سه پیشنهاد توکلی به رییس جمهور

تاریخ نشر :چهارشنبه 28 آوریل 2010 مشاهده : 197
سه پیشنهاد توکلی به رییس جمهور اخبار گوناگون
سه پیشنهاد توکلی به رییس جمهور احمد توکلی طی نامه ای به رییس جمهور درباره اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها، سه پیشنهاد مطرح کرد. به گزارش الف، متن نامه توکلی به شرح زیر است: بسمه تعالی برادر ارجمند جناب آقای دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور محترم سلام علیکم؛ پس از فراز و نشیب های فراوان […]

سه پیشنهاد توکلی به رییس جمهور
احمد توکلی طی نامه ای به رییس جمهور درباره اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها، سه پیشنهاد مطرح کرد. به گزارش الف، متن نامه توکلی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

برادر ارجمند جناب آقای دکتر احمدی نژاد

رئیس جمهور محترم

سلام علیکم؛

پس از فراز و نشیب های فراوان سرانجام قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به مرحله اجرا رسیده است. بنده در مراحل مختلف گذشته نهانی و آشکارا، موافقت یا مخالفت خود را با اصل کار یا جزئیاتش بیان و سعی کرده‌ام طریقی بنیان گذاشته شود که در این کار بزرگ، منافع ملک و ملت به بهترین نحو تامین گردد. هر چه رفته است به کنار، امروز این کار عظیم و خطیر می‌خواهد اجرایی شود. در این مرحله نیز وظیفه خیرخواهی امثال بنده برای دولت و مردم تعطیل شدنی نیست. به ویژه آنکه اصل موضوع، یعنی اصلاح قیمت کالاهای مهم برای جلوگیری از اسراف، افزایش بهره‌وری ملی، کاهش بی عدالتی و تامین منابع توسعه بلند مدت را همه قبول داریم و آگاهیم که این جراحی خطیر بی‌آسیب نخواهد بود، بنابراین همه باید تلاش کنیم کار بزرگی که در شرف اجراست ، تا می‌شود کم هزینه تر و پر سود تر برای مردم و حاکمیت باشد. برای این مقصود، سه پیشنهاد زیر را تقدیم می‌کنم :

۱ – کالاها و خدمات موضوع قانون از جهات زیادی با هم متفاوت‌اند. این تفاوت‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا تصمیمات کم‌هزینه‌تر بگیرید. دسته‌ای از آنها یعنی برق، آب و گاز به وسیله کنتور مصرفشان کنترل می‌شود. بنزین هم چون کارت مصرف دارد مشابه آنهاست. در بازار این کالاها یا خدمات، تقسیم بندی مصرف کنندگان و قیمت گذاری تصاعدی با توجه به مقدار مصرف آنان بدون عارضه و بدون افزایش هزینه مبادله امکان پذیر است. اینکه هر کس بیشتر مصرف می‌کند بهای بیشتری بپردازد،‌ به جای تعیین قیمت بالا و یکسان برای همه، با عدالت سازگارتر است؛ در عین حال انگیزه صرفه جویی را افزایش می‌دهد. در قانون مورد بحث درباره آب، برق و گاز جواز این کار داده شده است و در مورد بنزین نیز منعی وجود ندارد. در مصرف گازوئیل، گر چه کارت هوشمند بکار می‌رود، ولی چون گازوئیل عامل واسطه تولید خدمت و کالا است (در حمل و نقل و تولید) کنترل مصرف آن به معنای کاهش تولید ملی است. هدف در اینجا باید کاهش مقدار مصرف برای هر واحد خدمت و کالا ، یعنی افزایش بهره‌وری باشد، که زمان می‌خواهد. بنابراین نمی‌توان بازار آن را مشابه بنزین شکل داد. بقیه کالاها و خدمات نیز بازارشان به راحتی قابل تفکیک نیست و به ناچار محتاج قیمت یکسان هستند، یا حداکثر می‌توان متناسب با شکل مصرف (خانگی، صنعتی ،کشاورزی،….) قیمت متفاوت گذاشت نه تفاوت مشتری به نسبت میزان مصرفشان.

تفاوت دیگر این کالاها و خدمات، تفاوت طبقات اجتماعی مصرف کننده آن‌ها‌ست. مثلا خدمات هواپیمایی، که ثروتمندان و متوسطانِ بالا مشتری آن هستند، یا بنزین که مصرف‌کنندگان آن بیشتر (نه همه) طبقات متوسط به بالا هستند، با نفت سفید و گازوئیل که اولی را بیشتر روستائیان و دومی را تولید کنندگان بکار می‌گیرند، تفاوت دارند. پیشنهاد این است که دسته اول در میزان اصلاح قیمت تقدم یابند و درباره دسته دوم تدریج و احتیاط بیشتری رعایت شود.

۲- پیشنهاد دوم به جامعه هدف مربوط می‌شود. مشکل اصلی در پرداخت یارانه نقدی به خانوارها، فقدان اطلاعات از میزان درآمد واقعی خانوارهاست. چنانکه تلاش برای خوشه بندی بر اساس اطلاعات جمع آوری شده نافرجام ماند. اینکه خوشه بندی کنار گذاشته شود ولی گفته شود بر اساس درآمد بازتوزیع صورت می‌گیرد، تفاوتی در رفع مشکل نمی‌کند؛ زیرا اطلاعات جمع آوری شده از درآمدها درست نبود، در نتیجه خوشه بندی منشاء تبعیض تشخیص داده شده و از آن چشم پوشی گردید. به همین دلیل، درآمدهای ثبت شده مزبور نمی‌توانند مبنای هیچ بازتوزیع درآمدیِ سالم باشد. اگر گفته شود به همه ثبت نام شده‌های قبلی و کسانی که در مهلت جدید از ۲۰ اردیبهشت ثبت نام کنند به یک میزان پرداخت می‌شود و بعد به کسانی که تحت پوشش های حمایتی‌اند یا باید حمایت ویژه شوند بیشتر می‌دهیم ، چنانکه سخنگوی طرح اعلام کرده است، باز مشکل حل نمی‌شود، زیرا اولاً دلیلی بر عادلانه بودن پرداخت به همه ثبت نام شده‌ها وجود ندارد. ثانیاً تبعیض در سطح پایین‌تری بین کسانی که در نهایت مبلغ یکسانی دریافت می‌کنند، پیدا خواهد شد. پیشنهاد این است که جامعه هدف به شکلی تعریف شود که تنها خانوارهای تحت پوشش حمایتی و آنانی را که باید حمایت شوند و شناسایی می‌گردند، دربربگیرد. ترجیح این پیشنهاد به دلیل زیر روشن می‌شود :

وضعیت سرپرست خانوارها از چهار شکل خارج نیست: اول کارکنان دولت که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری‌اند. دوم، کارکنان واحدهای تولیدی متشکل (کارگران) که تحت پوشش قانون کار هستند. سوم کسانی که کارفرما، تاجر، کاسب، کشاورز صاحب زمین یا کارگران ساختمانی و کشاورزی غیر متشکل هستند و بالاخره و چهارم، سرپرستانی که درآمد ثابت ندارند. دسته اول یعنی کارمندان دولت بر اساس تبصره ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری باید حقوق‌شان بر اساس هزینه زندگی تعدیل شود. این حکم قانونی بدین معناست که قدرت خرید این دسته از اثرات تورمی افزایش قیمت انواع سوخت وکالاهای اساسی، می‌تواند محفوظ بماند. دسته دوم یعنی کارگران بر اساس ماده ۴۱ قانون دستمزدشان متناسب با افزایش تورم باید تعدیل شود، پس با اجرای قانون کار، قدرت خرید آن‌ها نیز قابل حفاظت است، دسته سوم یعنی کارخانه‌دارها، تجار، کسبه، صاحبان مشاغل فنی آزاد، کارگران کشاورزی، کارگران ساختمانی و مشابه آنها کالا و خدمت قابل عرضه دارند و به درجات مختلف قیمت کالا و خدمت خود را بالا می‌برند. دسته آخر کسانی‌اند که یا درآمد ندارند، یا درآمد ثابت ندارند، این‌ها برای حفاظت از قدرت خریدِ نداشته یا ناچیزشان توانایی ندارند. هیچ دلیلی برای یارانه بگیر کردن سه دسته اول وجود ندارد. با اجرای قانون کار و قانون مدیریت خدمات کشوری و افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم، با حفظ کرامت و شخصیت کارگران و کارمندان حفظ نسبی قدرت خریدشان مقدور است و سومی‌ها نیز با ساز و کار بازار به طور نسبی محفوظ می‌مانند و فرهنگ اعانه‌بگیری و دریافت بدون کار نیز رشد نمی‌کند. آنهم به اتکای درآمد حاصل از قیمت نفت خام وابسته به بازار جهانی پر نوسان نفت که ممکن است دولت را به قطع یارانه مجبور سازد، در حالیکه بسیاری از دریافت‌کنندگان یارانه، آن‌را همیشگی تلقی می‌کنند و انتظار دوام آن را دارند. آنگاه ابعاد سیاسی و اجتماعی موضوع هم مهمتر می‌شود. اما دسته چهارم کسانی هستند که حتی اگر هیچ بخثی از درآمد حاصل از هدفمندسازی هم در کار نباشد، حکومت، به ویژه دولت اسلامی ملزم به پرداخت نقدی و غیر نقدی به آنهاست. این دسته به شکل سنتی به وسیله کمیته امداد و سازمان بهزیستی هم اکنون با تقریب قابل قبولی شناخته شده‌اند. دولت می‌تواند وزارت رفاه را طبق وظیفه قانونی‌اش مسئول شناسایی موارد خاص سه دسته اول هم بکند و پوشش جامعه هدف را به آنها نیز گسترش دهد.

۳- سومین پیشنهاد رعایت تدریج است که مکررا در قانون تاکید شده است. آقای رئیس جمهور! این یک گزاره مورد توافق همه اقتصاددانان است که تغییر رفتار مصرف کنندگان و ساختار تولید هر کشوری از امور بلند مدت است. به‌طوری‌که در مدل معروف و پایه‌ای عرضه و تقاضا، همیشه ثابت فرض می‌شوند؛ چرا که تغییرشان امری بلند مدت است و در مدل استاتیک دخالت داده نمی‌شود . با گزینه فعلی دولت، ظاهراً قصد این است که در اصلاح قیمت بیشتر اقلام، ۶۰ درصد از راه، در سال اول طی شود. این کار عدول از قانون و خلاف مصلحت مردم و کشور است. پیشنهاد جدی دارم که احتیاط و دوراندیشی را رعایت بفرمائید. وضعیت سیاسی، اجتماعی، و اقتصادی کشور، به ویژه پس از حوادث تلخ و فتنه انگیز سال گذشته و وجود تحریم و تهدیدات خارجی، اقتضای شوک درمانی را ندارد؛ گرچه به دلایل متعدد دیگری نیز این احتیاط ضروری است.

برای توفیق شما دعاگو هستم.

احمد توکلی

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

۱۳۸۹٫۲٫۷

2010-04-28 / گردآوری:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
فیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
فال روزانه
تعبیر خواب
عکس نیما کرمی و پسرش در آخرین آذر قرن
خاطره بامزه بهاره رهنما از اولین روزهای آشنایی با همسر سابقش
عکس الهام‌ پاوه نژاد و خواهرش و شباهت عجیب آنها به یکدیگر
صحبت های حدیث فولادوند بعد از ابتلا به کرونایی شدنش
گفتگو با فرزندان شهید محسن فخری زاده درباره ترور و زندگی ایشان
زنده زنده سوختن پدر و پسر تهرانی در حمام
مهدی مهدوی‌کیا و مهرداد میناوند در مراسم عروسی یحیی گل ‌محمدی
لایو مریم معصومی و پاسخ به سوالات شخصی خانم بازیگران
تیکه مریم امیرجلالی به بهاره رهنما : چکار کردی ۲ تا شوهر پیدا کردی
گفتگو با پردیس پورعابدینی ۲۰ ساله راضیه در سریال آقازاده
مهتاب جامی مژگان بچه مهندس ۲ همراه با حیوان خانگی سفیدش
چهره جدید و تغییر کرده مهران غفوریان در کنار همسرش
لاغری زیاد رضا گلزار در جوانی کنار ماشین لاکچری اش
ساره بیات بازیگر دل و خواهرش سروین همسر رضا قوچان نژاد
کیسان دیباج و دارا حیایی در جشن تولد ۳۶ سالگی لیلا بلوکات
مصرف اشتباه دارو رشد مو و عوارض عجیبش روی چند کودک
عکس های قبل و بعد لاغری یک خانم برای انتقام از نامزد سابقش
هانیه غلامی و پدرش همراه با همسر و مادر بازیگرش
جدیدترین سلفی هانیه توسلی بازیگر سریال گیسو
چهره جدید نیکی کریمی بسیار جدی و با جذبه
شکلک کودکانه منوچهر هادی به خواسته دخترش سوفیا
چالش جدید فریبا طالبی بازیگر و همسرش امیرحسین صدهزاری
رونمایی ملانیا ترامپ از آخرین دکوراسیون کریسمس در کاخ سفید
فرزندان علی پروین , محمد , لادن و لیدا در رستوران
صحنه وحشتناک خفت گیری و کتک زدن زن تنها در خیابان
تغییر چهره بهاره افشاری بازیگر زن ایرانی با استایل پاییزی
پوشش عجیب هری استایلز بازیگر هالیوودی سوژه شد
پیمان معادی و مادر سرزنده اش در اکران فیلم ناگهان درخت
دلتنگی روزبه حصاری برای یک فنجان قهوه داغ و خنده از ته دل
عکس دو نفره کیسان دیباج و مونا کرمی در پشت صحنه از سرنوشت
چهره جدید سیاوش خیرابی بعد از ۹ ماه قرنطینه خانگی
عکس جالبی که محسن کیایی بازیگر هم گناه ۴ صبح گرفت
تازه ترین استایل سپیده بزمی پور همسر شاهرخ استخری
عکس جدید مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور با هوادار
شهرهای قرمز کرونا از روز شنبه ۱۵ آذر
استایل شیک و ساده‌ پانته آ پناهی ها بازیگر کرگدن
عکس جدید نسرین نصرتی و همسرش در پاییز
ماجرای انگشتر حاج قاسم در وسایل یک شهید چه بود؟ 
حرکت زیبای ارسلان قاسمی و نیما شاهرخ شاهی در روزهای کرونایی
خاطره جالب احسان علیخانی با آریا عظیمی نژاد در سرویس بهداشتی
ست لباس قرمز بهنوش طباطبایی بعد از ازدواج همسر سابقش
افراد خیر معروف در کارهای انسان دوستانه از مهتاب کرامتی تا لیلا بلوکات
اگر قصد کاهش وزن دارید این پنج دروغ رایج را هرگز باور نکنید
لایو فلور نظری و واکنشش به دعوای جنجالی با مریم امیرجلالی
نیوشا علیپور بازیگر مژگان در بچه مهندس در کنار مرحوم پورحسینی
تصاویر جدید مهدیس توکلی بازیگر نقش مینو در سریال از سرنوشت
عکس جدید گندم دختر آزاده نامداری با لباس عروس در تولد مادرش
ایرج نوذری و مادرش به همراه خواهرش
تغییر چهره سروش گودرزی بازیگر خط قرمز و مسافری از هند
تبریک تولد مادر بهاره رهنما به دخترش بهاره ، با صدایی لطیف
logo-samandehi