جمعه, ۱۱ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

جهنم دره، واقعی در آذربایجان غربی

اشتراک:
جهنم دره خوی گردشگری
جهنم دره نامی است که بر خلاف تصور بعضی ها، یک مکان واقعی و همچنین یکی از زیباترین پدیده های طبیعی در ایران است. در واقع جهنم دره یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی است .با ما همراه باشید .

جهنم دره خوی در فاصله کمی از خوی و در نزدیکی روستای قریس قرار دارد و یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی خوی برای علاقه‌مندان به ماجراجویی است. این منطقه کوهستانی با کوه‌های بلند، دره‌های خطرناک و صخره‌های سنگی بسیار تیز شناخته می‌شود. با ما  در پرشین وی همراه باشید .

جهنم دره خوی

اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنید در بین راه به منطقه‌ای خواهید رسید به نام جهنم دره .در نزدیکی روستای قریس که منطقه‌ای کوهستانی است، جهنم دره واقع شده است.کمتر کسی به سمت جهنم دره می‌رود جزکسانی که به قصد کوهنوردی و شکار به این منطقه کوهستانی نزدیک می‌شوند.جهنم دره در نزدیکی روستای قریس که منطقه‌ای کوهستانی است واقع شده است

جهنم دره خوی استان آذربایجان غربی

جهنم دره به قدری برای بومی‌ها حواشی دارد و با مسئله مواجه است که کسی برای گشت و گذاربه جهنم دره نمی‌آید.اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه‌های بلندی دربرگرفته و در دوران‌های گذشته تا سال‌های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت‌های مختلف وقت خود مشکل داشته‌اندو در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می‌شده‌اند.

 جاهای دیدنی خوی جهنم دره آذربایجان غربی

جهنم دره در استان آذربایجان

حیواناتی وحشی چون خرس ، قوچ ، آهو ،گراز ،کفتار و …در منطقه جهنم دره زندگی میکنندجهنم دره هم از نظر وضعیت فیزیکی وهم از نظر روانی به علت حضور افراد خاطی برای مردم منطقه‌ای منفور و خطرناک است.این منطقه در گذشته درمحدوده جاده ابریشم قرار داشته است.از کف جهنم دره رودی همیشه در جریان است.به علت وجود شیب بسیار تند ۷۰ درجه این دره، سقوط در این دره برای شناسایی کامل آن بسیار خطرناکبوده و گروه‌های کوهنوردی خاصی که مجهز به وسایل کامل کوهنوردی بودند، تا به حال موفق به فتح آن شده‌اند.

 جاهای دیدنی خوی در استان آذربایجان غربیجهنم دره

و چندین بار عده ای که برای رفتن به این دره تلاش کرده‌اند پس از ناکامی و مرگ، حتی جنازه آنها نیز به علت صعب العبور بودن به دست خانواده آنها نرسیده‌است.طول جهنم دره ۱۳ کیلومتر و عمق آن بین ۱۷۰۰تا۲۸۰۰ متر متغیر است.و حیواناتی وحشی چون خرس ، قوچ ، آهو ،گراز ،کفتار…و پرندگانی چون عقاب و شاهین در این منطقه هنوز زیست می کنند.جهنم دره هم از نظر وضعیت فیزیکی و هم از نظر روانی به علت حضور افراد خاطی برای مردم خطرناک است.

 دره با پوشش گیاهی وسیعزیباترین دره

زیباترین دره ایران

برای دیدن جهنم دره خوی باید به استان آذربایجان غربی رفت. در کیلومتر ۱۸ ییلاق قارا یاتاق، در ۲۸ کیلومتری خوی، در میان صخره‌های سنگی، دره‌ای به اسم «جهنم دره» است. محلی‌ها به این دره «شیطان دره» هم می‌گویند. معادل اسم این دره در زبان محلی «جهنم دره سی» یا «جهنم درسی» می‌شود. اگر با این اسم، تصویر دره‌ای کویری شبیه دره داستان‌های «میگ‌میگ» در ذهنتان ساختید، سخت در اشتباهید. این منطقه سرسبز است و حتی رودخانه هم دارد. این دره تا روستای موئیل ۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

اسم این دره هیچ ارتباطی به شکل و شمایلش ندارد. جهنم دره خوی را شیب‌های تند، خاک سست و احتمال سقوط، به جهنم تبدیل کرده است. خیلی‌ها به این دره رفتند و دیگر هرگز برنگشتند؛ البته دلیلی دیگری هم دارد. سال‌ها پیش این دره جایی بود که فراری‌ها و گروهک‌ها خودشان را در آن پنهان می‌کردند. پنهان‌شدن افراد خطرناک در این دره حسابی برای محلی‌های روستای قریس دردسر شده بود. این منطقه به‌خاطر خطرهایش بین اهالی منفور است و اگر سر کیف باشند، افسانه‌هایی هم برایتان می‌گویند.

پول نیوز  –  الی گشت

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده