چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

آشنایی با کاروانسرای قصر بهرام

اشتراک:
کاروانسرا های تاریخی گردشگری
کاروانسراها از آثار تاریخی دیدنی و مهم ایران هستند ،کاروانسرای قصر بهرام که با نام‌های کاروانسرای شاه عباسی و رباط سیاه‌کوه نیز شناخته شده است با ما همراه باشید .

کاروانسرای قصر بهرام که با نام‌های کاروانسرای شاه عباسی شناخته شده است، از جاهای دیدنی گرمسار به شمار می‌‌رود و در استان سمنان، جنوب شهر گرمسار قرار دارد
کاروانسرا های تاریخی در این مقاله جمع اوری کرده ایم با ما در پرشین وی همراه باشید .

کاروانسرا های تاریخی

کاروانسرای قصر بهرام د‌ر ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران و بر سر راه جاد‌ه سنگی قد‌یمی و کاروانروی کویری اصفهان ـ کاشان ـ گرمسار قرار د‌ارد.این جاد‌ه د‌ر طول مسیر خود‌ از کنار کاروانسرای عین‌الرشید‌ می‌گذرد و به جاده سنگفرش نیز معروف است.کاروانسرای عین‌الرشید‌ د‌ر ۴ کیلومتری جنوب غربی کاروانسرای قصر بهرام واقع شد‌ه است.کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام یکی از جاذبه‌های تاریخی این منطقه است.

 کاروانسرا های تاریخی کاروانسراهای معروف ایران

این بنا که بیشتر شبیه کاروانسراهای شهری است و شبــــاهت آن به کاروانسراهای میان راه کمتر است، به گفته برخیاز کارشناسان برخلاف نامش ساختمانی برای اقامت سلاطین صفوی د‌ر مواقع شکار و سفرهای شاهانه بود‌ه است.ظاهر بیرونی این کاروانسرا به شکل مربع است و نمای آن از سنگ‌های بزرگ و منظم آهکی و سفید‌رنگاست.قصر د‌ارای چهار برج بلند‌ و نیم د‌ایره و د‌و د‌روازه شمالی و جنوبی است.

 کاروانسرا های ایرانآثار تاریخی دوره صفویه

 بناهای تاریخی ایران

این قصر به صورت چهار ایوانی است و اتاق‌ها د‌ر اطراف حیاط یا صحن مرکزی قرار د‌ارند‌.حیاط مرکزی محوطه‌ای بزرگ و ۸ ضلعی است و ۲۴ اتاق د‌ر اطراف آن وجود‌ د‌ارد‌.حوض چهارگوشی به عمق حد‌ود‌ ۲ متر د‌ر وسط حیاط مرکزی وجود دارد.حیاط بزرگ ساد‌ه‌ای با طاق بلند‌ ضربی نیز د‌ر طرف شرقی این کاروانسرا وجود‌ د‌ارد‌. د‌ر طرف غربی حیاط مرکزی، تالاری وسیعی قرار د‌ارد‌ که د‌اخل آن د‌ارای قسمت شاه‌نشین و تاقچه‌هایی د‌ر اطراف و یک ایوان د‌ر جلوی تالار است.کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام که به کاروانسرای عباس‌آباد‌ نیز مشهور است و د‌ر حال حاضر به عنوان پاسگاه شکاربانی پارک ملی کویر و نیز مهمانسرایی برای اقامت گرد‌شگران و محققین مورد‌ استفاد‌ه قرارمی‌گیرد‌.

کاروانسراهای تاریخیقصر بهرام

این کاروانسرای سنگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست با نظارت سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شد‌ه است.کاروانسراها از آثار تاریخی دیدنی و مهم ایران هستند که روزگاری محل استراحت و نفس تازه کردن کاروان هایی بودند از پس از ساعت ها پیاده روی به این محل پناه می بردند، اسب هایشان را در اسطبل های کاروانسرا جا می دادند و خود هم آب و غذایی خورده و مدتی را آسوده خاطر می گذرانند.

بناهای تاریخی ایرانجاهای دیدنی گرمسار

معروفترین کاروانسرا

در راه های پررفت و آمد ایران پر است از این کاروانسراهایی که هر کدام به دست حکمرانانی در گوشه و کنار ساخته شدند و بعضی از آن ها هم امروز به هتل هایی سنتی تبدیل شده اند که اگر راهی کویر شوید می توانید با اقامت چند روزه در آن ها آرامش کویر را با تمام وجود حس کنید.کاروانسرای قصربهرام در ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران، در جنوب گرمسار قرار دارد و در دوره ساسانی ساخته شده است. شاه عباس صفوی این کاروانسرا را بازسازی کرد و نمایی زیبا به آن بخشید بطوری که با دیدن همچین بنای زیبایی در دل کویر جذابیت های کویر در نظرتان دوچندان می شود. وقتی از بیرون به این ساختمان نگاه می کنید

بنایی مربع شکل می بینید که نمای آن با سنگ های بزرگ آهکی سفید پوشیده شده است. دو دروازه شمالی و جنوبی امکان ورود و خروج به کاروانسرا را فراهم و چهار برج بلند و نیم دایره ظاهرش را باشکوه تر می کند. به داخل کاروانسرا که بروید حیاطی ۸ ضلعی و بزرگ را می بینید که ۲۴ اتاق آن را احاطه کرده است. حوض چهارگوش به عمق ۲ متر در وسط این حیاط ظاهر سنتی آن را تکمیل کرده است.

همشهری آنلاین  –  الی گشت

گردآوری:
برچسب ها:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس
تالارکده