جمعه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۲
درخواست تبلیغات

بهترین زمان تعویض لوازم یدکی خودرو چه زمانی است؟

تاریخ نشر :سه‌شنبه 21 نوامبر 2023 اشتراک:
تعویض لوازم یدکی اخبار گوناگون
دراین مطلب به بررسی بهترین زمان تعویض قطعات جلوبندی، موتوری و مصرفی خودرو پرداخته‌ایم . به نظر شما بهترین زمان جهت تعویض قطعات یدکی یک خودرو چه زمانی است؟ با ما همراه شوید .

یکی از مسئولیت‌هایی مهمی که صاحبان خودرو برعهده دارند، تضمین کارکرد مناسب و ایمن وسیله نقلیه است. تعمیر و نگهداری منظم کلید دستیابی به این موضوع است و بخشی از این تعمیر و نگهداری شامل اطلاع از زمان تعویض لوازم یدکی خودرو خواهد بود. اما بهترین زمان جهت تعویض قطعات یدکی یک خودرو چه زمانی است؟ در ادامه به بررسی بهترین زمان تعویض قطعات جلوبندی، موتوری و مصرفی خودرو پرداخته‌ایم.

بهترین زمان تعویض قطعات جلوبندی خودرو

جلوبندی خودرو به قسمت جلویی و زیرین گفته می‌شود که وظایف مختلفی مانند تعلیق یا هندلینگ خودرو در چاله‌ها، دست‌اندازها و پیچ‌های مختلف را برعهده دارد. سیبک‌ها، دستگاه تعلیق، اکسل، دستگاه فرمان، فنرها و کمک فنر ها، سگ دست، شغال دست، طبق یا سینی، میل تعادل و میله موجگیر از جمله قطعاتی هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

سیستم جلوبندی نقش بسیار مهمی را در حفظ تعادل خودرو برعهده دارد. در صورتی‌که خودروی شما در زمان عبور از مسیرهای ناهموار بازی می‌کند و تعادل کافی ندارد، می‌توان به آسانی تشخیص داد که زمان تعویض قطعات جلوبندی رسیده است و باید هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهید. برای اینکه بتوانید زمان تعویض قطعات جلوبندی را راحت‌تر تشخیص دهید، چند نشانه دیگر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشاهده ناهمگونی در آج‌های لاستیک؛

روغنی بودن قطعات مختلف جلوبندی؛

رانندگی آزاردهنده و بسیار خشک؛

شنیدن صداهای غیرعادی در زمان عبور از موانع؛

خراب بودن دستگاه تعلیق خودرو؛

وجود لرزش در فرمان خودرو.

عمر مفید سیستم جلوبندی هر خودرو حدود ۶ ماه است. البته باید در این بازه‌ زمانی، خودرو فعالیت مدوام روزانه داشته باشد. معمولا ماشین‌هایی که هر روزه از جاده‌ها و مسیرهایی ناهموار و خراب عبور می‌کنند، عمر کوتاه‌تری دارند؛ اما خودروهایی که مسیر حرکت آن‎ها مناسب است، عمر طولانی‌تر دارند. شما باید هر ۳ ماه یک‌بار جهت چک‌کردن و آچارکشی به تعمیرکار جلوبندی‌سازی مراجعه کنید. جلوبندی باید توسط تعمیرکار جلوبندی‌ساز تعمیر شود. اگر به تشخیص تعمیرکار، قطعات خودروی شما دارای علائمی خاصی باشد، جلوبندی به تعمیر نیاز دارد و باید خیلی سریع آن‌ را انجام دهید.

قطعات موتوری خودرو

بهترین زمان تعویض قطعات موتوری خودرو

بهترین زمان تعویض لوازم یدکی خودرو از نوع قطعات موتور به عواملی مختلفی مانند خودرو، نوع قطعه، نحوه استفاده از خود وسیله نقلیه و توصیه شرکت تولیدکننده بستگی دارد. اما در حالت کلی تعویض این قطعات به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

  • راهنمای شرکت تولیدکننده: معمولا هر شرکت‌ تولیدکننده‌ای در مورد بهترین زمان تعویض لوازم یدکی خودرو توصیه‌های خاص خود را دارد که در داخل دفترچه راهنمای خودرو درج می‌شود.
  • شرایط محیطی: شرایط محیطی و آب و هوایی می‌تواند در زمان تعویض قطعات یدکی خودرو نقش داشته باشد. بر اساس شرایط آب و هوایی خیلی گرم یا خیلی سرد، بعضی از قطعات به زمان تعویض کمتری یا برخی دیگر باید بعد از گذشت بازه زمانی طولانی‌تری تعویض شوند.
  • نشانگرها: برای اینکه زمان تعویض یک قطعه موتور به اطلاع صاحب آن برسد، برای آن نشانگرهایی تعبیه شده است. در صورتی‌که این نشانگرها چراغ خاصی را نشان دهند، قطعات به تعویض نیاز دارند.
  • استاندارد خاص: برخی از قطعات موتوری عمر کارکرد مشخصی دارند؛ بر این اساس بعضی از آن‌ها باید در زمان مشخصی بر مبنای طی کردن مسافتی خاص باید تعویض شوند.

به احتمال زیاد شما هم مانند بیشتر افراد برای تعویض قطعات موتوری توصیه شرکت تولیدکننده را در نظر داشته باشید. اما اگر به هر دلیلی به وضعیت خاصی در خودروی خودتان مشکوک بودید، در اسرع وقت به نزدیک‌ترین تعمیرگاه مراجعه کنید تا مشکل شما برطرف شود.

تعویض قطعات مصرفی خودرو

بهترین زمان تعویض قطعات مصرفی خودرو

قطعات مصرفی نقش بسیار مهمی در کارکرد خودرو برعهده دارند؛ اما این قطعات طول عمر مشخصی دارند و باید در بازه زمانی مشخص تعویض شوند. لوازم مصرفی خودرو بسیار زیاد هستند که از جمله آن‌ها می‎توان به لاستیک، باتری، فیلتر هوا، فیلتر روغن، تسمه تایم، لنت ترمز، روغن ترمز، تسمه دینام، شمع، ترموستات اشاره کرد. قطعا طول عمر همه این قطعات یکسان نیست و هر یک از آن‌ها عمر خاصی دارند.

معمولا در داخل دفترچه همراه هر مدل خودرویی، لیست قطعات مصرفی به همراه طول عمر آن‌ها درج شده است. اگر همین الان به دفترچه خودروی خودتان نگاه کنید، زمان تعویض لوازم مصرفی بر اساس بازه زمانی یا مسافت طی شده نوشته شده است. پس بهترین زمان تعویض لوازم یدکی خودرو از نوع قطعات مصرفی توسط خود شرکت تولیدکننده مشخص می‌شود. در ادامه زمان تعویض برخی لوازم مصرفی بررسی شده است.

  • لاستیک: تعویض به‌موقع لاستیک در ایمنی و حفظ جان سرنشینان اهمیت زیادی دارد. طول عمر لاستیک بر اساس کارکرد خودرو مشخص می‌شود؛ حتی در صورت کارکرد کم هم لاستیک‌ها باید بین ۴ الی ۵ سال تعویض شوند.
  • باتری خودرو: بدون باتری، امکان راه‌اندازی خودرو و استفاده از امکانات آن وجود ندارد. بر اساس نظر متخصصین، باتری هر ۲ یا ۳ سال یک‌بار نیاز به تعویض دارند.
  • فیلتر هوا: فیلتر هوا از ورودی ذرات گردوغبار به داخل خودرو جلوگیری می‌کند. اما این قطعه بعد از گذشت زمان مشخص، کثیف می‌شود و باید پس از گذشت ۱۰ تا ۲۵ هزار کیلومتر آن را تعویض کرد.
  • تسمه تایم: در صورتی خرابی و پاره‌شدن تسمه تایم، سوپاپ‌ها کج می‌شوند و منجر به ضررهای مادی زیادی می‌شوند. با توجه به کیفیت تسمه تایم باید بین ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر آن را تعویض کرد.
  • روغن موتور: تعویض روغن موتور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سیاه شدن، کیفیت پایین و همچنین بوی سوختگی از جمله نشانه‌هایی برای تعویض روغن خودرو هستند. روغن خودرو باید بین ۳ تا ۱۰ هزار کیلومتر مسافت تعویض شود.
  • لنت ترمز: سیستم ترمز خودرو به‌صورت مستقیم با جان سرنشینان آن ارتباط دارد؛ پس باید نسبت به عملکرد صحیح آن مطمئن باشید. لنت ترمز باید با توجه به کیفیت آن و نوع رانندگی، بین ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر تعویض شود.

بهترین لوازم یدکی خودرو از مستریدکی تهیه کنید

تا اینجا با بهترین زمان تعویض لوازم یدکی خودرو آشنا شدید؛ اما با توجه به مواردی که گفته شد، احتمالا قصد داشته باشید، برخی از قطعات خودرو خودتان را تعویض کنید. برای خرید بهترین لوازم یدکی فروشگاه اینترنتی مستریدکی را فراموش نکنید. شما به هر نوع قطعه‌ای شامل قطعات موتوری، جلوبندی و مصرفی نیاز داشته باشید، در سریع‌ترین زمان ممکن برای‌تان ارسال می‌شود. کلیه لوازم فروشگاه آنلاین مستریدکی از نمایندگی‌های رسمی برندهای داخلی و خارجی تهیه می‌شود. پس همین الان با خیال راحت خرید خودتان را انجام دهید.

گردآوری:
اخبار مرتبط:
فیلم پرشین وی
آرون گروپ
آرون گروپس