جاذبه های گردشگری و دیدنی های ماهان کرمان

اشتراک:
جاذبه های گردشگری و دیدنی های ماهان کرمان گردشگری
دیدنی های ماهان کرمان معماری قدیمی و منحصر‌به‌فرد این شهر را زبانزد خاص و عام کرده است. این شهر جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 جاذبه ها و دیدنی های ماهان کرمان

دیدنی های ماهان کرمان , باغ‌های ایرانی زیبا و دلگشا، هوای خنک، قله‌های بلند سفیدپوش و معماری قدیمی و منحصر‌به‌فرد، باعث شهرت جهانی ماهان کرمان شده‌اند.

شهر ماهان از نقاط ییلاقی و خوش آب و هوای استان کرمان است که در ۴۲ کیلومتری جنوب‌شرقی شهر کرمان در مسیر جاده کرمان به بم جای گرفته است. این شهر به دلیل واقع شدن در دامنه ارتفاعات جوپار، دارای چشمه‌سارها و جویبارهای فراوانی است. هوای خنک، باغ‌های ایرانی زیبا و دلگشا، قله‌های بلند سفیدپوش و معماری قدیمی و منحصر‌به‌فرد این شهر را زبانزد خاص و عام کرده است. این شهر جاذبه‌های دیدنی فراوانی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. باغ شازده

باغ شازده

دیدنی های ماهان کرمانباغ شازده در ماهان

باغ شازده  زیباترین باغ ایرانی است که همچون نگینی سبز در میان کویر در ماهان می‌درخشد.
وجود این باغ سرسبز در دل کویر همچون معجزه‌ای است که حیرت هرکسی را برمی‌انگیزد.

حمام باغ شازده

دیدنی های ماهان کرمانحمام باغ شازده در ماهان کرمان

این حمام تاریخی بسیار زیبادر ماهان واقع شده و از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است.

رستوران باغ شازده

دیدنی های ماهان کرمانرستوران باغ شازده در ماهان کرمان

پس از بازدید از مجموعه زیبا و حیرت‌انگیز باغ شازده در ماهان، می‌توانید برای میل کردن غذا و چند دقیقه استراحت به رستوران سنتی شازده ماهان بروید و در حین لذت بردن از فضا، غذای سنتی و خوش‌طعم خود را نوش جان کنید.

مکانها و دیدنی های ماهان کرمان

هتل سنتی باغ شازده

دیدنی های ماهان کرمانهتل سنتی باغ شازده در ماهان کرمان

هتل سنتی باغ شازده در این مجموعه زیبا قرار گرفته و اتاق‌های آن به‌صورت همکف و داخل باغ ساخته شده‌اند. در این هتل به دلیل حفظ معماری سنتی هتل، حمام و سرویس بهداشتی به صورت عمومی در فضای باغ تعبیه شده است.

عمارت شترگلو

دیدنی های ماهان کرمانعمارت شترگلو در ماهان کرمان

عمارت شترگلو از بناهای تاریخی شهر ماهان در استان کرمان است که از دوران قاجار به یادگار مانده است. این بنای تاریخی از لحاظ معماری بسیار خاص است و از جاذبه‌های بی‌نظیر استان کرمان و جنوب‌شرق کشور به شمار می‌رود. شترگلو در واقع نوعی سازه آبی سنتی است که در گذشته کار انتقال آب از مکانی به مکان دیگر را انجام می‌داده است.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی

دیدنی های ماهان کرمانآرامگاه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان

«شاه نعمت‌الله ولی» ادیب و شاعر بزرگ و نامی قرن هشتم هجری قمری است که در سال ۸۳۴ هجری قمری پس از ۱۰۳ سال عمر باعزت و افتخار، در کرمان دار فانی را وداع گفت. بنا به وصیتی که ایشان کرده، او را در ماهان کرمان به خاک سپرده‌اند.

کوه پلوار

دیدنی های ماهان کرمانکوه پلوار در ماهان کرمان

رشته‌کوه پلوار که به دماوند کرمان معروف است، نزدیک به ۱۵۰ کیلومتر طول دارد و حد فاصل ماهان و شهداد واقع شده است. پلوار به معنای پلی است میان کویر لوت و کرمان که کویر لوت و شهداد را از کرمان جدا می‌کند. این کوه، سومین کوه دشوار و فنی کشور است که زیبایی‌های منحصر‌به‌فردی نیز دارد که کوهنوردان و طبیعت‌دوستان را مجذوب خود می‌کند.

جاذبه و دیدنی های ماهان کرمان

 

روستای سه کنج

دیدنی های ماهان کرمانروستای سه کنج در ماهان کرمان

روستای سه‌کنج در ۲۵ کیلومتری شرق ماهان، در دامنه جنوبی کوه پلوار قرار گرفته است.
این روستا از معروف‌ترین نقاط گردشگری در کرمان است.
در این منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا، دو آبشار زیبا وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

آبشار سه کنج

دیدنی های ماهان کرمانآبشار سه کنج در ماهان کرمان

آبشار سه‌کنج در روستای سه‌کنج در ۵۰ کیلومتری جنوب‌شرقی کرمان، در سمت چپ جاده ماهان به بم، در دامنه کوه سه‌کنج واقع شده است. چشمه و آبشار سه‌کنج پس از نزدیک به چهار ساعت پیاده‌روی در دره خنک و زیبای سه‌کنج قرار گرفته است. این آبشار دارای آبی به زلالی اشک چشم است و از نزدیک قله پلوار از میان سنگ‌ها به بیرون فوران می‌کند.

بقعه شیخ علی بابا

دیدنی های ماهان کرمانبقعه شیخ علی بابا در ماهان کرمان

«شیخ علی بابا» از عرفای قرن نهم هجری است که در روستای سه‌کنج به زهد، تقوا و کرامت معروف است. برخی از اهالی این روستا بر این باوراند که این عارف نامی از نوادگان «امام موسی بن جعفر» است.
بنای این بقعه، سازه‌ای باشکوه با ایوان رفیع، گنبد بلند، رواق، حرم و صحن است.

گردشگرها

گردآوری:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
جراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی