ارزانترین هیوندای کوپه!+ عکس

تاریخ نشر :جمعه 09 نوامبر 2012 اشتراک:
ارزانترین هیوندای کوپه!+ عکس اخبار گوناگون
با نگاهی به طیف وسیع مدل های متنوع هیوندای به نمونه ای برمی خوریم که بازاری انحصاری را در کلاس خود فراهم کرده است؛ منظور همان هیوندای تریبون یا همان کوپه خودمان است که به عنوان ارزان ترین کوپه ارائه شده است.   در کشور چند سالی است که تیرش را سمت علاقه مندانی نشانه […]

با نگاهی به طیف وسیع مدل های متنوع هیوندای به نمونه ای برمی خوریم که بازاری انحصاری را در کلاس خود فراهم کرده است؛ منظور همان هیوندای تریبون یا همان کوپه خودمان است که به عنوان ارزان ترین کوپه ارائه شده است.


 

در کشور چند سالی است که تیرش را سمت علاقه مندانی نشانه رفته است که توان خرید کوپه های گرانقیمت آلمانی را ندارند. اگرچه بعد از ورود جنسیس کوپه، این مدل تا حد بسیار زیادی در سایه قرار گرفت و وارداتش هم متوقف شد ولی باز هم نمی توان به راحتی چشم روی جذابیت ها و توانایی هایش بست؛ حتی اگر پیدا کردن مدل صفر آن کار سختی باشد!

در هر صورت قیمت های رو به رشد و نجومی خودروهای لوکس و به خصوص کوپه این روزها باعث شده که کمتر کسی سمت نمونه های صفر کیلومتر این دوستان برود. اینجاست که این خودروی دو در می تواند خیلی ها را به آرزوی کوپه سواری برساند؛ در واقع این خودرو تنها کوپه زیر ۴۵ میلیون بازار است که هنوز هم حرف های زیادی برای گفتن دارد. این بار سراغ این هیوندای جذاب رفته ایم تا ببینیم آیا در چارچوب یک خودروی اقتصادی مناسب و متفاوت قرار خواهد گرفت یا خیر؟

کوپه اصلا چی هست؟
هیوندای کوپه با وجود ظاهر به روزش خیلی هم جوان نیست! این خودرو در سال ۱۹۹۰&nbspمتولد و تا سال ۱۹۹۵ عرضه نسل اول آن ادامه پیدا کرد. سپس از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، نسل دوم جایگزین نسل اول در خط تولید شد؛ نسل سوم هم در سال ۲۰۰۶ فیس لیفت شد و پا به عرصه رقابت با خودروهایی گذاشت که کوپه را تبدیل به برگ برنده ای برای هیوندای کردند.

در واقع رقیبان مطرح کوپه در آن زمان، پژو ۴۰۶ کوپه و تویوتا سیلیکا بودند که این هیوندای جذاب، طرحی پویاتر از آنها داشت و با بهینه سازی صورت گرفته سال های بعد، بیش از پیش مطرح شد. بد نیست بدانید مدل های ارائته شده به کشور هم در واقع نمونه های بهینه سازی شده نسل سوم هستند که به دو شکل شرکتی، توسط آسان موتور نماینده هیوندای در ایران و همچنین واردات آزاد به بازار عرضه شدند.

شکل و شمایل
با وجود مدل های کوپه موفق از برندهای مختلف در بازار و همچنین قدیمی شدن این محصول هیوندای، باز هم می توان طراحی آن را جذاب دانست؛ در واقع به دلیل خاص بودن کلاسش طرفداران زیادی به خصوص در میان جوانان دارد و هنوز هستند کسانی که با دیدن یک هیوندای کوپه محو تماشای آن شوند!

خطوط برجسته و تا حدودی عضلانی بدنه به وضوح اسپورت بودن این خودرو را نشان می دهند؛ خطوطی نرم که در تعامل کاملی با یکدیگر قرار دارند. ورودی بزرگ و یک تکه هوا روی سپر که پروژکتورهای دایره ای شکل در کناره های آن خودنمایی می کند به همراه چراغ های کشیده با نور زنون از جالب توجه ترین نکات بخش جلوی این هیوندای است. این نکته را هم نباید فراموش کرد که چراغ های جلو از کیفیت ساخت خوبی برخوردارند و برخلاف برخی از خودروها که پس از مدتی روکش چراغ مات و کدر شده و به دلیل آب بندی نامناسب ورود آب به کاسه چراغ را شاهد هستیم، در کیفیت چراغ های کوپه هیچ افت کیفیتی دیده نمی شود.

البته باید گفت که طرح نسبتا ساده نمای جانبی در مقابل اکثر رقیبان به روز حرف های زیادی برای گفتن ندارد و می تواند به مرور خسته کننده هم به نظر برسد. البته حس اسپورت بودن این کره ای همچنان شما را به وجد خواهد آورد؛ این حس زمانی تقویت می شود که با طرح قسمت عقب آن روبرو شوید. جایی که چراغ های هالوژن به همراه سر اگزوزی هایی که در دو طرف سپر عضلانی نصب شده اند و باله ای روی در صندوق عقب، مجموعه ای اسپورت، زیبا و هماهنگ را پدید آورده است.

درون کابین وامکانات
همانطور که تمام تلاش هیوندای برای اسپورت نشان دادن این کوپه بوده با ورود به داخل کابین هم این موضوع را به وضوح خواهید دید. مثلا استفاده از قطعات آلومینیومی روی داشبورد، پدال ها و فرمان نمونه ای از این تلاش هاست. به طور کلی طراحی داخل اتاق هیوندای کوپه از نظر بسیاری از دارندگانش ساده، هماهنگ و عامه پسند است اما استفاده از برخی قطعات بی کیفیت به وجه داخلی لطمه وارد کرده است.

از جمله کیفیت بسیار پایین چرم صندلی ها که در بسیاری نقاط به ویژه صندلی های جلو شاهد پوسیدگی؛ خوردگی و افت رنگ چرم خواهید بود که اگر اقدام به خرید روکشی دوم با کیفیت خوب کرده باشید از این مشکل در امان خواهید بود، ضمن اینکه صندلی ها تا حدودی اسپورت و کم ارتفاع در نظر گرفته شده اند اما به لطف آینه های بزرگ جانبی، دید اطراف بسیار خوب است.

ادوات داخلی هم آرگونومی خوبی دارند و به راحتی در دسترس قرار می گیرند. از آنجایی که هیوندای کوپه خودرویی ۲ ۲ کوپه است، این انتظار می رود که در صندلی عقب با فضایی محدود روبرو باشیم که این انتظار اصلا بیهوده هم نیست؛ چرا که فضا بسیار کوچکتر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. تا جایی که شخصی با قد متوسط تقریبا هیچ فضایی برای پاها ندارد و این فضای محدود با تنظیم دستی صندلی های جلو هم حل نخواهد شد.

علاوه بر این قوس زیاد سقف با توجه به کلا خودرو، فضای بالای سر سرنشینان عقب را با محدودیت روبرو کرده و در دست اندازها برخورد سر با شیشه عقب اتفاقی عادی محسوب می شود؛ این یعنی خرید هیوندای کوپه به خانواده های پرجمعیت به هیچ عنوان توصیه نمی شود مگر اینکه قسمت عقب تنها به عنوان صندلی کودک استفاده شود.

جدای از این تفاسیر باید به این نکته هم اشاره داشت که سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک به خوبی از پس متعادل سازی دمای داخلی برمی آید و سانروف برقی هم لذت رانندگی را دو چندان می کند. در بحث ایمنی هم بد نیست بدانید در تاییدیه سازمان ایمنی بزرگراه های آمریکا، چهار ستاره از پنج ستاره نصیب هیوندای کوپه شده است. همچنین سیستم تثبیت کننده سرعت، شیشه ها با قابلیت کاهش نور آفتاب و سیستم ضد سرقت، از دیگر تجهیزات استاندارد کوپه به شمار می روند.

قلب تپنده
قلب تپنده این کوپه دوست داشتنی موتوری ۲/۶ لیتری با آرایش V شکل است که قدرتی در حدود ۱۶۷ اسب بخار را زیر پدال گاز آماده باش نگه می دارد، ضمن اینکه حداکثر سرعتی که می توانید با آن تجربه کنید ۲۱۸ کیلومتر بر ساعت بوده و مصرف سوختش در سیکل ترکیبی ۹/۹ لیتر برآورد شده است.

با این حال هیوندای سال هاست که از یک موتور پایه برای این محصول استفاده می کند و تنها در طول این چند سال به بهینه سازی آن پرداخته است. موتوری که گفته می شود پایه گازسوز است در محصولات شاسی بلند هیوندای مثل سانتافه و توسان مورد استفاده قرار می گیرد اما تفاوت در برنامه ریزی مجموعه الکترونیکی، توان نهایی و خروجی آن را کم کرده است.

همچنین جعبه دنده ای چهار سرعته تیپ ترونیک هم که هماهنگی بسیار خوبی با موتور دارد وظیفه انتقال نیرو به چرخ های جلو را برعهده گرفته است. این نکته را هم فراموش نکنید که موتور هیوندای کوپه با اینکه پیشرانه ای با فناوری تاریخ گذشته است، اما در مقابل شش سیلندرهای دیگر به خصوص سوناتا که به مراتب موتوری مدرن تر دارد، از مقاومت و سازگاری بیشتری با شرایط برخوردار است و به شکلی می توان گفت سبب می شود در دراز مدت مراجعه کمتری به تعمیرگاه داشته باشید.

بالاخره
در کل می توان نتیجه گرفت که این کوپه محبوب هیوندای در بحث اقتصادی خودرویی قابل قبول است و می تواند در درازمدت به صرفه باشد و در عین حال لذت خاص و اسپورتی از رانندگی را هم فراهم کند ولی طراحی خاص و جوان پسند، آن را به خودرویی خانوادگی که رفاه همه سرنشینان را فراهم کند، تبدیل نکرده است.

عملکرد موتورش نسبتا قابل قبول بوده اما ضعف توان و قدرت آن را به عنوان یک کوپه اسپورت نمی توان نادیده گرفت. در نهایت تنها می توان گفت که هیوندای کوپه میشی است در لباس گرگ که در صورت خرید نمونه سالم و تمیزش پشیمان نخواهید شد.

هفت صبح

گردآوری:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
جراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
عدم تمایل به بچه دار شدن ۸ تن از چهره های مشهور و دلیل آنها
عکس دیده نشده از رعنا آزادی ور و همسرش در کنار ماه چهره خلیلی
شباهت جالب مه لقا باقری همسر جواد عزتی به برادرش پوریا
کاهش وزن شدید محسن کیایی با تغییر جالب در چهره اش
ستاره سادات قطبی و فرزند تازه متولد شده اش در کنار بهترین دوستش که دکتر است
دعوای عروس و مادرشوهر بین ویکتوریا بکهام و عروسش و دلیل اصلی آن
شباهت خیلی زیاد «الهام حمیدی» به مادر جوان و زیبایش
ویدیویی بی نظیر از حال خوب پسر ساجده سلیمانی مجری تلویزیون
شباهت شدید لیلا بلوکات به مادرش که خیلی دوستش دارد
زیبا کرمعلی مانتو زیباش را با شال , کیف و کفشش ست کرد
دکوراسیون کلینیک میترا ابراهیمی که با حضور همسرش افتتاح کرد
عکاسی بهاره رهنما در تراس زیبای ویلایش پر از گل های جذاب
روایت سید مرتضی حسینی از مهاجرت و فرار برادرش به شبکه های ماهواره ای
شباهت بی نظیر پسر« سرنا امینی» بلاگر معروف اینستاگرام به پدرش
کیک زیبای تولد «سحر ولدبیگی» که همسرش نیما فلاح انتخاب کرده
اکبر عبدی و همسر خیلی جوانش در جشن دندونی نوه دختری اش
درگذشت هوشنگ ابتهاج شاعرِ نامدار ایرانی در ۹۵ سالگی
طرز تهیه مرغ خوشمزه ایی که امیرحسین صدیق در جوکر پخت
تیپ کت و شلواری نیوشا ضیغمی هنگام پخش نذری روز عاشورا
ویو جذاب و رویایی خانه صبا راد از نمای تراس خانه اش
جشن تولد و سالگرد ازدواج پویان گنجی پسر فاطمه گودرزی
طبل نوازی روزبه حصاری بازیگر بچه مهندس ۳ در عزاداری محرم
ماجرای عجیب فحاشی به جواد رضویان به خاطر یک استوری
تیپ جذاب مریم ‌خدارحمی در روستای زیبای ماسوله
شوکه شدن کاربران از مهارت ورزشی تینا آخوندتبار بازیگر
چهره جوان افسانه بایگان در ۶۱ سالگی کنار پسرش در امریکا
آربیتراژ چیست؟
پخت نذری سارا صوفیایی و همسرش امیرحسین شریفی در هیئت اصفهان
ویدیو پربازدید از سوتی عجیب دکتر مرتضی حیدری گوینده خبر ساعت ۱۴
قابی غم انگیز از ابراهیم اشرفی و پسرش در دومین سالگرد فوت ماه چهره خلیلی