سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

آشنایی با زیارتگاه شاه قادری در کشمیر

اشتراک:
آشنایی با زیارتگاه شاه قادری گردشگری
شاه نعمت الله ولی شاعر و عارفِ ایرانی بود که بسیار مورد احترام قرار می گرفت. زیارتگاه شاه قادری با هنر تزئینی مخصوص کشمیر یعنی مچاله‌کاغذ تزئین شده است با ما همراه باشید .

بزرگان همواره حتی بعد از مرگ هم مورد احترام قرار می گیرند. شاه نعمت ‌الله ولی عارف و شاعر قرن هشتم است که راهی جدید در علم تصوف گشود و فرقه‌ای با نام «نعمت اللهی» را بنا نهاد برای آشنایی با زیارتگاه شاه قادری با ما در پرشین وی ببینید.

آشنایی با زیارتگاه شاه قادری

نعمت‌الله‌ شاه‌قادری از بزرگان صوفی قرن ۱۶ در کشمیر است.وی در سال ۱۵۸۲ میلادی می‌زیسته است.قادری از منطقه خوارزم که در آن زمان منطقه مرزی بین ایران و هند بود به کشمیر مهاجرت کرد.زیارتگاه شاه قادری با هنر تزئینی مخصوص کشمیر یعنی مچاله‌کاغذ تزئین شده و کتیبه‌هایی به زبان فارس روی سر درهای آن خودنمایی می‌کند.صوفی بزرگ شاه‌قادری مبلغ وحدت بین مسلمانان کشمیر بود و خطبه‌هایش را به زبان فارس ایراد می کرد.

آشنایی با زیارتگاه شاه قادری زیارتگاه شاه قادری در کشمیر

شاه قادری از زبان فارسی برای جذب مردم به دین اسلام و بیان احساسات همچنین ترویج صوفی‌گری استفاده کرد.در زیر تصاویری از زیارتگاه شاه‌قادری در کشمیر را مشاهده می‌کنید.سید نورالدین نعمت الله بن عبدالله بن محمد کوهبنانی کرمانی مشهور به «ولی» موسس فرقه نعمت اللهیه است. او از عرفای ایران در قرن هشتم و نهم هجری و از مولفان پرکار و عارفی غزلسرا بود که از شعر برای بیان مفاهیم عرفانی استفاده می‌کرد.اجداد شاه نعمت الله در حلب اقامت داشتند، پدرش سید عبدالله است.

عکس های زیارتگاه هاآرامگاه نعمت‌الله‌ شاه‌قادری

زندگینامه شاه نعمت الله ولی

از حلب به کیج و مکران آمد و پس از مدتی توقف در مکران با خوانین شبانکاره فارس وصلت کرد و به همین خاطر به کوهبنان کرمان رفت و در آنجا سکونت کرد و شاه نعمت الله به سال ۷۳۱ در آن شهر متولد شد، در باب زادگاه او دو روایت هست: حلب و کوهبنان کرمان: دکتر فرزام محقق زندگی نامه شاه نعمت الله، ولی، حلب را مرجح می‌داند و می‌نویسد «بی شبهه می‌توان گفت که تولد شاه ولی بر خلاف مشهور، شهر حلب بوده نه کوهبنان و صاحبان تذکره‌ها و نویسندگان از دو سه قرن پیش تاکنون خطا رفته اند».

زندگینامه شاه نعمت الله ولی عارفِ ایرانی

 

شاه نعمت الله شجره‌ی نسب خود را در قطعه‌ای آورده است که به این بیت ختم می‌شود:نوزدهم جد من رسول خداست آشکار است نسبت پنهانیاگر شاه نعمت الله در حلب زاده شده باشد پس تحصیلات اولیه خود را در آنجا نزد پدرش میرعبدالله آغاز کرده است، اما شاه ولی در چه تاریخی و به چه سبب به کیج و مکران آمده اند درست معلوم نیست و خواه ناخواه برهه‌ای از زندگی شاه ولی در تاریکی قرار می‌گیرد.

سلسلهٔ نعمت‌اللهیشاه نعمت‌الله

او پس از تکمیل اطلاعات خود در فنون و علوم ظاهری به سیر و سلوک پرداخت و در مصر، دیار مغرب، مکه، مدینه، خراسان و ماورا النهر، خاصه در سمرقند سیاحت و اقامت کرد. امیر تیمور، او را به بهانه کثرت مریدان، به تَرک ترکستان وادار کرد. وی پس از مدتی در کرمان اقامت کرد و در ماهان، خانقاه و باغ و حمام بنا کرد. پادشاهان و امیران آن زمان، از جمله شاهرخ و میرزا اسکندر بن عمر شیخ، نسبت به وی لطف فراوان داشتند.

شاه نعمت الله

وسعت و دامنه نفوذ معنوی و تعالیم عرفانی او به جایی رسید که علاوه بر امرا و سلاطین ایران، برخی از پادشاهان دکن هندوستان مانند سلطان شهاب الدین احمد شاه ولی بهمنی (۸۲۵-۸۳۸) و فرزندش علا الدین (۸۳۸-۸۶۲) به شاه نعمت الله ولی و بعدها به خاندان و بازماندگانش خالصانه ارادت ورزیدند.از این رو، زمینه مساعدی برای رواج و توسعه روزافزون زبان فارسی در اقصی نقاط هندوستان به وجود آمد. او علاوه بر تحصیل علوم مرسوم، به عبادت، ریاضت و هدایت مردم مشغول بود.

پس از به وجود آمدن حکومت قاجار، مشایخ سلسله نعمت‌اللهی تدریجاً از هندوستان به ایران آمدند و این طریقه تصوف را در ایران گسترش دادند. پس از آن سلسله‌های دیگری شکل گرفت که همه از پیروان طریقه نعمت‌اللهی بودند. معروف‌ترین این سلسله‌ها عبارتند از: سلسله کوثریه؛ سلسله اخوّت (صفی علیشاهیه)، سلسله گنابادیه، سلسله شمسیه، سلسله مونس علیشاهیه.

فارس  –  ایرانگردی

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده