یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳
درخواست تبلیغات

آیا قاشق استیل جذب آهنربا میشود؟ (قاشق چنگال بگیر و نگیر چیست؟!)

اشتراک:
فولاد ضد زنگ علمی
دلیل جذب شدن قاشق به آهنربا، توضیحات قاشق بگیر و قاشق نگیر، دلیل استفاده از کروم و نیکل در قاشق چنگال و کارد

بسیاری از ما وقتی کلمه فولاد ضد زنگ به گوشمان می‌خورد، تمام وسایل مرتبط با آن مانند لوازم آشپزخانه، ابزار پزشکی و وسایل ساخت و ساز ساختمان ممکن است به ذهنمان بیاید. تقریباً می‌توان گفت که اکثر وسایلی که در زندگی با آن سروکار داریم و بیشتر آن‌ها در آشپزخانه مورد استفاده هستند از استیل ساخته شده‌اند.

فولاد ضد زنگ به دلیل مقاوم بودن در برابر خوردگی و زیبایی، شناخته شده و یکی از ویژگی‌های مخصوص آن، خاصیت مغناطیسی است. اکثر مردم مطمئن نیستند که فولاد ضد زنگ یک فلز مغناطیسی یا غیر مغناطیسی است، یعنی این سؤال برایشان پیش می‌آید که آیا قاشق استیل جذب آهنربا میشود؟ یا اینکه علت استفاده از کروم و نیکل در کارد و چنگال چیست؟

برخی معتقدند که قاشق استیل یا کارد و چنگال می‌تواند مغناطیسی باشد؛ زیرا دارای رگه‌هایی از آهن است، اما در واقع می‌تواند این خاصیت را نداشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد فولاد ضد زنگ بکار برده شده در وسایل آشپزی مانند قاشق چنگال و نحوه تشخیص کیفیت آن، ادامه این مقاله قطعاً برای شما مفید خواهد بود.

مواد تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ

فولاد ضد زنگ یک نوع آلیاژ از کروم، نیکل و آهن است که از خواص و ویژگی‌های زیادی برخوردار است.

آلیاژهای فولاد ضد زنگ حداقل ۱۰٫۵ درصد کروم دارند که باعث به وجود آمدن خواص آن می‌شود، این آلیاژ با توجه به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و زنگ زدن کاربرد بالایی دارد و با توجه به درصد ترکیبات استفاده شده، انواع مختلفی نیز دارد.

یکی از روش‌های دسته بندی این محصول بر اساس خواص مغناطیسی آن است که به دو دسته استیل بگیر و نگیر تقسیم می‌شود.

آیا فولاد ضد زنگ مغناطیسی است یا خیر؟

حقیقت این است که برخی از فولادهای ضد زنگ مغناطیسی هستند، در حالی که برخی دیگر این‌گونه نیستند. ببینید، فولاد ضد زنگ معمولاً به عنوان یک نوع ماده با ساختار واحد در نظر گرفته می‌شود، اما در متالورژی، فولاد ضد زنگ در واقع گروهی از فلزات با کیفیت‌ها و ترکیبات شیمیایی متفاوت را تشکیل می‌دهد. در واقع، بهتر است که فولاد ضد زنگ را به عنوان ترکیبی از عناصر فلزات در نظر بگیریم.

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، برخی از فولادهای ضد زنگ مغناطیسی هستند و برخی دیگر مغناطیسی نیستند. عامل تعیین کننده مغناطیس به ریزساختار فولاد مربوط می‌شود.

فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی (دارای ریزساختار فریتی) مغناطیسی هستند. فولادهای ضد زنگ آستنیتی حاوی نیکل بوده و خاصیت غیر مغناطیسی دارند.

چه چیزی فولاد را مغناطیسی می‌کند؟

در مورد فولاد، مغناطیسی بودن یا نبودن آن به ریزساختار فولاد بستگی دارد. فولادهای ضد زنگ دارای ساختاری هستند که به آن ساختار فریتی می‌گویند که آنها را قادر می‌سازد خاصیت مغناطیسی داشته باشند.

همچنین افزودن کروم نیز منجر به ساختار فریتی می‌شود. این ساختار با افزودن کربن، فولاد را سخت‌تر می‌کند و آن را به عنوان یک فولاد مارتنزیتی تولید می‌کند. چاقوهای فولادی ضد زنگ معمولاً مارتنزیتی هستند.

فولاد مارتنزیتی با رایج‌ترین فولادهای زنگ نزن متفاوت است که به آنها آستنیتی می‌گویند. در فولاد آستنیتی درصد کمتری از کروم و نیکل وجود دارد. از نظر مغناطیسی، افزودن نیکل فولاد را غیر مغناطیسی می‌کند.

برای اینکه فولاد ضد زنگ مغناطیسی باشد، باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • آلیاژ آن باید دارای آهن باشد.
  • ساختار کریستالی آلیاژ باید در ساختار مارتنزیتی یا فریتی قرار گیرد.

تمام فلزات استنلس استیل، نوعی فولاد هستند. یعنی ترکیب شیمیایی آن‌ها حاوی آهن است. در بیشتر موارد، انواع فولاد ضد زنگ با ترکیب آهن، مغناطیسی هستند. اگر آلیاژ دارای ساختار بلوری آستنیتی باشد، پس مغناطیسی نیست.

 فولاد ضد زنگ مغناطیسی

کدام انواع فولاد ضد زنگ مغناطیسی هستند؟

اینکه آیا یک نوع فولاد ضد زنگ مغناطیسی است یا خیر، می‌توان آن را بسته به نوع فولاد ضد زنگ گروه بندی کرد. برخی از فولادهای ضد زنگ مغناطیسی معمولی عبارت‌اند از: فولاد ضد زنگ نمرات ۴۰۹، ۴۳۰ و ۴۳۹ که به عنوان فولادهای ضد زنگ فریتی نیز شناخته می‌شوند، فولاد ضد زنگ گریدهای ۴۱۰، ۴۲۰، ۴۴۰ و فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی.

فولادهای ضد زنگ فریتی

این نوع فولاد ضد زنگ خاصیت مغناطیسی بالایی دارند زیرا حاوی مقادیر زیادی فریت در ترکیب شیمیایی آن بوده که ترکیبی از آهن و سایر عناصر دیگر است.

ساختار کریستالی فریت و آهن چیزی است که این نوع فولاد ضد زنگ را مغناطیسی می‌کند. با این حال، برخی از فولادهای ضد زنگ با فریت دارای کشش مغناطیسی ضعیفی هستند.

فولادهای ضد زنگ مارتنزیتی

اکثر فولادهای ضد زنگ این دسته از نوع مغناطیسی هستند. ساختار کریستالی فولاد ضد زنگ مارتنزیتی می‌تواند فرومغناطیسی باشد. از آنجایی که آهن ماده اولیه در فولاد ضد زنگ است، فولادهای مارتنزیتی دارای خواص مغناطیسی هستند.

فولادهای زنگ نزن آستنیتی

اکثر فولادهای ضد زنگ که در این دسته قرار می‌گیرند غیر مغناطیسی هستند؛ زیرا حاوی مقادیر زیادی آستنیت هستند. اگرچه برخی از فلزات مانند گرید ۳۰۴ و ۳۱۶ دارای آهن در ترکیب شیمیایی خود هستند، اما آستنیت هستند، به این معنی که غیر فرومغناطیسی هستند.

آنها را می‌توان تا حدودی با استفاده از عملیات حرارتی مغناطیسی کرد.

اهمیت خاصیت مغناطیسی در فولادهای ضد زنگ

مغناطیس بر عملکرد و استفاده مورد نظر از مواد در طول استفاده از آن‌ها تأثیر بسیاری می‌گذارد. در طول ساخت و فرایندهای دیگر مانند جوشکاری وسایل به همدیگر، مواد مغناطیسی می‌توانند فرایندهای انجام شده را پیچیده‌تر کنند. همچنین مواد مغناطیسی می‌توانند باعث شوند که جریان‌های الکتریکی رفتار متفاوتی داشته باشند. حالا یکی از موضوعات مهمی که این سال‌ها ذهن بسیاری از افراد را مشغول به خود کرده این است که آیا قاشق استیل جذب آهنربا میشود؟ آیا استیل جذب آهنربا میشود؟ یا اینکه چسبیدن آهنربا به قاشق به چه معناست؟ که در ادامه به این موضوعات به طور جامع می‌پردازیم و جنس قاشق چنگال با کیفیت را برای شما شرح می‌دهیم.

قاشق‌های استیل بگیر و نگیر

قاشق‌های استیل بگیر و نگیر

برخی از تولید کنندگان قاشق چنگال از استیل ۴۳۰ در قاشق چنگال‌های فلزی خود استفاده می‌کنند؛ زیرا هزینه تولید را بسیار کاهش می‌دهند.

این قاشق‌های استیل دارای کیفیت پایین‌تری نسبت به قاشق چنگال‌های نگیر هستند؛ اما قیمت بسیار پایین‌تری دارند. قاشق‌های استیل بگیر با توجه به عناصر به کار برده شده در آن مانند آهن، کربن و کروم جذب آهنربا می‌شوند.

حالا نوبت معرفی استیل نگیر است. این نوع فلز به دلیل این که در ساختار خود، درصد نیکل بالاتری استفاده شده، خاصیت مغناطیسی ندارد؛ یعنی قاشق استیل نگیر جذب آهنربا نمی‌شود!

عنصر نیکلی که در ساختار این استیل وجود دارد باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی می‌شود، مقاومت این نوع فلز را بالاتر می‌برد و به آن زیبایی مختصری می‌دهد.

قاشق چنگال‌های باکیفیت ۱۸/۱۰ هستند؛ یعنی در این محصولات ۱۸ درصد کروم و ۱۰ درصد نیکل استفاده شده است، پس این قاشق چنگال ها دارای کیفیت بالایی هستند، در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم بوده و جذب آهنربا نمی‌شوند. به همین علت از کروم و نیکل در ساخت کارد و چنگال نیز استفاده میشود!

به همین منظور اگر به دنبال خرید قاشق مربا خوری باکیفیتی هستید که جذب آهنربا نمی‌شود و در استفاده طولانی مدت همچنان مانند روز اول باقی می‌ماند به وب‌سایت اینترنتی کفچک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید، اگر در پشت سرویس قاشق چنگال شما عدد ۱۸/۱۰ حک شده باشد و به آهنربا بچسبد، به این معنی است که این محصول نامرغوب بوده و از کیفیت خوبی برخوردار نیست.

نتیجه گیری

با توجه به مواد تشکیل دهنده فولاد ضد زنگ و استیل که در آن کروم و نیکل به کار رفته است، به محصولاتی که از این جنس ساخته می‌شوند، خواصی مانند مغناطیسی نبودن، ضد زنگ بودن و مقاومت در برابر خوردگی می‌دهد.

قاشق چنگال که یکی از مهم‌ترین ابزارهای آشپزی است و در آشپزخانه بیشترین استفاده و کاربرد دارد نیز از این قاعده مستثنا نبوده و از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود.

بهترین گزینه برای ساخت قاشق و چنگال، استفاده از استیل نگیر است، زیرا محصولی که ارائه می‌دهد از کیفیت بالایی برخوردار است و طی استفاده طولانی مدت کیفیت آن کاهش پیدا نمی‌کند.

از آنجایی که همه به دنبال خرید محصولی مرغوب برای آشپزخانه خود هستند ما فروشگاه کفچک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در فروشگاه کفچک تمامی قاشق چنگال هایی که به مشتریان ارائه می‌شود از استیل ضد زنگ ۱۸/۱۰ ساخته شده‌اند و به اصطلاح قاشق چنگال نگیر هستند.

جنس این قاشق چنگال ها به علت درصد نیکل بالایی که دارند از استحکام بالایی برخوردار بوده و در استفاده طولانی مدت زیبایی و دوام خود را حفظ می‌کنند.

شما می‌توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه کفچک واقع در میدان شوش، خیابان صابونیان، طیف بسیار متنوعی از انواع قاشق ها مانند قاشق چای خوری، قاشق مربا خوری، قاشق خورشت خوری، قاشق بستنی خوری و غیره را باکیفیت و قیمتی مناسب دیدن فرمایید و با توجه به سلیقه و نیازی که دارید خرید خود را با اطمینان به انجام برسانید.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس