تاریخ نشر :سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵مشاهده : 367حقوق و جزاRSSاشتراک:

نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل

نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل
وکالت بلاعزل وکالت قراردادی است که از طریق آن می­‌توانیم شخصی را برای انجام یک عمل حقوقی (مانند فروش ملک، طلاق، انجام امور اداری و یا موارد دیگر) نماینده‌ی خود قرار دهیم. بنابراین در قرارداد وکالت با دو شخص روبه‌رو هستیم: نخست، شخصی که به دیگری نمایندگی می­‌دهد یا موکل و دوم، نماینده یا وکیل. […]

وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل

وکالت قراردادی است که از طریق آن می­‌توانیم شخصی را برای انجام یک عمل حقوقی (مانند فروش ملک، طلاق، انجام امور اداری و یا موارد دیگر) نماینده‌ی خود قرار دهیم. بنابراین در قرارداد وکالت با دو شخص روبه‌رو هستیم: نخست، شخصی که به دیگری نمایندگی می­‌دهد یا موکل و دوم، نماینده یا وکیل.

به طور کلی هر یک از این دو طرف می‌­توانند هر زمان که بخواهند قرارداد موجود بین خود را برهم زنند. یعنی وکیل می­‌تواند از وکالت استعفا دهد و موکل نیز این امکان را دارد که وکیل خود را عزل کند. اما گاهی طرفین بنا به مصالح خود، توافق می‌­کنند که امکان عزل وکیل و برهم زدن قراردادِ وکالت توسط موکل وجود نداشته باشد. این نوع از وکالت در حقوق با نام وکالت بلاعزل شناخته می‌شود و در مورد آن باید به چند نکته که در این مقاله آمده است، توجه داشت.

در نحوه‌ی تنظیم وکالت بلاعزل دقت کنید

برای تنظیم وکالت بلاعزل دو راه وجود دارد:
راه نخست این است که در قرارداد وکالت، عدم امکان عزل وکیل شرط شود. برای تنظیم این شرط، استفاده از دو عبارت امکان پذیر است: «موکل تعهد می­‌کند از حق عزل استفاده نکند» یا «موکل حق عزل را از خود سلب می­‌کند».
توجه داشته باشید که این دو عبارت نتایج حقوقی متفاوتی به دنبال دارد. با به کار بردن عبارت نخست حق عزل هنوز به قوت خود باقی است و موکل می­‌تواند از آن استفاده کند. بنابراین اگر اقدام به عزل وکیل کند، اگرچه عهدشکنی کرده­ است اما عقد وکالت برهم خواهد خورد و تنها درمواردی که به دلیل عهدشکنی خسارتی به وکیل وارد شود، موکل باید آن را جبران کند. اما در صورت استفاده از عبارت دوم، اقدام موکل در عزل وکیل، تأثیر حقوقی ندارد و وکالت باقی خواهد ماند. بنابراین اگر هدف این است که موکل در عمل امکان عزل وکیل را نداشته باشد، بهتر است از عبارت دوم استفاده شود.

سردفتران دفاتر اسناد رسمی در تنظیم وکالت‌های بلاعزل غالبا در سند وکالت قید می‌­کنند که «موکل حق عزل را ضمن عقد خارج لازم از خود سلب می­‌کند.» علت اینکه عبارت «عقد خارج لازم» درج می­‌شود این است که قرارداد وکالت جایز است یعنی همان‌طور که گفته شد هر کدام از طرفین می­‌توانند هر زمان که بخواهند بدون نیاز به توجیه آن را بر هم بزنند و درنتیجه این شبهه وجود دارد که آیا شرط عدم عزل ضمن چنین قراردادی نتیجه‌ی مورد نظر را به دنبال دارد یا خیر. چنین تردیدی در مورد شروط‌ ضمن قراردادهای لازم (یعنی قراردادهایی که برهم زدن آن بدون دلیل قانونی ممکن نیست)، مطرح نمی‌­شود و به همین دلیل است که سردفتران دفاتر اسناد رسمی غالبا از عبارت «ضمن عقد خارج لازم» استفاده می‌­کنند.

راه دوم مربوط به مواردی است که قرارداد لازمی مانند خرید و فروش، اجاره، نکاح و غیره منعقد می‌کنید. در این حالت می‌­توانید با درج کردن شرط وکالت ضمن این قراردادها، وکالت را به صورت بلاعزل در بیاورید. اما لازم است که مجددا به نحوه‌ی تنظیم عبارات توجه شود. برای مثال اگر بخواهیم در ضمن عقد نکاح، شرط وکالت زن را در طلاق بگنجانیم، از دو عبارت ممکن است استفاده شود: اگر قید شود که «زوجه وکیل زوج در مطلقه کردن خود است»، قرارداد وکالت به صورت بلاعزل منعقد شده است. در عرف به اعطای چنین وکالتی، اعطای حق طلاق گفته می­‌شود. اما اگر گفته شود که «زوج متعهد می­‌شود که زوجه را وکیل خود در طلاق نماید»، اثر آن ایجاد وکالت نیست بلکه صرفا زوج را ملزم می‌­کند که در آینده به این تعهد وفا کند و به زوجه وکالت دهد.

علاوه بر این، در خصوص شرط وکالت ضمن سایر قراردادهای لازم مثل بیع و اجاره، توجه داشته باشید که وکالت تا زمانی به صورت بلاعزل باقی می‌­ماند که قرارداد اصلی مثلا اجاره یا بیع برهم نخورده است. پس اگر با توافق هم تصمیم به برهم زدن قرارداد اصلی بگیرید یا به دلیل قانونی دیگری این قرارداد برهم بخورد، وکالت نیز از بین خواهد رفت.

موکل همچنان می‌­تواند بر سرنوشت وکالت بلاعزل تأثیر بگذارد
اگر درصدد انعقاد وکالت بلاعزل هستید، لازم است به این نکته توجه کنید که اگرچه موکل نمی­‌تواند وکیل را عزل کند اما در صورت فوت و یا جنون هر کدام از موکل یا وکیل، قرارداد وکالت خود به خود بر هم می‌­خورد. بنابراین در صورت فوت موکل، وکیل نماینده‌ی وراث موکل نخواهد بود و در صورت فوت وکیل، وراث او نماینده‌ی موکل محسوب نمی‌­شوند.
بنابراین اگر قصد دارید که اختیارات نماینده را برای بعد از فوت نیز باقی نگه دارید، بهتر است از عنوان قرارداد وکالت استفاده نکنید.

شاید به مواردی برخورد کرده باشید که پس از تصمیم‌گیری در مورد خرید یک ملک، فروشنده‌ی آن ملک اظهار می‌کند که به دلیلی (مثل اینکه ملکش در رهن بانک است) نمی‌تواند سند رسمی فروش را تنظیم کند و سپس از شما می­‌خواهد که به جای این سند رسمی، وکالت بلاعزل در انتقال ملک او به خودتان را بپذیرید تا هر زمان که مانع برطرف شد (مثلا ملک از رهن بانک خارج شد)، ملک را با سند رسمی به خودتان انتقال دهید.

اگر در حال بررسی چنین پیشنهادی هستید، توجه داشته باشید که قرارداد وکالت بلاعزل در انتقال ملک، به هیچ ­وجه آثار سند رسمی فروش را ندارد زیرا باعث نمی­‌شود که انتقال ملک به شما در دفتر املاک به ثبت برسد. این در حالی است که دولت تنها کسی را مالک می‌شناسد که ملک به نام او در دفتر املاک ثبت شده باشد و یا کسی که ملک به او منتقل شده و این انتقال در دفتر املاک ثبت شده است. بنابراین شما هنوز مالک ملک مورد نظرتان نشده‌اید بلکه کماکان فروشنده مالک محسوب می‌شود. درنتیجه اگر فروشنده‌ای که به شما وکالت بلاعزل داده، سوءِ نیت داشته باشد؛ می­‌تواند با قرارداد وکالت مشابهی، وعده‌ی انتقال ملک خود را به دیگری نیز بدهد!

 حتی اگر از حسن نیت فروشنده مطمئن هستید، بازهم این احتمال وجود دارد که طلبکاران فروشنده، ملک مورد نظر شما را که هنوز در دفتر املاک به نام فروشنده است؛ برای وصول مطالبات خود توقیف نمایند. در این صورت شما راهی جز طرح دعوا برای اثبات اینکه ملک به شما تعلق دارد و توقیف باطل است، نخواهید داشت. جدای از این موارد، همان‌طور که گفتیم اگر فروشنده فوت کند، شما دیگر وکیل او نیستید. پس نمی­‌توانید سند رسمی را به نمایندگی از او به نام خود تنظیم کنید. حال اگر وراث موکل از اجرای تعهد فرد متوفی خودداری کنند، عملا ناچار به اقامه‌ی دعوا برای ملزم کردن آنان به تنظیم سند رسمی و تحمل دشواری­‌های آن خواهید شد. بنابراین استفاده از وکالت بلاعزل به جای تنظیم سند رسمی خرید و فروش، ممکن است شما را با مشکلات جدی روبه‌رو کند.

چطور دات کام

اخبار مرتبط :

آیا برای طلاق می توان وکالت داد؟

آگاهی زنان از وکالت در طلاق

حق طلاق و وکالت در طلاق چه فرقی دارند؟

وکالت در ازدواج

بازیگر مشهور سینمایی که پروانه وکالت گرفت! عکس

2017-01-03
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
رایانمهر
پرونده همسر مهناز افشار بازهم خبرساز شد ؛ واکنش مهناز افشار پس از دیدن خبری درباره آنپرونده همسر مهناز افشار بازهم خبرساز شد ؛ واکنش مهناز افشار پس از دیدن خبری درباره آن
اکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم | از استایل زیبای احمد مهرانفر و همسرش تا تیپ عجیب اندیشه فولادونداکران خصوصی فیلم راه رفتن روی سیم | از استایل زیبای احمد مهرانفر و همسرش تا تیپ عجیب اندیشه فولادوند
جشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور چهره های مشهورجشن تولد پژمان بازغی در اکران همه چی عادیه با حضور چهره های مشهور
اکران فیلم های کوتاه تابستانه با حضور چهره های بسیار مشهور | از ریحانه پارسا تا آزاده صمدی و حامد بهداداکران فیلم های کوتاه تابستانه با حضور چهره های بسیار مشهور | از ریحانه پارسا تا آزاده صمدی و حامد بهداد
انگشتر سحر قریشی و مهدی طارمی ؛ سوژه داغ این هفتهانگشتر سحر قریشی و مهدی طارمی ؛ سوژه داغ این هفته
عجیب ترین خودنمایی زنانه که تاکنون در عمر خود شنیده اید!عجیب ترین خودنمایی زنانه که تاکنون در عمر خود شنیده اید!
ترفندهایی برای خواب خوب از زبان پزشک خواب اپرا وینفری!ترفندهایی برای خواب خوب از زبان پزشک خواب اپرا وینفری!
حضور مگان مارکل در یک عروسی درست در روز تولد ۳۷سالگی اش!حضور مگان مارکل در یک عروسی درست در روز تولد ۳۷سالگی اش!
قدیمی ترین غذاهای کشف شده توسط باستان شناسان دنیاقدیمی ترین غذاهای کشف شده توسط باستان شناسان دنیا
امضا جنجالی و خنده دار یک مرد جوان در شبکه های اجتماعیامضا جنجالی و خنده دار یک مرد جوان در شبکه های اجتماعی
سحر ولدبیگی ؛ از ازدواج غیابی تا سریال آرماندو!| سبک زندگی افراد مشهور (۲۵۵)سحر ولدبیگی ؛ از ازدواج غیابی تا سریال آرماندو!| سبک زندگی افراد مشهور (۲۵۵)
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۷) از دلبرانگی بهنوش طباطبایی تا خستگی سحر قریشی در گرما!چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۷) از دلبرانگی بهنوش طباطبایی تا خستگی سحر قریشی در گرما!
ساره بیات ؛ زیبا و جذاب اما تکراری!| سبک زندگی افراد مشهور (۲۵۴)ساره بیات ؛ زیبا و جذاب اما تکراری!| سبک زندگی افراد مشهور (۲۵۴)
اینستاگرام هنرمندان (۸۵) از تولد الناز حبیبی تا تولد مرتضی پاشایی!!!اینستاگرام هنرمندان (۸۵) از تولد الناز حبیبی تا تولد مرتضی پاشایی!!!
چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۶) از حیاط باصفای بهنوش طباطبایی تا همینجوری های سحر قریشی!چهره ها در شبکه های اجتماعی (۵۷۶) از حیاط باصفای بهنوش طباطبایی تا همینجوری های سحر قریشی!
نظر خود را بنویسید-نظرات کاربران (۰)
رایانمهر
آشنایی با دعاوی قراردادی شهرداری با اشخاصآشنایی با دعاوی قراردادی شهرداری با اشخاص
برای فروش سرقفلی یک ملک، چه مواردی را باید رعایت کرد؟برای فروش سرقفلی یک ملک، چه مواردی را باید رعایت کرد؟
زوجه باید منتظر چه روندی در دعاوی مطالبه مهریه مطروحه خود باشد؟زوجه باید منتظر چه روندی در دعاوی مطالبه مهریه مطروحه خود باشد؟
دعاوی قراردادی شهرداری با اشخاصدعاوی قراردادی شهرداری با اشخاص
پارک اتومبیل در کوچه‌های بن بست و شرایط آنپارک اتومبیل در کوچه‌های بن بست و شرایط آن
با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شویدبا ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید
گرفتن حکم جلب صادرکننده چک چقدر زمان می برد؟گرفتن حکم جلب صادرکننده چک چقدر زمان می برد؟
ایجاد مزاحمت به بهانه خواستگاریایجاد مزاحمت به بهانه خواستگاری
وصیت نامه و انواع آنوصیت نامه و انواع آن
مهریه زن باکره بعد از فوت شوهر چگونه است؟مهریه زن باکره بعد از فوت شوهر چگونه است؟
زنانی که از طرف زوج اجرت المثل کمتری می گیرندزنانی که از طرف زوج اجرت المثل کمتری می گیرند
تهدید کردن و شرایط آنتهدید کردن و شرایط آن
تمکین چیست و چه مواردی را شامل می شود؟تمکین چیست و چه مواردی را شامل می شود؟
سهم الارث | اخذ سهم الارث متوفی توسط وکیلسهم الارث | اخذ سهم الارث متوفی توسط وکیل
توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟
چک در چه صورتی غیرکیفری می‌شود؟چک در چه صورتی غیرکیفری می‌شود؟
چه جرایمی موجب سوءپیشینه میشود؟چه جرایمی موجب سوءپیشینه میشود؟
ضرب و جرح | آیا مجازات ضرب و جرح حبس است؟ضرب و جرح | آیا مجازات ضرب و جرح حبس است؟
پیش قسط مهریه چقدر است؟پیش قسط مهریه چقدر است؟
آنچه باید درباره سفته و مطالبه آن بدانیدآنچه باید درباره سفته و مطالبه آن بدانید
جعل امضا و نحوه اثبات آنجعل امضا و نحوه اثبات آن
آشنایی با معنای سرقت رایانه ای در قانون ایرانآشنایی با معنای سرقت رایانه ای در قانون ایران
مهریه | چه میزان می توان مهریه تعیین کرد؟مهریه | چه میزان می توان مهریه تعیین کرد؟
اثبات اینکه زن نفقه گرفته است با کیست؟اثبات اینکه زن نفقه گرفته است با کیست؟
جرم جعل اسکناس و مجازات آنجرم جعل اسکناس و مجازات آن
مجازات و دسته بندی آن از نظر قانونمجازات و دسته بندی آن از نظر قانون
آیا در دوران عقد هم می توان شکایت کیفری ترک انفاق کرد؟آیا در دوران عقد هم می توان شکایت کیفری ترک انفاق کرد؟
پیامدهای جرم توهین و مجازات آن طبق قوانین ایرانپیامدهای جرم توهین و مجازات آن طبق قوانین ایران
هر آنچه باید درباره جعل کردن و مصادیق آن بدانیدهر آنچه باید درباره جعل کردن و مصادیق آن بدانید
اعلام بطلان معامله به چه معناست؟اعلام بطلان معامله به چه معناست؟
فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟
وقف کردن به این معناست که مثلا مالی را ببخشیم که امکان خرید و فروش و بخشش در آن وجود دارد . مثلا زمینی را وقف کنیم برای ساخت مدرسه یا بیمارستان .حال برای اینکه بدانید فروش مال وقفی چه شرایطی دارد در ادامه با ما همراه باشید.
به آسانی و فوری پولدار شوید ! بدون نیاز به صرف زمان و هزینه
هدیه ایی ویژه برای خوشحال کردن همسرتان
دیگر جشن عروسی نگیرید، بدون عروسی ساز !!!
شیک ترین و جدیدترین مدل های لباس عروس , سفره عقد , آرایش عروس و ...
دارایی مرد و تملک نصفی از آن پس از طلاق
توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟
صلح نامه به چه معناست و انواع آن کدامند؟
اعاده حیثیت در قانون جدید مجازات اسلامی
با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید
مالک شدن و راه های آن
انواع عفو کدامند و چه جرایمی شامل عفو نمی شوند؟
چگونه وکالت در طلاق بگیریم؟
توهین به افراد در شبکه های اجتماعی
اقرار کردن به چه معناست و چه شرایطی دارد؟
احتکار چیست و مجازات آن
در قوانین حقوقی ایران برای خواستگاری چه موانعی وجود دارد؟
طلاق از طرف مرد و مزایای آن
شهادت دادن در دادگاه
قوانین مربوط به کارفرما و کارگر متخلف
با پارتیشن اداری چگونه محیط کار دوستانه خلق کنیم ؟
بهترین محصولات مراقبت از پوست تالگو مخصوص خانمها و آقایون
در سال جدید نگران کسب درآمد نباشید | کسب درآمد عالی
ویژه تابستان 97 | امسال را متفاوت تجربه کنید
فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟
فروختن مال وقفی چه شرایطی دارد؟
دارایی مرد و تملک نصفی از آن پس از طلاق
دارایی مرد و تملک نصفی از آن پس از طلاق
توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟
توقیف اموال برای مهریه چگونه انجام می شود؟
صلح نامه به چه معناست و انواع آن کدامند؟
صلح نامه به چه معناست و انواع آن کدامند؟
اعاده حیثیت در قانون جدید مجازات اسلامی
اعاده حیثیت در قانون جدید مجازات اسلامی
با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید
با ویژگی های جرایم سایبری آشنا شوید
مالک شدن و راه های آن
مالک شدن و راه های آن
انواع عفو کدامند و چه جرایمی شامل عفو نمی شوند؟
انواع عفو کدامند و چه جرایمی شامل عفو نمی شوند؟
رایانمهرامیران پرواز