اعتراض بازار تهران به توافق شورای اصناف

تاریخ نشر :چهارشنبه 14 جولای 2010 مشاهده : 233
اعتراض بازار تهران به توافق شورای اصناف اخبار گوناگون
اعتراض بازار تهران به توافق شورای اصناف این قصه در فصل‌های کوتاه ادامه پیدا کرد به طوریکه در نخستین روز پس از اعتراض اصناف به رویکرد ما لیاتی دولت سر پرست معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی افزایش ۷۰ درصدی مالیات اصناف را منتفی اعلام کرد و پس از آن تهران به تعطیلات رفت. با […]

اعتراض بازار تهران به توافق شورای اصناف
این قصه در فصل‌های کوتاه ادامه پیدا کرد به طوریکه در نخستین روز پس از اعتراض اصناف به رویکرد ما لیاتی دولت سر پرست معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی افزایش ۷۰ درصدی مالیات اصناف را منتفی اعلام کرد و پس از آن تهران به تعطیلات رفت.

با وجود پایان یافتن تعطیلات بازار تهران همچنان در تعطیلی به سر می‌برد.

به گزارش «خبر آنلاین»، بازار تهران آرامش ندارد. گروه وسیعی از بازاریان تهران در واکنش به رویکرد مالیاتی دولت سیاست قهر پیش گرفته‌اند تا قصه بازار و اعتراض آنان بار دیگر دربرگ‌های تاریخ ایران به ثبت برسد. بر اساس اخبار انتشار یافته تا لحظه انتشار این گزارش با وجود پایان یافتن تعطیلات ۴ روزه پایتخت، بازار تهران هنوز هم در تعطیلی به سر می‌برد. گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که از ۴ سوی بزرگ تا ۴ سوی کوچک یا به عبارتی دیگر حد فاصل سبزه میدان تا خود بازار تهران غرق در تعطیلی است و فقط برخی از واحد‌های صنفی حاشیه این مسیر مشغول به فعالیت هستند.

« برای خرید و فروش به بازار نیامده ایم فقط آمدیم تا به کار هامان برسیم. به هر حال دفتر کارمان است.» یکی از فعالان بازار علت حضور خود در بازار به این شکل توضیح داد تا نمایان شود بازار تهران روز سه شنبه تعطیل خواهد بود. گفتنی است بازاریان در واحد‌های صنفی خود روز سه شنبه در واحد‌های صنفی خود حضور یافته‌اند اما خرید و فروشی را انجام نمی‌دهند و فقط با تلفن به پیگیری امور خود فعالند تا به این شکل بانگ اعتراض خود را به گوش دولتمردان برسانند. راسته پارچه فروشان نیز که در میان نخستین گروه اعتراض کنندگان به رویکرد مالیاتی دولت قرار داشتند همچنان یکی از اصلی ترین حلقه اعتراض به دولت را به خود اختصاص داده‌اند. علی.م که پدرش از شناخته شده ترین تجار پارچه ایران است و خود نیز در کنار پدر راه تجارت پیش گرفته است ضمن تاکید بر این امر که بازار پارچه تا مشخص نشدن تکلیف مالیات تعطیل است، می‌گوید: « بازار پارچه که تعطیله. دامنه اعتراض همچنان ادامه داره. »

شنیده‌ها در بازار تهران همچنین حکایت از این دارد که اعتراض به رویکرد مالیاتی که از هفته گذشته آغاز شده است و در روز میانی هفته جاری وارد فاز تازه‌ای شده است، همچنان ادامه خواهد داشت چرا که در اقدامی تازه برخی بازاریان تصمیم به قطع برق یکی از راسته‌های معروف بازار تهران گرفته‌اند تا اعتراض خود را نمایان تر کنند.

اینکه قصه اعتراض بازاریان به این شکل به رویکرد مالیاتی دولت تا کی ادامه خواهد پیدا کرد مشخص نیست اما آغاز این قصه را باید از حدود دو هفته پیش دانست. بازاریان در حال حاضر به رویکردی اعتراض می‌کنند که کم تر از پانزده روز پیش نماینده آنان به عنوان رییس شورای اصناف بر سر آن با دولتمردان به توافق رسیده بود و در آن زمان نیز هیچ گونه صدای اعتراضی از اردوگاه آنان گوش جامعه را پر نکرد.

در حالی که رییس شورای اصناف به توافق مالیاتی لازم با مسئولان ذیربط دست پیدا کرده بود، نایب رییس نخست پارلمان صنفی کشور نخستین فردی بود که از اقدامات یکجانبه سازمان امور مالیاتی انتقاد کرد: « آن زمان که دولت و سازمان امور مالیاتی خود، مالیات‌ها را وصول می‌کردند، سالانه هشت تا ۱۰ درصد مالیات تعیین می‌کردند و با اتحادیه‌ها به توافق می‌رسیدند ولی اکنون با اعلام اخذ مالیات ۷۵ تا ۸۰ درصدی به مجامع استان‌ها، یک شوک ناگهانی را به اصناف تحمیل کرده‌اند. »

هنوز زمان زیادی از این اظهارات جلال الدین شکریه نگذشته بود که رییس شورای اصناف کشور نیز وارد میدان شد و لب به اعتراض گشود: « زمانی که به ما اعلام کردند مالیات سال ۸۷ اصناف افزایش یافته است، سوال کردیم که این رقم چه‌قدر است؟ ‌به ما گفتند: ۷۵ درصد و وقتی پرسیدیم که چند درصد این مالیات مربوط به غیر اصناف است؟ اعلام کردند ۱۵ درصد که آن هم شامل حال پزشکان، داروخانه‌ها، وکلا و شرکت‌های حمل و نقل است. »

قاسم نوده فراهانی، رییس شورای اصناف کشور با وجود انتقاد‌هایی که رویکر مالیاتی دولت داشت عنوان کرد امسال چه توافق بشود، چه نشود، اصناف مالیات خود را طبق برنامه و بر اساس اظهارنامه‌های مالیاتی خود می‌پردازند وهر مؤدی هم موظف است طبق قانون اظهارنامه‌اش را تا پایان تیرماه ۸۹ ارائه دهد.

این قصه در فصل‌های کوتاه ادامه پیدا کرد به طوریکه در نخستین روز پس از اعتراض اصناف به رویکرد ما لیاتی دولت سر پرست معاونت توسعه بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی افزایش ۷۰ درصدی مالیات اصناف را منتفی اعلام کرد و پس از آن تهران به تعطیلات رفت.

خبر توافق بر سر مالیات اصناف در حالی پیش از تعطیلات هفته گذشته تهران بر روی خروجی خبرگزاریها قرار گرفت که در نخستین روز‌های هفته جاری اخبار منتشر شده از بازار تهران حاکی از تعطیلی بزرگ ترین مرکز تجاری ایران داشت. زمانی می‌توان به واقعیت این موضوع پی برد که وزیر بازرگانی برای رفع مشکل مالیاتی اصناف به شخصه وارد میدان شد و در روز دو شنبه هفته جاری دستور داد تا در محل این وزارتخانه با حضور نمایندگان وزارت بازرگانی، سازمان امور مالیاتی، شورای اصناف، سازمان‌های صنفی کشور و جامعه اسلامی اصناف و بازاریان تهران تشکیل شود.

این جلسه که درست در روزی که از سوی دولت روز تعطیل عنوان شده بود حدود ۵ ساعت به طول انجامید در نهایت توافقی را به همراه داشت مبنی بر اینکه میزان مالیات اصناف نسبت به مالیات قطعی سال ۸۷ به میزان ۱۵ درصد افزایش پیدا کند.

این توافق نیز پایان قصه اعتراض بازاریان به رویکرد مالیاتی اصناف نبود چه آنکه درست یک روز پس از این توافق بازار تهران همچنان در تعطیلی به سر می‌برد و حتی دامنه اعتراض نیز همانطور که به آن اشاره شد افزایش پیدا کرده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد، بازار تهران اساسا با توافق‌ها شورای اصناف به مواجهه برخواسته است. گمانه‌ای که شائبه سیاسی بودن تحرکات اخیر بازار را تقویت می‌کند. در این صورت بار دیگر بازخوانی ریشه اختلاف انجمن اسلامی بازار با شورای اصناف که از سوی برخی بازاریان کهنه کار متهم به دولتی بودن می‌شود، بر مساله این روزهای بازار غلبه می‌کند. ریشه‌ای که از کاهش سهم دهی دولت به تشکل‌های ریشه دار اصولگرایان در بازار حکایت دارد.

اما یکی از فعالان شناخته شده بازار که نخواست نامش فاش شود، این اعتراض را فارغ از دخالت رویکرد سیاسی می‌داند و می‌گوید: « بازار دست به یک اعتراض صنفی زده است و اصلا زمینه سیاسی برای این موضوع وجود ندارد. » او اعتقاد دارد اصناف و بازاریان به دلیل اینکه در دوره رکود سنگین اقتصادی، فعالیت خاصی انجام نداده‌اند، نمی‌توانند با این رویکرد مالیاتی دولت کنار بیایند. این فعال بازار می‌گوید تطیلی بازار در اعتراض به رویکرد مالیاتی دولت است و مسئولان مالیاتی باید بپذیرند که بازاریان باید متناسب با عملکردشان مالیات پرداخت کنند.

بازاریان رویکردی را اتخاذ کرده‌اند که کمتر از دوسال پیش نیز توسط آنان و در واکنش به طرح مالیات بر ارزش افزوده صورت پذیرفته بود و در نهایت رییس دولت را مجاب کردند تا اجرای این طرح را به تعویق بیندازد. سابقه چنین مواجهه‌هایی میان بازار و دولت بیانگر این است که غالبا دولت عقب نشینی کرده تا بازاریان پیروز میدان نام بگیرند.

2010-07-14 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
۴ بازیگر معروف زن در نقش معتاد از لیلا زارع تا مهتاب کرامتی
هنرمندان فرزند طلاق از بهرام افشاری تا مهرآوه شریفی نیا
مراسم تشییع پیکر مرحوم پرویز پورحسینی با حضور خانواده و هنرمندان
تصویر جدید امیرخسرو عباسی همسر بهاره رهنما در باغ لواسان
عکسی که ساره بیات به مناسبت تولد بهاره رهنما منتشر کرد
چهره جدید مانی رحمانی نوجوانی جواد جوادی در بچه مهندس
نعیمه نظام دوست در جشن تولد بهاره رهنما
جشن تولد آزاده نامداری که به اصرار دخترش برگزار شده
روایت حامد فخری زاده ، فرزند شهید فخری‌زاده درباره جزئیات ترور
مروارید شهریاری همسر اول بابک جهانبخش عکس پسرش را منتشر کرد
عکس های مدلینگ هانا نوه زیبای محمود پاک نیت
فیلمی که الهام حمیدی به مناسبت جشن تولدش منتشر کرد
شوخی بهاره رهنما در شام ایرانی , کلا ۲ بار شوهر کردم
منوچهر هادی کارگردان سریال عاشقانه در پشت صحنه با خانم های چشم بادومی‌
جمعه گردی بهاره رهنما و همسرش امیرخسرو عباسی در باغ لواسان
گریه های گوهر خیر اندیش به خاطر درگذشت پرویز پورحسینی
آخرین پیام صوتی زنده یاد پرویز پورحسینی برای روشنک گرامی
محمدرضا علیمردانی مجری و بازیگر با همسر و دخترش سارا
صبا راد در کافی شاپ ساحلی استانبول ترکیه
تصاویر جالب از تفریح گلاره عباسی در کوههای پر از برف
بهاره رهنما و دوستانش با چادر گل گلی در حرم امام رضا
هانیه غلامی و مادرش لادن سلیمانی در پاساژ لاکچری تهران
همایون شجریان و یاسمین دخترش به همراه مادرش
زنده یاد کامبوزیا پرتوی و همسرش نسرین مرادی
سمیرا حسن پور با همسرش سامان سالور در سفر گرجستان
حضور زنده یاد پرویز پورحسینی در خندوانه رامبد جوان
پریا پرتوی فرد همسر بابک جهانبخش سوار بر پاراسل در کیش
درگذشت پرویز پورحسینی بازیگر مطرح سریال بچه مهندس
جزئیات شهادت محسن فخری زاده از زبان کارشناس مسائل امنیتی
شباهت جالب حسین یاری بازیگر سریال عاشقانه و دخترش
کیک تولد خاص و متفاوت داریوش فرهنگ در ۷۳ سالگی اش
تغییر چهره محمدحسن معینی بازیگر سریال دل
شبنم مقدمی عکس جالبی از شوهر و مادر شوهرش منتشر کرد
چهره پرنسس دایانا و عیوب ظاهری اش از نظر خودش
عکس مرد جنجالی با شش زن باردارش در عروسی یک بازیگر
تصویر جدید مهدی پاکدل بعد از ازدواج با رعنا آزادی ور
عکس جدید دوقلوهای پایتخت سارا و نیکا فرقانی در خارج از کشور
پسر جوان کرجی خواهر ۳۲ ساله اش را با ۲۵ ضربه چاقو کشت
معروف ترین بازیگرانی که کرونا گرفتند از محسن تنابنده تا رضا گلزار
بازیگران معروف آذر ماهی از بهاره رهنما تا الهام حمیدی
بازیگران دهه ۷۰ در گذر زمان از آرش نادی تا مهدی باقر بیگی
محمود پاک نیت با نوه اش هانا به همراه پسر و عروسش
تغییر چهره نیوشا ضیغمی بعد از عمل زیبایی جدید
تبریک تولد ساره بیات و خواهرش سروین برای پدرشان
کمدین خندوانه امیر کربلایی زاده کرونا گرفت
۶ کمدین معروف ایرانی از رضا عطاران تا علیرضا خمسه
عکس های جشن تولد لیلا بلوکات در کنار بازیگران از سرنوشت
تعجب شاهرخ استخری از ژست دخترش نبات موقع عکس گرفتن
خاطره شیرین نعیمه نظام دوست از اولین دیدار با امیر خسرو عباسی
حامد بهداد در مراسم خاکسپاری چنگیز جلیلوند
logo-samandehi