جاذبه های یزد ، عروس کویر

اشتراک:
جاذبه های یزد گردشگری
معرفی برخی از جا‌های دیدنی شهر یزد و راهنمای سفر ارزان به شهر تاریخی یزد

شاید برایتان جالب باشد که یزد به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی در جهان مشهور است. این شهر که چون عروسی در دل کویر خودنمایی می‌کند پر از جاذبه‌های دیدنی است. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از جا‌های دیدنی یزد بپردازیم. همچنین اگر قصد سفر هوایی ارزان به یزد را داشتید با معرفی خدمات اسنپ تریپ و از طریق لینک    https://www.snapptrip.com/flights  برای شما پیشنهاد‌هایی داریم.

جا‌های دیدنی یزدباغ دولت آباد

باغ دولت‌آباد
باغ دولت‌آباد یزد، یادگاری به جای مانده از دوران افشاریه و زندیه، یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است. این باغ در مرکز شهر و در محله چهار منار قرار دارد. فضای سبز، گل‌های بسیار زیبا و درختان میوه این باغ را به نگینی سبز در دل کویر تبدیل کرده است. هر یک از بنا‌های مجموعه دولت آباد دارای مشخصات معماری و جلوه‌های اصیلی از کاربرد فضا‌های مورد نیاز در آن برهه‌ی تاریخی است. از جمله‌ی این بنا‌ها می‌توان به عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب‌انبار و باغ ناصر اشاره کرد. یکی از دلایل شهرت این باغ وجود بلندترین بادگیر جهان در آن است. وزیدن باد به سطح آب حوضی که در زیر این بادگیر قرار دارد، هوای خنکی را داخل بنا ایجاد می‌کند.

کاروانسرای زین الدین در مهریز
مهریز یکی از شهرستان‌های باستانی استان یزد و کاروانسرای زین الدین در این شهر قدمتی بیش از ۴۰۰ سال داشته و به دستور شاه عباس ساخته شده است. کاروانسرای زین الدین به سبک و سیاق سنتی خود مرمت شده و در حال حاضر هم از آن به عنوان اقامتگاه‌ بومی استفاده می‌شود و قابلیت پذیرش تا صد گردشگر را دارد. این کاروانسرا در دو طبقه ساخته شده و مصالح ساخت آن آجر‌های خشتی است. تماشای غروب آفتاب در پشت بام این بنای خشتی، تغییر رنگ کوه‌ها به آبی و تاریک شدن تدریجی هوا در وسعت کویر تجربه‌ای بی‌نظیر است. اگر قصد سفر زمینی با اتوبوس تا دل کویر و دیدن این کاروانسرای زیبا را دارید به   https://www.snapptrip.com/bus/  سری بزنید.

خانه لاری‌ها
خانه لاری‌ها در محله فهادان یزد، بنایی متعلق به دوره قاجار و حدوداً ۱۵۰ ساله است. این عمارت، شش باب خانه با معماری خانه‌های کویری است که همبستگی فضا‌های مختلف، احترام به حریم خصوصی و چیدمان اصولی فضا‌ها در کنار یکدیگر در آن به چشم می‌خورد. بادگیر به عنوان عنصر مهم معماری یزد، در کنار تزیینات آینه‌کاری و گچ‌بری، شیشه‌های رنگی و پنجره‌های ارسی فضایی دلنشین به وجود آورده‌اند. این بنا به سبک خانه‌‌های اعیانی دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز و قسمت‌های اعیان‌نشین در دورتادور عمارت است. درواقع بر اساس زاویه تابش خورشید به قسمت‌های مختلف بنا، چهار سوی آن برای چهار فصل مختلف مناسب هستند.

 

سفر به یزد
اگر قصد سفر هوایی ارزان به یزد را دارید، برای خرید بلیط هواپیما به https://www.snapptrip.com/cheap-flights مراجعه کنید. پس از مشخص کردن مقصد و زمان پرواز، اسنپ تریپ به شما لیستی از پرواز‌های موجود برای این مسیر در این بازه‌ی زمانی را نشان خواهد داد و شما با توجه به قیمت و ساعت پرواز می‌توانید پرواز مورد نظر را انتخاب و مراحل پرداخت را انجام داده و خریدتان را نهایی کنید.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس