یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

‌‌‌‌قصر شیرین ، شهر افسانه معروف شیرین و فرهاد به قدمت یک عشق تاریخی

اشتراک:
شهر ‌‌‌‌قصر شیرین گردشگری
مردم کرد یکی از اقوام باسابقه و اصیل ایران هستند که در مناطق غربی و شمال غربی سرزمینمانسکونت دارند. کردها با جمعیتی حدود 8 میلیون نفر، سومین گروه قومی عمده در ایران ما هستند. علت نام‌گذاری این ناحیه به قصر شیرین، ساختن کاخی برای شیرین، همسر مسیحی خسرو پرویز در این محل بوده‌است

یکی از شهر های مرزی و البته بسیار دلنشین کشورمان که تاریخی بسیار کهن دارد و داستان های عاشقانه ای از دل آن بیرون امده است قصرشیرین است. حیف است که در برنامه های سفر خود این شهر را ندیده باشید. با ما در پرشین وی همراه باشید تا با جذابیت های شهر ‌‌‌‌قصر شیرین , شهر خسرو و شیرین داستان های کهن سفر کنید.

شهر ‌‌‌‌قصر شیرین

‌‌‌‌قصر شیرین یکی از شهرستان‌های تاریخی استان کرمانشاه، واقع در غرب ایران است و یکی از مهم‌‌ترین دروازه‌های ایران نیز محسوب ‌‌می‌شود. این شهرستان از شمال و غرب به کشور عراق و از شرق به شهرستان‌های گیلان غرب و سر پل ذهاب منتهی ‌‌می‌شود. مرکز این شهرستان ‌‌‌‌قصر شیرین است و سومار، شهر دیگر آن. این منطقه از معدود شهرهای مرزی کشورمان است که دو مرز رسمی با نام پرویزخان و خسروی برای انجام مبادلات تجاری دارد. ورود و خروج مسافران و گردشگران به کشور عراق هم از این دو مرز انجام می‌شود.

شهر قصرشیرین در ۱۶۶ کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده‌است. این شهر میان طول جغرافیایی ۴۵ درجه و ۳۵ دقیقه شرقی و عرض ۳۴ درجه و ۳۱ دقیقه شمالی قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۳۳۳ متر می‌باشد.

نام قصر شیرین به دوران ساسانی باز‌‌می‌ گردد، قصر شیرین به افسانه معروف شیرین و فرهاد برمی گردد و وقایعی که در آن زمان اتفاق افتاده است، در این منطقه در زمان ساسانی به دستور خسرو پرویز برای همسر مسیحی خود که شیرین نام داشت کاخی احداث گردید و بنام همسر خود نامگذاری نمود، در آن زمان در اطراف این کاخ باغ عظیمی نیز ساخته شد، و به همین دلیل کاخ های زیبای دیگری نیز بنا گردید تا اینکه به مرور زمان این منطقه بزرگ و بزرگ تر شد و شهرهایی نیز در اطراف ان به وجود آمد و به شهر قصر شیرین تبدیل گشت.

جاهای دیدنی قصر شیرین

قصر شیرین یکی از شهرهای تاریخی و باستانی ایران با قدمتی از زمان مادها است که در استان کرمانشاه واقع شده است. این شهر در طول تاریخ شاهد رویدادهای مهمی بوده و آثار باستانی و تاریخی متعددی را در خود جای داده است.

برخی از جاذبه های دیدنی شهر ‌‌‌‌قصر شیرین عبارتند از:

کاخ خسرو: این کاخ در دوره ساسانی به دستور خسرو پرویز برای همسر مسیحی خود شیرین ساخته شده است. بقایای این کاخ شامل طاق ها، ستون ها و دیوارهای سنگی است.عمارت خسرو پرویز در بخش شمالی شهرستان قصرشیرین قرار دارد. این بنا در مجاورت آتشکده‌ چهار قاپی روی سکویی به بلندای ۸ متر، قرار گرفته است. قدمت این عمارت به دوران ساسانیان برمی‌گردد. همچنین با گذشت بیش از ۱۵۰۰ سال از احداث بنا، طاق سنگی آن همچنان پابرجاست.

کاروانسرای قصر شیرین: این کاروانسرا در دوره صفویه ساخته شده است و از جمله کاروانسراهای مهم در مسیر جاده ابریشم بوده است. این کاروانسرا دارای حیاط مرکزی، حجره ها، اصطبل ها و حمام است.

کاروانسرای عباسی : یکی از آثار تاریخی قصر شیرین کاروانسرای عباسی است که گردشگران بسیاری  از آن بازدید می‌کنند. قدمت این کاروانسرا به دوران صفویه برمی‌گردد. در این دوران کاروانسرا را سر راه زائران عتبات عالیات و کربلای معلی در زمینی به مساحت ۳۶۰۰ متر مربع ساختند. معماری و طراحی این کاروانسرا طوری است که منطبق با شرایط اقلیمی منطقه در تابستان خنک است و در زمستان‌ نیز هوای گرمی دارد. این بنا در فهرست آثار ملی ایران نیز به‌ ثبت رسیده و در خیابان شهدای قصر شیرین قرار دارد. ناگفته نماد که زلزله سال ۱۳۹۶، سبب تخریب بخش عمده‌ای از این کاروانسرای تاریخی شده است.

کاروانسرای عباسیکاروانسرای عباسی

آتشکده چهارقاپی: این آتشکده در دوره ساسانی ساخته شده است و از جمله مهمترین آتشکده های ایران بوده است. این آتشکده دارای چهار دروازه، حیاط مرکزی و محراب آتش است.
آتشکده چهارقاپی در شهر قصر شیرین و در مجاورت کاخ خسرو قرار دارد. بنای این آتشکده مستطیل شکل است. ورودی اصلی در جهت شرق قرار دارد که در کنار آن ساختمان‌های دیگر و حیاط جای گرفته‌اند. این بنا برای تشخیص شروع فصول سال مورد استفاده قرار می‌گرفته و در سال ۱۳۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به‌ ثبت رسیده است.

نهر شاهگدار: این نهر از جمله قدیمی ترین نهرهای ایران است و قدمت آن به دوره هخامنشیان می رسد. این نهر از کوههای زاگرس سرچشمه می گیرد و به رودخانه قصر شیرین می ریزد.

پل قصر شیرین: این پل در دوره صفویه ساخته شده است و بر روی رودخانه قصر شیرین قرار دارد. این پل دارای ۱۰ دهانه است و از جمله پل های مهم در غرب ایران بوده است.

موزه مردم‌شناسی

قصر شیرین یک موزه مردم‌شناسی دارد که با بازدید از این موزه می‌توانید با آداب و رسوم، نوع پوشش و حرفه مردم این شهر آشنا شوید. این موزه  در سال ۱۳۸۷ راه‌اندازی شده‌ است. در این موزه ابزار زندگی کشاورزی و عشایری، پوشاک کردی جنوب کردستان و وسایل زندگی عشایری به‌ نمایش گذاشته شده‌ است. مکان این موزه در نزدیکی کاروانسرای عباسی قصرشیرین است.

موزه مردم‌شناسیموزه مردم‌شناسی در شهر ‌‌‌‌قصر شیرین

بهترین فصل سفر به قصر شیرین

قصر شیرین یکی از مقصد های گردشگری برای علاقه مندان به تاریخ و طبعیت گردی می باشد، و می تواند گزینه مناسبی نیز برای شما باشد تا به این شهر سفر کنید و از جاذبه های آن دیدن کنید و لذت ببرید، بنابراین با توجه به شرایط آب و هوایی که این شهر دارد فصل بهار را برای سفر خود انتخاب کنید، در فصل بهار ماه‌های خرداد و اردیبهشت آب ‌وهوا بسیار مطبوع و دل ‌چسب است.

طبیعت و پوشش گیاهی شهر ‌‌‌‌قصر شیرین

پوشش‌های گیاهی موجود در این منطقه بیشتر در زیستگاه‌های حفاظت شده به چشم ‌‌می‌خورد. از جمله آن‌ها ‌‌می‌توان آلبالوی وحشی‌‌‌، تنگرس، بلوط و برخی از گیاهان مرتعی را برشمرد. تنگرس یا بادام خارآلود، گونه‌ای بادام است که فقط در ایران ‌‌می‌روید. این نوع بادام درختچه خاردار پرشاخه‌ای دارد که شاخه‌های جوان آن قهوه‌ای رنگ و شاخه‌های قدیمی‌‌تر آن مایل به خاکستری ‌‌‌‌است. این درختچه‌ها در برابر خشکی و کم‌آبی مقاوم هستند. به همین دلیل هم هست که با شرایط این منطقه که خشک و گرمسیر ‌‌‌‌است‌‌‌، سازگاری دارند.

شهر ‌‌‌‌قصر شیرینپوشش‌های گیاهی شهرستان قصر شیرین

بازارهای معروف شهر قصرشیرین

قصرشیرین به عنوان شهری مرزی در غرب ایران، از دیرباز به عنوان دروازه ورود و خروج کالا به کشور شناخته می‌شده است. به همین دلیل، بازارهای این شهر از رونق و اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند.

امروزه نیز، در قصرشیرین می‌توان بازارهای مختلفی را پیدا کرد که هر کدام حال و هوای خود را دارند.

برخی از معروف‌ترین بازارهای قصرشیرین عبارتند از:

بازار سنتی قصرشیرین:این بازار قدیمی‌ترین بازار قصرشیرین است و در مرکز شهر واقع شده است. در این بازار می‌توان انواع کالاهای مورد نیاز، از جمله پوشاک، لوازم خانگی، فرش و صنایع دستی را پیدا کرد.

بازارچه مرزی پرویزخان:این بازارچه در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است و محل مناسبی برای خرید کالاهای خارجی با قیمت مناسب است. در این بازارچه می‌توان انواع کالاهای عراقی، از جمله مواد غذایی، لوازم آرایشی و پوشاک را پیدا کرد.

بازارچه مرزی خسروی:این بازارچه نیز در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است و از دیگر بازارچه‌های معروف قصرشیرین است. در این بازارچه می‌توان انواع کالاهای عراقی را با قیمت مناسب خریداری کرد.

علاوه بر این بازارها، در قصرشیرین بازارهای دیگری نیز وجود دارند که به فروش کالاهای خاص اختصاص دارند، مانند:

بازار فرش: در این بازار می‌توان انواع فرش‌های دستباف و ماشینی را پیدا کرد.

بازار طلا: در این بازار می‌توان انواع طلا و جواهرات را با قیمت مناسب خریداری کرد.

بازار ادویه: در این بازار می‌توان انواع ادویه جات و سبزیجات خشک را پیدا کرد.

بازارهای قصرشیرین نه تنها محل مناسبی برای خرید هستند، بلکه فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این شهر نیز به شمار می‌روند.

رستوران های معروف و مشهور شهر ‌‌‌‌قصر شیرین

قصرشیرین، شهری مرزی در غرب ایران، به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود، از تنوع غذایی خاصی برخوردار است. در این شهر می‌توان رستوران‌های مختلفی را پیدا کرد که غذاهای ایرانی، عربی و بین‌المللی را سرو می‌کنند.

برخی از معروف‌ترین و مشهورترین رستوران‌های قصرشیرین عبارتند از:

رستوران سنتی شمشاد: این رستوران در مرکز شهر قصرشیرین واقع شده است و انواع غذاهای سنتی ایرانی، از جمله کباب، دیزی، آبگوشت و آش را سرو می‌کند.

رستوران میرزا: این رستوران در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده است و انواع غذاهای عربی، از جمله کباب عربی، فلافل و حمص را سرو می‌کند.

رستوران پیتزا سیب: این رستوران در خیابان اصلی شهر قصرشیرین واقع شده است و انواع پیتزا، ساندویچ و غذاهای فرنگی را سرو می‌کند.

رستوران سنتی تخت جمشید: این رستوران در بلوار شهید بهشتی شهر قصرشیرین واقع شده است و انواع غذاهای سنتی ایرانی، از جمله کباب، دیزی، آبگوشت و آش را سرو می‌کند.

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس