جنگل اینالو,یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر آذربایجان

اشتراک:
جنگل اینالو گردشگری
ستان زیبای آذربایجان شرقی از لحاظ داشتن جاذبه های تاریخی و طبیعی یکی از بهترین استان های کشور ایران است.یکی از این مناطق سرسبز، روستای کوهستانی آینالو می باشد.با ما همراه باشید .

جنگل اینالو از مناطق سرسبز و بکر استان آذربایجان شرقی است و بخشی از جنگل‌های ارسباران محسوب می‌شود. آینالو منطقه‌ای بکر و حفاظت‌شده است که تبدیل به سرزمین مارال‌ها شده است. با ما در پرشین وی همراه باشید .

جنگل اینالو

منطقه گردشگری آینالو در منطقه حفاظت شده ارسباران واقع در آذربایجان شرقی است.وجود گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و اقلیم سرسبز و دلچسب این منطقه، آن را به یکی از جاذبه‌های بی‌نظیرآذربایجان، سر ایران مبدل کرده است.این منطقه سرسبز دارای جنگل‌های خاص ارسبارانی است.برخی از گیاه‌شناسان معتقند این ناحیه به علت وجود بعضی گونه‌های هیرکانی از جمله ممرز جز ناحیه رویشی هیرکانی استو بعضی دیگر به علت وجود گونه‌های خاص این منطقه از جمله زغال اخته با این نظر مخالف‌اند.این منطقه دارای اقلیمی معتدل و کوهستانی است، تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های سرد و برف‌خیز از ویژگی‌های اینجاست.

جنگل اینالوجاذبه‌های آذربایجان

از نظر پوشش جانوری نیز منطقه آینالو بسیار غنی است.در اینجا شوکا؛ کوچکترین گوزن ایرانی، سیاه گوش اوراسیایی و سیاه خروس قفقازی دیده می‌شوند.سیاه خروس قفقازی نام پرنده‌ای در معرض خطر است که تعداد آن در ایران کمتر از ۲۰۰ عدد است.وجود این پرنده، پرنده‌نگران خارجی و داخلی زیادی را به سمت این منطقه و مناطق مجاور کشورهای همسایه شمال غربیایران می‌کشاند.

در زمان‌های قدیم، در جنگل‌های ارسباران «مرال» وجود داشته است که بعد از کوچک‌تر شدن جنگل‌ها، محل زیست آنها ازمیان رفته و این گونه در اینجا منقرض شده است.اما بعدها به تصمیم سازمان محیط زیست از مناطقی مانند جهان نما در گرگان که در آن مرال وجود داشته،مرال‌هایی به این جنگل‌ها منتقل شد و اکنون این منطقه زیستگاه این حیوان به حساب می‌آید. آثار تاریخی این منطقه نیز به زندگی ارامنه‌ای که سال‌ها پیش در اینجا زندگی می‌کردند بازمی‌گردد چرا که سابقا اینمنطقه ارمنی نشین بوده است.

مناطق سرسبز و بکر استان آذربایجان شرقیگونه‌های گیاهی

نام «آینالو» از نام بنایی گرفته شده که توسط تاجر معروف ارمنی دوران قاجار به نام «طومانیاس» ساخته شده است.این بنا به خاطر سقف فلزی مانند خود آینه‌ای نور را منعکس می‌کرده است.از این رو آن را آئینه لو نامیده‌اند.در حال حاضر تنها دیوارهای این عمارت سالم مانده است.عمارت‌ها و کلیساهای دیگری نیز در جنگل‌های این منطقه وجود دارد.در این منطقه افرادی با نام عاشیق زندگی می‌کنند که سازی با نام قپوز می‌زنند و به نوعی از جاذبه‌هایاین منطقه به حساب می‌آیند.مسیر رفتن به این منطقه‌ی سرسبز از کلیبر و عاشق‌لو است.

منطقه‌ای کوهستانی و سرسبزخاص‌ترین قسمت جنگل‌

در پاسخ به سوال که آینالو کجاست باید گفت این طبیعت سرسبز در بخش خداآفرین واقع شده است و از جاذبه‌های طبیعی استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود. آینالو در ۵۴کیلومتری غرب شهر کلیبر، ۱۷کیومتری جنوب شرق روستای عاشقلو، ۱۱۵کیلومتری شمال غرب اهر و ۲۴۴کیلومتری شمال شرقی تبریز واقع شده است. بنابراین جنگل آینالو در نزدیکی مرزهای شمال غربی ایران جا خوش کرده است.

جاهای دیدنی کلیبراستان آذربایجان شرقی

بخشی از منطقه حفاظت‌شده آینالو در اختیار گردشگران و طبیعت‌دوستان قرار گرفته است تا علاوه بر لذت از طبیعت سرسبز این جنگل کوهستانی، از زیبایی بی‌حد و مرز مارال نیز لذت ببرند و یکی از زیباترین و بکرترین قاب‌های طبیعت را باوجود این گونه جانوری به چشم خود ببینند. منطقه ارسباران علاوه بر آینالو، قلعه بابک، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری آذربایجان شرقی را نیز در آغوش گرفته و دامنه‌های قله مرتفعی که قلعه سردار شجاع ایران‌زمین در آن ساخته شده، با سرسبزی جنگل های ایران، به بهشت تبدیل شده است.

دالاهو – الی گشت

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
فرادرس