ویژگی و معیارهای مهم یک صرافی ارز دیجیتال چیست؟

تاریخ نشر :یکشنبه 31 جولای 2022 اشتراک:
ویژگی و معیارهای مهم یک صرافی ارز دیجیتال چیست؟ اخبار گوناگون
در این نوشتار به معرفی معیارهای بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی پرداخته‌ایم تا بتوانید با انتخاب درست به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازید.

احتمالاً شما نیز آگاهی دارید که هزاران ارز دیجیتال در جهان وجود دارد که هر روز هم بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. کاربران برای خرید و مبادله ارزهای دیجیتال یا رمزارزها، باید به صرافی‌های آنلاین مراجعه نمایند. صدها صرافی رمزارزی مختلف در سراسر جهان وجود دارد که تعداد آن‌ها نیز هرماه و هرسال بیشتر می‌شود. اما چیزی که اهمیت دارد، انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال مناسب برای خرید و مبادله رمزارزها است. شاید در نگاه اول این موضوع چندان جدی گرفته نشود، اما در ادامه به شما خواهیم گفت که چرا انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. سپس به بیان ویژگی‌های مهم یک صرافی برتر می‌پردازیم تا برای خریدهای رمزارزی آتی خود بتواند صرافی‌های ایده‌آل‌تری را برگزینید.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی اکسچینج «Crypto Currency Exchange» به برنامه‌هایی گفته می‌شود که با استفاده از آن‌ها می‌توان ارزهای دیجیتال را مبادله کرد. صرافی ارز دیجیتال می‌تواند یک وبسایت یا یک اپلیکیشن باشد که شما می‌توانید با استفاده از امکانات و گزینه‌های آن به خریدوفروش ارز دیجیتال بپردازید. در وصف بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان گفت:

  • برای استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال یا صرافی‌های رمزارزی، نیاز به حضور فیزیکی نیست. در واقع کاربران از هر نقطه از دنیا می‌توانند به وب‌سایت یا اپلیکیشن صرافی‌ها متصل شده و از این طریق به معامله ارزهای دیجیتال بپردازند.
  • قیمت ارزهای دیجیتال مختلف برحسب مقدار عرضه و تقاضای کاربران در صرافی‌ها تعیین می‌شود!
  • صرافی‌های رمزارزی دارای دو نوع متمرکز «Decentralized exchange» و غیرمتمرکز «Centralized Exchange» هستند. کاربران برای فعالیت برای صرافی‌های متمرکز به احراز هویت نیاز دارند، اما در صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توان بدون احراز هویت و به‌صورت کاملاً ناشناس به معامله پرداخت!

چرا انتخاب صرافی مناسب در خرید ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

اگرچه عملکرد کلی تمام صرافی‌های رمزارزی شبیه به هم است. در واقع فعالیت اصلی همه آن‌ها حول محور خریدوفروش ارزهای دیجیتال می‌چرخد. اما جزئیات فعالیت صرافی‌ها، سرعت آن‌ها و حتی جزئیات قیمت ارزهای دیجیتال در آن‌ها با هم تفاوت دارد. به همین خاطر برای انجام معاملات ارز دیجیتال، باید صرافی‌هایی را انتخاب کرد که معاملات در آن‌ها با بالاترین سرعت ممکن انجام می‌شود و از نظر دیگر ویژگی‌ها که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، در سطح مطلوبی قرار داشته باشند. در ادامه به شما خواهیم گفت برای انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال خود باید به چه ویژگی‌های دیگری توجه نمایید.

۱۰ ویژگی مهم برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مناسب

از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که باید در انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال خود به آن توجه داشته باشید، باید موارد زیر را بررسی کرد:

– سطح امنیت

طبیعتاً همه کاربران خواهان اعتماد به صرافی موردنظر خود هستند. در واقع حتی اگر یک صرافی امکانات متنوع و سطح بالایی هم داشته باشد، اما امنیت آن بالا نباشد، کاربران حاضر نیستند ارزهای دیجیتال خود را در آن مبادله کنند. بنابراین اولین معیار برای انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال، امنیت آن است. باید سابقه صرافی بررسی شود که آیا تا به حال مورد هم قرار نگرفته باشد و اگر هک شده، چه مقدار ارزش دیجیتال به سرعت رفته و آیا صرافی در برابر ارزهای دزدیده شده برای کاربران خود جبران خسارت کرده است یا خیر؟!

– مقدار اعتبار

مشخص است که برندهای برتر و شناخته شده بیشتر از برندهای ناشناس به استاندارهای امنیتی دقت می‌کنند و امکانات بیشتری را به کاربران خود ارائه می‌کنند. بنابراین دقت کنید و ببینید که صرافی موردنظر چه مقدار در بین کاربران اعتبار دارد و چه تعداد کاربر به آن اعتماد کرده‌اند. معمولاً صرافی‌هایی که دارای اعتبار بالایی هستند، بخشی از فعالیت خود را به آموزش کاربران اختصاص می‌دهند. خوشبختانه این امر را می‌توان در صرافی‌های ایرانی مانند صرافی بیت‌پین و… نیز مشاهده کرد.

صرافی بیت‌پین

– تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله

تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در یک صرافی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است یک صرافی تمام ویژگی‌های نامبرده را در حد مطلوبی داشته باشد، اما ارز دیجیتالی که شما می‌خواهید خریداری کنید را پشتیبانی نکند. متاسفانه برخی از صرافی‌ها ایرانی، تنها از ۱۰ یا ۲۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند که تعداد بسیار اندکی است. اما برخی دیگر از صرافی‌های ایرانی مانند صرافی بیت‌پین، از تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال برای معامله پشتیبانی می‌کنند.

بسیاری از کاربران در ارزهای دیجیتال به دنبال خرید تتر، خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال محبوب دیگر هستند. این رمزارزها در بسیاری از صرافی‌ها پشتیبانی می‌شوند.

– نقدینگی و حجم معاملات

نقدینگی و مقدار حجم معاملات در صرافی‌ها مختلف با هم تفاوت دارد. اگر شما بخواهید که یک معامله بزرگ انجام دهید، اما مقدار نقدینگی صرافی از چنین معامله بزرگی پشتبانی نکند، باید چندین معامله کوچک انجام دهید که هزینه‌ها و کارمزد معاملات شما را بالا می‌برد. بنابراین اگر شخصی هستید که معاملات بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، حتماً باید به مقدار نقدینگی صرافی و حجم معاملات آن توجه داشته باشید.

– پشتیبانی و نحوه پاسخگویی به مشتریان

طبیعتاً کاربران با سطح سواد مالی متفاوت به صرافی‌ها مراجعه می‌کنند. بنابراین ممکن است همه کاربران نتوانند به آسانی با پلتفرم صرافی ارتباط برقرار کرده و فعالیت‌های خود را در آن به انجام برسانند. بنابراین صرافی‌های برتر دارای پشتیبانی آنلاین ۲۴ ساعته هستند. این امر در بیشتر صرافی‌های ایرانی دیده می‌شود. به طوری که در اسرع وقت، به مشکلات و نیازهای مشتریان رسیدگی می‌کنند.

– ارائه قیمت‌های واقعی

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار با نوسانات لحظه‌ای و زیاد است. بنابراین اگر قیمت‌های ارائه شده در آن واقعی نباشد، کاربرانی که معاملات پی‌درپی انجام می‌دهند، قیمت تعیین شده و قیمت معامله آن‌ها با هم تفاوت خواهد داشت که به سرمایه آن‌ها زیان می‌ساند. بنابراین اگر معاملات پی‌در‌پی انجام می‌دهید، باید حتماً ار واقعی بودن قیمت‌های صرافی موردنظرتان اطمینان حاصل نمایید.

– احراز هویت

موضوع احراز هویت «Know  Your Customer» که اختصاراً به آن «KYC» گفته می‌شود، یکی از موارد اساسی و مهم صرافی‌ها است. احراز هویت کاربر در صرافی‌ها معمولاً با ثبت اطلاعات هویتی، ارسال تصویر از کاربر و ارسال کارت شناسایی همراه است. احراز هویت کاربران کمک می‌کند تا از پولشویی و فسادهای مالی جلوگیری شود. البته احراز هویت صرفاً برای صرافی‌های متمرکز انجام می‌شود و صرافی‌های غیرمتمرکز این موضوع را پوشش نمی‌دهند. به همین خاطر مسئولیت حفظ دارایی‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی‌سوآپ «Uniswap» برعهده خود کاربران است. خوشبختانه تمامی صرافی‌های ایرانی از مراحل احراز هویت پشتیبانی می‌کنند. اما با توجه به طولانی بودن فرآیند احراز هویت، بیشتر کاربران ممکن است آن را خسته کننده ببینند، اما مراحل احراز هویت در صرافی بیت‌پین را می‌توان در اسرع وقت انجام داد و خسته کننده نیست.

احراز هویت کاربر در صرافی‌ها

 – مقدار کارمزد

انجام معاملات رمزارزی در شبکه‌های رمزارزی با دریافت کارمزد همراه است که ربطی به صرافی‌ها ندارد. برای مثال، وقتی شما شبکه اتریوم را برای انجام معامله خود انتخاب می‌کنید، کارمزد یا گس «Gas» روی آن اعمال می‌شود. اما علاوه بر گس، کارمزدی هم برای صرافی در نظر گرفته می‌شود. کارمزد صرافی‌های مختلف با هم تفاوت دارد و منبع درآمد صرافی‌ها نیز از همین کارمزدها تأمین می‌شود. هرچقدر کارمزد یک صرافی کمتر باشد، هزینه‌های جانبی معاملات شما نیز کمتر خواهد بود.

موارد فوق جزو ویژگی‌ها و معیارهای اصلی برای انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال هستند. اما طبیعتاً گزینه‌های بیشتری را نیز می‌توان به لیست فوق اضافه کرد که خارج از محدوده‌ی این مطلب است. شما می‌توانید رابط کاربری صرافی‌، سرعت تسویه حساب، امکان انجان معاملات جفت‌ارزی، مقدار شفافیت اطلاعات و دیگر فاکتورها را نیز در انتخاب صرافی خرید ارز دیجیتال خود لحاظ نمایید.

گردآوری:

دکتر طاهری

اخبار مرتبط:
جراحی بواسیر ، سرپایی
فیلم پرشین وی
ویدیو دیده نشده از تعزیه خوانی حامد آهنگی مجری و بازیگر تلویزیون
ابراهیم اشرفی و پسرش پرواز بر مزار ماه چهره خلیلی در دومین سالگرد نبودش
لیلا بلوکات با خواهرش نوشا و دوستانشان نذری ظهر تاسوعا
شباهت عجیب یک فرد به جانی دپ در حال عزاداری محرم
پخت شله زرد نذری بهنوش طباطبایی و دوستش در مسجد معروف
افسانه بایگان به همراه عروس زیبایش در جشن تولد پسرش
تولد فرزند سوم «ستاره سادات قطبی» مجری از همسر دومش
طلاق «طوبا بویوک اوستون» بازیگر معرف ترکیه به خاطر زیبایی اش
ویدیو پر بازدید از مداحی سوزناک بهنام بانی در محرم ۱۴۰۱
چهره جدید الهام چرخنده ۴۴ ساله با کاهش وزن شدیدش
چهره خیلی جوان و زیبای «اکرم محمدی» در آستانه ۶۴ سالگی اش
ویدیو پر بازدید از مداحی پیمان طالبی مجری پر حاشیه شبکه ۳
شباهت جالب زیبا کرمعلی بازیگر به دختر خاله زیبایش
الناز شاکردوست لباس و شال زیبایش را ماهرانه با کیفش ست کرد
تصاویر جدید مادر دختری از همسر و دختر مرحوم علی سلیمانی
میوه چینی علی ضیا از باغ های زیبای محل زندگی اش
دورهمی بازیگران سریال یاغی از علی شادمان تا نیکی کریمی
نذری پختن عموپورنگ و دوستش برای روز عاشورا
جدایی کیم کارداشیان ۴۱ ساله و و پیت دیویدسون ۲۸ ساله سوژه داغ خبری شد
قابی زیبا از لیلا حاتمی و سوفیا کاپولا دختران زیبای دو فیلمساز معروف
جشن تولد ایمان اشراقی بازیگر سریال خط قرمز با تغییرات زیاد در چهره اش
خواستگاری از پسر نسرین مقانلو توسط یک دختر در برنامه تلویزیونی
شباهت بی نظیر حسین سلیمانی به مادرش در یک ویدیو عاشقانه
سیاهپوش شدن مهران غفوریان و محسن افشانی در هیئت بنی فاطمه
میکاپ جنجالی «شیدا یوسفی» برای نمایش آدمها گوشت نمی خورند
اجرای بی نظیر همایون شجریان و تکتم دختر کم توان ذهنی سوژه داغ شد
مانتو گران قیمت و زربفت صدف اسپهبدی در اکران فیلم «علفزار»
چهره خیلی جوان و زیبای لعیا زنگنه در آستانه ۶۰ سالگی اش
قورمه سبزی خوشرنگ خواهر آرزو غفوریان که برای عیادت خواهرش برد
هجوم عزادارن حسینی برای دیدن رضا گلزار در هیئت معروف تهران