یکشنبه, ۶ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

شاسی عکس یا قاب عکس چه تفاوت‌هایی دارند و کدام بهتر است؟

اشتراک:
شاسی عکس دکوراسیون منزل
تخته شاسی یک تخته چوبی از جنس‌ ام‌دی‌اف یا فیبر است که روی آن محل نصب و چسباندن عکس و چاپ مستقیم بوده و سطح پشت آن جای میخ دارد. عکس با پرس یا چسب روی این تخته نصب می‌شود. روی این تخته کاغذ عکس قرار گرفته و سپس تخته روی دیوار نصب می‌شود.

یکی از کم هزینه‌ترین راه‌ها جهت داشتن زیباترین عکس‌های دیواری برای محل‌های متفاوت، چاپ عکس روی شاسی است که محبوبیت بالایی دارد. افراد زیادی هستند که با جدیدترین ابزارها و دستگاه‌های پیشرفته و بروز عکس‌های شما را با کیفیت‌های بالا روی شاسی چاپ می‌کنند. در این بین، نمونه‌های متنوع شاسی در اندازه‌ها و مدل‌های متنوعی ارائه می‌شود که با وجود آن‌ها سلایق مختلف پوشش داده خواهد شد.

شاسی عکس چیست؟

شاسی عکس، تخته‌ای چوبی صاف و صیقلی است که عکس به طرق مختلف روی آن نصب شده یا روی آن چاپ می‌شود. جلو این شاسی عکس نصب می‌شود و پشت آن جای میخ برای نصب آن روی دیوار است. جنس آن نیز از متریال‌های مختلفی انتخاب می‌شود و در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی نیز در دسترس قرار می‌گیرد. در این وسیله انواع تصاویر واقعی و غیر واقعی و متنوع نصب می‌شوند و در مکان‌های مختلفی نیز می‌توان از آن استفاده کرد.

معرفی جنس‌های مختلف روکش شاسی عکس

گاهی اوقات تصویر مستقیم روی شاسی چاپ نمی‌شود، بلکه روی کاغذ مخصوص چاپ شده و این کاغذ روی شاسی چسبیده می‌شود. برخی مواقع نیز تصویر روی روکشی مانند کاغذ چاپ شده و این روکش نیز روی شاسی قرار می‌گیرد. جنس روکشی که عکس روی آن چاپ می‌شود از متریال‌های مختلفی است که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

چاپ عکس روی شاسی با کاغذ لاستر

چاپ روی لاستر از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین نوع روش چاپ عکس روی شاسی، است. کاغذ لاستر از جمله کاغذهای عکاسی به شمار می‌رود که شکل‌های مختلف مات و براق آن وجود دارد. این کاغذها یکدست، بدون بافت و بدون رفلکس نور هستند. این شاسی نیز در اندازه‌های مختلفی افقی و عمودی موجود است. همچنین در ضخامت‌های ۸ تا ۱۶ و ۳۰ میلیمتری ارائه می‌شود که اکثرا لبه‌های مشکی دارد. گرد و غبار این شاسی عکس، را می‌توان به راحتی با دستمال نرم و مرطوب پاک کرد.

چاپ عکس روی شاسی با کاغذ سیلک

کاغذ سیلک یا ابریشمی از کاغذهای حرفه‌ای در عکاسی محسوب شده که کنتراست بالایی دارد. همچنین این کاغذ، از کاغذ لاستر ضخامتش بیشتر بوده، به همین دلیل مقاومت بیشتری دارد. به علاوه خواص ضد اثر انگشتی داشته که جای اثر انگشت روی آن باقی نخواهد ماند. از آن جهت چاپ عکس‌های بزرگ استفاده می‌شود. در ابعاد ۸.۱۶ و ۳۰ میلیمتری ساخته شده و عکس چاپ شده روی سیلک روی هر نوع شاسی نصب می‌شود. گرد و غبار روی آن نیز با دستمال مرطوب تمیز خواهد شد.

چاپ عکس روی شاسی با کاغذ متالیک

کاغذ متالیک باکیفیت‌ترین کاغذ جهت چاپ عکس است که روی شاسی نصب می‌شود در این کاغذ تراکم نقره بسیار بالا بوده، به همین دلیل مقاومت، درخشندگی، شفافیت، کیفیت و قیمت بالایی دارد. این کاغذ فاقد بافت است و برای عکس‌های تک جزء، عکس‌های طبیعت، عکس‌های اسپرت و بزرگ به کار می‌رود. در سایزهای ۸.۱۶ و ۳۰ و با وضوح بالا ارائه می‌شود. گرد و غبار این کاغذ را نیز می‌توان با دستمال مرطوب و ابر نمدار تمیز کرد.

چاپ عکس شاسی با کاغذ گلاسه

گلاسه کاغذی براق و صیقلی محسوب می‌شود که در صنعت چاپ به کار می‌رود. در عکس‌هایی که باید کیفیت و وضوح بالایی داشته باشند استفاده خواهد شد. بسته به عوامل مختلفی نیز می‌توانید نوع چاپ روی شاسی را انتخاب کنید.

چاپ عکس روی شاسی با کنواس

کنواس پارچه‌ای است که با آن تابلو بوم را می‌سازند و به دلیل نفوذ رنگ به داخل آن استحکام و دوام بالایی دارد.

چاپ عکس روی شاسی با پارچه کتان

چاپ روی کتان نسبت به چاپ روی کنواس ضخامت کمتری دارد. کتان و کنواس هر کدام جنس مختلفی دارند و کنواس نسبت به کتان مقاوم‌تر است. لذا هر کس می‌تواند طبق سلیقه خود هر یک را انتخاب کند.

چاپ عکس روی شاسی عکس چگونه است؟

تخته شاسی یک تخته چوبی از جنس‌ ام‌دی‌اف یا فیبر است که روی آن محل نصب و چسباندن عکس و چاپ مستقیم بوده و سطح پشت آن جای میخ دارد. عکس با پرس یا چسب روی این تخته نصب می‌شود. روی این تخته کاغذ عکس قرار گرفته و سپس تخته روی دیوار نصب می‌شود. کاربرد آن نیز در شرکت‌های تبلیغاتی، آتلیه ها، عکاسی، ادارات و سازمان‌ها است. به طور کلی ابتدا طرح یا عکس روی کاغذ براق یا مات به شکل دیجیتال چاپ می‌شود و سپس این عکس، روی شاسی در اندازه‌های مختلف چسبیده یا پرس خواهد شد. بر حسب مکان قرارگیری عکس و یا فضای مد نظر شما در دکوراسیون منزل، سایز و ابعاد تخته شاسی معین می‌شود. مثلا تخته شاسی با سایز ۵۰ در ۷۰ مناسب عکس خانوادگی است که از این شاسی در سالن استفاده می‌شود.

کاربرد تخته شاسی

شاسی عکس یا قاب عکس چه تفاوت‌هایی دارند و کدام بهتر است؟

تخته شاسی به جای قاب استفاده می‌شود و امروزه استفاده‌های بالا و محبوبیت زیادی دارند و در نمایشگاه ها، منازل مسکونی، ساختمان‌های اداری، مطب‌ها و مکان‌ها مختلف جهت تبلیغات نیز از آن استفاده می‌شود. زیرا این تخته‌ها ارزان، سبک و ساده هستند که زیبایی خاص خود را دارند. نمونه‌هایی از آن که دارای قطر ۸ میلیمتر هستند محبوبیت بیشتری دارند. به طور کل در همه جا از این شاسی می‌توان به جای قاب عکس استفاده کرد. از نمونه‌های بزرگ نیز در فضاهای بزرگ و از نوع کوچک در فضاهای کوچک استفاده می شود.

فرق انواع تخته شاسی‌ها

تخته شاسی‌ها در انواع باکیفیت و بی‌کیفیت موجود هستند که با توجه به ظاهر آن‌ها می‌توان به کیفیتشان پی برد. چوب بکار رفته در شاسی‌ها در کیفیتشان اثرگذار است و نوع برش چوب و حکاکی آن‌ها در زیبایی و کیفیتتشان اثرگذار هستند. نمونه‌های با کیفیت در لبه‌ها پی وی سی باکیفیتی دارند و چسب به کار رفته در آن‌ها در برابر گرما و سرما مقاوم است.

انواع سایز شاسی عکس

شاسی عکس یا قاب عکس چه تفاوت‌هایی دارند و کدام بهتر است؟ شاسی عکس یا قاب عکس چه تفاوت‌هایی دارند و کدام بهتر است؟

در حال حاضر شاسی عکس در انواع چند تکه، کلاژ، طرح دار و غیره ارائه می‌شود که ابعاد آن‌ها از سایز ۱۰ در ۱۵ تا ۷۰ در ۱۰۰ موجود هستند. ضخامت یا قطر این شاسی‌ها نیز ۸، ۱۶ و ۳۰ میلیمتر است. عکس روی شاسی‌های ساده، کلاژ و چند تکه چاپ می‌شود که نوع ساده ظاهری ساده دارد. نوع چند تکه از یک تا شش تکه موجود تشکیل شده که محدوده برش در لبه‌های آن دیده می‌شود. در نوع کلاژ در یک شاسی چند عکس متنوع را چاپ یا نصب می‌کنند. اندازه‌های مختلف شاسی عکس عبارتند از:

 • ۱۵×۱۰
 • ۲۱×۱۶
 • ۳۰×۲۰
 • ۳۰×۳۰
 • ۴۰×۳۰
 • ۶۰×۳۰
 • ۶۰×۴۰
 • ۴۵×۴۵
 • ۷۰×۵۰
 • ۷۰×۱۰۰

شاسی عکس با قاب عکس چه تفاوت‌هایی دارند؟

قاب عکس از جنس‌های نمدی، چوبی و فلزی موجود است که می‌توانید متناسب با نوع دکوراسیون خود آن را انتخاب کنید. همچنین رنگ‌های متنوعی دارد که بر اساس رنگ دکوراسیون انتخاب می‌شود. مثلا اگر رنگ دکوراسیون شما سفید است قاب مشکی یا قهوه‌ای سوخته انتخاب جذابی خواهند بود. فرق قاب با شاسی در این است که قاب همانطور که از نامش پیداست قابی است که مانند حاشیه‌ای اطراف عکس را می‌گیرد و پشت این قاب سطح چوبی قرار دارد که پشت عکس را پوشش خواهد داد. روی قاب یا جلوی آن که عکس در آن جای گرفته با شیشه پوشش داده می‌شود. این شیشه محافظ عکس در برابر گرد و غبار است. ولی شاسی شامل تخته‌ای چوبی بوده که سطحی کاملا صاف و یکدست داشته و هیچ گونه قابی ندارد. لذا کاغذ عکس به صورت پرس یا با چسب روی تخته نصب می‌شود یا خود تصویر مستقیم روی آن چاپ خواهد شد و شیشه و قاب ندارد. یکی از تفاوت‌های این دو در این بوده که شاسی از قیمت‌های ارزان‌تری برخوردار است. به طور کل شاسی عکس به دلیل مدرن و زیبا بودن محبوبیت زیادی دارد و مزایایی مانند دوام، استقامت و قیمت مناسب آن، باعث شده خواهان بیشتری داشته باشد.

مزایای شاسی عکس

در شاسی عکس‌ها با بهترین کیفیت و با رنگ‌های زنده روی کاغذی مخصوص چاپ می‌شوند. در این روش چاپ عکس دوام و ماندگاری بیشتری داشته و واقعی‌تر به نظر می‌رسد. به دلیل اینکه در آن از جوهر باکیفیت، شاسی‌های مرغوب استفاده می‌شود. رنگ این عکس‌ها دچار تغییر نخواهد شد و چاپ آن‌ها از لحاظ بصری توجه همگان را به خود جلب می‌کند. به دلیل چاپ منحصر به فرد عکس و طراحی جذاب شاسی، این وسیله مانند اثری هنری می‌ماند که محبوبیت زیادی دارد. شاسی عکس ظاهر مدرنی داشته و بدون نیاز به قاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل استفاده نشدن شیشه در آن دیگر نگران شکسته شدنش بر اثر ضربه نخواهید بود. این شاسی‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند و در فضای داخل از جنس چوبی و در فضاهای خارجی از جنس‌های پی‌وی‌سی و آلومینیومی استفاده می‌شوند.

انواع چاپ روی تخته شاسی عکس

به روش‌های مختلفی مستقیم، پرسی و چسبی عکس روی تخته شاسی قرار می‌گیرد که در اینجا هر یک را معرفی خواهیم کرد.

چاپ مستقیم عکس روی تخته شاسی

با دستگاه فلت بد انواع عکس روی شاسی در اندازه‌های مختلف چاپ می‌شود. در این روش رنگ از کیفیت و دوام بالایی برخوردار بوده و سرعت چاپ نیز بالا خواهد بود، به همین دلیل فرایند چاپ با هزینه کمی انجام می‌شود.

استفاده از پرس و چسب جهت نصب عکس روی شاسی

در این روش با دستگاه ایندور عکس روی کاغذ مورد نظر چاپ می‌شود و این کاغذ چاپ شده روی شاسی پرس خواهد شد تخته شاسی نیز با دستگاه برش دیجیتال در اشکال متنوعی برش داده می‌شود. طراح‌های آن نیز در شکل‌های مربع، مستطیل، دایره، مثلث و غیره خواهد بود. علاوه بر پرس ممکن است این عکس با چسب مخصوص نیز به شاسی چسبانده شود.

جنس‌های مختلف تخته شاسی

تخته شاسی با متریال‌های مختلفی ساخته می‌شود که در ادامه هر یک را بیان خواهیم کرد.

 • چوب‌ام‌دی‌اف: برخی تخته‌های چوبی از چوب ‌ام‌دی‌اف هستند. از این شاسی بیشتر در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. عکس نیز با چسب به سطح ام‌دی‌اف می‌چسبد.
 • چوب اچ‌دی‌اف: ساختاری ترکیب شده از الیاف طبیعی دارد که سطحی صیقلی و صاف را ایجاد می‌کند.
 • چوب فلزی: چوبی است که با پوشش خاص روکش داده شده و به همین دلیل مقاومت بالایی دارد.
 • پی‌وی‌سی: برخی شاسی‌ها از جنس پی‌وی‌سی هستند که مناسب فضاهای بیرونی خواهند بود، چون در برابر عوامل محیطی مقاومت بیشتری دارند. آن‌ها وزن کم و انعطاف‌پذیری بیشتری دارند و در برابر شعله و حشرات مقاوم هستند، به علاوه در مقابل بارندگی و ضربه دچار آسیب نمی‌شوند.
 • شاسی آلومینیوم: با استفاده از دستگاه یو‌وی عکس روی پارچه‌ای از جنس ساتن چاپ می‌شود و جوهر به کار رفته در آن نیز کیفیت بالایی دارد. این پارچه چاپ شده نیز داخل فریمی از جنس آلومینیوم گذاشته می‌شود که این فریم نیز رنگ مشکی یا نقره‌ای دارد.
 • فوم برد: فوم برد از تخته چوب سبک‌تر است و قیمت‌های مناسبی نیز دارد. از آن در فضاهای کاری و در دکوراسیون استفاده می‌شود. در این مدل، جنس تخته شاسی و اندازه آن بسته به نیاز مشتری انتخاب می‌شود.

انواع روش‌های چاپ روی تابلو شاسی

چاپ به روش‌های مختلفی روی تابلو شاسی انجام می‌شود که عبارتند از:

 • چاپ یو‌وی: تابلو چاپ شده با چاپ یووی مناسب فضای خارجی است. در این روش تصویر با جوهر یووی روی تابلو شاسی چاپ می‌شود و فرایند خشک شدن آن با برخورد لامپ یووی روی تابلو انجام خواهد شد. این تابلو در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، شرایط آب و هوایی، نور یووی و ضربات مقاومت دارد. با انتخاب رنگ‌های یووی زنده و مرغوب تابلو جلوه‌ای واضح و واقعی‌تر خواهد داشت.
 • چاپ سابلیمیشن: در این روش با جوهر سابلیمیشن تصویر روی شاسی چاپ می‌شود و بعد حرارت، تصویر را به شاسی انتقال می‌دهد. در نتیجه تصویر طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.
 • چاپ دیجیتال: در این روش به صورت مستقیم و با چاپ دیجیتال تصویر روی شاسی چاپ خواهد شد. در نتیجه دقت تصویر بالاتر بوده و رنگ حالت زنده‌ای دارد.
 • چاپ حرارتی: در این روش با چاپ حرارتی روی کاغذ تصویر چاپ خواهد شد و بعد حرارت عکس را به تابلو انتقال خواهد داد. در نتیجه رنگ حالت طبیعی‌تری خواهد داشت.

قیمت چاپ تصویر روی شاسی عکس

قیمت چاپ عکس روی شاسی عکس بسته به عوامل مختلفی فرق دارد و جنس شاسی، جنس کاغذ چاپ، نوع چاپ، کیفیت چاپ، پیچیدگی طرح و غیره از عواملی هستند که بر قیمت چاپ روی شاسی تاثیرگذار هستند. همچنین هر چه ابعاد و قطر شاسی بیشتر باشد قیمت بالاتری خواهد داشت.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده