تاریخ نشر :شنبه 29 فوریه 2020 مشاهده : 1214 تصاویر خبری RSS

آنفلوآنزای اسپانیایی صد سال پیش با دنیا چه کرد؟

آنفلوآنزای اسپانیایی صد سال پیش با دنیا چه کرد؟ اخبار گوناگون
فاجعه آنفلوآنزای اسپانیایی در بهداشت عمومی ایران نقش اساسی داشت و باعث ایجاد انستیتو پاستور در تهران شد

این روزها هر کجا می روید صحبت از کرونا و مبتلایان به این بیماری است. آمار کشته شدگان در اثر این بیماری بسیار زیاد است و جهانیان را نگران کرده است. امروز در پرشین وی می خواهیم درباره آنفلوآنزای اسپانیایی که صد سال پیش آمده بود صحبت کنیم و ببینیم چه بلایی بر سر جهانیان آورد. با ما همراه باشید

ماجرای آنفلوآنزای اسپانیایی

صد سال پیش، آنفلوآنزای اسپانیایی چه بر سر دنیا آورد؟به گزارش «تابناک باتو» ـ صد سال پیش، یعنی در بین سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۲۰ همه‌گیری آنفلوآنزایی که به آنفلوآنزای اسپانیایی مشهور شد، کشتاری حتی بیشتر از جنگ جهانی اول در دنیا ایجاد کرد. حتی برآورد می‌شود که در ایران در روستاها بین ۱۰ تا ۲۵ درصد و در شهرها بین یک تا ده درصد جمعیت به خاطر مجوعه‌ای از شرایط حاکم که آنفلوآنزا هم یکی از آنها بود درگذشتند. چون همه‌گیری آنفلوآنزای اسپانیایی در تهران ناگهانی و هم‌زمان با وزش بادهای شدید بود آنرا «ناخوشی باد» نامیدند.

آستر کوک روزنامه‌نگار بریتانیایی که بعداً با برنامهٔ نامه‌ای از آمریکایش در رادیو بی بی سی شناخته شد؛ در پاییز ۱۹۱۸، ده ساله بود که آنفلوآنزا گرفت. او در مصاحبه‌ای با بی بی سی در سال ۲۰۰۴ از آن تجربه‌اش گفت: چیزی که به وضوح به یاد دارم اینه که مادر من زنی از شمال با خون ایرلندی در اون روزها با من بسیار مهربان بود. مردم شمال چندان خون گرم نیستند، خیلی مایل نیستند عواطف‌شون رو به نمایش بذارن، به آغوش بگیرن و ببوسن ولی طی اون چند روز شاید چهار یا پنج روزی که من تب داشتم، مادرم به حدی نگران بود که مشفق و مهربون شده بود چون که من مبتلا به آنفلوآنزای همه‌گیر شدم.

فاجعه آنفلوآنزای اسپانیایی

آنفلوآنزای اسپانیایی

جزئیات آنفلوآنزای اسپانیایی

ایدا داروین هفت ساله بود که پدرش پس از پرستاری سربازان در یک بیمارستان نظامی آنفلوآنزا گرفت و بیماری به همهٔ اعضای خانواده‌اش سرایت کرد.

یادم میاد که عمه‌ام کنار رختخوابم ایستاده بود به من نگاه می‌کرد، نگران بود چون پدرم از این بیماری درگذشته بود. از اون همه خطرات جنگ جان به سلامت برده بود مثل خیلی‌های دیگه و به خونه برگشت و به آنفلوآنزایی مبتلا شد که خطرناک‌تر از جنگ از آب در اومد.

آلستر و ایدا فقط دو تن از میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بودند که به بیماری موسوم به آنفلوآنزای اسپانیایی مبتلا شدند هرچند عنوان آن گمراه‌کننده بود. وجه تسمیهٔ آنفلوآنزای اسپانیایی این بود که بعد همه‌گیری، بیماری خانوادهٔ سطنتی اسپانیا و افراد متشخص دیگه در رسانه‌های اسپانیا پوشش گسترده‌ای داشت. در این زمان بیماری در بخش‌های دیگه اروپا هم شیوع پیدا کرده از جمله در بریتانیا ولی چون بریتانیا در حال جنگ با آلمان بود و در داخل کشور رسانه‌ها سانسور می‌شدند، گزارش چندانی در این مورد منتشر نشد.

کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه اخبار و اطلاعات مربوط به آنفلوآنزا را سانسور می‌کردند تا روحیه جمعی را بعد از پایان جنگ جهانی اول حفظ کنند.

مسئولان بهداشتی و درمانی، افسران نیروهای نظامی و همین‌طور سیاستمداران این کشورها می‌خواستند تا شدت فاجعه را به دلایل مختلف، نشان ندهند. به همین دلیل، توجه زیادی به این مسئله در مطبوعات نمی‌شد، زیرا علاوه بر نشان دادن ضعف در برابر دشمن، آن‌ها نمی‌خواستند که باعث وحشت عمومی و هرج‌ومرج در جامعه شوند.

تاریخچه شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی

آنفلوآنزای اسپانیایی

شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی

موج اول آنفلوآنزا در بهار ۱۹۱۸ به احتمال قریب به یقین نه از اسپانیا بلکه از آمریکا آمده بود. اولین گزارش‌ها دربارهٔ بیماری شبیه به آنفلوآنزا از یک ارودگاه نظامی آمریکا در کنتاکی آمد. آنها قاعدتاً جوان‌های روستایی ۱۸ ساله‌ای بودند که برای آموزش نظامی به اردوگاه فونستن رفته بودند. بعد آنها با کشتی‌های نظامی به شهر بندری بوردو در فرانسه رفتند بعد از آن بود که ویروس در سایر نیروهای امریکایی در شمال فرانسه هم شیوع پیدا کرد.

رایگریست پزشک آمریکایی در یکی از اردوگاه‌های ارتش در ماساچوست بود. او وضعیت را در نامه‌ای به دوستش چنین توضیح داده: «همه‌گیری حدود چهار هفته پیش آغاز شد و به سرعت جلو رفت، به حدی که باعث تضعیف روحیه در اردوگاه شده و ورود کارگران معمولی به اردوگاه ممنوع شده تا زمانی که اپیدمی بگذرد. اول مبتلا به چیزی می‌شوند که گریپ یا آنفلوآنزا هست و وقتی به بیمارستان می‌روند گرفتار بدترین نوع سینه پهلو می‌شوند که همانندش جای دیگری دیده نشده. دو ساعت بعد از ورود به بیمارستان روی گونه‌هایشان نقاط قرمز پیدا می‌شود.

چند ساعت دیرتر می‌بینی در ناحیهٔ گوش نشانه‌های سیانوز یا کبود ظاهر رو روی صورت پخش می‌شود، طوری که دیگر یک مرد رنگین‌پوست را از سفید پوست نمی‌شود تشخیص داد. چند ساعت طول نمی‌کشد که بیمار می‌میرد. پیش از مردن دچار خفگی می‌شود وحشتناک است. می‌شود صحنهٔ مرگ یک، دو یا حتی بیست نفر را تحمل کرد ولی وقتی می‌بینی همهٔ این بیچاره‌ها یکی پس از دیگری مثل پشه جان می‌دهند اعصابت به هم می‌ریزد.»

آنفلوآنزای اسپانیایی در جریان جنگ

آنفلوآنزای صد سال پیش اسپانیایی

آنفلوآنزای صد سال پیش اسپانیایی

وقتی که نیروهای آمریکایی ویروس آنفلوآنزا را با خود به فرانسه بردند، آن به میدان جنگ علیه آلمان هم راه یافت و در شرایط وحشتناک خندق‌های جبههٔ غربی شیوع پیدا کرد و فراتر رفت.

البته در آن زمان به خاطر جنگ مردم زیادی جابجا می‌شدند فقط نیروهای بریتانیایی نبودند که بین کشور خودشون و فرانسه رفت و آمد می‌کردند یا فرانسوی‌ها نبودند که از بخش‌های دیگر کشورشون به شمال فرانسه می‌رفتند. انبوهی از کارگران هم بودند که از کشورهای مشترک‌المنافع مثل هند و کشورهای دوردستی مثل چین به منطقه می‌آمدند. زمان کوتاهی بعد از شیوع ویروس آنفلوآنزا در میدان‌های نبرد شمال فرانسه، همین افراد آنفلوآنزا به کشورهای خودشون بردند..

این نوع آنفلوآنزا بدتر از نوع‌های دیگر بود. برخلاف آنفلوآنزای موسمی که بیشتر برای کودکان و سالمندان خطرناک است، در برابر این یکی جوانان آسیب‌پذیرتر بودند. آرنولد ریدلی هنرپیشهٔ انگلیسی زمان شیوع ویروس در تئاتری در شهر بیرمنگام انگلستان کار می‌کرد. او در گفتگویی دههٔ ۱۹۵۰، از آن روزگار یاد کرده:

من یکی از اولین کسایی بودم که مبتلا شدم در بیرون ایستگاه راه‌آهن غش کردم و افتادم با تاکسی منو به خونه‌ای می‌بردن که اجاره می‌کردم. صاحب‌خونه‌ام نزدیک من نمی‌اومد یک استکان شیر ته دهلیز می‌ذاشت و ازم می‌خواست برش دارم. پزشک معالجم گفت که بهتره به خونه‌ام در شهر باث برگردم تا کسی ازم مراقبت کنه. در باث حالم بهتر شد ولی نمی‌تونستم بیشتر از اون در خونه بمونم. تئاتر به شدت به من نیاز داشت. علیرغم مخالفت مادرم به بیرمنگام برگشتم. دو نفر از کارمندان تئاتر مرده بودند و تعداد زیادی هم بیمار، ولی ما موفق شدیم پردهٔ صحنه رو باز نگه داریم. یک بازیگر در یک نمایشنامه نقش چند نفر رو بازی می‌کرد. من در یک نمایشنامه نقش هفت نفر رو بازی کرده بودم.

موج دوم آنفلوآنزای اسپانیایی

شیوع آنفلوآنزا اسپانیایی

شیوع آنفلوآنزا اسپانیایی

موجب دوم مرگبارتر آنفلوآنزا در آواخر ۱۹۱۸ از راه رسید و در سراسر جهان پخش شد.
سرپرستار بیمارستانی در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی در نامه‌ای به روزنامهٔ تایمز لندن
وضعیت آنجا را اینگونه توصیف کرده بود:

«شش هزار نفر ظرف دو هفته جان دادند کیپ‌تاون به شهر ارواح تبدیل شده بود. ارابه‌های سرپوشیدهٔ بزرگ از کوچه به کوچه به کوچه می‌گشتند و اجساد را جمع می‌کردند. مغازه‌ها بسته شدند، قطارها و ترام‌ها از حرکت باز ماندند، تئاترها و کلیساها همه خالی بودند و بسته شبیه طاعون بزرگ لندن شده بود. حتی یک کشیش هم پیدا نمی‌شد که مراسم خاکسپاری را انجام دهد. در قبرستان بزرگ در ده کیلومتر کیپ‌تاون کسی نبود گور بکند. دوستان و بستگان گور عزیزان از دست رفته‌شان را می‌کندند. آن‌ها هم به اندازه‌ای ضعیف بودند که عمق گورها کمتر از یک متر بود و تا می‌رفتند جسد دوست‌شان را در گور بگذاند افراد دیگر پیش‌دستی می‌کردند و جسد کسی دیگر را درون حفره پرت می‌کردند و دعوا راه می‌افتاد صحنه‌های وحشتناکی بود.»

برآورد شده که تا پایان همه‌گیری آنفلوآنزا در سال ۱۹۱۹، بیش از پانزده میلیون نفر
در سراسر جهان جان دادند. این تعداد بیشتر از شمار کشته شدگان جنگ جهانی اول است.

عباس میلانی در کتاب شاه می‌نویسد: “در آن روزها، وبا و آنفلوآنزا، اعتیاد و گرسنگی
در مملکت بیداد می‌کرد. اسطقس بهداشتی جامعه در آن روزها سخت علیل و بیمار بود.
به روایتی در دو دهه اول قرن بیستم ایران دستکم یک دهم و شاید چهل درصد
جمعیت خود را در نتیجه انواع بیماری‌های واگیر، قحطی و جنگ از دست داد.”

آنفلوآنزای اسپانیایی در ایران

آنفلوآنزا اسپانیایی در ایران

آنفلوآنزا اسپانیایی در ایران

جامع‌ترین تحقیق را درباره شیوع آنفلوآنزای اسپانیایی در ایران در طول جنگ جهانی اول را
دکتر امیر اصلان افخمی انجام داده است. دکتر افخمی می‌نویسد برخلاف سایر نقاط دنیا
که بیشتر قربانیان آنفلوآنزای اسپانیایی شهرنشینان بودند در ایران این بیماری در روستاها
بیشتر قربانی گرفت. دکتر افخمی “شرایط اجتماعی” ایران را مهمترین دلیل برای تلفات
زیاد آنفلوآنزای اسپانیایی در ایران می‌داند و به طور مشخص و مفصل به “قحطی،
اعتیاد به تریاک، مالاریا و کم‌خونی (آنمی)” اشاره می‌کند.

به نوشته دکتر افخمی آنفلوآنزای اسپانیایی در سه همه‌گیری و از چند طرف وارد ایران شد:

از عشق آباد به مشهد، جالب آن که نیروهای آمریکایی ویروس بیماری را به روس‌ها منتقل کرده بودند.
از باکو به انزلی
از بندر عباس و بوشهر در جنوب
از غرب و از طریق بین‌النهرین

و در تمام موارد نیروهای روس، بریتانیا و عثمانی بیماری را وارد ایران کردند.

قربانیان آنفلوآنزای اسپانیایی
قربانیان آنفلوآنزا اسپانیایی

قربانیان آنفلوآنزا اسپانیایی

بر اساس تخمین دکتر افخمی آنفلوآنزا در روستاها بین ۱۰ تا ۲۵ درصد و در شهرها ب
ین یک تا ده درصد جمعیت را قربانی کرد بنابراین شمار قربانیان آنفلوآنزا در ایران
بین نهصد هزار تا دو نیم میلیون نفر بوده است!

فاجعه آنفلوآنزای اسپانیایی، “نقشی حیاتی در تاریخ بهداشت عمومی در ایران بازی کرد،
در نتیجه گزارش‌های کشتار آنفلوآنزای اسپانیایی در این کشور بود که شاهزاده
نصرت‌الدوله فیروز، وزیر خارجه و رئیس هیات نمایندگی ایران در کنفرانس صلح پاریس،
تلاش‌هایی را آغاز کرد که به افتتاح انستیتو پاستور در تهران در ۱۹۲۱ منتهی شد.

سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) محققان اعلام کردند که توالی ژنوم ویروس آنفلوانزای ۱۹۱۸
را با دقت استخراج کرده‌اند. این ویروس در بدن یکی از قربانیان که در سرمای آلاسکا
سالم مانده بود، کشف شد. البته نمونه‌های دیگری از این ویروس هم در
برخی سربازان آمریکایی در آن دوران یافت و نگهداری شده بود.

دو سال بعد، میمون‌هایی که با این ویروس‌ها آلوده شدند، علائمی شبیه به علائم ثبت‌شده
در طول همه‌گیری را از خود بروز دادند. مطالعات مختلف در این زمینه نشان داد که
میمون‌ها هنگام عکس‌العمل نشان دادن سیستم ایمنی به این ویروس، می‌مردند
که به «طوفان سیتوکین» (cytokine storm) شهرت داشت. دانشمندان امروزه باور دارند
که عکس‌العملی شبیه به همین وضعیت، در سال ۱۹۱۸ باعث مرگ‌ومیر نوجوانان و جوانان بسیاری شده بود.

یک پزشک

2020-02-29 / گردآوری:
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
نظر خود را بنویسید - نظرات کاربران (۰)
دکتر بتول طاهریفیلم پرشین وی
سوژه های روز رو این جا ببینید !
جوانسازی صورت ، لیفت و کوچک و بزرگ کردن سینه
فال روزانه
تعبیر خواب
تصویری جالب از نوجوانی گوهر خیراندیش بازیگر پرحاشیه
وحید هاشمیان مربی فوتبال در کنار دختر زیبایش
مادر حدیثه تهرانی در کنار دخترش با ست زیبای لباسشان
ویدئوی دنیا مدنی دختر رویا تیموریان از داخل هواپیما
جالب ترین جشن تولد مجید واشقانی در کنار دوستانش!
همخوانی نیوشا ضیغمی و همسرش آرش پولادخان در کنسرت
تندیس بهاره رهنما ؛بهاره رهنما با خوشحالی از مجسمه اش رونمایی کرد
تصویری از خانه علی انصاریان بسیار لوکس و لاکچری
زهره نعیمی بازیگر سریال پرگار بدون گریم
علی منصور همسر ترانه علیدوستی هم بازیگر شد 
تغییر چهره عجیب و باورنکردنی رضا رویگری بازیگر سینما
بازیگرانی که کارت اهدای عضو دارند از ارسلان قاسمی تا لاله اسکندی
نیکا فرقانی بازیگر پایتخت رنگ پروفایل خود را سیاه کرد
شیرین اسماعیلی بازیگر لیدا در سریال هم گناه , همسر و دخترش
شاهرخ استخری با همسرش سپیده بزمی پور در شاسی بلند لاکچری
همخوانی طرفداران روزبه حصاری با او در کاشان
۳ دقیقه با رامبد جوان مجری , نگار جواهریان چطور با شما زندگی میکنه
سکانس های حذف شده پایتخت ۶ که ندیده اید
خاص ترین تبریک تولد نیوشا ضیغمی به همسرش آرش پولادخان
پرطرفدارترین اسامی دخترانه و پسرانه در سال ۹۸
واکنش بهنوش بختیاری به فیلمی از اسکورت و بادیگارهایش در مشهد
جشن تولد پویا امینی بازیگر معروف در کنار همسر و پسرش
ازدواج پزشک با پرستار در بیمارستان اخبار داغ فضای مجازی شد
پخش حرف‌های خانواده رومینا اشرفی و بهمن از شبکه ۳
نشست خبری سریال هم گناه با حضور بازیگران معروفش
صحبت های شهرزاد مدیری دختر مهران مدیری درباره پدر و مادرش
سوت زدن احسان علیخانی در عصر جدید
بازیگران دهه پنجاه معروف از یکتا ناصر تا نیوشا ضیغمی
دانیال حکیمی بازیگر و همسرش با ست زیبای آبی به رنگ سال ۲۰۲۰
وحشتناک ترین نظر سام درخشانی درباره سحر قریشی در برنامه زنده
لیندا کیانی بازیگر مانکن و میکاپ آرتیستش
خوشحالی محمدرضا گلزار از برنده شدن بر حریفان جوانش در باشگاه
کتایون ریاحی بازیگر سینما این شکلی سگشو میبره دامپزشکی
تبریک تولد محسن تنابنده به احمد مهرانفر با انتشار عکسی زیبا
نوزاد تازه متولد شده ایی که اینگونه زنده به گور شد
متن سوزناک نامه مادر شوهر مهناز افشار برای تولد نوه‌اش لیانا
مراسم هفتم رومینا اشرفی بر سر مزارش
روزبه حصاری , مانی رحمانی و یونا تدین , بازیگران نقش جواد جوادی
عکس سپهر حیدری و همسرش آرام جوینده در حرم امام رضا
پست عاشقانه مونا فائزپور به مناسبت تولد احمد مهرانفر همسرش
مدل شدن قربانیان اسیدپاشی در ایران
عکس کودکی زهرا سادات خلیلى مجری شبکه خبر به مناسبت تولدش
روزبه حصاری بازیگر بچه مهندس ۳ در میان مردم اصفهان
متن جالب کارت عروسی آزیتا حاجیان و محمدرضا شریفی نیا
بهمن قصد داشت جنازه رومینا اشرفی را از قبر بیرون بکشد
جشن تولد نازنین صلح جلو بازیگر فیلم آشفتگی
تبریک تولد الهام طهموری به همسرش حامد احمدجو با عکسی زیبا
طبیعت گردی لیلا برخورداری بازیگر با دوستان بعد از مدتها خانه نشینی
جشن تولد شایلی همسر بنیامین بهادری در یک لایو همزمان
دوقلو های پایتخت سارا و نیکا فرقانی در کنار آرایشگرشون
روشهای ساده ی بزرگ و کوچک کردن سینه و باسن
هواوی