گفتگو با فریبا کامران …

مشاهده : 819
گفتگو با فریبا کامران … سینمای ایران و جهان
بهارک محمودی اولین بار تصویر اخم‌آلودش را در عکسی از فیلم «از کنار هم می‌گذریم» به یاد می‌آورم، بعد از آن چهره مهربانش را در «فرش باد» دیدم و بالاخره صدای صمیمی‌اش را در این گفتگوی تلفنی شنیدم. اما فریبا کامران، به غیر از این سال‌هاست در عرصه تئاتر مشغول فعالیت بوده و بعد به […]

بهارک محمودی
اولین بار تصویر اخم‌آلودش را در عکسی از فیلم «از کنار هم می‌گذریم» به یاد می‌آورم، بعد از آن چهره مهربانش را در «فرش باد» دیدم و بالاخره صدای صمیمی‌اش را در این گفتگوی تلفنی شنیدم. اما فریبا کامران، به غیر از این سال‌هاست در عرصه تئاتر مشغول فعالیت بوده و بعد به عالم سینما قدم گذاشته است. آخرین کار صحنه او نیز «ایوانف» به کارگردانی احمد زنجانپور بوده است که با استقبال فراوانی روبه‌رو شد و عنوان پرفروش‌ترین تئاتر فصل را از آن خود کرد. به بهانه اکران «فرش باد» با او گفت‌وگویی انجام دادیم که می‌خوانید.

● حالا که اجرای «ایوانف» به پایان رسیده مشغول چه کاری هستید؟
● هیچ کار، فعلاً بی‌کارم و در حال استراحت.

● چطور شد سر از تئاتر درآوردید؟
● خوب، من اصلاً کارم را از تئاتر شروع کرده‌ام. سال‌ها در این عرصه مشغول به کار بودم. فقط سال ۱۳۷۱ بود که در سینما فیلم «جاده عشق» را به کارگردانی رجب محمدین کار کردم.

● در این کارنامه متنوع اما کمرنگ کار تلویزیونی هم وجود دارد؟
● بله، خیلی کم. سال‌ها پیش در سریال «پهلوانان نمی‌میرند» به کارگردانی حسن فتحی کار کردم. پیش از آن هم نقشی در سریال «همسایه‌ها» داشتم.

● این کم‌کاری یا به قولی گزیده‌کاری برای چیست؟
● درست است که کارهایم کم بوده اما متنوع است. اصراری ندارم به هر قیمتی بازی کنم. بیشتر عمر بازیگری من در تئاتر گذشته و در این عرصه به طور متمادی فعالیت کرده‌ام. این اواخر که به کارهای تصویری نزدیک‌تر شده‌ام، فاصله‌ بین کارهایم هم بیشتر شده. خوب، خود شما بهتر می‌دانید که در سینما سوژه‌های که برای زنان وجود دارد بسیار محدود است و این از مهم‌ترین دلایل کم‌کاری من به شمار می‌رود.

● متاسفانه مقوله هنر، به‌خصوص بازیگری، آن‌هم بازیگری تئاتر در ایران بسیار ریسک‌پذیر و بی‌پشتوانه است. این کم‌کاری حتماً پشتوانه اقتصادی دیگری طلب می‌کند. آیا شما به غیر از بازیگری به حرفه دیگری نیز دارید؟
● راستش را بخواهید من کارمند رسمی بانک هستم. هرچند به این کار علاقه‌ای ندارم اما همین بی‌پشتوانه بودن و بی‌ثباتی حضور در سینما و تئاتر، مرا وادار به این کار کرده.

● پس جالب است که با این وجود باز هم تئاتر را ترجیح می‌دهید.
● نه هر دو را دوست دارم. سینما به عنوان یک هنر و صنعت به ثبت تلاش یک بازیگر دست می‌زند و همین باعث ماندگارتر بودن آن است. اما تئاتر هنر ناب است که غنا و اصالت دارد و ما‌ه‌ها جسم و روح بازیگر را تومان در اختیار می‌گیرد.

● خوب پس با تعریفی که بازیگر حرفه‌ای را قائل به امرار معاش از طریق این حرفه می‌داند، جور درنمی‌آیید. حال، در چنین جایگاهی دوست دارم بدانم آیا گمان می‌کنید که روزی چهره فریبا کامران بر سردر سینماها به عنوان یک ستاره، باعث بالا رفتن فروش فیلم شود؟ اساساً با مفهوم “ستاره” در این سینما موافقید؟
● هر چند این مساله خیلی مهم نیست و تاکنون نیز پیش نیامده است. اما اگر اتفاق بیفتد هم دست رد به سینه آن نمی‌زنم و خودم را به دست جریان می‌سپارم. ستاره‌سازی مستلزم یک سیستم درست تجاری است که متاسفانه در مورد سینمای ایران اتفاق نیفتاده است. ما شرایط درست و متعادلی نداریم، در این شرایط آدم‌ها درست سرجای خود قرار نمی‌گیرند و ستاره شدن هم تصادفی می‌شود.
اساساً “ستاره” مفهوم بدی نیست. در خارج این مساله کاملاً طبیعی است و بعضی در واقع هنرمند ستاره هستند و از دانش و هوش لازم بازیگری برخوردارند اما در سینمای کلیشه‌ای ایران که اساساً شرایط طبیعی ندارد سیستم ستاره سازی اصولی نیست البته من قصد زیر سوال بردن ذوق بسیاری از همکارانم در این عرصه را ندارم. واقع امر این است که ستاره باید بر اساس توانایی‌ها و دانش و استعداد بازیگری‌اش ستاره شود که متاسفانه ضعف شرایط در ایران عمر کوتاه بازیگری را کوتاه‌تر می‌کند.

● بعد از این همه سوال فراموش کردم بپرسم اصلاً چگونه وارد عالم بازیگری شدید؛ تحصیلات آکادمیک دارید یا به طور اتفاقی سر از این رشته درآوردید؟
● من از دوران دبیرستان به‌گونه‌ای سینما را دوست داشتم که حتی واو مجله فیلم را هم جا نمی‌انداختم. اما رشته‌ام تجربی بود و به اصرار خانواده برای پزشکی درس می‌خواندم تا این‌که روزی آگهی کلاس‌های آزاد بازیگری دانشگاه تهران را دیدم و فوراً ثبت‌نام کردم. این‌گونه شد که بعد از آن رشته خودم را کنار گذاشتم و هنر خواندم و با وجود این اوضاع بی‌ثبات اصلاً از این کار پشیمان نیستم.

● آشنایی و تعلق خاطرتان به سینمای ایرج کریمی چگونه صورت گرفت؟ به غیر از «از کنار هم می‌گذریم» ظاهراً در دو فیلم بعدی او یعنی «شب لطیف است» و «چند تار مو» نیز حضور داشته‌اید.
● قبل از شروع کار فیلم‌های کوتاه ایشان را دیده بودم که واقعاً حیران ماندم و تعجب کردم که چطور ممکن است کارگردانی با چنین ایده‌های نویی کمتر دیده شده باشد.

● سینمای ایرج کریمی سینمایی کم‌مخاطب و به قولی متفاوت است مثلاً همین «از کنار هم می‌گذریم» فیلمی کاملاً خاص بود که مخاطب خاص خود را داشت.
● بله، اما با وجود آن اکران محدود و اطلاع‌رسانی ضعیف بازتاب خوبی داشت و من خوشحال بودم که با وجود این ویژگی تماشاگر به اصطلاح غیرحرفه‌ای سینما هم با آن ارتباط برقرار می‌کند. بدون تعصب می‌گویم؛ به نظر من «از کنار هم می‌گذریم» فیلمی کاملاً ایرانی، خاص و به‌دور از کلیشه بود که فیلمسازی چون کریمی ریسک ساخت آن را پذیرفت و موفق هم شد. او این‌گونه فیلم ساختن را انتخاب کرده و اگر شرایط همراهی‌اش کند آن را ادامه خواهد داد.

● از ژاله مدرن در «از کنار هم می‌گذریم» تا فریبای سنتی در «فرش باد» فاصله زیادی وجود دارد. چگونه سعی در پر کردن این فاصله و جا افتادن در هردوی این موقعیت‌ها کردید؟
● خوب، من به عنوان بازیگر باید خودم را به فضای کلی کار نزدیک کنم و چیزی را که کارگردان از من می‌خواهد اجرا کنم. ژاله در «از کنار هم می‌گذریم» به عنوان زنی امروزی که خصوصیاتی مدرن دارد، انسان سردی است که با خود درگیر است. به دلیل خصوصیات فیلمنامه، بازیگر در این نقش مجبور است درونی‌تر بازی کند چون از نظر فیزیکی قدرت مانور ندارد و همه نماها تقریباً بسته است و همین به نوعی محدودیت ایجاد می‌کند. اما «فرش باد» این‌گونه نبود. فیلمی معمولی و داستان‌گو بود که چنین خصوصیاتی نداشت. به‌هرحال حرکت در مسیر فیلمنامه صورت می‌گیرد.

● این کمرنگی حضور فریبا در «فرش باد» و بازی در نقش شخصیتی، که به عنوان یک زن معمولی و سنتی، کاملاً قابلیت نادیده گرفته شدن در سینمای ایران را دارد، شما را نگران نکرد؟
● کم بودن نقش مهم نیست، بی‌تاثیر بودنش مهم است. بله، در طرح اولیه این مشکل وجود داشت. اما با اعتمادی که به گروه داشتم و تغییراتی که فیلمنامه در طول کار کرد، شخصیت فریبا پررنگ‌تر شد و به نظرم می‌رسد خوشبختانه نسبت به عادی بودن نقش چندان منفعل از آب درنیامده. به‌هرحال «فرش باد» فیلمی است که شخصیت‌های متعددی دارد. شاید بیشتر از این نمی‌شد روی یک نفر تاکید کرد.

2007-09-22 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت سعید کریمی در سریال بچه مهندس ۳ از کرونا و استرس زمان فیلمبرداری گفت
روایت سعید کریمی از شرایط سخت و پر استرسی که در سریال بچه مهندس پشت سر گذاشت
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
داستان سریال نجلا که در ایام اربعین ۹۹ از شبکه سه پخش می شود
سریال های تابستان ۹۹ تلویزیون ؛ از محمدرضا گلزار تا بهاره رهنما
تپق زدن های مهران مدیری مجری دورهمی واقعا غیر عمدی است؟
شرط عجیب صاحب خانه هادی کاظمی و سمانه پاکدل چه بود؟
پایان مبهم سریال پایتخت ۶ ؛ بدون نقی معمولی تکلیف این سریال چه می شود!؟
ممنوع التصویری های تلویزیون؛ از عادل فردوسی پور تا محمدرضا حیاتی
فردوس کاویانی بازیگر نقش کمال همسران ۲۶ سال بعد
اعتراف ریحانه پارسا بازیگر جوان درمورد حاشیه ها و جنجال هایش !
ماشین های معروف سریال های تلویزیونی ؛ از کامیون خوش رکاب تا ماشین بهتاش پایتخت
بازیگران معروفی که مجریان ناموفقی از آب در آمدند
شیلا خداداد بازیگر زن ایرانی از علت کم کاری اش در سینما پرده برداشت
حواشی سلبریتی ها؛ از ریحانه پارسا تا محسن چاوشی و بنیامین بهادری
فلورا سام در دورهمی ؛ ماجرای جالب عاشق شدن فلورا سام همسر مرحوم مجید اوجی
روایت مرحوم صدیقه کیانفر بازیگر معروف از روزهای پایانی عمر در قرنطینه
هم گناه ؛ سریالی که می تواند همه چیز در آن ختم به خیر نشود
بازگشت مهناز افشار به سینما و در ادامه عذرخواهی مهناز افشار !
logo-samandehi