تنها راه پیش‌بینی زلزله

تاریخ نشر :پنج‌شنبه 13 مه 2010 مشاهده : 276
تنها راه پیش‌بینی زلزله اخبار گوناگون
تنها راه پیش‌بینی زلزله این محقق با بیان اینکه ژاپن ده‌ها برابر زلزله‌خیزتر از ایران است خاطرنشان کرد: ژاپن با استفاده از این روش نه تنها خسارات ناشی از زلزله را کاهش داده بلکه با وجود دارا بودن ۵۵ رآکتور تاکنون فجایع هسته‌ای در این کشور رخ نداده است. رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد […]

تنها راه پیش‌بینی زلزله
این محقق با بیان اینکه ژاپن ده‌ها برابر زلزله‌خیزتر از ایران است خاطرنشان کرد: ژاپن با استفاده از این روش نه تنها خسارات ناشی از زلزله را کاهش داده بلکه با وجود دارا بودن ۵۵ رآکتور تاکنون فجایع هسته‌ای در این کشور رخ نداده است.

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه تنها راه پیش‌بینی زمان وقوع زلزله محاسبه زمان بروز موج عرضی و طولی امواج زلزله است، گفت:

به نوشته «همشهری»، این دو موج با تاخیر زمانی چند ثانیه‌ای به‌دنبال هم رخ می‌دهد که ژاپن با استفاده از این روش موفق به کاهش خسارات ناشی از زلزله شده است. به گزارش خبرنگار مهر، دکتر بهرام عکاشه در همایش چالش‌های کلانشهر تهران، جغرافیا، ژئوفیزیک و ژئولوژی را از جمله علوم مربوط به زمین دانست و افزود: جغرافیا و ژئولوژی مربوط به بسترهای بیرونی زمین و ژئوفیزیک مطالعه در اعماق زمین است.

وی با اشاره به گسل‌های ایران اظهار داشت: دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی یعنی جایی که کلانشهر تهران در آن واقع شده است طبق مستندات علمی زلزله‌خیز است و اینکه گفته می‌شود لرزش‌های ایجاد شده ناشی از آزمایش‌ها یا حتی انفجارهاست واقعیت ندارد؛ چرا که تهران زلزله خیز بوده و خواهد بود.

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد، عامل زلزله‌خیز بودن کره زمین را حرارت درونی آن ذکر کرد و ادامه داد: متأسفانه کشور ما در خط زلزله قرار گرفته است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که جنوب ایران و شمال البرز از مناطق پر خطر هستند به‌گونه‌ای که در هزار سال گذشته زلزله‌های تاریخی در این نواحی رخ داده است.

عکاشه با اشاره به جزئیات پدیده زلزله خاطرنشان کرد: در موج اول، زلزله خفیف است؛ به‌گونه‌ای که ممکن است تراس‌های منازل فرو بریزد ولی در موج ثانویه که دارای موج‌های طولی و عرضی است خسارات احتمالی وارد می‌شود.

وی توضیح داد: در موج ثانویه ابتدا موج عرضی و پس از آن موج طولی زلزله می‌آید که قدرت موج طولی دو برابر موج عرضی است. پدر علم زلزله‌شناسی ایران با تاکید بر اینکه تاکنون علم نتوانسته زمان دقیق زلزله را پیش‌بینی کند، یادآور شد: تنها راهی که تاکنون بشر توانسته زمان زلزله را پیش‌بینی کند محاسبه زمان بروز موج عرضی و طولی است که با تاخیر زمانی چند ثانیه‌ای به‌دنبال هم رخ می‌دهد.

در حال حاضر این روش در ژاپن استفاده می‌شود و در این زمان اندک تمامی نیروگاه‌های هسته‌ای، رآکتورها و تاسیسات زیر بنایی دیگر متوقف می‌شوند.

این محقق با بیان اینکه ژاپن ده‌ها برابر زلزله‌خیزتر از ایران است خاطرنشان کرد: ژاپن با استفاده از این روش نه تنها خسارات ناشی از زلزله را کاهش داده بلکه با وجود دارا بودن ۵۵ رآکتور تاکنون فجایع هسته‌ای در این کشور رخ نداده است.

رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد با اشاره به زلزله‌های تاریخی ایران اضافه کرد: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که علاوه بر تهران در تبریز نیز در طول تاریخ زلزله‌هایی آمده که کاملا این شهر را با خاک یکسان کرده است. از این‌رو لازم است در سمینارهایی که در این زمینه برگزار می‌شود به بررسی چالش‌های کلانشهرهای دیگر چون شیراز، مشهد و تبریز نیز پرداخته شود.

عکاشه همچنین به زلزله‌خیز بودن کویر لوت اشاره کرد و گفت: حرکت شبه‌قاره هند باعث شکل‌گیری گسل جنوب غربی ایران شد که درصورت فعال شدن این گسل زلزله‌ای با قدرت ۸ ریشتر رخ خواهد داد.

وی تاکید کرد: با توجه به این واقعیت‌هاست که در جهان امروز ایمنی سازه‌های هسته‌ای بیش از پیش مهم است؛ چرا که مواد رادیواکتیوی که بر اثر تخریب احتمالی سازه‌های هسته‌ای در فضا منتشر می‌شود تا ده‌ها سال منطقه را آلوده می‌کند.

ثبت خردلرزه‌های پایتخت باتوسعه شبکه

رئیس مرکز مطالعات پیش نشانگرهای زلزله مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با اشاره به طرح‌های توسعه شبکه لرزه‌نگاری تهران اعلام کرد: با پوشش دستگاهی مناسب مناطق مختلف تهران، ثبت خرد‌زمین‌لرزه‌ها و شناسایی ساخت‌های زمین شناسی فعال که چشمه ایجاد زمین لرزه‌ها هستند، امکان‌پذیر می‌شود.

دکتر حاتمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شبکه لرزه نگاری دوره کوتاه تهران ۱۲ ایستگاه دارد که راه‌اندازی سیستم هشدار سریع و استفاده از آن به‌عنوان یک پیش نشانگر حداقل نیازمند نصب و راه‌اندازی ۵۰ ایستگاه دیگر است که در این مرحله راه‌اندازی و تجهیز حداقل ۲۰‌ایستگاه لرزه‌نگاری جدید پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: با ایجاد پوشش دستگاهی مناسب مناطق مختلف تهران، ثبت خرد زمین لرزه‌ها و شناسایی ساخت‌های زمین‌شناسی فعال که چشمه ایجاد زمین لرزه‌ها هستند، امکان‌پذیر خواهد شد.

برای بررسی میزان زلزله‌خیزی هر گستره، لازم است ایستگاه‌های لرزه نگار جدید مجهز به دستگاه‌های زلزله‌نگار رقمی دایر شوند تا در زمان بسیار کوتاهی اطلاعات به دست آمده را به مرکز لرزه‌نگاری کشوری ارسال کنند تا ضمن اطلاع رسانی دقیق و سریع رویداد زمین لرزه، فعالیت‌های حیاتی امداد و نجات به موقع صورت پذیرد.

2010-05-13 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
عکس جدید دوقلوهای پایتخت سارا و نیکا فرقانی در خارج از کشور
پسر جوان کرجی خواهر ۳۲ ساله اش را با ۲۵ ضربه چاقو کشت
معروف ترین بازیگرانی که کرونا گرفتند از محسن تنابنده تا رضا گلزار
بازیگران معروف آذر ماهی از بهاره رهنما تا الهام حمیدی
بازیگران دهه ۷۰ در گذر زمان از آرش نادی تا مهدی باقر بیگی
محمود پاک نیت با نوه اش هانا به همراه پسر و عروسش
تغییر چهره نیوشا ضیغمی بعد از عمل زیبایی جدید
تبریک تولد ساره بیات و خواهرش سروین برای پدرشان
کمدین خندوانه امیر کربلایی زاده کرونا گرفت
۶ کمدین معروف ایرانی از رضا عطاران تا علیرضا خمسه
عکس های جشن تولد لیلا بلوکات در کنار بازیگران از سرنوشت
تعجب شاهرخ استخری از ژست دخترش نبات موقع عکس گرفتن
خاطره شیرین نعیمه نظام دوست از اولین دیدار با امیر خسرو عباسی
حامد بهداد در مراسم خاکسپاری چنگیز جلیلوند
همسر اول و دوم مرحوم کامبوزیا پرتوی در مراسم خاکسپاری
فاطمه معتمدآریا در کنار همسر و پسرش
محمود پاک نیت و نوه اش هانا در کنار همسرش مهوش صبر کن
حمیرا ریاضی با همسرش علی اوسیوند در ترکیه
عکس جالب امیر آقایی و مهدی پاکدل در جوانی
کاوه سماک باشی قبل و بعد از ۴۰ کیلو کاهش وزن
تیپ جدید سیاوش خیرابی در پنت هاوس لاکچری اش
ناصر محمدخانی و همسر جدیدش در جشن تولد پسر ۲ساله اش
بردن آبروی دختر دانشجو در استان فارس توسط همکلاسی شیطانش
تشییع پیکر ‌چنگیز جلیلوند استاد دوبله با حضور تعداد محدودی از هنرمندان
حرکت جالب محمدرضا گلزار در بیلیارد چجوری امکان داره
تصاویر جالب از گذر زمان بازیگران معروف, هومن سیدی و هانیه توسلی
تصاویر جدید سانیا سالاری در پشت صحنه سریال عاشقانه ۲
ویدیو کمتر دیده شده از ساره بیات درباره خیانت به زنان
عکس یهویی آرتا پسر بابک جهانبخش در مسافرت
۷ زوج بازیگر جوان در سینمای حرفه ایی ایران
قرنطینه کرونا در هتل بیمارستان ‌های لاکچری تهران
عکس بدون آرایش آزاده نامداری در میان برگهای پاییزی
جدیدترین سلفی فریبرز عرب نیا برای رد تمام شایعات
ابراهیم اشرفی بر سر مزار مرحوم ماه چهره خلیلی همسرش
خانه شیک و با صفای عاطفه رضوی جاری رعنا آزادی ور
لاغری شدید با تغییر چهره فریبا نادری بازیگر ستایش
حسام منظور بازیگر نجلا در استانبول ترکیه
نیما کرمی مجری صدا و سیما به دنبال کاهش وزن
باران کوثری در آغوش مهدی هاشمی و همسر سابقش گلاب آدینه
ورزش کردن علی کریمی با کت و شلوار
سلفی همسر و‌ امیرعلی پسر کوچک شهاب حسینی
لبخند مادر , دختری بهاره رهنما و پریا قاسم خانی
جشن تولد علی اوسیوند همراه همسرش حمیرا ریاضی و دخترش
مرگ هولناک آیلار دختر ۸ ساله بندرعباسی در هاله ایی از ابهام
تغییر چهره سیاوش خیرابی در لایو با فرزاد فرزین
استاد دوبله چنگیز جلیلوند به همراه نوه محمد علی فردین
محمود فکری مربی استقلال و پسرانش امیرحسین و حمیدرضا
عکس بهاره افشاری و برادرش بابک و همسرش صبا سهیلی
تبریک روز کودک از زبان سوفیا دختر یکتا ناصر بازیگر سریال دل
محمدرضا گلزار بازیگر عاشقانه در کنار مادر و مادربزرگش
logo-samandehi