چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

ژاپن | جشن شکوفه های گیلاس در این کشور

اشتراک:
جشن شکوفه های گیلاس فرهنگ و هنر و شعر
هر ساله مردم ژاپن جشن شکوفه های گیلاس را ماه‌ های مارس و آوریل برابر با فروردین و اردیبهشت برگزار می کنند و در این روز همه مردم به جشن و شادی در کنار درختان و معابد می پردازند

روز های از سال را برای خود تصور کنید که همه درختان صورتی پوشیده اند و همه به این رنگ زیبا و رویایی می باشد. جشن شکوفه های گیلاس در کشور ژاپن هرساله با شکوه هر چه تماتر برگزار می شود شکوفه های گیلاس در ژاپن به عنوان ساکورا شناخته می شوند و این درختان از اواخر مارس تا اوایل می شکوفه می دهند مردم ژاپن آداب و رسوم خاصی برای این روز زیبا دارند و به هیچ وجه آن را از دست نمی دهند

جشن شکوفه های گیلاس

شکوفه های گیلاس که ژاپنی ها به آن ساکورا می گویند بین ماه های فروردین و اردیبهشت شکوفا می شوند و مناظر بدیعی در شهرهای ژاپن خلق می کنند

ساکورا (به ژاپنی: 桜 サクラ Sakura) نامی است که مردم ژاپن، درخت گیلاس را به آن می‌ خوانند. همچنین به شکوفهٔ درخت گیلاس نیز به‌اختصار ساکورا گفته می‌ شود. ساکوراها هم در طبیعت به صورت خودرو و هم به صورت پرورشی وجود دارند. بیشتر گونه‌ های درختان ساکورای پرورشی را ساکوراهای زینتی تشکیل می‌ دهند.

جشن شکوفه های گیلاسجشن شکوفه های گیلاس یا هانامی

ساکورا هر ساله بین ماه‌ های مارس و آوریل شکوفا می‌شود. به علت اهمیتی که این رویداد در فرهنگ مردم ژاپن دارد گزارش‌ های مربوط به درجهٔ باز شدن شکوفه‌ ها هر روزه در اخبار به اطلاع عموم رسانده می‌شود. سرعت حرکت خط شکفتن شکوفه‌ ها از جنوب تا شمال ژاپن ۲۰ تا ۲۵ کیلومتر در روز است.

جشن شکوفه های گیلاسآداب و رسوم مردم ژاپن در برپایی جشن شکوفه های گیلاس

ساکوراهای زینتی از نظر زیبایی گل کیفیت بالایی دارند اما شکوفه‌ ها معمولاً تبدیل به گیلاس نمی‌شوند یا در صورت تبدیل‌ شدن، کیفیت لازم را برای عرضه به بازار ندارند. به غیر از کاشت این درخت جهت لذت‌ بردن از زیبایی آن، از زمان‌ های بسیار کهن تا کنون، علاوه بر میوه، از گل و برگ ساکورا نیز به‌ عنوان مادهٔ غذایی استفاده می‌شود. عمر درختان خودروی ساکورا بسیار طولانی‌ است.

جشن شکوفه های گیلاسرسوم مردم در جشن شکوفه های گیلاس

عمر تک‌درختی به نام جیندای-زاکورا در استان یاماناشی در حدود ۲۰۰۰ سال برآورد شده‌است. ژاپنی‌ ها از دیرباز به شکوفهٔ گیلاس و تماشای آن اهمیت خاصی می‌ دادند و آن را گل سرسبد تمامی گل‌ ها می‌ دانند. به طور سنتی شکوفهٔ ساکورا گل ملی کشور ژاپن به شمار می‌آید و در شعر و ادبیات این کشور جایگاه خاصی دارد. ژاپن از نظر تعداد و تنوع درخت‌ های گیلاس غنی‌ترین کشور دنیاست. امروزه در این کشور مجموع تعداد گونه‌‌، رقم و نژادهای ساکورا به حدود ۶۰۰ نوع رسیده‌است.

جشن شکوفه های گیلاسجشن هانامی یکی از جشن های سنتی ژاپن

رسوم مردم ژاپن در جشن شکوفه های گیلاس

ژاپنی‌ها هر ساله در فصل بهار با دوستان خود یکی از قدیمی‌ ترین جشنواره‌ های خود را زیر شکوفه‌های
درخت گیلاس جشن می‌گیرند. برای ژاپنی‌ها، روییدن ناگهانی شکوفه‌ های گیلاس با زیبایی مثال زدنی‌ و البته زودگذرشان
نمادی از ماهیت گذرای زندگی است. از آنجایی که آب و هوا در ژاپن خیلی قابل پیش‌بینی نیست،
بنابراین هر ساله پیش‌بینی فصل فرا رسیدن شکوفه‌ های گیلاس در این کشور جنبه ملی دارد
و حتی نرم‌ افزاری نیر برای این کار طراحی شده است.

اما وقتی فصل شکوفه‌ های گیلاس یا در زبان ژاپنی (ساکورا) فرا می‌ رسد، مردم برای استفاده از زیبایی آن با حضور در طبیعت جشن می‌گیرند و در آن از انواع غذا های ژاپنی تا کباب‌ های مختلف و همچنین ترشی شکوفه‌ های گیلاس می‌ خورند. در زبان ژاپنی جشن شکوفه‌ های گیلاس به “هانامی” معروف است.

جشن شکوفه های گیلاسجشن شکوفه های گیلاس در ژاپن

حقایقی جالب درباره جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن بخوانید

شرکت در این مراسم از چنان اهمیتی برخوردار است که سرویس‌ های خبری داخلی این کشور در مورد
زمان شروع و نقشه باغات مختلف به ارائه گزارش می‌ پردازند. درختان گیلاس که ژاپنی‌ ها از آن
با نام ساکورا یاد می‌کنند، در بعضی مناطق ژاپن، منظره منحصربه‌فردی را ایجاد می‌ کنند؛
پارک شینجوکو گیوئن در توکیو یکی از این موارد است.قدم زدن در زیر سایه درختان صورتی،
شرکت در جشن‌ هانامی‌ را در برنامه بسیاری از گردشگران قرار داده است.

درختان گیلاس را می‌توان در جای جای ژاپن یافت، اکثر مدارس و ساختمان‌ های دولتی اقدام به کاشت این درختان می‌ کنند و از آنجایی که سال مالی و تحصیلی هر دو در ماه آوریل شروع می‌ شوند معمولا اولین روز کار و مدرسه با جشنواره ساکورا همزمان است. پس ابتدای بهار بهترین زمان برای سفر به کشور ژاپن و مشاهده این جشن زیبا است که تقریبا در اواسط ماه می به پایان می‌ رسد.

فرهنگ شناسی , تورلند

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده