شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

غار یخی چما چهارمحال وبختیاری

اشتراک:
غار یخی چما کوهرنگ گردشگری
غار یخی چما، یکی از شگفت‌انگیزترین و دیدنی‌ترین غارهای ایران است که در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و از جاهای دیدنی کوهرنگ محسوب می‌شود. با ما همراه باشید .

غار یخی چما کوهرنگاز آن دسته جاذبه‌های گردشگری است که علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد، با هوای بسیار خنک و سرمای زمستانی خود، حرف‌های بسیاری برای گفتن به بازدیدکنندگان خود دارد. غار یخی چما از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است. با ما در پرشین وی همراه باشید .

غار یخی چما کوهرنگ

غار یخی چما غار یخی چما در مجاورت روستای شیخ علیخان در فاصله ۲۵ کیلومتری چلگرد از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است که ارتفاعبرف‌های آن تا ۵۰ متر نیز می‌رسد.لایه‌های یخی این غار در فصول گرم و کم‌بارش دارای ضخامت کمی بوده و بسیار نازک و سست می‌باشند و باید از عبور بر روی آن‌ها و داخل غار اجتناب نمود.

غار یخی چما یکی از نادرترین و اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.قرار گرفتن در دره‌های عمیق و انباشت حجم برف‌های چندین ساله در این غار سبب شده است تا قندیل‌های یخ و توده‌های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.علاوه بر این غار یخی چما به بزرگ‌ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد زیرا از زیر یخ‌های این
غار، چشمه‌ای با آب سرد جریان یافته که در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد.

غار یخی چما کوهرنگغار یخی در شهرکرد

گردشگری و زردکوه بختیاری

نامگذاری این غار یخی به «چما» (یا چی‌ما)، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است.با وجود ویژگی‌های منحصر به فرد، این غار یکی از کم‌نظیرترین نقاط گردشگری استان و حتی کشور است که برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.نام استان چهارمحال و بختیاری برای همه آن‌ها که عاشق طبیعت‌گردی و دوستدار سفر هستند نامی آشناست. محمد حسن خان اعتمادالسلطنه در کتاب مرآت البلدان که یک کتاب درباره جغرافیا و تاریخ است این استان کوچک اما بسیار جذاب و دیدنی کشور را به هند کوچک تشبیه کرده است. یکی از زیباترین دیدنی‌هایی این استان غار یخی چما است.

این غار شگفت‌انگیز که تماشای آن بسیاری از گردشگران را حیرت‌زده می‌کند در شمال قله قنبرکش که از قله‌های مهم شمال غربی زردکوه محسوب می‌شود شکل گرفته و قرارگیری آن در وسط دره چما باعث شده تا در نگاه اول شما حس کنید که با یک انبار پر از برف طرف هستید.این غار شگفت‌انگیز نتیجه روی هم انباشته شدن برف‌های این منطقه در طول هزاران سال است و ارتفاع برف حتی تا ۵۰ متر هم گزارش شده است. این روی هم انباشته شدن برف‌ها حتی گاهی از اوقات مسیر دسترسی به غار را مسدود می‌کند. همین صعب‌العبور بودن مسیر دسترسی به غار باعث شده تا غار یخی چما بسیار بکر و دست‌نخورده باقی بماند.

 شهرستان کوهرنگ جالب‌ترین دیدنی‌های کشور

ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد غار چما

درباره طول غار نظرات مختلفی وجود دارد؛ مثلا عده‌ای از کاوشگران طول غار را بین ۲ تا ۳ کیلومتر ت خمین زده‌اند ولی با توجه به یخی بودن آن نمی‌توانیم اظهارنظر دقیقی داشته باشیم؛ چون ممکن است در طول تابستان با آب شدن مقداری از برف‌ها طول غار کاهش پیدا کند و در پاییز و زمستان با بارش برف درازای غار دوباره افزایش پیدا کند.غار چما را می‌توانیم یکی از سردترین غارهای ایران بنامیم. دمای هوای غار در همه ایام سال پایین است؛ اما وقتی فصل سرما از راه می‌رسد باید انتظار دمای چندین درجه زیر صفر را داشته باشید.

غار یخی چماعکس غار یخی کوهرنگ

آب حاصل از ذوب شدن برف‌های غار یک رودخانه تشکیل می‌دهد که لقب بزرگ‌ترین منبع آب شیرین در ایران را با خود یدک می‌کشد. این آب گوارا و بسیار خنک در نهایت به سد کوهرنگ می‌ریزد و در کشاورزی، تامین آب شرب و دامداری اهالی منطقه نقش بسیار پررنگی دارد. نوشیدن از این آب خنک می‌تواند یک تجربه فراموش‌نشدنی باشداگر چهارمحال و بختیاری را به بهشت ایران تشبیه کنیم واقعا بیخود نگفته‌ایم. در این استان چیزهایی را تجربه می‌کنید که شاید در محل زندگی‌تان آرزوی آن‌ها را داشته باشید. قبلا به این موضوع اشاره کردیم که غار یخی چما یک غار بکر و دست‌نخورده است. اینجا می‌تواند محل مناسبی برای تفریحات تابستانی و ماجراجویی‌های زمستانی شما باشد.

سیری در ایران  –  مجله گردشگری دوباره سفر

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس