کلیسای جامع بورگوس تنها کلیسای جامع اسپانیا

مشاهده : 545
کلیسای جامع بورگوس تنها کلیسای جامع اسپانیاگردشگری
کلیسای جامع بورگوس تنها کلیسای جامع اسپانیا به شمار می‌رود که به واسطه‌ی زیبایی خیره‌کننده و هارمونی معماری‌اش در سال ۱۹۸۴ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

کلیسای جامع بورگوس اسپانیا

کلیسای جامع بورگوس همان کلیسای جامع سنت ماری بورگوس به عنوان یک کلیسای کاتولیک، در مرکز تاریخی شهر اسپانیایی بورگوس واقع شده است. این کلیسای زیبای گوتیک در زمره میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

کلیسای جامع بورگوس تنها کلیسای جامع اسپانیا به شمار می‌رود .
به واسطه‌ی زیبایی خیره‌کننده و هارمونی معماری‌اش در سال ۱۹۸۴ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. این کلیسا ارتباط خیلی نزدیکی با سبک گوتیک فرانسوی کلیسای جامع پاریس و ریمز دارد، با این حال تزیینات رنسانس و عناصر باروک نیز در آن به چشم می‌خورد.

کلیسای جامع بورگوس

تصاویر کلیسای جامع بورگوس

کلیسای بورگوس در دوران مختلفی در طول تاریخ، تأثیر قابل توجهی بر تکامل معماری و هنر داشته و نقش مهمی در اشاعه‌ی فرم‌های هنر گوتیک فرانسوی قرن سیزدهم ایفا کرده است.

کلیسای جامع بورگوس

کلیسای جامع بورگوس در اسپانیا

کارگاه بین‌المللی و بسیار مهم کلیسا که به قرن ۱۵ و ۱۶ برمی‌گردد،
یکی شکوفاترین مکتب‌ها را در اواخر قرون وسطی به وجود آورد.

تاریخچه

کلیسای جامع بورگوس

تاریخچه کلیسای جامع بورگوس

در ابتدا در این محل کلیسایی ساخته شده بود که فضای آن برای شهری که پایتخت پادشاهی بود کوچک به نظر می‌رسید. به همین دلیل تصمیم بر آن شد که کلیسای جدیدی بنا شود. بعد از تخریب این سازه‌ی رمانسک، خانه‌های اطراف تخریب شد و ساخت این کلیسا در سال ۱۲۲۱ آغاز شد که تا سال ۱۵۶۷ به طول انجامید؛ در طی قرن‌های ۱۵ و ۱۶ تغییرات زیادی در آن صورت گرفت و آخرین اثر مهم‌ در قرن ۱۸ به این کلیسا اضافه شد. کلیسای جامع بورگوس در طول ۴ قرن ساخت و ساز و تزیینات، شاهد خلاقیت معماران، مجسمه‌سازان و صنعتگران بوده است. این کلیسای گوتیک زیبا و منحصربه‌فرد به مریم مقدس اختصاص دارد و مناره‌های هشت ضلعی غیرطبیعی آن باعث شده تا از سایر کلیساهای اسپانیا متمایز شود.

بیرون کلیسای جامع بورگوس

کلیسای جامع بورگوس

نمای بیرون کلیسای جامع بورگوس

در صورتی که از میدان مریم مقدس حرکت کنید، در نگاه اول می‌توانید نمای موجود و صدها مجسمه‌ی قدیسین و شخصیت‌های کتاب مقدس را تحسین کنید. سردر اصلی گوتیکی کلیسا با دو برج باشکوه خودنمایی می‌کند. پنجره‌ی چرخی ستاره‌ای شکل با شیشه‌های رنگی زیبا و سه دروازه دیگر نیز بسیار چشم‌نواز هستند. در سمت چپ دروازه حواریون قرار دارد.
در ادامه مسیر، دروازه «پِیِخریا» (Pellejería) را خواهید دید .
در سال ۱۵۱۶ توسط «فرانسیسکو د کولونیا» (Francisco de Colonía) ساخته شد.
دروازه «سارمنتال» که قدمت آن به قرن ۱۳ می‌رسد نیز در خیابان «پالوما» قرار دارد.

داخل کلیسا

کلیسای جامع بورگوس

نمای داخل کلیسای جامع بورگوس

خاص‌ترین بخش داخلی این کلیسا به گنبد کلیسای اصلی تعلق دارد.
در این محل جسد رودریگ دیاز و همسرش دفن شده است که این مقبره‌ها ارتباط زیادی با تاریخ اتحاد اسپانیایی و رِکُونکیستا (جنبش استرداد یا سقوط آندلس) دارند. در نزدیکی این محل شاهد یک راه‌پله طلایی معرکه خواهید بود که تحت تاثیر رنسانس ایتالیا، در قرن ۱۶ ساخته شد. ۱۹ نمازخانه، ۳ راهرو و یکی از زیباترین راهروهای مسقف گوتیکی اسپانیا را در این محل خواهید یافت.
تعدادی از اعضای خانه سلطنتی اولیه کاستیل نیز در زیر محراب اصلی آرمیده‌اند.
کجارو

2017-12-23 / گردآوری:
برچسب ها: , ,
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی