توصیه های همسر شهید مطهری به دانشجویان

تاریخ نشر :سه‌شنبه 11 مه 2010 مشاهده : 314
توصیه های همسر شهید مطهری به دانشجویان اخبار گوناگون
توصیه های همسر شهید مطهری به دانشجویان شهید مطهری تاکید داشتند که همیشه با وضو باشیم، همواره یاد خدا باشیم و خدا را ناظر اعمال خود بدانیم و از طرف دیگر تاکید بر این داشتند که مواظب رفتار و گفتارمان باشیم و در شبانه روز ساعاتی را با خدا خلوت کنیم و به کارهایی که […]

توصیه های همسر شهید مطهری به دانشجویان
شهید مطهری تاکید داشتند که همیشه با وضو باشیم، همواره یاد خدا باشیم و خدا را ناظر اعمال خود بدانیم و از طرف دیگر تاکید بر این داشتند که مواظب رفتار و گفتارمان باشیم و در شبانه روز ساعاتی را با خدا خلوت کنیم و به کارهایی که انجام داده‌ایم دقت کنیم.
ایسنا: علی مطهری فرزند شهید مطهری صبح روز دوشنبه در دیدار با تعدادی از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و دیگر دانشگاه‌های تهران که از سوی جهاددانشگاهی علم و صنعت تدارک دیده شده بود، اظهار کرد: از ویژگی‌های استاد مطهری سوز درونی برای اصلاح فکری و اجتماعی و نیز عشق به مکتب بود.

علی مطهری در این دیدار به برخی از ویژگی‌های شخصیتی شهید مطهری اشاره کرد و گفت: قطع نظر از اینکه ایشان یک فقیه، فیلسوف و اسلام شناس بودند یک مصلح اجتماعی بودند و همه این علوم را گذشته از ارزش ذاتی آنها، به عنوان وسیله‌ای برای اصلاحات فکری و اجتماعی به کار می‌بردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری معتقد بودند که عقاید و جهان‌بینی جامعه باید اصلاح شود تا اصلاحات اجتماعی موثر باشد، گفت: ایشان نسبت به مسائل اجتماعی و دردهای جامعه بی‌تفاوت نبودند و خود را در یک فضای انتزاعی قرار نمی‌دادند.

وی با بیان اینکه در حدود ۵۰ – ۴۰ سال پیش، فارسی نویسی کسر شأن شمرده می‌شد، گفت: شهید مطهری در واقع تنازل می‌کرد و برای خود تعین و تشخص قائل نبود و کتاب‌های خود را با نثر روان فارسی می‌نوشت برای اینکه به دنبال اثرگذاری بر جامعه بود نه اظهار فضل و تحکیم موقعیت علمی خود. البته عربی نویسی در جای خود لازم و مفید است.

مطهری گفت: وقتی شهید مطهری کتاب داستان راستان را نوشتند خیلی‌ها ایراد گرفتند که این کتاب در شان شما نیست و چرا شما این کتاب را نوشتید، اما ایشان می‌گفتند مهم این است که این کتاب چه تاثیری بر جامعه می‌گذارد نه اینکه چه تأثیری بر موقعیت علمی و اجتماعی من می‌گذارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی که شهید مطهری به تهران مهاجرت کردند یک مدرس برجسته در حوزه‌ علمیه قم محسوب می‌شدند و فردی شاخص بودند که طلاب دیگر اشکالات‌شان را از ایشان می‌پرسیدند و صحبت از این بود که ایشان در آینده مرجع تقلید خواهد شد. ولی شهید مطهری همه‌ این موقعیت‌ها را رها کردند، به تهران آمدند و به عنوان یک روحانی ناشناخته شروع به فعالیت علمی و تبلیغی کردند. این امر حاکی از قوت روح و استحکام شخصیت ایشان است. در آن زمان مشکلات مادی زیادی داشتند تا جایی که مادرم نقل می‌کنند در شش ماه اول زندگی در تهران هفت بار خانه‌شان را به علت مشکلاتی که وجود داشت عوض کردند. در حالی که اگر در قم زندگی می‌کردند این گونه مشکلات را نداشتند، ولی ایشان چون برای خود یک رسالت قائل بودند آن جایگاه را رها و سعی کردند که در یک قالب قرار نگیرند.

وی گفت: در سال ۴۵ در مجله‌ زن روز مقالاتی در رد نظام خانوادگی و حقوق زن در اسلام منتشر می‌شد. شهید مطهری بعد از درخواست‌هایی از سوی برخی علما تصمیم گرفتند که جواب این مقالات را بدهند و گفتند این جواب‌ها باید در همان مجله در صفحه مقابل آن مقالات درج شود تا مردم هر دو منطق را با هم مقایسه کنند. برخی به ایشان ایراد گرفتند که چرا در چنین مجله سخیفی مطلب نوشته و ملاحظه شأن خود را نکرده‌اند. ایشان در پاسخ می گفتند اگر پاسخ من در جای دیگر چاپ می‌شد کسانی که آن مقالات را خوانده بودند با منطق اسلام آشنا نمی‌شدند. در یک مقطعی فیلم محلل نشان داده می‌شد و در آن، قانون محلل در اسلام به سخره گرفته می‌شد. وقتی افرادی داستان این فیلم را برای ایشان نقل کردند و صدای ضبط شده فیلم را در اختیارشان قرار دادند نقدی بر فیلم محلل نوشتند و این نقد باعث شد که جلوی ادامه اکران فیلم محلل گرفته شود. یعنی ایشان برای دفاع از اسلام به نقد یک فیلم مبتذل سینمایی نیز می‌پرداخت.

این استاد دانشگاه افزود: شهید مطهری وقتی که انحرافی می‌دیدند وارد می‌شدند و تا مشکل حل نمی‌شد آرام نمی‌گرفتند. در واقع سوز درونی که ناشی از عشق به مکتب بود یکی از ویژگی‌های ایشان است.

مطهری ادامه داد: در زمانی که مجاهدین خلق کار خود را آغاز کردند و فعالیت‌های خود را به نام اسلام ارایه می‌کردند شهید مطهری در برابر انحرافات آنها ایستاد و این ایستادن باعث شد که آنها اتهام عافیت طلبی و همکاری با رژیم شاه و سرمایه‌دار بودن را به ایشان بزنند ولی چون مخالفت ایشان بر اساس انجام تکلیف الهی بود تحت تأثیر قرار نمی‌گرفتند. در آن زمان عده‌ای متوجه نبودند که مجاهدین خلق در حال وارد کردن چه انحرافی به اسلام هستند و عده‌ای نیز که متوجه می‌شدند جرات مخالفت نداشتند. اما شهید مطهری از طرفی زود انحرافات فکری و خود باختگی نسبت به مکاتب بیگانه را درک می‌کرد چون نگاه ایدئولوژیک و اعتقادی به مسائل داشت و از طرف دیگر شجاعت ابراز مخالفت و بر خلاف جریان آب حرکت کردن را داشت.

فرزند شهید مطهری به مقابله فکری این شهید بزرگوار با گروه فرقان اشاره کرد و گفت: این گروه از نظر فکری متاثر از آرای مجاهدین خلق و نیز دکتر شریعتی بود. آنها آیات قرآن را به صورت مادی تفسیر می‌کردند و جزوات‌شان را در دانشگاه‌ها پخش می‌کردند و روی جوانان اثر گذاشته بودند و برخی افراد جزوات آنها را به عنوان اسلام ناب و مظهر راه امام خمینی مطالعه می‌کردند. ولی شهید مطهری در برابر انحرافاتی که این گروه ایجاد کرده بود ساکت ننشست و از آنها به صورت محبت آمیز درخواست گفتگو کرد تا اشتباهاتشان را تذکر بدهد بلکه آنها را از این راه باز دارد، اما آنها اقدام به تهدید جانی ایشان کردند، ولی شما دیدید که شهید مطهری همچنان به بیان اشکالات و انحرافات این گروه ادامه داد و این اقدامات به خاطر عشقی بود که به مکتب داشتند، به خاطر سوزی بود که برای دفاع از اسلام در دل داشتند. در حالی که عالمان دیگری نیز بودند که این وقایع را می‌دیدند و سکوت می‌کردند. اینها فرق‌های استاد مطهری با دیگران و علت ماندگاری ایشان است.

این استاد دانشگاه، با بیان اینکه شهید مطهری روی مساله استقلال فرهنگی و مکتبی تاکید ویژه‌ای داشتند، گفت: ایشان معتقد بودند که ما باید به مکتب خودمان اعتماد داشته باشیم و اسلام را برای اداره‌ امور جامعه کافی بدانیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: البته ایشان به تبادل فرهنگی اعتقاد داشتند ولی معتقد بودند که نباید در فرهنگ‌های دیگر هضم شد. می‌گفتند که باید در برخورد با مکاتب دیگر نقاط مثبت را جذب و نقاط منفی را دفع کرد، درست مانند عمل تغذیه یک موجود زنده.

وی اضافه کرد: شهید مطهری به آزادی تفکر و بیان توجه ویژه‌ای داشت و مرز آزادی بیان را نفاق و فریب مردم می‌دانست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، بعد از سخنان خود و تشکر از دانشجویان به علت حضورشان در منزل شهید مطهری به سوالات و پرسش‌های دانشجویان پاسخ داد.

مطهری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اصلاحات واقعی چیست و چگونه می‌توان آن را از اصلاحات غیرواقعی تشخیص داد، گفت: این بسیار مهم است که اصلاحات را بخواهیم از چه منبعی دریافت کنیم. آیا باید هر ادعایی را قبول کنیم؟ همه‌ افراد می‌گویند مصلح هستیم. ولی آیا باید حرف آنها را قبول کرد؟ باید ببینیم افرادی که صحبت از اصلاح می‌کنند مبانی فکر آنها چیست؟ آیا منظورشان اصلاحات اسلامی است یا نه؟ آیا اسلام را از منابع اصیل دریافت کرده‌اند یا نه؟ در این خصوص باید به سراغ کسانی برویم که اسلام را شناخته باشند و حرف هر کسی را در مورد اصلاحات قبول نکنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آثار شهید مطهری را مطالعه کرده و اندیشه‌های ایشان را جذب کرده باشید می‌توانید تشخیص دهید که چه کسی درست می‌گوید چه کسی غلط، چه کسی متاثر از اسلام است چه کسی متاثر از غرب. به علاوه اگر فردی را دیدید که سخن و عمل او، ظاهر و باطن او دوتاست، نباید به او اعتماد کرد.

از مطهری سوال شد که آیا در نظام اسلامی ایران ساز و کاری اندیشیده شده است که افرادی با اندیشه‌های شهید مطهری رشد کنند؟ از طرف دیگر شما گفتید که شهید مطهری در برابر سازمان مجاهدین خلق ایستادند، انحرافات این سازمان را بیان کردند و از آن طرف به ایشان اتهام زدند. آیا اکنون این گونه نیست؟ اگر کسی در برابر انحرافات بایستد به او انگ نمی‌زنند؟ وی در پاسخ گفت: رشد افرادی با اندیشه‌های استاد مطهری بستگی به تلاش افراد دارد. البته ظهور چنین شخصیت‌هایی بستگی به شرایط جامعه نیز دارد و در واقع باید شرایطش فراهم باشد. از طرف دیگر علاوه بر تلاش و کوشش فرد و درجه علمی که فرد کسب می‌کند توفیق الهی نیز در این قضیه بسیار مهم است. ظهور این شخصیت‌ها مرهون عوامل گوناگونی است که باید این عوامل جمع شوند تا شخصیت‌هایی مثل امام خمینی و استاد مطهری ظهور کنند. البته ما نباید انتظار داشته باشیم که در عرض ۳۰ سال چندین شخصیت‌ مانند شهید مطهری و امام خمینی (ره) توسط حوزه‌ها تربیت شوند.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دوم نیز گفت:اکنون نیز شرایط این گونه است. کسی که مستقل فکر می‌کند و نظریاتی را ارایه می‌دهد ممکن است مورد هجوم قرار بگیرد، مثلا اتهام وابستگی به بیگانه، ولی به تعبیر استاد مطهری مصلح واقعی نسبت به حملات و توهین‌هایی که نسبت به شخص او انجام می‌شود کرخ و بی حس است اما نسبت به ضایع شدن حقوق مردم حساس است.

وی در پاسخ به سوال دانشجوی دیگری درباره تعبیر «جمهوری اسلامی» و اینکه امام خمینی (ره) گفته‌اند حفظ نظام از اوجب واجبات است، آیا به نظر شما نیز در حال حاضر این گونه است؟ گفت: جمهوری شکل این حکومت است و اسلامی محتوای آن. اما از صحبت امام (ره) در خصوص حفظ نظام ممکن است سوءاستفاده‌هایی نیز شده باشد، مثلاً بهانه‌ای برای سرکوب منتقدان شده باشد. البته اگر نظام نباشد قدرتی برای پیاده کردن اسلام نیست چرا که برای اجرا شدن بسیاری از احکام اسلام ما نیازمند حکومت اسلامی هستیم. متاسفانه بعضی برداشت‌هایی که از جمهوری اسلامی، ولایت فقیه و آزادی شده است برداشت‌های درستی نیست و اگر این برداشت‌ها درست شود مشکلات حل می‌شود. به نظر من اگر تفسیرهای شهید مطهری از این مفاهیم را ملاک قرار دهیم مشکل تا حد زیادی حل خواهد شد.

وی گفت:ما نباید بت سازی کنیم، حتی از امام خمینی(ره) و شهید مطهری. برخی افراد کاسه داغ‌تر از آش می‌شوند و فضایی را ایجاد می‌کنند که نتوان از مقامات انتقاد کرد، درحالی که خود آن مقامات این موضوع را قبول ندارند و از انتقاد استقبال می‌کنند. شهید مطهری می‌گوید هر فرد غیرمعصومی اگر در جایگاه غیرقابل انتقاد قرارگرفت هم خودش فاسد می‌شود و هم جامعه. ایشان با بت‌سازی مخالف هستند.

مطهری در ادامه در پاسخ به این سوال که چقدر در جامعه به اندیشه‌های شهید مطهری توجه شده و در راستای تحقق آن حرکت کرده‌ایم و چقدر با این اندیشه‌ها گزینشی برخورد شده است؟، گفت: ما در برخی از زمینه‌ها و شاخصهایی که ایشان بر آن تأکید داشتند توفیق نسبی داشته‌ایم مثل مسئله عدالت، گر چه با نقطه مطلوب فاصله‌ زیادی داریم. در بحث آزادی بیان فراز و نشیب‌ داشته‌ایم، در برخی دوره‌ها در این راستا خوب عمل کرده‌ایم و در برخی نه. ما در قضیه‌ استقلال مکتبی و عدم خود باختگی نسبت به فرهنگ غرب و ترویج زندگی اسلامی توفیق زیادی نداشته‌ایم. در زمینه اخلاق و معنویت و رعایت اخلاق در حوزه‌های مختلف متفاوت بوده‌ایم. مثلاً در حوزه اخلاق در سیاست ضعف‌هایی داشته‌ایم.

وی در مورد استفاده گزینشی از سخنان شهید مطهری نیز گفت: استفاده گزینشی در مورد همه شخصیت‌ها صورت می‌گیرد. گاهی فردی با برخی از نظرات شهید مطهری موافق است، آن را برجسته می‌کند و بقیه را مسکوت می‌گذارد. مثلا مبارزه با التقاط و غرب‌گرایی ملاحظه می‌شود ولی آزادی بیان با آنکه شهید مطهری تاکید ویژه بر آن داشتند مغفول واقع می‌شود. ما وظیفه داریم تفکر استاد را آن گونه که هست بیان کنیم.

نماینده‌ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد شناخت اسلام ناب گفت: ما اسلام را باید از اسلام‌شناس بگیریم و نباید حرف هر کسی را در مورد اسلام قبول کنیم.

وی گفت: برای شناخت اسلام ناب مطالعه‌ افکار و اندیشه‌های امام خمینی و شهید مطهری منابع خوبی هستند.

لوحی نیز از سوی دانشجویان به دکتر علی مطهری به نمایندگی از خانواده‌ شهید مطهری ارایه شد و دانشجویان در پایان با علی مطهری عکس یادگاری انداختند. همچنین از کتابخانه شهید مطهری نیز بازدید کردند.

بنابراین گزارش در این دیدار دانشجویان دختر دیدار کوتاهی با همسر شهید مطهری داشتند و ایشان نیز به بیان خاطراتی از شهید مطهری پرداخت.

وی با بیان اینکه شهید مطهری همسر و پدری بی‌نظیر بودند، گفت: زندگی با شهید مطهری نیز زندگی نابی بود.

وی همچنین با بیان اینکه شهید مطهری به فرزندان خود احترام می‌گذاشتند، گفت: من نظیر مطهری را ندیدم.

همسر شهید مطهری همچنین به ارایه‌ توصیه‌هایی به دانشجویان پرداخت و گفت: شهید مطهری تاکید داشتند که همیشه با وضو باشیم، همواره یاد خدا باشیم و خدا را ناظر اعمال خود بدانیم و از طرف دیگر تاکید بر این داشتند که مواظب رفتار و گفتارمان باشیم و در شبانه روز ساعاتی را با خدا خلوت کنیم و به کارهایی که انجام داده‌ایم دقت کنیم. شهید مطهری بر مساله ایمان تاکید ویژه‌ای داشتند و می‌گفتند انسانیت انسان به ایمان اوست.

2010-05-11 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
مهتاب جامی مژگان بچه مهندس ۲ همراه با حیوان خانگی سفیدش
چهره جدید و تغییر کرده مهران غفوریان در کنار همسرش
لاغری زیاد رضا گلزار در جوانی کنار ماشین لاکچری اش
ساره بیات بازیگر دل و خواهرش سروین همسر رضا قوچان نژاد
کیسان دیباج و دارا حیایی در جشن تولد ۳۶ سالگی لیلا بلوکات
مصرف اشتباه دارو رشد مو و عوارض عجیبش روی چند کودک
عکس های قبل و بعد لاغری یک خانم برای انتقام از نامزد سابقش
هانیه غلامی و پدرش همراه با همسر و مادر بازیگرش
جدیدترین سلفی هانیه توسلی بازیگر سریال گیسو
چهره جدید نیکی کریمی بسیار جدی و با جذبه
شکلک کودکانه منوچهر هادی به خواسته دخترش سوفیا
چالش جدید فریبا طالبی بازیگر و همسرش امیرحسین صدهزاری
رونمایی ملانیا ترامپ از آخرین دکوراسیون کریسمس در کاخ سفید
فرزندان علی پروین , محمد , لادن و لیدا در رستوران
صحنه وحشتناک خفت گیری و کتک زدن زن تنها در خیابان
تغییر چهره بهاره افشاری بازیگر زن ایرانی با استایل پاییزی
پوشش عجیب هری استایلز بازیگر هالیوودی سوژه شد
پیمان معادی و مادر سرزنده اش در اکران فیلم ناگهان درخت
دلتنگی روزبه حصاری برای یک فنجان قهوه داغ و خنده از ته دل
عکس دو نفره کیسان دیباج و مونا کرمی در پشت صحنه از سرنوشت
چهره جدید سیاوش خیرابی بعد از ۹ ماه قرنطینه خانگی
عکس جالبی که محسن کیایی بازیگر هم گناه ۴ صبح گرفت
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
شهرهای قرمز کرونا از روز شنبه ۱۵ آذر
استایل شیک و ساده‌ پانته آ پناهی ها بازیگر کرگدن
عکس جدید نسرین نصرتی و همسرش در پاییز
ماجرای انگشتر حاج قاسم در وسایل یک شهید چه بود؟ 
حرکت زیبای ارسلان قاسمی و نیما شاهرخ شاهی در روزهای کرونایی
خاطره جالب احسان علیخانی با آریا عظیمی نژاد در سرویس بهداشتی
ست لباس قرمز بهنوش طباطبایی بعد از ازدواج همسر سابقش
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
ایرج نوذری و مادرش به همراه خواهرش
تغییر چهره سروش گودرزی بازیگر خط قرمز و مسافری از هند
تبریک تولد مادر بهاره رهنما به دخترش بهاره ، با صدایی لطیف
بازیگر سریال عاشقانه حسین یاری با دختر و عروسش
گریم‌ جدید مهراوه شریفی نیا در فیلم جدیدش
تیپ متفاوت متین ستوده با ست سبز رنگ
عکسی از دفتر کار نیکی کریمی بازیگر آقازاده
عکس جدید نانسی عجرم خواننده لبنان در کنار همسر و ۳ دخترش
جواد خیابانی گزارشگر ورزشی در کنار تنها دخترش
حامد کمیلی در کنار زنده یاد کامبوزیا پرتوی
پسر پرویز پورحسینی مرحوم در مراسم خاکسپاری پدرش
عکس دختر دیگو مارادونا با چهره ماتم‌زده و اشکبار
کشف لباس عروس آغشته به مواد مخدر در تهران
logo-samandehi