چهارشنبه, ۱۹ بهمن , ۱۴۰۱

از سبک ژاپنی دکوراسیون چه می دانید؟

اشتراک:
چیدمان خانه به شیوه ژاپنی دکوراسیون منزل
آرامشی که از سادگی محیط اطراف به درون ذهن انسان نفوذ می کند، جزء جدا نشدنی از فرهنگ ژاپنی است. در سبک طراحی ژاپنی، محیط خانه باید تمیز و مرتب بوده و از بهم ریختگی خبری نباشد، همچنین در فضای خانه باید ارتباط نزدیکی با طبیعت و عناصر طبیعی داشت.

فرهنگ ژاپنی در دنیا شاید یکی از جالب ترین فرهنگ ها در تمام دنیا باشد، خصوصا وقتی به دکوراسیون داخلی خانه های ژاپنی نگاه می کنیم، متوجه طرز تفکر متفاوت مردم عادی در شرق دور می شویم. چیدمان خانه به شیوه ژاپنی را در پرشین وی ببینید.

چیدمان خانه به شیوه ژاپنی

رنگ در دکوراسیون‌های ژاپنی معمولا از رنگ‌های خنثی و طبیعی برای ایجاد زمینه ساده استفاده می‌شود.تاکید بیشتر بر روی معماری کار است و نظم هندسی در کارها احساس می‌شود.ضمن آن که رنگ‌های طبیعی احساس ریخت‌وپاش بودن را کم می‌کند و بر سادگی که لازمه طراحی شرقی است، تاکیددارد.وقتی از طراحی ژاپنی سخن به میان می‌آید، منظور تک رنگ بودن و بافت غالب است.

رنگ‌های شرقی معمولا خالصند.برخلاف هنر غربی، که ترکیبی از رنگ و رسیدن به رنگ‌های جدید است، هنر شرقی بکر است و هدف همانرنگ اصلی است.استفاده از رنگ های طبیعی و بکرهنر غربی معمولا ترکیب و هنر شرقی ساده، مستحکم و گرافیک است.با آن که سیاه در خیلی جوامع رنگ به حساب نمی‌آید، در دکوراسیون شرقی بسیار اهمیت دارد.استفاده از رنگ مشکی در اتاق‌های شرقی فرم و معنا را می‌رساند و به خصوص وقتی با سفید ترکیب می‌شود،رنگ بودن خود را بیشتر نشان می‌دهد.

چیدمان خانه به شیوه ژاپنیدکوراسیون داخلی خانه

بافت و تضادوقتی در مورد بافت و مواد ژاپنی صحبت می‌شود، بیش از هر چیز چوب سدر، کاغذ برنج، افرا، بامبو، سنگو چوب کوتاه و بعد ابریشم و گل‌دوزی کیمونو به ذهن می‌رسد.فرهنگ ژاپنی به دنبال ایجاد تعادل بین تضادها در همه جوانب زندگی است.طراحی داخلی نیز از این قانون مجزا نیست.یعنی با آن که دو چیز کاملا متضاد در کنار هم قرار داده می‌شوند، اما نتیجه که رسیدن به توازن است، حاصل می‌شود.

چیدمان فشرده و نزدیک به همدکوراسیون داخلی خانه های ژاپنی

طراحی دکوراسیون داخلی

از جمله این تضادها استفاده از کف‌پوش کاملا براق در زیر زیرانداز ضخیم، قرار دادن جعبه لاکی روی میز چوبیزبر یا بودن سنگ سفید روی لبه گرانیت سیاه براق اطراف وان است.ایجاد تعادل بین تضادهاشکل ظاهری:در خانه‌های غربی معمولا از یک شیئ در محیط مانند شومینه یا یک نقاشی به عنوان نقطه کانونی استفاده می‌شود اما دکوراسیون شرقی روی چیزهای اصلی مانند باغ، مکان دعا و غیره تاکید دارد.

خانه را با گل‌آرایی ژاپنی تزیین کنید در خانه‌های ژاپنی قسمت خاصی به نام توکونوما به قرار دادن اشیاء اختصاصدارد.اشیاء مورد استفاده در آن‌ها دو نوع حس را ایجاد می‌کنند: حس طبیعی با نمایش اشیاء به تعداد فرد ایجاد محیطی منظم با استفاده از تعداد زوج از اشیاء.مثلا سه عدد قلم‌مو داخل یک فنجان طبیعی و چهار عدد سنگ داخل یک ظرف نشانه نظم است.در ژاپن، چیزهای به نمایش درآمده سیال است.مثلا ممکن است این هفته در توکونوما یک طومار یا نوشته را قرار دهند و هفته بعد یک سری ظرفرا جایگزین آن کنند.

طراحی خانه به سبک ژاپنیسبک ژاپنی

طراحی خانه به سبک ژاپنی

فرهنگ شرقی اشیاء را نگه‌داری و به صورت چرخشی از آن‌ها استفاده می‌کند.اشیاء مورد استفاده ژاپنی‌ها بیشتر بر اساس فصل، مناسبت‌ها و میهمانی‌هاست.برعکس آن‌ها، غربی‌ها مایلند چیزها همیشه در معرض دید باشد.غربی‌ها با اضافه کردن، تعادل ایجاد می‌کنند و شرقی‌ها با حذف کردن.از نظر شرقی‌ها، هرچه کمتر بهتر، نظم در هماهنگی است.هر چیزی جایی دارد و هر چیز باید در جای خود قرار بگیرد.

 تزیین ها و چیدمان های داخلیشیوه چیدن مبلمان

مبلمان سعی ژاپنی‌ها بر آن است مبلمان کوچک و چندمنظوره باشد.مثلا از تشک‌های ژاپنی برای نشستن و خوابیدن و از سینی‌های پذیرایی برای سرویس غذاخوری هم استفاده می‌شودشیوه چیدن مبلمان وسایل  هیباچی : در واقع یک نوع کباب‌پز کوچک رومیزی است که مانند یک شومینه قابل حملاست، خیلی خوب طراحی شده و در خانه‌های قدیمی و فروشگاه‌ها برای ایجاد گرما و تهیه آب‌ جوش و چای استفاده می‌شود.

همشهری آنلاین – چیدانه

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
دکوراسیون منزل
بیشتر >
فرادرس