افشاگری‌های یک مقام افغان از فرودگاه‌های آمریکا در مرزهای ایران

تاریخ نشر :چهارشنبه 14 آوریل 2010 مشاهده : 311
افشاگری‌های یک مقام افغان از فرودگاه‌های آمریکا در مرزهای ایران اخبار گوناگون
بر اساس بررسی و تحقیقاتی که در ولایت هلمند از سوی ارگان‌های مختلف صورت گرفته است، کل نیروهای طالبان ۱۲۸ گروه ۱۰ نفری هستند و در مجموع از ۲۰۰۰ شبه نظامی تجاوز نمی‌کنند که سلاح‌های آنها اغلب از نوع سبک مانند “کلاشینکوف ” و “دوشکا ” است. فارس: یک مقام آگاه افغان از تحرکات نظامی […]

بر اساس بررسی و تحقیقاتی که در ولایت هلمند از سوی ارگان‌های مختلف صورت گرفته است، کل نیروهای طالبان ۱۲۸ گروه ۱۰ نفری هستند و در مجموع از ۲۰۰۰ شبه نظامی تجاوز نمی‌کنند که سلاح‌های آنها اغلب از نوع سبک مانند “کلاشینکوف ” و “دوشکا ” است.
فارس: یک مقام آگاه افغان از تحرکات نظامی از جمله ساخت فرودگاه‌های زیر زمینی، انبارها و چاه‌های بتنی توسط نظامیان آمریکایی و انگلیسی در ولایت هلمند خبر داد.

یک منبع آگاه که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود، ولایت هلمند را پروژه‌ای برای انگلیس و آمریکا دانست و اظهار داشت: کشورهای خارجی که در ولایت هلمند حضور دارند تصویر غیر واقعی از این ولایت به جهانیان و مردم افغانستان ارائه کرده‌اند.

به گفته این منبع که مدت چهار سال در این ولایت مشغول به کار بوده است، تصویری که از ولایت هلمند ارائه شده یک تصویر سیاسی برگرفته از اهدافی است که این کشورها برای فراتر از مزرهای افغانستان دارند.

* استقرار ۹ هزار سرباز انگلیسی و ۱۲ هزار آمریکایی در برابر ۲۰۰۰ شبه نظامی در هلمند

وی گفت: بر اساس بررسی و تحقیقاتی که در ولایت هلمند از سوی ارگان‌های مختلف صورت گرفته است، کل نیروهای طالبان ۱۲۸ گروه ۱۰ نفری هستند و در مجموع از ۲۰۰۰ شبه نظامی تجاوز نمی‌کنند که سلاح‌های آنها اغلب از نوع سبک مانند “کلاشینکوف ” و “دوشکا ” است.

این منبع آگاه تصریح کرد: در برابر این تعداد نیروی طالبان، ۹هزار نظامی انگلیسی و ۱۲ هزار نظامی آمریکایی با پیشرفته ترین سلاح و امکانات نظامی در هلمند مستقر هستند.

به گفته وی، با این حال کسی باور نخواهد کرد که نیروهای انگلیسی و آمریکایی از مقابله با طالبان عاجز مانده‌اند، زیرا طالبان در مقایسه با نظامیان آمریکایی و انگلیسی هیچ امکاناتی در اختیار ندارد.
وی در مورد منابع مالی طالبان در هلمند گفت: منابع مالی طالبان در این ولایت عبارتند از جمع آوری “عشر ” از محصولاتی مانند تریاک، جمع آوری مالیات و نیروگاه برق “کجکی “.

وی سد کجکی را با توانایی تولید ۶۰ مگاوات برق، منبع مهم مالی طالبان بیان کرد و گفت: مخارج این نیروگاه برق توسط دولت افغانستان تامین می شود اما پول برق مصرفی مردم توسط طالبان جمع آوری می شود که این پول مبلغ هنگفتی می شود.

به باور وی این نیروگاه برق تبدیل به یک منبع پر درآمد برای طالبان شده است.

* مارجه روزانه در کنترل نیروهای دولتی و شبانه در کنترل طالبان است

این مقام آگاه افغان در ادامه با اشاره به عملیات “مارجه ” گفت: عملیات مارجه یک حمله نمایشی بیش نبود و این حمله در تبانی با طالبان صورت گرفت، زیرا قبل از عملیات نیروهای خارجی به آنان خبر دادند که باید آنچه را که در مارجه دارند به مناطق دیگری از ولایت هلمند منتقل کنند و این منطقه را برای مدتی ترک کنند.

وی تصریح کرد: در حین این عملیات، بارها مردم مشاده کرده‌اند که نیروهای خارجی همراه با فرماندهان طالبان یک جا در کوچه پس کوچه های مارجه گشت و گذار می‌کنند.

وی اظهار داشت: در زمانی که گفته می شد عملیات جریان دارد، نه جنگی وجود داشت و نه طالبان مورد حمله قرار می گرفتند، فقط تعدادی بالگرد نیروهای خارجی با پروازهای نمایشی به مردم چنین وانمود می کردند که گویا در صحنه جنگ قرار دارند و تعدادی از تانک های آنان گرد و خاک به پا می کردند.

وی اذعان کرد: مارجه روزانه در کنترل نیروهای دولتی و شبانه در کنترل طالبان است و طالبان کسانی را که در طول روز با مقامات دولتی در تماس باشند در شب مواخذه می کنند.

*تبانی طالبان و نیروهای خارجی در ولایت هلمند

به باور وی اوضاع در مارجه و در مجموع در ولایت هلمند چنین نشان می‌دهد که طالبان و نیروهای خارجی در این ولایت در تبانی با هم کار می‌کنند و زمانی هم که جنگی میان آنان رخ می دهد به دلیل عدم توافق در مورد برخی مسائل است.

این منبع آگاه افزود: مردم در کل ولایت هلمند و به خصوص مارجه بر این باروند که نیروهای خارجی برای تامین امینت هلمند در این ولایت حضور ندارند بلکه برای اهداف و مقاصد دیگری به این منطقه وارد شده‌اند.

وی معتقد است: هلمند از آن جهت برای آمریکا و انگلیس اهمیت دارد که این منطقه در نزدیکی دو کشور ایران و پاکستان قرار دارد و هدف اصلی این نیروها نه هلمند و طالبان بلکه نزدیک شدن به ایران و تحت کنترل گرفتن مناطق مرزی پاکستان است.

* ساخت فرودگاهها و انبارهای بتنی زیرزمینی در ولایت هلمند توسط انگلیس و آمریکا

وی در مورد پایگاه های نظامی مستقر در این ولایت گفت: در ولایت هلمند منطقه ای است بنام “شورابک ” که پایگاه نیروهای انگلیسی در آن قرار دارد و مساحت آن نزدیک به ۱۲۰۰ کلیومتر مربع است که در زمان احداث آن که چهار ماه طول کشید، در مجموع ۶۰ هزار نیروی انسانی مشغول به کار بودند.

وی افزود: نیروهای انگلیسی در این منطقه چاه هایی عمیقی به عمق ۶۰ متر حفر کرده اند و آنها را بتون ریزی کرده اند.

وی به وجود فرودگاه نظامی در این پایگاه اشاره کرد و گفت: در این پایگاه هواپیماهای نظامی فرودگاه های زیر زمینی دارند و در زمان فرود به فرودگاه زیر زمینی وارد می شوند.

این منبع آگاه در توضیح بیشتر افزود: یک بار وارد این پایگاه شده ام و شاهد بودم که هواپیماهای نظامی از زیر زمین خارج می شدند و بعد از طی مسافت کوتاهی روی خط “ران وی ” به پرواز در می آمدند و همچنین در زمان فرود این هواپیماها به زیر زمین می رفتند.

این منبع آگاه در ادامه از انبارهای بتنی این پایگاه خبر داد که در اعماق زمین ساخته شده‌اند و اظهار داشت: این انبارها در عمق حدوداً ۳۰ متر احداث شده‌اند و روی آنها کانتینر و چادر قرار داده شده تا وانمود شود که چیزی در محل نیست.

وی تحرکات در ولایت هلمند را حیران کننده توصیف کرد و گفت: فعالیت های نظامی و زیر بناهای نظامی که امروز در هلمند احداث شده اند و یا در حال احداث هستند دو هدف عمده انگلیس و آمریکا را می رساند، اول این که نیروهای خارجی با چنین مصارف هنگفتی هیچ گاه قصد خارج شدن از افغانستان را ندارند و دوم این که هدف از احداث چنین ساختارها و دژهای نظامی، عده ای محدود به نام طالبان نیست، بلکه آنان مقاصد دیگری از این ساخت و سازها دارند.

* پروژه‌ ولایت هلمند برای فعالیت برون مرزی بویژه ایران کلید خورده است

این مقام آگاه افغان خاطرنشان کرد: نیروهای آمریکایی نیز در منطقه‌ای به نام “گرمسیر ” در ولایت هلمند در حال ایجاد چنین پایگاهی هستند.

وی گفت: هلمند در حالی که یک ولایت درجه ۲ است، ماهانه ۱۰۰ هزار دلار بودجه عملیاتی دارد در حالی که این بودجه برای دیگر ولایات مانند غزنی فقط ۳۰ هزار دلار است.

به گفته وی، هلمند یک پروژه است نه یک ولایت نا آرام و با ولایت هلمند مانند یک دولت معامله می شود.

این منبع آگاه افغان معقتد است که جنگی در هلمند وجود ندارد بلکه این ولایت از امنیت کامل برخوردار است و پروژه هلمند برای فعالیت برون مرزی به خصوص ایران راه اندازی شده است و تمامی جنگ ها ساختگی و برای توجیه حضور آنان است.

وی تاکید کرد: خارجی‌ها تبلیغات دروغین و تصویری غیر واقعی از وحشیگری‌های طالبان در هلمند را منتشر می‌کنند تا هیچ خبرنگاری جرئت رفتن به هلمند را نداشته باشد.

وی در مورد کشته شدن “اجمل نقش بندی ” خبرنگار افغان در این ولایت گفت: اجمل نقش بندی به جرم دست یافتن به یک سلسله حقایق که بین طالبان و نیروهای خارجی وجود داشت کشته شد.

این منبع به نقل از کسانی که در آن محل زندگی می‌کنند، گفت: اجمل نقش بندی پس از این که در نشست میان طالبان و نیروهای انگلیسی حضور یافت و نظامیان انگلیسی دریافتند که ممکن است وی دست به افشاگری بزند، توسط طالبان سربریده شد.

فرودگاه شورابک در هلمند که پیشتر توسط انگلیسی ها به منظور ماموریت های لجستیکی ساخته شده بود تدریجا در انتقال مواد مخدر از افغانستان به اروپا مورد استفاده قرار گرفته است. پس از عملیات مارجه این فرودگاه در اختیار نیروهای آمریکایی قرار گرفته که ممکن است ماموریتهای عملیاتی و امنیتی نیز به آن داده شود.

2010-04-14 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
عاشقانه های محمدرضا گلزار و حسین یاری در گیسو
جدیدترین عکس الهام‌ طهموری در شرم
سلفی جالب دختر پریا پرتوی فرد و پسر بابک جهانبخش
عکس نیما کرمی و پسرش در آخرین آذر قرن
خاطره بامزه بهاره رهنما از اولین روزهای آشنایی با همسر سابقش
عکس الهام‌ پاوه نژاد و خواهرش و شباهت عجیب آنها به یکدیگر
صحبت های حدیث فولادوند بعد از ابتلا به کرونایی شدنش
گفتگو با فرزندان شهید محسن فخری زاده درباره ترور و زندگی ایشان
زنده زنده سوختن پدر و پسر تهرانی در حمام
مهدی مهدوی‌کیا و مهرداد میناوند در مراسم عروسی یحیی گل ‌محمدی
لایو مریم معصومی و پاسخ به سوالات شخصی خانم بازیگران
تیکه مریم امیرجلالی به بهاره رهنما : چکار کردی ۲ تا شوهر پیدا کردی
گفتگو با پردیس پورعابدینی ۲۰ ساله راضیه در سریال آقازاده
مهتاب جامی مژگان بچه مهندس ۲ همراه با حیوان خانگی سفیدش
چهره جدید و تغییر کرده مهران غفوریان در کنار همسرش
لاغری زیاد رضا گلزار در جوانی کنار ماشین لاکچری اش
ساره بیات بازیگر دل و خواهرش سروین همسر رضا قوچان نژاد
کیسان دیباج و دارا حیایی در جشن تولد ۳۶ سالگی لیلا بلوکات
مصرف اشتباه دارو رشد مو و عوارض عجیبش روی چند کودک
عکس های قبل و بعد لاغری یک خانم برای انتقام از نامزد سابقش
هانیه غلامی و پدرش همراه با همسر و مادر بازیگرش
جدیدترین سلفی هانیه توسلی بازیگر سریال گیسو
چهره جدید نیکی کریمی بسیار جدی و با جذبه
شکلک کودکانه منوچهر هادی به خواسته دخترش سوفیا
چالش جدید فریبا طالبی بازیگر و همسرش امیرحسین صدهزاری
رونمایی ملانیا ترامپ از آخرین دکوراسیون کریسمس در کاخ سفید
فرزندان علی پروین , محمد , لادن و لیدا در رستوران
صحنه وحشتناک خفت گیری و کتک زدن زن تنها در خیابان
تغییر چهره بهاره افشاری بازیگر زن ایرانی با استایل پاییزی
پوشش عجیب هری استایلز بازیگر هالیوودی سوژه شد
پیمان معادی و مادر سرزنده اش در اکران فیلم ناگهان درخت
دلتنگی روزبه حصاری برای یک فنجان قهوه داغ و خنده از ته دل
عکس دو نفره کیسان دیباج و مونا کرمی در پشت صحنه از سرنوشت
چهره جدید سیاوش خیرابی بعد از ۹ ماه قرنطینه خانگی
عکس جالبی که محسن کیایی بازیگر هم گناه ۴ صبح گرفت
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
شهرهای قرمز کرونا از روز شنبه ۱۵ آذر
استایل شیک و ساده‌ پانته آ پناهی ها بازیگر کرگدن
عکس جدید نسرین نصرتی و همسرش در پاییز
ماجرای انگشتر حاج قاسم در وسایل یک شهید چه بود؟ 
حرکت زیبای ارسلان قاسمی و نیما شاهرخ شاهی در روزهای کرونایی
خاطره جالب احسان علیخانی با آریا عظیمی نژاد در سرویس بهداشتی
ست لباس قرمز بهنوش طباطبایی بعد از ازدواج همسر سابقش
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
logo-samandehi