ و خیلی اتفاقی با این گروه آشنا شدم. یک روز گروه فیتیله برای انتشارات مدرسه برنامه اجرا کردند و من هم آن موقع آنجا کار می‌کردم، از نوع کارشان خیلی خوشم آمد. حدود یک‌سال بعد از این جریان CD جشن را به من دادند دوباره که نگاه کردم خیلی علاقه‌مند شدم که با آنها همکاری کنم و این دقیقا مصادف شد با زمانی که شاعر برنامه از این برنامه رفته بود و گروه فیتیله با من تماس گرفتند و آن موقع بود که من وارد گروه شدم.
علت اینکه برای کودکان شعر می‌گویید چیست؟
موسوی: من خودم کار برای کودک را خیلی دوست دارم، شعرهای زمان کودکی‌ام را خیلی دوست دارم و به شاعرانش احترام می‌گذارم و این ناخواسته بود که خودم به این رشته روی آوردم. بچه‌ها با شعر و قصه خیلی راحت رابطه برقرار می‌کنند.
چقدر از وقت‌‌تان صرف بچه‌ها می‌شود؟
موسوی: تمام وقتم را صرف بچه‌ها می‌کنم. برنامه فیتیله یک برنامه اکتیو و به روز است و شعرها باید نو باشند. در برنامه فیتیله کارها، تکراری نیست و گروه عقیده‌شان این است که کار نباید تکراری باشد. هر هفته باید شش شعر جدید داشته باشیم.
در چه برنامه‌هایی کار اجرا را برعهده داشته‌اید؟
موسوی: در برنامه رنگین‌کمان سال ۷۹ نویسنده و مجری بودم. در کار عروسکی کوراوغلی، رادیو جمعه ایرانی، امروز برای فردا، با صبا هم همکاری‌هایی داشته‌ام.
حرف آخر؟
موسوی: با آرزوی سالی خوش برای تمام هموطنان عزیزم.

2009-04-09 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi